Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 24
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 24 of 66 FirstFirst ... 14222324252634 ... LastLast
Results 346 to 360 of 976
  1. #346
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είμαι άθεη αλλά σέβομαι την πίστη του καθενός, δεν θα μπω σε αυτό το κομμάτι. Ωστόσο απο όποια σκοπιά κι αν το δεις, ψυχολογική, νευρολογική, θρησκευτική, κοινωνική, το βασικό είναι ότι δεν μπορείς να κάθεσαι να μεμψιμοιρείς όλη την ώρα, να αδρανείς και να περιμένεις να αλλάξει κάτι.

    Στο είπα κάπου και πιο πάνω, ανακυκλώνεις τα ίδια και τα ίδια και περιμένεις να αλλάξουν τα πράγματα από μόνα τους και λες θα με βοηθήσει ο θεός ή αν δεν αλλάξει κάτι να πεθάνω. ΕΣΥ πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα, όχι να τελματώνεις.

  2. #347
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Δεν ξέρω τι λέτε. Εγώ με αυτά που έχω περάσει αν δεν είχα τη βοήθεια του Θεού και του Χριστού μάλλον δεν θα είχα αντέξει. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα τώρα που το γράφω. Ο Θεός είναι μεγάλος και θα μου δώσει φώτιση ώστε να κάνω αυτά που πρέπει. Η συνειδητοποίηση της μέχρι τώρα ζωής μου ήταν ότι πιο σκληρό εδώ περάσει. Και είναι ακόμα πιο σκληρό γιατί δεν υπήρχε λόγος να γίνει έτσι. Μόνος μου έβαλα το λαιμό μου στη θηλιά. Και απορώ γιατί το έκανα αυτό το πράγμα. Τι λόγος υπήρχε?
    Καλημερα και Χρονια πολλα!

    Μην ακους κανεναν και τιποτα οσο αφορα την πιστη σου!Ολοι μας εχουμε την αναγκη στα δυσκολα να πιανομαστε απο καπου ειτε αυτος λεγεται Θεος ,ειτε Αλαχ ειτε βουδας...
    Εχε την πιστη σου οδηγό μονο οπως ξερεις εσυ και μην ακους πραγματικα καθε χαζομαρα που εκφραζει ο καθενας για το τι ειναι αμαρτια ή οχι ...

    Μην περιμενεις ομως μονο απο αυτη ,η πιστη ειναι οδηγος αλλα το οχημα το εχεις εσυ ,αυτο να θυμασαι .Αν δεν δωσεις εντολη να κινηθει μια ζωη στασιμο θα μένει...
    Τι εκανες την χθεσινη μερα ,πως τα περασες?Καταφερες να αφήσεις λιγακι τις μαυρες σκεψεις στην ακρη?

  3. #348
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα και Χρονια πολλα!

    Μην ακους κανεναν και τιποτα οσο αφορα την πιστη σου!Ολοι μας εχουμε την αναγκη στα δυσκολα να πιανομαστε απο καπου ειτε αυτος λεγεται Θεος ,ειτε Αλαχ ειτε βουδας...
    Εχε την πιστη σου οδηγό μονο οπως ξερεις εσυ και μην ακους πραγματικα καθε χαζομαρα που εκφραζει ο καθενας για το τι ειναι αμαρτια ή οχι ...

    Μην περιμενεις ομως μονο απο αυτη ,η πιστη ειναι οδηγος αλλα το οχημα το εχεις εσυ ,αυτο να θυμασαι .Αν δεν δωσεις εντολη να κινηθει μια ζωη στασιμο θα μένει...
    Τι εκανες την χθεσινη μερα ,πως τα περασες?Καταφερες να αφήσεις λιγακι τις μαυρες σκεψεις στην ακρη?
    Όχι δεν έχω σκοπό να μείνω στην αδράνεια που ουσιαστικά αυτή είναι που με κατέστρεψε. Χθες ηρεμήσαμε κάπως. Μας έφερε φαγητό μια θεία και αντάλλαξα πολλές ευχές με φίλους και συγγενείς. Είχα τις μεταπτώσεις μου αλλά προσπαθώ να μένω δυνατός και εχω την υποστήριξη των δικών μου ανθρώπων αλλά και την φαρμακευτική αγωγή μου. Ναι πιστεύω ότι ο Θεός μας προστατεύει. Το βλέπω καθημερινά. Η προστασία του είναι παντού το νιώθω. Ακόμα κι αν δεν πιστεύει κάποιος η προστασία είναι εκεί. Εγώ όμως έχω πολλές τύψεις. Πού ήμουν αδρανής. Και φοβικός. Και με νευριάζει όχι μόνο γιατί έμεινα εγώ πίσω αλλά και γιατί νιώθω αδύναμος να προσφέρω σε αυτούς που έχουν ανάγκη. Θα ήθελα να έχω μια μεγάλη αγκαλιά να χωρέσει όλο τον κόσμο. Κανείς να μην υποφέρει.

  4. #349
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Όχι δεν έχω σκοπό να μείνω στην αδράνεια που ουσιαστικά αυτή είναι που με κατέστρεψε. Χθες ηρεμήσαμε κάπως. Μας έφερε φαγητό μια θεία και αντάλλαξα πολλές ευχές με φίλους και συγγενείς. Είχα τις μεταπτώσεις μου αλλά προσπαθώ να μένω δυνατός και εχω την υποστήριξη των δικών μου ανθρώπων αλλά και την φαρμακευτική αγωγή μου. Ναι πιστεύω ότι ο Θεός μας προστατεύει. Το βλέπω καθημερινά. Η προστασία του είναι παντού το νιώθω. Ακόμα κι αν δεν πιστεύει κάποιος η προστασία είναι εκεί. Εγώ όμως έχω πολλές τύψεις. Πού ήμουν αδρανής. Και φοβικός. Και με νευριάζει όχι μόνο γιατί έμεινα εγώ πίσω αλλά και γιατί νιώθω αδύναμος να προσφέρω σε αυτούς που έχουν ανάγκη. Θα ήθελα να έχω μια μεγάλη αγκαλιά να χωρέσει όλο τον κόσμο. Κανείς να μην υποφέρει.
    Μπράβο βρε tzimani πέρασες μια μέρα όπως αρκετός κόσμος φέτος .Πολλοί λόγο των ημερών έχουν ψυχολογικές μεταπτώσεις ένα περισσότερο όσοι είναι με αγωγές και ταλαιπωρούνται με ψυχολογικά ..

    Δεν είσαι ο μόνος αυτό να το θυμάσαι ,όλοι παλεύουν με κάτι .Άλλοι μικρό και άλλοι μεγάλο.
    Είσαι ευλογημένος όμως .Ζεις με ανθρώπους που σε αγαπάνε και είναι δίπλα σας τέτοιες μέρες και όχι μόνο ..

    Καλά κάνεις και πιστεύεις και εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό .Και εγώ όταν είχα πιασει πάτο και η πίστη μου με βοήθησε να επανέλθω ...
    Όση δουλειά έκανε η ψυχολόγος μου άλλη τόση έκανε και ο πνευματικός μου ..
    Είναι ένας άνθρωπος πολύ ανοιχτός σε πολλά θέματα ..Και εκείνος φυσικά μου έδινε κουράγιο όταν λύγιζα με τις παρενέργειες που είχα από την αγωγή και με γονάτιζαν στην κυριολεξία ψυχολογικά ..Πόσες φορές του έλεγα δεν αντέχω θα τα σταματήσω γιατί με αλλοιώνουν την ψυχή μου και εκείνος μου έδινε δύναμη να συνεχίσω ..
    Η πίστη μας δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά που κάποιοι θέλουν να την παρουσιάζουν..
    Όχι αυτό όχι εκείνο είναι αμαρτία και ότι να ναι..
    Αν βρεις ένα άνθρωπο ,σωστό και διαβασμενο πνευματικό μπορεί να σε βοηθήσει απίστευτα χωρίς να φτάνεις στα άκρα ..
    Αυτό είναι το σημαντικό ..ούτε να είναι κολλημένος που λέμε με όλο αυτό αλλά ούτε "οι κανόνες " της να σε κάνουν να αμφισβητείς τις αξίες της...

    Δεν θα σου πω τίποτε άλλο γιατί αυτά που έζησα εγώ μέσα από την πίστη μου δεν μπορεί κανένας να τα κατανοήσει αν δεν είναι μέσα σε αυτή.
    Γιατί για εμένα οποίος μόνο πιστεύει αληθινά βλέπει πράγματα από αυτήν ....


    είμαι σίγουρη πως όταν καταφέρεις και βγεις από όλο αυτό θα είσαι ακόμα πιο δυνατός από ότι ήσουν πριν.
    Και σίγουρα θα έχεις τόσα πολλά να δώσεις που πάρα πολλοί θα θέλουν να είναι κοντά σου .

    Στο ξαναλέω όμως μόνο η υπομονή και η επιμονή θα σε βοηθήσει ..

    Συνέχισε με πείσμα και νεύρο και σίγουρα όλα θα γίνουν ,δεν θέλω να διαβάζω όμως ηττοπάθειες.. .
    Σεβαστες και αυτές όλα μέσα στο πρόγραμμα της ζωής είναι , αλλά όσο δεν τις μνημονεύει κάποιος τόσο ξεθωριάζουν στο μυαλό του και την θέση τους παίρνουν μόνο τα καλά και δυνατά μας κομμάτια !

  5. #350
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα σας!

  6. #351
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπράβο βρε tzimani πέρασες μια μέρα όπως αρκετός κόσμος φέτος .Πολλοί λόγο των ημερών έχουν ψυχολογικές μεταπτώσεις ένα περισσότερο όσοι είναι με αγωγές και ταλαιπωρούνται με ψυχολογικά ..

    Δεν είσαι ο μόνος αυτό να το θυμάσαι ,όλοι παλεύουν με κάτι .Άλλοι μικρό και άλλοι μεγάλο.
    Είσαι ευλογημένος όμως .Ζεις με ανθρώπους που σε αγαπάνε και είναι δίπλα σας τέτοιες μέρες και όχι μόνο ..

    Καλά κάνεις και πιστεύεις και εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό .Και εγώ όταν είχα πιασει πάτο και η πίστη μου με βοήθησε να επανέλθω ...
    Όση δουλειά έκανε η ψυχολόγος μου άλλη τόση έκανε και ο πνευματικός μου ..
    Είναι ένας άνθρωπος πολύ ανοιχτός σε πολλά θέματα ..Και εκείνος φυσικά μου έδινε κουράγιο όταν λύγιζα με τις παρενέργειες που είχα από την αγωγή και με γονάτιζαν στην κυριολεξία ψυχολογικά ..Πόσες φορές του έλεγα δεν αντέχω θα τα σταματήσω γιατί με αλλοιώνουν την ψυχή μου και εκείνος μου έδινε δύναμη να συνεχίσω ..
    Η πίστη μας δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά που κάποιοι θέλουν να την παρουσιάζουν..
    Όχι αυτό όχι εκείνο είναι αμαρτία και ότι να ναι..
    Αν βρεις ένα άνθρωπο ,σωστό και διαβασμενο πνευματικό μπορεί να σε βοηθήσει απίστευτα χωρίς να φτάνεις στα άκρα ..
    Αυτό είναι το σημαντικό ..ούτε να είναι κολλημένος που λέμε με όλο αυτό αλλά ούτε "οι κανόνες " της να σε κάνουν να αμφισβητείς τις αξίες της...

    Δεν θα σου πω τίποτε άλλο γιατί αυτά που έζησα εγώ μέσα από την πίστη μου δεν μπορεί κανένας να τα κατανοήσει αν δεν είναι μέσα σε αυτή.
    Γιατί για εμένα οποίος μόνο πιστεύει αληθινά βλέπει πράγματα από αυτήν ....


    είμαι σίγουρη πως όταν καταφέρεις και βγεις από όλο αυτό θα είσαι ακόμα πιο δυνατός από ότι ήσουν πριν.
    Και σίγουρα θα έχεις τόσα πολλά να δώσεις που πάρα πολλοί θα θέλουν να είναι κοντά σου .

    Στο ξαναλέω όμως μόνο η υπομονή και η επιμονή θα σε βοηθήσει ..

    Συνέχισε με πείσμα και νεύρο και σίγουρα όλα θα γίνουν ,δεν θέλω να διαβάζω όμως ηττοπάθειες.. .
    Σεβαστες και αυτές όλα μέσα στο πρόγραμμα της ζωής είναι , αλλά όσο δεν τις μνημονεύει κάποιος τόσο ξεθωριάζουν στο μυαλό του και την θέση τους παίρνουν μόνο τα καλά και δυνατά μας κομμάτια !
    Τον πνευματικό πώς τον βρίσκεις?

  7. #352
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Τον πνευματικό πώς τον βρίσκεις?
    Καλημερα!

    Για πνευματικο θα ρωτησεις τον πατερ της ενορίας σου.Δεν ξερω αν ειναι ο ιδιος γιατι δεν ειναι ολοι .Αν και θα σου προτεινα να μιλησεις με καποιον δικο σου ,αν εχει καποιον που να νομιζει οτι μπορεις να βρεις αυτο που ψαχνεις.Προσεχε γιατι ολοι οι πνευματικοι δεν ειναι το ιδιο ,ειναι κατι σαν τον ψυχολογο σου ,πρεπει να μπορεις να του ανοιχτεις και το κυριοτερο να μην ειναι κανενας απο αυτους που κυκλοφορουν και σου λενε εφαγε κρεας?εισαι μαρτωλος ...
    Να μπορεις να συζητας και να σε ηρεμει ...
    Αν νομιζεις οτι θα σε βοηθησει ψαξε και θα βρεις και ειμαι σιγουρη θα σου κανει καλο!

  8. #353
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δεν ξέρω. Νιώθω την σιωπηλή υποστήριξη κι αυτό μου δίνει μεγάλη δύναμη. Νιώθω πως η κοινωνία γύρω μου συντελεί στο να νιώσω εγώ καλύτερα. Αλλά όταν φέρνω τον μπαμπά στο μυαλό μου βουρκωνω. Ελπίζω να είμαι καλός γιος. Θέλω να ζήσουν για να με δούνε να κάνω πράγματα. Θέλω να τους κάνω υπερήφανους.

  9. #354
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Νομίζω εκτός από πνευματικό μια κοινωνική λειτουργός θα ήταν καλύτερα να με συμβουλεύει δεν νομίζετε?

  10. #355
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Νομίζω εκτός από πνευματικό μια κοινωνική λειτουργός θα ήταν καλύτερα να με συμβουλεύει δεν νομίζετε?
    Καλημερα

    Καταρχην χρειαζεσαι ψυχολογο και τον γιατρο που σου ρυθμιζει τα χαπια σου ,απο εκει και περα οτι νομιζεις εσυ προσωπικα οτι σε βοηθαει να πας παρακατω .

    Πως εισαι ?Βλεπεις καμια διαφορα με την αγωγη σου ,αν και ειναι νωρις ακομα..

  11. #356
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,367
    Μπράβο tzimani να πας να βρεις πνευματικό, αλλά αν δεν αναπαυεσε στον έναν μην τα παρατήσεις, ούτε να κάθεσαι με τον ζόρι, αναζήτησε κάποιον μέχρι να βρεις τον κατάλληλο.

  12. #357
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Καταρχην χρειαζεσαι ψυχολογο και τον γιατρο που σου ρυθμιζει τα χαπια σου ,απο εκει και περα οτι νομιζεις εσυ προσωπικα οτι σε βοηθαει να πας παρακατω .

    Πως εισαι ?Βλεπεις καμια διαφορα με την αγωγη σου ,αν και ειναι νωρις ακομα..
    Βλέπω ναι αλλά παίρνω και κανένα ηρεμηστικο καμία φορά. Νομίζω είμαι λίγο καλύτερα.

  13. #358
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Βλέπω ναι αλλά παίρνω και κανένα ηρεμηστικο καμία φορά. Νομίζω είμαι λίγο καλύτερα.
    Ωραια, κρατας αυτο και φυσικα τα ηρεμιστικα μεχρι να σε πιασει πληρως η θεραπεια σου θα τα παίρνεις ,νομιζω στο έχει πει και ο γιατρος σου .
    Οταν σταθεροποιηθεις απο μονο σου θα δεις οτι δεν θα τα χρειάζεσαι .Κοίτα να τρως καλά και να κοιμάσαι οσο μπορείς ,ολα αυτά συμβαλουν .

    Μπραβο βρε tzimani πολυ χαιρομαι,ελπιζω μερα με την μερα να πηγαινεις καλυτερα !

  14. #359
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ωραια, κρατας αυτο και φυσικα τα ηρεμιστικα μεχρι να σε πιασει πληρως η θεραπεια σου θα τα παίρνεις ,νομιζω στο έχει πει και ο γιατρος σου .
    Οταν σταθεροποιηθεις απο μονο σου θα δεις οτι δεν θα τα χρειάζεσαι .Κοίτα να τρως καλά και να κοιμάσαι οσο μπορείς ,ολα αυτά συμβαλουν .

    Μπραβο βρε tzimani πολυ χαιρομαι,ελπιζω μερα με την μερα να πηγαινεις καλυτερα !
    Βασικά δεν την έχω δει ακόμα απλά συνεχίζω ότι έπαιρνα πιο πριν. Ηρεμηστικο μου είχε πει να το έχω σαν πυροσβεστήρα πχ σε πολύ δύσκολες στιγμές. Θα προσπαθήσω να την δω μέσα στην εβδομάδα ίσως έπρεπε να έχω ήδη πάει αλλά βλέπεις δεν μπορώ να λείψω και πολύ από το σπίτι.

  15. #360
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τι να πω. Ίσως δεν έμελλε ρε παιδιά. Ίσως δεν έμελλε για μένα να βρω λίγη γαλήνη στη ζωή μου. Ίσως το πεπρωμένο μου να ήταν πάντα η αποτυχία. Καλά τα λόγια συμπαράστασης αλλά ελάτε λίγο στη θέση μου. Ότι και να προσπάθησα πάντα έβρισκα εμπόδια. Λίγο στο εξωτερικό πήγε να γίνει κάτι αλλά λίγο τα ψυχολογικά μου λίγο οι τύψεις που εγκατέλειψα τους δικούς μου με γύρισε πίσω. Τι να κάνω τώρα τις αμπελοφιλοσοφιες??? Απέτυχα. Το μόνο που με κρατάει ζωντανό είναι να βλέπω τους γονείς μου να τρώνε ένα φαγητό από τα χέρια μου. Τι ελπίδα μπορεί να έχω εγώ πλέον στη ζωή??? Καμία. Έφαγα τα χρόνια μου χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ήταν λες και το επέλεξα. Δεν μου άρεσε το ένα, δεν μου άρεσε το άλλο. Φοβόμουν και λίγο. Τύψεις τρελές. Τυχερός σε κάποια πράγματα, απίστευτα άτυχος σε κάποια άλλα. Δεν θα ζήσουμε για πάντα έτσι κι αλλιώς. Τι έγινε αν πεθάνουμε νέοι?? Είμαι στην καλύτερη ηλικία και είμαι φυλακισμένος. Αργοπεθαίνω έτσι κι αλλιώς. Ποια η διαφορά από τον βιολογικό θάνατο??? Απλά τότε δεν θα υποφέρω.

Page 24 of 66 FirstFirst ... 14222324252634 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •