Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 57
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 57 of 66 FirstFirst ... 7475556575859 ... LastLast
Results 841 to 855 of 976
  1. #841
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μου έρχεται να βγω στον δρόμο να ουρλιαξω.

  2. #842
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τέλος πάντων. Νιώθω λίγο καλύτερα τώρα που ξέσπασα.

  3. #843
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Σιγή...... Συγγνώμη ρε παιδιά έχω κι εγώ τις στιγμές μου.

  4. #844
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στα διάφορα μηνύματά σου στο φόρουμ και στο παρόν νήμα ακόμα περισσότερο, τη μία είσαι άθεος και απλά ακολουθείς κάποια εθιμοτυπικά χωρίς να τα πιστεύεις, την άλλη είσαι πιστός και ο θεός σε έχει σώσει. Τη μία είσαι καλό παιδί και δεν σου αξίζουν όλα αυτά που περνάς, την άλλη σου αξίζουν όλα αυτά γιατι ως τώρα ήσουν αλλού για αλλού. Τη μία είσαι gay που δεν έχεις εκδηλωθεί, την άλλη είσαι σίγουρα straight. Τη μία παίρνεις αποφάσεις ότι θα κάνεις το ένα και το άλλο και είσαι ψύχραιμος κι ευγνώμων, την άλλη φρικάρεις, κλαις και σκέφτεσαι αυτοκτονίες.

    Όλα αυτά είναι θέμα εύθραυστης ψυχολογικής κατάστασης αυτή τη στιγμή ως ένα βαθμό, αλλά εγώ σαν απέξω δεν το θεωρώ μόνο θέμα ψυχιατρικό ή ψυχολογικό με την στενή έννοια του όρου. Είναι θέμα συγκρότησης χαρακτήρα, εσωτερικής πυξίδας, αν έχεις κάποιες σταθερές τέλοσπάντων. Πρέπει να βρεις κάποιους άξονες, κάποια σημεία, πεποιθήσεις, πρόσωπα να πιαστείς, όπως θες πες το. Νομίζω ότι μακροχρόνια ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει αρκετά, όχι βέβαια από μόνη της, αλλά θα είναι σημαντική βοήθεια να βάλεις τον εαυτό σου σε σειρά.

  5. #845
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Στα διάφορα μηνύματά σου στο φόρουμ και στο παρόν νήμα ακόμα περισσότερο, τη μία είσαι άθεος και απλά ακολουθείς κάποια εθιμοτυπικά χωρίς να τα πιστεύεις, την άλλη είσαι πιστός και ο θεός σε έχει σώσει. Τη μία είσαι καλό παιδί και δεν σου αξίζουν όλα αυτά που περνάς, την άλλη σου αξίζουν όλα αυτά γιατι ως τώρα ήσουν αλλού για αλλού. Τη μία είσαι gay που δεν έχεις εκδηλωθεί, την άλλη είσαι σίγουρα straight. Τη μία παίρνεις αποφάσεις ότι θα κάνεις το ένα και το άλλο και είσαι ψύχραιμος κι ευγνώμων, την άλλη φρικάρεις, κλαις και σκέφτεσαι αυτοκτονίες.

    Όλα αυτά είναι θέμα εύθραυστης ψυχολογικής κατάστασης αυτή τη στιγμή ως ένα βαθμό, αλλά εγώ σαν απέξω δεν το θεωρώ μόνο θέμα ψυχιατρικό ή ψυχολογικό με την στενή έννοια του όρου. Είναι θέμα συγκρότησης χαρακτήρα, εσωτερικής πυξίδας, αν έχεις κάποιες σταθερές τέλοσπάντων. Πρέπει να βρεις κάποιους άξονες, κάποια σημεία, πεποιθήσεις, πρόσωπα να πιαστείς, όπως θες πες το. Νομίζω ότι μακροχρόνια ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει αρκετά, όχι βέβαια από μόνη της, αλλά θα είναι σημαντική βοήθεια να βάλεις τον εαυτό σου σε σειρά.
    Αυτό που λες αυτή τη στιγμή είναι πολυτέλεια. Δεν ξέρω ποιος μου γράφει εδώ μέσα και τι έχει από πίσω του. Έχει δουλειά στρωμένη? Έχει λεφτά στην άκρη? Έχει μια κάποια ηρεμία εν πασει περιπτώσει να κρίνει εμένα με βάση τα λεγόμενα. Εγώ όμως βρίσκομαι σε τρικυμία. Βρίσκομαι μπροστά στην μεγαλύτερη δοκιμασία της ζωής μου, αυτή της επιβίωσης. Σαφώς και θα στραφώ στον Θεό. Η ψυχή μου το χρειάζεται. Δεν μπορώ να βρω άλλη λύση.

  6. #846
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Αυτή τη στιγμή όλα είναι παγωμένα λόγω κορωνοιου. Αν όλοι γονείς μου πάθουν κάτι θα μείνω στον δρόμο. Δεν θα έχω να φάω. Οι ψυχαναλυσεις καλές είναι αλλά εγώ ξέρω τι μου λείπει. Σεξ και έρωτας. Γι'αυτό το έριξα στο φαγητό. Γι'αυτό τρελάθηκα στην Καλιφόρνια. Γι'αυτό βράζω στο ζουμί μου. Οκ? Τώρα μιλάω τελείως ειλικρινά. Επίσης συνειδητοποιώ πολλά και μένω με το στόμα ανοιχτό για τον εαυτό μου. Κολλάει το μυαλό μου είχε πει μια ψυχολόγος. Και είμαι μαζοχα. Συμφωνώ απόλυτα.

  7. #847
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά. Εγώ τεμπέλης δεν είμαι. Πώς κατέληξα με τόσο μικρή εργασιακή εμπειρία??

  8. #848
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ξυπνάω κάθε μέρα πολύ χάλια. Άντε ας πούμε πως σήμερα είμαι λίγο πιο ήρεμος.

  9. #849
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα σας κιόλας. Βγήκα να πάρω τσιγάρα και είδα τους ανθρώπους να ετοιμάζουν την λαϊκή αγορά και ένιωσα λίγο καλύτερα. Ξύπνησε κι ο μπαμπάς και μιλήσαμε λίγο. Δεν ξέρω ρε παιδιά δεν έχω νιώσει ξανά έτσι.

  10. #850
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Είναι σημαντικό να μου μιλάτε ακόμα κι αν λέμε όλο τα ίδια. Σας παρακαλώ

  11. #851
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Αυτό που λες αυτή τη στιγμή είναι πολυτέλεια. Δεν ξέρω ποιος μου γράφει εδώ μέσα και τι έχει από πίσω του. Έχει δουλειά στρωμένη? Έχει λεφτά στην άκρη? Έχει μια κάποια ηρεμία εν πασει περιπτώσει να κρίνει εμένα με βάση τα λεγόμενα. Εγώ όμως βρίσκομαι σε τρικυμία. Βρίσκομαι μπροστά στην μεγαλύτερη δοκιμασία της ζωής μου, αυτή της επιβίωσης. Σαφώς και θα στραφώ στον Θεό. Η ψυχή μου το χρειάζεται. Δεν μπορώ να βρω άλλη λύση.
    Μα διάβασε τα θέματά σου και πριν απο αυτή την "τρικυμία" όπως την λες! Και μην διαβάζεις επιλεκτικά ότι σου γράφουν, δεν μίλησα ΜΟΝΟ για την πίστη σου. Ένας άνθρωπος είναι λογικό στη ζωή του κάποιες φορές να αμφιβάλει σε κάποια πράγματα και να ψάχνεται. Ωστόσο κάποια στοιχεία της προσωπικότητας, των πεποιθήσεών του, του χαρακτήρα του έχουν αποκρυσταλλωθεί και πάνω σε αυτά χτίζει το πως θα κινηθεί και την ζωή του. Εσύ αμφιταλαντεύεσαι συνεχώς από την πρώτη στιγμή που έγραψες εδώ μέσα, λίγο πολύ για τα πάντα.
    Δεν είναι θέμα το αν σε κρίνει κάποιος, είναι θέμα αν εσύ ο ίδιος ξέρεις κι έχεις αποφασίσει ποιος είσαι και έχεις μία βάση να χτίσεις πάνω σε αυτό.

  12. #852
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Αυτή τη στιγμή όλα είναι παγωμένα λόγω κορωνοιου. Αν όλοι γονείς μου πάθουν κάτι θα μείνω στον δρόμο. Δεν θα έχω να φάω. Οι ψυχαναλυσεις καλές είναι αλλά εγώ ξέρω τι μου λείπει. Σεξ και έρωτας. Γι'αυτό το έριξα στο φαγητό. Γι'αυτό τρελάθηκα στην Καλιφόρνια. Γι'αυτό βράζω στο ζουμί μου. Οκ? Τώρα μιλάω τελείως ειλικρινά. Επίσης συνειδητοποιώ πολλά και μένω με το στόμα ανοιχτό για τον εαυτό μου. Κολλάει το μυαλό μου είχε πει μια ψυχολόγος. Και είμαι μαζοχα. Συμφωνώ απόλυτα.

    Και το σεξ κι ο έρωτας θα σου δώσει φαγητό να φας και λεφτά να μην μείνεις στο δρόμο;

    Δεν είσαι μαζώχα. Πελαγωμένος είσαι. Δεν συνειδητοποιείς πράγματα για τον εαυτό σου γιατί αν πραγματικά συνειδητοποιούσες ότι ισχύει αυτό κι αυτό, πάνω σε αυτό θα το δούλευες και θα έβρισκες μία άκρη. Δεν θα ήσουν πελαγωμένος. Εσύ λες ότι συνειδητοποιείς το τάδε τώρα και σε μία ώρα θα γράφεις το εντελώς αντίθετο πάλι.

  13. #853
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Είναι σημαντικό να μου μιλάτε ακόμα κι αν λέμε όλο τα ίδια. Σας παρακαλώ
    Εϊπαμε, βάλε ένα σχέδιο, έστω βραχυπρόθεσμό. Τι θα κάνεις μέσα στη μέρα σου, τι είναι να γίνει μέσα στη βδομάδα. Τι θα κάνεις την επόμενη, Το πλάνο σου θα έχει μέσα και τις υποχρεώσεις με τους γιατρούς των γονιών και την φροντίδα τους, και πρακτικές εκκρεμότητες και δουλειές του σπιτιού αλλά και χρόνο για εσένα να παίρνεις μία ανάσα, να φροντίζεις την προσωπική σου υγιεινή και την πνευματική/ψυχική σου υγεία. Να δεις 1 ώρα έναν συγγενή ή φίλο να πείτε δυο κουβέντες, να δεις την γιατρό, να πας για ένα περπάτημα να καθαρίσει το μυαλό σου, να κοιτάξεις δυο αγγελίες στο ίντερνετ ή να ενημερωθείς στον ΟΑΕΔ ώστε να βλέπεις τι παίζει.
    Όλα χρειάζονται.

    ΥΓ: Έχεις σκεφτεί ποτέ να πάρεις ένα κατοικίδιο; Κάτι όχι πολύ δεσμευτικό σε χώρο και χρόνο και χρήματα, ένα καναρίνι ας πούμε;

  14. #854
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καναρίνι επίσης πολυτέλεια. Αν πάθουν κάτι οι δικοί μου εγώ δεν θα έχω να φάω και μου λες για καναρίνια?? Έξω περπάτημα πάω για την υγεία μου γιατί μου βρήκανε ζάχαρο και λίπος στο συκώτι. Τώρα εκτός αυτών, ψάχνομαι να ξεκινήσω μαθήματα κιθάρας online. Να διδάξω δηλαδή. Παίζω πολλά χρόνια ακουστική και ηλεκτρική και είμαι προχωρημένος σε πολλές τεχνικές. Προτιμώ να το πάω μέσω κάποιας εταιρείας και ψάχνω προς εκείνη την κατεύθυνση αλλά και ανεξάρτητα μέσω Skype. Αν κάποιος που διαβάζει ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει ένα μύνημα να με δει να παίζω κι αν του αρέσει αυτό που βλέπει και ενδιαφέρεται μπορούμε να κανονίσουμε.

    Κοιτάζω τα πάντα περί ΟΑΕΔ κτλ.

    Επίσης όποιος ξέρει κάτι για δουλειές πάνω στα οικονομικά είτε λογιστικό Γραφείο είτε εταιρεία οικονομικών και βρίσκεται κοντά στην περιοχή μου μπορεί επίσης να μου στείλει ένα μύνημα κι αν είμαστε κοντά το κανονίζουμε.

    Πραγματικά θα με σώσει από του χάρου τα δόντια.

    Ευχαριστώ πολύ.

  15. #855
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καναρίνι επίσης πολυτέλεια. Αν πάθουν κάτι οι δικοί μου εγώ δεν θα έχω να φάω και μου λες για καναρίνια??
    Ναι. Γιατί είναι κάτι πολύ πιο απλό και ρεαλιστικό που θα σου αποσπά την προσοχή, θα το φροντίζεις και θα διοχετεύεις/παίρνεις θετικά συναισθήματα από το να βρεις γκόμενο/γκόμενα αυτή τη στιγμή. Και πιο οικονομικό αν θες να το διασκεδάσουμε λίγο.

Page 57 of 66 FirstFirst ... 7475556575859 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •