Συνεχης αγχος για hiv - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 101
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Ετσι ακριβώς και χειρότερα ημουν. Κοιτα, κι εγω δεν πολυπιστευω την ψυχοθεραπεία αλλα ολοι λένε ότι πρέπει να τα συνδυασεις. Ισα ισα εμένα οι ψυχολογοι ποτέ δε με βοήθησαν, εχασα χρόνια και πολλά λεφτα και μονο οταν πήγα σε ψυχίατρο και άρχισα τα ladose ειδα διαφορα. Μετά επειδή ολοι μου λεγαν οτι απλά κουκουλωνω το πρόβλημα με τα λαντοζ και δεν το λυνω, ξεκίνησα ψυχοθεραπεία, αλλά αυτή τη φορά σε ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτη. Ήθελα να είναι και γιατρος και ψυχοθεραπευτης μαζί. Κι εγω μιλουσα περισσότερο. Ειλικρινά δεν ξέρω αν με βοηθησε η ψυχοθεραπεία ή απλά τα λαντοζ που δεν ξανακοψα απο τοτε. Καποια στιγμή απλα ημουν πολυ καλά, και του το ειπα, πως νιωθω πως δεν εχω πλέον κατι να πω, νιωθω πως δεν έχει νόημα να έρχομαι τωρα. Και συμφωνησε κι ο ιδιος..

  2. #62
    Καταλαβα εγω απο οτι φαινεται το εχω ακομα αναγκη,δεν ξερω δεν ειμαι καλα ξυπναω με αυτο το συναισθημα οτι κατι εγινε οτι την πατησα,δεν θελω να σηκωνομαι απο το κρεβατι,η πιο ωραια στιγμη ειναι οταν κοιμαμαι γιατι δεν σκεφτομαι,τρεμω στην ιδεα οτι πηγα ννα δωσω εκει αιμα φοβαμαι τρεμω δεν ξερω τι να κανω,σκεφτομαι να παω να τους ρωτησω αλλα τι θα μου πουν δεν αντεχω

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Το μονο που θα μπορούσες να κάνεις (αν και δεν είναι εύκολο) να πηγαινες από κει κ να πεις οτι θέλω να μιλήσω ιδιαιτερως με καποιον γιατρό. Να του εξηγησεις τη φοβια σου, να του πεις οτι υπάρχει ψυχολογικο πρόβλημα και διαταραχή αγχους, παίρνω ηδη αγωγη, απλα επειδή δε μπορώ να ηρεμησω σας παρακαλώ λυστε μου αυτες τις αποριες/φοβιες. Αν τους μιλήσεις με ευγενεια και τους πιασεις στο φιλοτιμο, δε νομίζω να στραβωσουν. Ζητα τους και συγνώμη στο τέλος, πες, δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης, είναι καθαρα δικο μου πρόβλημα για να μπορέσω να ηρεμησω. Αν και να ξέρεις, αυτός δεν είναι ο σωστος τροπος αντιμετώπισης της ιψδ, δεν πρέπει να ψάχνεις για να καθησυχαστεις, πρέπει να αντεξεις την αμφιβολία για να δεις οτι τελικα τιποτα κακο δε συνεβη και να μπορέσεις να το ξεπερασεις.. Ξερω οτι στη φαση που εισαι είναι πολυ δυσκολο, κι οτι το μονο που θες τώρα είναι καποιον να σου διαβεβαιωσει οτι δε συνεβη κάτι κακο. Απλα δεν είναι η λύση αυτη, είναι φαυλος κύκλος, γιατί παλι αυριο μεθαυριο θα πιαστεις απο καποια καινουργια αφορμη και θα ζητας επιβεβαίωση, κι αυτο δε θα τελειωνει ποτε.

  4. #64
    Η αληθεια ειναι οτι οταν μου πηραν αιμα και εφυγα μετα απο 5 λεπτα αναιβηκα και πηγα και επιασα τη κοπελα που μου πηρε αιμα και την ειπα χιλια συγνωμη απλως εχω ψυχολογικο και επειδη ακουσα οτι πριν απο μενα ηταν ενας αλλος κυριος φοβαμαι και η οποια μου ειπε δεν εχετε να φοβαστε τιποτα μεσα εδω περα και εφυγα ηταν σοβαρη αυτη.Και μετα το απογευμα ξαναπηγα και μιλησα με μια η οποια πρεπει να ηταν κατι σαν διευθυντρια και την ρωτησα γι αυτο το βακουτεινερ και μου ειπε ιδιωτικο κεντρο ειμαστε δεν ειμαστε δημοσιο ολα τα χρησιμοποιουμε μια φορα,εγω εδω τωρα ομως φοβαμαι μηπως μου χργσιμοποιησαν του προηγουμενου αλλα σκεφτομαι οταν παιρνουν αιμα σε καποιον την ενεση δεν την πετανε αμεσως σε καποιο καδο,δεν ξερω τι να πω

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Ναι, οταν παιρνουν αίμα μετα τα πετανε σε καδο για μολυσματικά υλικα. Δε νομίζω οτι θα ρισκαραν τη φημη τους με τετοια λαθη. Δεν υπάρχει περίπτωση. Πρέπει να κάνεις υπομονη.. Να δρασουν τα λαντοζ και μετα εν ηρεμία να σκεφτείς πιο ψυχραιμα και με καθαρό μυαλό

  6. #66
    Δηλαδη ρε lloullou σου φαινετε τρελο αυτη μου η σκεψη και η φοβια,σε ρωταω γιατι εγω δεν μπορω να το καταλαβω ισως επειδη εχω αυτη την ιδψ,το λεω στους δικους μου ανθρωπους και μου λενε ουτε καν και το ενα και το αλλο,φοβαμαι γιατι τοσο καιρο λεω στο μυαλο μου ηταν ολα και αυτη την μερα νιωθω οτι πηγα στη φωλια του λυκου μεσα

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Κοιτα αν κάνεις ενα γκαλοπ μεταξυ του κόσμου οι 99 να μη σου πω 100 θα σου πουν πως ούτε θα τους περνουσε από το μυαλό. Σου λέει αν σκεφτομαστε ετσι, δε θα βγαίνουμε από το σπίτι. Στανταρ λογω αγχους σκέφτεσαι διαστρεβλωμενα. Ουτε εγω το καταλαβαινα και θυμωνα με ολους που δε συμμεριζονταν το άγχος μου. Μου φαινοταν τοσο αληθινο και παρα πολυ πιθανό. Αλλα ειλικρινά, να κολλησες απο αντισηπτικο που και μονο που θα ερχοταν σε επαφή με τον ιό θα τον σκοτωνε αμεσως, ή απο διαγνωστικο κεντρο που η δουλειά τους είναι να παιρνουν αιμα τηρωντας ολα τα απαραίτητα ιατρικά πρωτοκολλα... Καταλαβαίνεις πως είναι περα για περα τραβηγμένο. Να στο πω κι αλλιώς: αν δεν ειχες ακουσει τι ειπε στο ταμείο ο προηγουμενος πελατης, δε θα αγχωνοσουν τωρα. Επειδή ακουσες για τη συγκεκριμένη ασθενεια φρικαρες. Κι εγώ θα φρικαρα, δε θα πω ψέματα. Αλλα πολλες φορες που θα δωσαμε αιμα πιθανον πριν απο μας να ειχαν τετοιες ασθένειες και να μην το μάθαμε ποτε. Τι να πουν κι αυτοι που το παιρνουν το αίμα και το εξετάζουν. Κι απο την αλλη σκέφτομαι αν τους ειπε για ποιο λογο πηγε, μια παραπάνω να ηταν ακομα πιο προσεκτικοί. Παρολαυτα να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απολυτα, και μονο στο ακουσμα θα μου ειχαν κοπει τα πόδια. Αλλα είναι καθαρα ψυχολογικο, δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς)

  8. #68
    Αρχικα θελω να σου ξαναπω ευχαριστω που με στηριζεις.Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ακουγα αυτο δεν θα ειχα φρικαρει ετσι,σκεφτομαι σε δημοσια νοσοκομεια εχω δωσει αιμα δεκαδες φορες και δεν κοιταζα ποτε την διαδικασια και δεν φοβομουν ποτε,αλλα ειναι αυτο το αν που σκεφτομαι στιγμες και με πιανει τρομος ξερω οτι με καταλαβαινεις,ειναι αυτο που λες ναι δεν γινονται αυτα αλλα αν ετθχε σε μενα.Με τον ευατο μου τα βαζω θα μπορουσα να ειχα παει εκει να εκανα τις εξετασεις μου και θα επρεπε επειδη πασχω απο αυτο να ειμαι προσεκτικος και να παρατηρησω τα παντα ωστε μετα να βγουν οι εξετασεις και να ειμαι οκ,αλλα εγω εκει οταν πηγα μαυρισαν ολα και δεν παρατηρησα και να φτου απο την αρχη

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Δε φταις εσυ και δεν ειχες καμία δουλειά να κοιτάζεις την διαδικασία. Αυτη είναι δουλειά των γιατρών κι εμείς δε χρειάζεται να κοιταμε και να παρακολουθουμε. Οταν ήμασταν παιδιά μας ελεγαν κοιτα αλλου. Για ολα φταιει αυτη η κωλοδιαταραχη που μια ζωη σε βασανιζει με ενα "αν" και δε σ αφήνει να σκεφτείς καθαρα.

  10. #70
    Πηγα σημερα στο διαγνωστικο και μιλησα εκει με μια η οποια με θυμοταν που ειχα ξαναπαει και η αληθεια ηταν οτι ηταν πολυ σοβαρη.Δεν ξερω φοβαμαι πολυ

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Σου ειπε τι ήταν αυτο το βακιουτεινερ που ελεγες? Τι σου είπε?

  12. #72
    Πηγα σημερα και με το μου με ειδε με θυμοταν και την λεω χιλια συγνωμη ειναι ψυχολογικο απλως φοβαμαι γιατι απο οτι καταλαβα εδω ερχονται κατα βαση αρρωστοι ανθρωποι και ηταν κοφτη και μου ειπε βγαλτο απο το μυαλο σου.Την προηγουμενη φορα που ειχα παει ηταν πιο προσιτη και την ειχα ρωτησει για το βακουτεινερ ειναι μια μεθοδος αιμοληψιας αντι για συριγγα,ειναι ενα πλαστικο στο οποιο κουμπωνει απο την μια πλευρα η βελονα και στην βαζει στη φλεβα και μετα απο την αλλη κουμπωνει το μπουκαλακι-φιαλιδιο και με το κενο αερα που υπαρχει το αιμα παει κατευθειαν στο μπουκαλακι

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Οκ, αφου είναι πλαστικο ενας λογος παραπάνω να πετιέται μετα. Δεν αποστειρωνονται τα πλαστικα, πετιούνται

  14. #74
    Δεν ξερω lloullou εψαξα και ειδα και λενε οτι υπαρχουν 2 ειδων ενα μια χρησης και ενα πολλαπλης.Με εχει πιασει σημερα αγχος πιο πολυ απο τις προηγουμενες μερες,ωρες ωρες κανρι το μυαλο μου και σεναρια οτι γιατι να μου μιλησει ετσι μηπως κατι εγινε εν τελει.Σε οποιον δικο μου το λεω νευριαζει δεν γινεται και δεν γινεται,δεν ξερω φοβαμαι πολυ δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα η διαθεση μου ειναι στο μηδεν

  15. #75
    Προσπαθω να θυμηθω αυτη την μερα,φοβαμαι μονο που μπηκα εκει μεσα.πηγα εκει μπηκα μεσα ανοιξα τη πορτα και εβαλα αντισηπτικο που ειχε εκει ανεβηκα στον οροφο και πηγα εκει στο ταμειο και ακουμπησα πανω στο σταντ,μιλησα με την κοπελα στο ταμειο και εκανα μια ερωτηση και πηρε τηλ την γιατρο την οποια μου την εδωσε να μιλησω,αφου μιλησα μετα μου εδωσε ενα στηλο να συμπληρωσω τα στοιχεια μου εκεινει τη στιγμη ακουσα αυτον τον κυριο ο οποοπς βγηκε και ειπε ποτε θα ειναι ευοιμες οι εξετασεις του για τον hiv,εκει εγω τα εχασα η κοπελα μου ειπε να κατσω στις καρεκλες και οτι θα με φωναξουν για την αιμοληψια,εγω δεν εκατσα σε καμια καρεκλα βρηκα ενα αντισηπτικο που ειχε ο οροφος και εβαλα ωσπου βγηκε η κοπελα και με φωναξε για την αιμοληψια.Πηγα μεσα στο δωματιο εκατσα στη καρεκλα μου πηρε αιμα σηκωθηκα και εφυγα.Με φοβιζουν τα παντα λεω και η ενεση να ηταν αποστειρωμενη μηπως εκτεθηκα μονο που πηγα εκει

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 14:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 13-05-2018, 23:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 11:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 20:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •