κατάθλιψη μετά από την τελευταία γέννα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16

    κατάθλιψη μετά από την τελευταία γέννα

    Καλησπέρα.

    Είμαι 28 χρονών. Έχω μία κόρη 2χρονών και έναν γιό 7 μηνών. Σταμάτησα την δουλειά όταν η κόρη μου έκλεισε 1 χρόνου για να μπορέσουμε να κάνουμε δεύτερο παιδί.

    Μετά από την δεύτερη γέννα, σεξουαλικά έχω αδρανοποιηθεί. Περνάνε σκέψεις από το μυαλό μου τις οποίες όμως τις διώχνω αμέσως. Από καιρό ήθελα μια συμβουλή από κάποιον πιό ειδικό στο θέμα. Από το τελευταίο συμβάν με τον σύζυγό μου όμως το έχω πάρει απόφαση να κάνω κάτι!

    Είμαι συνέχεια αγχωμένη, στρεσαρισμένη, και τελευταία το σκέφτομαι να σηκωθώ από το κρεβάτι το πρωί, κι ας κλαίει ο γιος μου στην κούνια. Το συχένομαι αυτό!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Liopi, καλως ήρθες

    οπως ειδα απο τον τιτλο που εβαλες, θεωρεις οτι εχεις καταθλιψη. απο οσο ειμαι σιγουρη γνωριζεις ειναι πολυ συχνη η επιλοχειος καταθλιψη. οι λογοι μπορει να ναι πολλοι: σχετιζονται κ με ορμονικες διαταραχες, προηγουμενη καταθλιψη, δυσκολιες στο γαμο, ή αλλο στρεσσογονο γεγονος που μπορει να \"τρεχει\"....

    Τί σκεφτεσαι να κανεις γι αυτο?εχεις μιλησει στον αντρα σου? ή με καποιον αλλο ανθρωπο? εχεις ζητησει βοηθεια? να ρωτησεις πώς σε βλεπουν αυτοι?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    Με τον άντρα μου έχω πρόβλημα. Προσπαθώ να ανταπελξέθω, αλλά δεν μου είναι εύκολο. Κι εκείνος δεν το καταλαβαίνει, γιατί κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τί είναι αυτό και πώς να το αντιμετωπίσω. Είναι η πρώτη φορά που μιλάω για αυτό το θέμα. Δεν έχω μιλήσει σε κανέναν, πέρα από τον άντρα μου, όσο δηλαδή κι έγω μπορώ να το αντιλειφθώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τοτε μπραβο σου που μιλας πιο ανοιχτα... Δεν ειναι κ το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου να μιλας για κατι που νιωθεις να σε δυσκολευει τοσο....

    Ο αντρας σου μπορει να μην θελει να μην καταλαβει, να μην μπορει, να μην ειναι ετοιμος ακομα...για πολλους λογους.

    Εσυ σκεφτηκες την περιπτωση να βρεις εναν ειδικο? Να σου πει τη γνωμη του?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    Ναι.... αλλά για αρχή πρωτίμησα από το internet... πιό εύκολα....είναι λίγο δύσκολο όπως είπες.
    Δεν ξέρω κι εγώ πώς να το αντιμετωπίσω. Τώρα αρχίζω και ψάχνω σε βιβλία, site και βρήκα και αυτό το forum με την βοήθεια μιας φίλης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    σκεφτεσαι καποια στιγμη να ξαναρχισεις να εργαζεσαι η το εχεις αποκλεισει?
    Dum spiro spero (?)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Liopi,

    ναι ειναι μια καλη αρχη το φορουμ, αρκει να μην περιοριστεις μονο σ αυτην

    Ειναι μια βοηθεια κ τα βιβλια κ μια συζητηση με μια φιλη/φιλο. Και η γυμναστικη βοηθαει, κ μια βολτα...ολα μπορουν να συμβαλουν εστω κ λιγο. Πολλες φορες βεβαια μπλοκαρουμε στο δρομο για την προσπαθεια, κι αυτο ειναι μεσα στο \"παιχνιδι\".

    Εχω ενα καλο βιβλιο που θα μπορουσε ισως να βοηθησει, μολις το βρω θα το γραψω. Κατι ακομα: προσπαθησε να μην απελπιζεσαι. Η κατασταση δεν ειναι μονιμη, εχει επιστροφη
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    έχω κάνει μία αρχή δειλά-δειλά, από το σπίτι, αλλά δεν το βλέπω να λειτουργεί ακόμη... είμαι γραφίστας, και η δουλειά αυτή θέλει τρέξημο, κατά συνέπεια και χρόνο τον οποίο όμως δεν τον έχω.
    Όταν τα παιδιά πάνε σχολείο τότε ίσως πολύ πιό εύκολα να μπορώ να ασχοληθώ πιό σοβαρά, έστω και part-time.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    νομιζω οτι θα σου κανει καλο θα ενισχυσει την αυτοεκτιμηση σου .. ειδικα αν μπορεις να εχεις καποιο δικο σου προσωπο να σε βοηθαει με τα παιδια..η σπιτικη ζωη ειδικα μετα απο μια περιοδο εξωστρεφειας και κινησης λογω δουλειας επηρεαζει την ψυχολογια μας..απο μενα αν κρινω ..οχι μαμα δεν ειμαι..... .... αλλα υπηρξαν περιοδοι που δεν ειχα δουλεια και ενιωθα σαν θηριο στο κλουβι..
    Dum spiro spero (?)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    δυστυχώς η βοήθεια αυτή που θα χρειαζόμουν για να μπορώ να δουλέψω δεν μπορεί να δοθεί. έχω συννηδητοποιήσει ότι έχω μία έξαρση δημιουργική, που δεν μπορώ να βγάλω! κάθομαι και κάνω υποθετικές δουλειές στον υπολογιστή για να μπορέσω να εκτονωθώ κάπως! δεν ξέρω όμως εάν αυτό φτάνει. δεν σας κρύβω ότι ανυσηχώ όλο και πιό πολύ μέρα με την ημέρα.
    δεν θέλω να φτάσω στο σημείο που να βγαίνει αυτό στα παιδιά μου με αρνητικές επιπτώσεις!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    εμενα καλο μου ακουγεται η εξαρση της δημιουργικοτητας παντως..θα ανησυχουσα αν δεν ειχα τετοιες τασεις ...μην αγχωνεσαι η νιωθεις ενοχες για την μελαγχολια αυτη ..ειναι πολυ συνηθες φαινομενο τα baby blues ....κατι η αλλαγη στις συνθηκες ζωης..κατι τα ορμονολογικα μας κατι το αγχος λογω ευθυνων..θα βρεις πιστευω αρκετο σχετικο υλικο στο ιντερνετ .. παντως πιστευω καλο θα εκανε να μιλησεις σε καποιο πιο ειδικο αν υπαρχει η δυνατοτητα.. μικρουλα εισαι ακομα..εχεις ολο το χρονο μπροστα σου..ισως να ειναι καλυτερο να μεγαλωσουν λιγο τα μπεμπακια σου να τα χαρεις στα σταδια αυτα ... και μετα βλεπεις τι κανεις και με το θεμα δουλειας
    ο αντρας σου οπως και καποιος τριτος που δεν το εχει περασει ισως να μην μπορει να καταλαβει πως ειναι..οχι οτι δεν εχει τετοια διαθεση απαραιτητα ..αλλα πρεπει εσυ τωρα να κανεις κατι για τον εαυτο σου και για τα μωρακια σου
    Dum spiro spero (?)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    προτείνεις να μιλήσω σε κάποιον ειδικό δηλαδή?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    γιατί πιστεύω στα σίγουρα ότι δεν θα το καταλάβει ο άντρας μου αυτό

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    και εγώ είμαι δυστακτική δεν σου κρύβω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ναι εννοειται.. κυριως για να σε πεισει οτι δεν ειναι κατι το τοσο τρομακτικο..εδω μεχρι και διασημες σταρ :P παραδεχτηκαν οτι επαθαν επιλοχεια μελαγχολια.. και φυσικα θα σου πει και τροπους που θα μπορεις να βελτιωσεις τη διαθεση σου να αντιμετωπισεις τα γεγονοτα της ζωης σας
    Dum spiro spero (?)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •