Εμμονή με το φαρμακο? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 91
  1. #61
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Εσύ πως είσαι? Είσαι καλύτερα σήμερα? Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
    Εγώ ναι, έχει ξεκινησει μετά από 1μισημηνα κ κάνει δουλίτσα το χάπι. Εσυ ποια πινεις ?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Τα ζολοφτ πίνω και θα μου τα αυξήσει γρήγορα από ό,τι μου είπε για να συνέλθω. Δηλαδή για 5 μέρες 25 άλλες 6 μέρες 50 και μετά μάλλον 100.θα δούμε. Πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα.

  3. #63
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τα ζολοφτ πίνω και θα μου τα αυξήσει γρήγορα από ό,τι μου είπε για να συνέλθω. Δηλαδή για 5 μέρες 25 άλλες 6 μέρες 50 και μετά μάλλον 100.θα δούμε. Πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα.
    Κι εγώ που σε λίγο καιρό θα βρεις ηρεμία

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Καλημέρα awareness τι κάνεις? Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. με τη ψυχολόγο σου ποια μέθοδο ακολουθείτε?

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Η διάγνωση είναι ιψδ. Απλά αυτή τη φορά δεν έχω συγκεκριμένη ιδεοληψια. Σκεφτομαι διαφορά που μου προκαλούν τρομερό άγχος, είναι πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή μου αλλα τα σκέφτομαι συνέχεια και συνέχεια και δε μπορώ να τα διαχειριστώ. Ένα από αυτά είναι και το φαρμακο. Είναι πολύ εξαντλητικό. Αρχικά προσπαθούσα με γυμναστική, με γράψιμο κτλ και κατά το απόγευμα ήμουν αρκετά καλύτερα. Εδώ και 1,5 εβδομάδα όμως που άλλαξα ψυχολόγο έχω πάρει την κάτω βόλτα. Δεν υπάρχουν στιγμές πια μέσα στη μέρα που να νιώθω λίγο καλύτερα. Δε ξέρω τι να κάνω πια.
    Να σου κάνω μία ερώτηση; Πας σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Ο πρώτος δεν γράφει φάρμακα, ο δεύτερος γράφει, μάλλον εννοείς ψυχίατρο έτσι;

  6. #66
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Καλημέρα awareness τι κάνεις? Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. με τη ψυχολόγο σου ποια μέθοδο ακολουθείτε?
    Γνωσιακή. Πάντως αυτή η υποτροπη μου έγινε μαθημα. Δε σταματάω ποτε ποτε ξανά την αγωγή. Εσυ πως είσαι?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Δε χρειάστηκε ακόμα να πάρω αγχολυτικο, είμαι ψύχραιμη. Προσπαθώ να το πάρω απόφαση και να το δεχτώ. Από τη μια νιώθω ανακούφιση που θα νιώσω καλά πάλι σε λίγο καιρό και από την άλλη έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έπραξα σωστά. Τώρα τελείωσε όμως τα πήρα. Νιώθω σα να πενθω τα όνειρα που είχα.

  8. #68
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Δε χρειάστηκε ακόμα να πάρω αγχολυτικο, είμαι ψύχραιμη. Προσπαθώ να το πάρω απόφαση και να το δεχτώ. Από τη μια νιώθω ανακούφιση που θα νιώσω καλά πάλι σε λίγο καιρό και από την άλλη έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έπραξα σωστά. Τώρα τελείωσε όμως τα πήρα. Νιώθω σα να πενθω τα όνειρα που είχα.
    Τωρα μπορείς να στείλεις προσωπικο μνμ?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Πως στέλνω? Εσύ μπορείς να μου στείλεις?

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σου κάνω μία ερώτηση; Πας σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Ο πρώτος δεν γράφει φάρμακα, ο δεύτερος γράφει, μάλλον εννοείς ψυχίατρο έτσι;
    Τα φάρμακα μου τα γράφει ψυχίατρος. Κάνω όμως και ψυχοθεραπεία. Άλλαξα ψυχολόγο.

  11. #71
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Πως στέλνω? Εσύ μπορείς να μου στείλεις?
    Ουτε εγώ μπορώ

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Υποφέρω από ΙΔΨ και ΓΑΔ από μικρό παιδί, τα τελευταία 15 χρόνια παίρνω φάρμακα και είχα μία καλή ποιότητα Ζωής, έκανα το λάθος από το Μάιο να μειώσω την φαρμακευτική αγωγή έως να τη σταματήσω. Το Σεπτέμβριο ένα γεγονός μου έκανε να καταρευσω, άλλαξα γιατρό και ακολούθησα καινούργια φαρμακευτική αγωγή από αρχές Νοεμβρίου, δεν μπορώ να πάρω ακόμη τα πάνω μου. Μην σταματάς για κανένα λόγο τη φαρμακευτική αγωγή, ΔΕΝ πρόκειται να το κάνω ποτέ με αυτά που τραβάω. Είμαι τώρα σε 20 mg seroxat, 15 mg remeron και 1 mg risperdal και δεν μπορώ να συνέλθω. Η ΙΔΨ είναι μια δια βίου ασθένεια, η πιο δύσκολη και επίπονη από τις αγχώδεις ασθένειες και όταν είναι σε μεγάλο βαθμό χρειάζεται δια βίου θεραπεία. Αυτά που τράβηξα αυτούς τους τρεις μήνες δεν τα έχω τραβήξει σε όλη μου τη ζωή, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ξανά σταματήσω τα φάρμακα.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη αν δεν έχεις βρες ένα καλό ψυχίατρο κατά προτίμηση να είναι και ψυχοθεραπευτής, οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τίποτα στη φάση που είσαι τώρα. Μην το αφήνεις όσο το αφήνεις τόσο πιο δύσκολο είναι να το θεραπεύσεις και τόσο πιο μεγάλες δόσεις φαρμάκων θα χρειαστείς σου μιλάω εκ πείρας.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη αν δεν έχεις βρες ένα καλό ψυχίατρο κατά προτίμηση να είναι και ψυχοθεραπευτής, οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τίποτα στη φάση που είσαι τώρα. Μην το αφήνεις όσο το αφήνεις τόσο πιο δύσκολο είναι να το θεραπεύσεις και τόσο πιο μεγάλες δόσεις φαρμάκων θα χρειαστείς σου μιλάω εκ πείρας.
    Καλησπερα από χθες ξεκίνησα πάλι αγωγή. Είναι δύσκολο όταν είσαι γυναίκα και θες να κάνεις παιδιά και έχεις ένα τέτοιο πρόβλημα. Έχω αλλάξει και γιατρό και ψυχολόγο τώρα που υποτροπιασα. Η καινούρια ψυχίατρος κάνει ψυχοδυναμικη προσέγγιση και μου είπε ότι δε θα μου κάνει καλό αυτή η προσέγγιση. Η νέα μου ψυχολόγος ασχολείται με τα παιδικά βιώματα και πως τα συναισθήματα που είχα τότε, επανέρχονται τώρα. Έχω πάει μόνο 3 φορές μέχρι τώρα, είναι πολύ νωρίς. Απλά δεν έχω αποδεχτεί το πρόβλημα μου. Δε με βοηθούν οι ψυχολόγοι σε αυτό.

  15. #75
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Υποφέρω από ΙΔΨ και ΓΑΔ από μικρό παιδί, τα τελευταία 15 χρόνια παίρνω φάρμακα και είχα μία καλή ποιότητα Ζωής, έκανα το λάθος από το Μάιο να μειώσω την φαρμακευτική αγωγή έως να τη σταματήσω. Το Σεπτέμβριο ένα γεγονός μου έκανε να καταρευσω, άλλαξα γιατρό και ακολούθησα καινούργια φαρμακευτική αγωγή από αρχές Νοεμβρίου, δεν μπορώ να πάρω ακόμη τα πάνω μου. Μην σταματάς για κανένα λόγο τη φαρμακευτική αγωγή, ΔΕΝ πρόκειται να το κάνω ποτέ με αυτά που τραβάω. Είμαι τώρα σε 20 mg seroxat, 15 mg remeron και 1 mg risperdal και δεν μπορώ να συνέλθω. Η ΙΔΨ είναι μια δια βίου ασθένεια, η πιο δύσκολη και επίπονη από τις αγχώδεις ασθένειες και όταν είναι σε μεγάλο βαθμό χρειάζεται δια βίου θεραπεία. Αυτά που τράβηξα αυτούς τους τρεις μήνες δεν τα έχω τραβήξει σε όλη μου τη ζωή, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ξανά σταματήσω τα φάρμακα.
    Ομοιοπαθουσα. Πόσο σε νιώθω. Υποτροπη μετά από χρόνια που είχα σταθεροποιηθεί μια χαρα

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακο
    By nved in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2020, 00:37
  2. νεο φαρμακο
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2011, 22:15
  3. Νεο φαρμακο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-2010, 19:22
  4. φαρμακο για την ντροπη ?
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-07-2008, 18:58
  5. φαρμακο
    By gr25 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2006, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •