Πείτε την γνώμη σας - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 106 to 120 of 149
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Αν με ρωτάτε (με ρωτήσατε, δεν έχει γυρισμό), μου έχουν συμβεί γεγονότα που όντως έγιναν για κάποιο λόγο ή δεν ολοκληρώθηκαν. Δεν ήμουν σε κατάσταση να διαχειριστώ κάποια πράγματα και δεν έγιναν τελικά ή έγιναν γεγονότα που θεωρούσα αδιανόητο να διαχειριστώ και τελικά κατάφερα να τα αντιμετωπίσω και να προχωρήσω. Αυτό το πιστεύω, περνάμε τις δυσκολίες για να μάθουμε ένα μάθημα ή να αποφευχθεί κάτι που δεν μας ταιριάζει. Αρκεί να έχουμε καλοσύνη σαν άνθρωποι.
    Εσύ χώρισες τώρα, είναι όντως δύσκολο μετά από τόσα χρόνια, αλλά σου λέω πως θα ήταν εξίσου δύσκολα αν στο μέλλον σε ξαναπροσέβαλε ο πατέρας του, έλεγε ίσως και κάτι πιο άσχημο, θα ζούσες ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο.
    Ναι σε αυτά έχεις δίκιο. Απλά δεν ξέρω αν όλα γίνονται για ένα σκοπό, όπως ειπώθηκε. Μήπως όλα γίνονται κατά τύχη? Έχει να κάνει !ε τις πεποιθήσεις του καθενός βεβαια

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Ξεκιναω τον 3ο μηνα (μακαρι να συμβαινει κ σε μενα αυτη η αποκλιμακωση) κ θα σου πω πως σιγουρα νιωθω πολυ διαφορετικα! Τις πρωτες βδομαδες ηταν ενα μουδιασμα κυριολεκτικα. Τωρα βλεπω απο αποσταση τριων μετρων την κατασταση μου,ευχομαι συντομα να χρειαζομαι κυαλια!!! Αυτο στα πατωματα που περιγραφεις ειναι μαλλον το δικο μου βυθιζομαι που ειχα αναφερει,θυμασαι; Μου συμβαινει κυριως στο τελος της βδομαδας,τα ΣΚ ειδικα λογω αδρανειας χειροτερευει!

    Μου το λενε γτ ειμαι απαισιοδοξη,τους λεω πως τελικα θα μεινω μονη κ δεν μπορω να σκεφτω καποιον που θα ζησω μαζι του κ διαφορα τετοια απαισιοδοξα! Παντα ημουν ετσι,επαιρνα την χειροτερη εκδοχη, τωρα λογω της κατασταση εγινε πιο εντονο.

    *θα ευχηθω να ξεχασω ως δια μαγειας τον χωρισμο μου, σαν διασειση ας πουμε χαχαχα για να ξεμπερδευω
    Επομένως, βλέπεις και η ίδια την αποκλιμάκωση. Απλά θεωρώ σε όλους διαφέρει το πότε και το τι. Εσένα μπορεί να σου πάρει λίγο περισσότερο και σε εμένα λιγότερο πχ. Επίσης εσύ μπορεί να μην περάσεις το στάδιο του οίκτου. Παίζουν πολλά ρόλο εδώ, όπως το τι έζησες, τι χαρακτήρα έχεις, πόσο το έζησες με τον άλλο, ποσο σε πλήγωσε.

    Πχ θεωρώ το γεγονός ότι είσαι απαισιόδοξη, δυσκολεύει τα πράγματα. Και Γιάννα λέμε και του σταριού το δίκιο κι εγώ είμαι. Επίσης, είναι και τα πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις, όπως η καραντίνα, ο κοβιντ, η Κλεισούρα. Αυτα επίσης παίζουν ρόλο

    Υγ. Κοίτα μην πάθεις καμία αμνησία και δεν θυμάσαι πως σε λένε μετά. Αυτά που λες γίνονται ως ένα βαθμό τουλάχιστον:)))

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Τι εννοεις;
    Παθητικοι ως προς τι;
    Παθητικοί εννοούσα στη ζωή γενικά. Να μην παίρνουμε καμία πρωτοβουλία πχ και να περιμένουμε όλα να μας έρθουν ουρανοκατέβατα και από μόνα τους. Σαν άλλοι νευτώνες δηλαδή να περιμένουμε να μας έρθει το μήλο στο κεφάλι Γιάννα ανακαλύψουμε τη θεωρία της βαρύτητας.

    Δεν μιλάω μόνο για το ερωτικο. Έγινε μια λίγο φιλοσοφική η συζητηση

  4. #109
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Σε καταλαβαίνω σε αυτό που λες, τώρα είσαι σε μια φάση που έρχονται διάφορα συναισθήματα. Αλλά σου εγγυώμαι πως θα έρθει ο καιρός που θα το δεις όπως σου λέω, θα λες πως αυτό το άσχημο γεγονός είναι που σε έκανε πιο καλή, σου έμαθε κάτι και σου έδωσε την ευκαιρία να ζήσεις ομορφότερες εμπειρίες. Θυμήσου να το γράψεις εδώ όταν έρθει αυτή η στιγμή, γιατί θα έρθει, μακάρι να μπαίνω εδώ μέχρι τότε και να το διαβάσω.
    Έχω ζήσει σε περιβάλλον που η θεία μου σαν τοξική έλεγε διαφορά είτε σε τραπέζι είτε σε μια βόλτα. Σε διαβεβαιώ δεν τελειώνει αυτό, λίγοι αλλάζουν εντελώς. Όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερο σε ενοχλεί. Δεν γίνεται κιόλας πάντα να κάνουμε τους ανώτερους ή πως δεν ακούσαμε κάτι.
    Ειναι τρομερη ψυχολογικη ταλαιπωρια ολη αυτη η κατασταση του χωρισμου. Προς το παρον δεν μπορω να δω ετσι αν κ ξερω οτι αυτο ισχυει εκ των πραγματων κ αυτη ειναι κ η φυσιολογικη εξελιξη.
    Τελικα κανενας δεν αλλαζει ισως προσαρμοζεται για λιγο. Αν κ εγω δεν ηθελα καποια αλλαγη αλλα το αυτονοητο, την στηριξη του!!!

  5. #110
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Εντωμεταξύ θεωρώ πως οι γονείς του τού έδωσαν τελεσίγραφο για το αν θα φτιάξεις τις σχέσεις σου με αυτούς
    Το εχω σκεφτει παρα πολυ αυτο!!!
    Εχω σκεφτει ολες τις εκδοχες κ για ποιο λογο φερθηκε ετσι παρορμητικα κ νομιζω πως κ εγω εκει καταληγω (χωρις βεβαια να αποκλειω κ καθε αλλο ενδεχομενο γτ ποτε δεν ξερεις)
    Αλλα την μια μερα να εισαι γλυκολογα κ ολα καλα κ την αλλη μερα με ενα μηνυμα να λες τελος κατι δεν κολλαει

  6. #111
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Επομένως, βλέπεις και η ίδια την αποκλιμάκωση. Απλά θεωρώ σε όλους διαφέρει το πότε και το τι. Εσένα μπορεί να σου πάρει λίγο περισσότερο και σε εμένα λιγότερο πχ. Επίσης εσύ μπορεί να μην περάσεις το στάδιο του οίκτου. Παίζουν πολλά ρόλο εδώ, όπως το τι έζησες, τι χαρακτήρα έχεις, πόσο το έζησες με τον άλλο, ποσο σε πλήγωσε.

    Πχ θεωρώ το γεγονός ότι είσαι απαισιόδοξη, δυσκολεύει τα πράγματα. Και Γιάννα λέμε και του σταριού το δίκιο κι εγώ είμαι. Επίσης, είναι και τα πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις, όπως η καραντίνα, ο κοβιντ, η Κλεισούρα. Αυτα επίσης παίζουν ρόλο

    Υγ. Κοίτα μην πάθεις καμία αμνησία και δεν θυμάσαι πως σε λένε μετά. Αυτά που λες γίνονται ως ένα βαθμό τουλάχιστον:)))

    Σιγουρα οι παραγοντες αλλαζουν την κατασταση κ ο χαρακτηρας ειναι το πιο σημαντικο. Εγω ας πουμε δεν εχω πυγμη, δλδ θα κλαψω θα στεναχωρηθω κ δε θα βαλω πανω απο ολα τον εαυτο μου κ την συμπεριφορα που δεχτηκα.
    Οσο για αυτο με την κλεισουρα,καραντινα δεν ξερω κατα ποσο με ενοχλει απο την αποψη οτι παντα θελω να ειμαι σε ασφαλες περιβαλλον. Εννοω οτι τρομαζω με τις αλλαγες (απο παιδι ημουν ετσι) κατι που τωρα το διαπιστωνω πιο εντονα! Σκεφτομαι πως θα βρεθω με νεο κοσμο; Πως θα σταθω σε νεες παρεες; (Ανασφαλεια μαλλον)

    *χαχαχα τουλαχιστον θα εχω απαλλαχθει απο τις σκεψεις κ την ταλαιπωρια του χωρισμου :p

  7. #112
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Παθητικοί εννοούσα στη ζωή γενικά. Να μην παίρνουμε καμία πρωτοβουλία πχ και να περιμένουμε όλα να μας έρθουν ουρανοκατέβατα και από μόνα τους. Σαν άλλοι νευτώνες δηλαδή να περιμένουμε να μας έρθει το μήλο στο κεφάλι Γιάννα ανακαλύψουμε τη θεωρία της βαρύτητας.

    Δεν μιλάω μόνο για το ερωτικο. Έγινε μια λίγο φιλοσοφική η συζητηση
    Ας αναφερθω στις σχεσεις.
    Πιστευεις πως πρεπει να κυνηγησεις κατι;
    Πως αν δεν ψαξεις δεν θα βρεις;

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θεωρώ πως πρέπει να είσαι ανοιχτή και δεκτική σε κάτι καινούριο για να βρεις κάτι. Αν το κυνηγήσεις ακραία και είναι το μόνο που σκέφτεσαι, πιθανότατα θα πέσεις σε περιπτώσεις ανθρώπων που θα εκμεταλλευτούν αυτό. Αν δεν είσαι ανοιχτή δεν θα προκύψει ποτέ τίποτα. Θεωρώ η ισορροπία βρίσκεται στην μέση. Τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα μετά από μια περίοδο που ήθελα κάτι επίμονα και έπεφτα σε περιπτώσεις ατόμων που το εκμεταλλεύονταν έμμεσα.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Το εχω σκεφτει παρα πολυ αυτο!!!
    Εχω σκεφτει ολες τις εκδοχες κ για ποιο λογο φερθηκε ετσι παρορμητικα κ νομιζω πως κ εγω εκει καταληγω (χωρις βεβαια να αποκλειω κ καθε αλλο ενδεχομενο γτ ποτε δεν ξερεις)
    Αλλα την μια μερα να εισαι γλυκολογα κ ολα καλα κ την αλλη μερα με ενα μηνυμα να λες τελος κατι δεν κολλαει
    Προσωπικά, αν με ρωτάς, δεν νομίζω ότι ήταν τελεσίγραφο από τους δικούς του. Τουλάχιστον δεν ήταν μόνο αυτό. Ίσως συνδυάστηκε με κάτι άλλο. Αν του είχαν δώσει τελεσίγραφο, θα έβλεπες κάποια σημάδια ώστε να σε πείσει να τα ξαναβρείτε, η κάποιου είδους συναισθηματικό εκβιασμό. Τώρα, δεν είχες κάτι τέτοιο νομίζω. Δεν ξέρω βέβαια και τι άνθρωπος ήταν ακριβώς ο πρώην και πως χειριζόταν τις καταστάσεις, αλλά από την όλη συμπεριφορά θα θεωρούσα απίθανο να ήταν αυτό μόνο. Ειδικά αν μου λες ότι είναι και τριάντα δύο χρόνων.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Σιγουρα οι παραγοντες αλλαζουν την κατασταση κ ο χαρακτηρας ειναι το πιο σημαντικο. Εγω ας πουμε δεν εχω πυγμη, δλδ θα κλαψω θα στεναχωρηθω κ δε θα βαλω πανω απο ολα τον εαυτο μου κ την συμπεριφορα που δεχτηκα.
    Οσο για αυτο με την κλεισουρα,καραντινα δεν ξερω κατα ποσο με ενοχλει απο την αποψη οτι παντα θελω να ειμαι σε ασφαλες περιβαλλον. Εννοω οτι τρομαζω με τις αλλαγες (απο παιδι ημουν ετσι) κατι που τωρα το διαπιστωνω πιο εντονα! Σκεφτομαι πως θα βρεθω με νεο κοσμο; Πως θα σταθω σε νεες παρεες; (Ανασφαλεια μαλλον)

    *χαχαχα τουλαχιστον θα εχω απαλλαχθει απο τις σκεψεις κ την ταλαιπωρια του χωρισμου :p
    Δεν ξέρω αν είναι θέμα απώλειας πυγμής το γεγονός ότι κλαίς. Όλοι κλαίμε και λυγίζουμε και καταφέρουμε σχεδόν σε δύσκολες καταστάσεις. Περισσότερο θέμα ανασφάλειας θα το έλεγα. Αλλά αυτό μπορείς να το δουλέψεις με τον ευατο σου. Αν είσαι ανασφαλής

    Υγ. Ε εντάξει μην το οαρατραβηξουμε κιόλας. Είπαμε να το ξεπεράσουμε σε λογικα πλαισια. Ευχήσου πχ να κληρονομήσει κανένα πλούσιο θείο και μετά να τρέχουν από πίσω σου γαμπροί. Βέβαια θα είναι προικοθήρες :P

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Ας αναφερθω στις σχεσεις.
    Πιστευεις πως πρεπει να κυνηγησεις κατι;
    Πως αν δεν ψαξεις δεν θα βρεις;
    Εξαρτάται και από τι εννοείς κυνηγι.

    Αν δηλαδή πεις οκ τώρα θα βγω έξω και πάσι θυσία πρέπει να βρω γαμπρό. Ε τότε θα σου ζητηθεί κάθε θυσία. Και θα ρίξεις όλα τα στάνταρ σου και ίσως την αξιοπρέπεια σου. Ότι βρεις διαθέσιμο, θα πας καταπάνω του δηλαδή. Αυτό δεν είναι ένα καλό κυνήγι και πολλοί το κάνουν δυστυχώς.

    Τώρα που σου απαντάω βλέπω ότι τα ίδια λέει και η αντζυ από κάτω. συμφωνούμε. Είναι λάθος να πιέζουμε υπερβολικά τα πραγματα

  12. #117
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Εξαρτάται και από τι εννοείς κυνηγι.

    Αν δηλαδή πεις οκ τώρα θα βγω έξω και πάσι θυσία πρέπει να βρω γαμπρό. Ε τότε θα σου ζητηθεί κάθε θυσία. Και θα ρίξεις όλα τα στάνταρ σου και ίσως την αξιοπρέπεια σου. Ότι βρεις διαθέσιμο, θα πας καταπάνω του δηλαδή. Αυτό δεν είναι ένα καλό κυνήγι και πολλοί το κάνουν δυστυχώς.

    Τώρα που σου απαντάω βλέπω ότι τα ίδια λέει και η αντζυ από κάτω. συμφωνούμε. Είναι λάθος να πιέζουμε υπερβολικά τα πραγματα
    Χαιρεται...
    Ξανα εδω λοιπον μετα απο μια πολυ σοβαρη περιπετεια υγειας,ενα χειρουργειο κ δεκα μερες νοσηλειας! Ευτυχως ομως ειμαι καλα! Κ εκει που νομιζεις πως επαθες αρκετα κ πως υποφερεις που χωρισες και....και... ερχεται κατι σου τραβαει ενα σκαμπιλι κ λες εχει κ αλλο δρομο!!!!
    Yugi τι κανεις; Πως εισαι;

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Περαστικά σου.

  14. #119
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Περαστικά σου.
    Ευχαριστω πολυ

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Χαιρεται...
    Ξανα εδω λοιπον μετα απο μια πολυ σοβαρη περιπετεια υγειας,ενα χειρουργειο κ δεκα μερες νοσηλειας! Ευτυχως ομως ειμαι καλα! Κ εκει που νομιζεις πως επαθες αρκετα κ πως υποφερεις που χωρισες και....και... ερχεται κατι σου τραβαει ενα σκαμπιλι κ λες εχει κ αλλο δρομο!!!!
    Yugi τι κανεις; Πως εισαι;
    Γεια!
    Αρχικά περαστικά σου και σιδερένια από εδώ και πέρα.
    Ελπίζω να έχεις αναρρώσει τώρα.

    Χαχα νόμιζα πως μας άφησες.
    Καλά είμαι κι εγώ. Όσο μπορεί κανείς με τα λοκνταουν και όλα αυτά. Αλλά το παλεύουμε :)

    Είχες δύσκολο χειρουργείο?

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Similar Threads

  1. Πείτε μια γνώμη
    By alexia0345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 29-08-2020, 21:07
  2. Πειτε μου τη γνωμη σας...please!
    By elpida12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 08-01-2019, 19:42
  3. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 11:53
  4. πείτε μου την γνώμη σας!
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-01-2013, 18:51
  5. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •