Αγάπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92

Thread: Αγάπη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Αγάπη

    Αγάπη.Τι σημαίνει για σας η αγάπη?
    Πιστεύετε πως η αληθινή αγάπη μπορεί να πληγώσει κ γιατί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Θυμάμαι μια κοπέλα πολύ παλιά (στα είκοσι μου και βάλε) που όταν με είχε γνωρίσει είχε πει πάρα πολύ όμορφα λόγια για μένα, για την εμφάνιση μου, για όμορφα συναισθήματα που της έβγαζα. Με τον καιρό δέθηκα μαζί της και την στιγμή που επέλεξα να της ανοιχτώ έφαγα μια μεγαλοπρεπή απόρριψη. Στον γυρισμό καθόμουν μέσα στο λεωφορείο και έκλαιγα ...ούτε που ήξερα τι γινόταν γύρω μου..πιθανώς και κανένας να μην με έιχε πάρει πρέφα. Μου πηρε λίγο καιρό μέχρι να το ξεπεράσω. Μετά απο μέρες έμαθα πως η συγκεκριμένη τηρούσε παρόμοια τακτική και σε άλλα αγοράκια.

    Που το θυμήθηκα τώρα αυτό..όπως και να χει ....θέλω να πω το εξής....

    Η αγάπη είναι κάτι σαν περιορισμός. Δεν πληγώνει όταν υπάρχει, αλλά όταν εξαφανίζεται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ναι αλλά αυτό που λες vince δεν ήταν αγάπη.Εγώ μιλάω για πραγματική αγάπη.Π.χ.γονιών(κ όχι μόνο.....).
    Κ τελικά κάποιος που άθελά του μας πληγώνει κ λέει πως μας αγαπάει πραγματικά,μας αγαπάει?Άρα τι είναι η αγάπη?Ένα αόρατο,ανεξήγητο συναίσθημα?Αναλλοίωτο που απλά υπάρχει μέσα μας κ το βγάζουμε με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας ακόμα κ \'άρρωστο\'?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ναι μάλλον έρωτας ήταν..το μπερδεύει κανείς πολύ εύκολα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Θα πω για μενα τί περιεχει η αγαπη:

    χρονο, τρυφεροτητα, δεσιμο, χωρο, αερα, συμπαρασταση, αποδοχη, ανεξαρτησια, εμπιστοσυνη

    και καλλιεργειται συνεχως....παιρνει διαφορετικο σχημα συνεχως:)

    Μιλαω και για την γονεϊκη αγαπη: κ μαλιστα σ αυτην θα προσθετα διχως ορους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μα πως λες πως είναι αγάπη αφού καν δε σε είχε γνωρίσει?Τι αγαπούσε κάποιον που δε γνώριζε?
    Αφού λες μόλις της ανοίχτηκες έφαγες την απόρριψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εμμ κοίτα.. γενικά έχω φάει τα χειρότερα όσες φορές έχω ανοιχτεί...αν εξαιρέσω γονείς δηλαδή δεν καταλαβαίνω για ποιά αγάπη μπορούμε να μιλάμε εκτός απο αγάπη μεταξύ των δύο φύλλων..το οποίο στην τελική δεν είναι αγάπη αλλά έρωτας..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Sofia
    Θα πω για μενα τί περιεχει η αγαπη:

    χρονο, τρυφεροτητα, δεσιμο, χωρο, αερα, συμπαρασταση, αποδοχη, ανεξαρτησια, εμπιστοσυνη

    και καλλιεργειται συνεχως....παιρνει διαφορετικο σχημα συνεχως:)

    Μιλαω και για την γονεϊκη αγαπη: κ μαλιστα σ αυτην θα προσθετα διχως ορους.
    Το πάω πολύ φιλοσοφικά το θέμα αλλά είναι επειδή με απασχολεί.
    Εγώ δε μπορώ να την προσδιορίσω γιατί νομίζω πως είναι κάτι ανώτερο και απόροια αυτής είναι όλα τα ωραία που λες.

    Με άλλα λόγια η αγάπη δεν κατασκευάζεται,ούτε δημιουργείται.Εξελίσσεται ναι.Π.χ. όσο κ αν θέλουμε κάποιους ανθρώπους δε μπορούμε να τους αγαπήσουμε.Μόνο να δεθούμε μαζί τους,να τους συμπονέσουμε κ.λ.π.

    Τι πιστεύεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by vince
    Εμμ κοίτα.. γενικά έχω φάει τα χειρότερα όσες φορές έχω ανοιχτεί...αν εξαιρέσω γονείς δηλαδή δεν καταλαβαίνω για ποιά αγάπη μπορούμε να μιλάμε εκτός απο αγάπη μεταξύ των δύο φύλλων..το οποίο στην τελική δεν είναι αγάπη αλλά έρωτας..
    Η αγάπη υπάρχει παντού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by vince
    Εμμ κοίτα.. γενικά έχω φάει τα χειρότερα όσες φορές έχω ανοιχτεί...αν εξαιρέσω γονείς δηλαδή δεν καταλαβαίνω για ποιά αγάπη μπορούμε να μιλάμε εκτός απο αγάπη μεταξύ των δύο φύλλων..το οποίο στην τελική δεν είναι αγάπη αλλά έρωτας..
    Η αγάπη υπάρχει παντού.
    Όχι καλή μου Arsi...δυστυχώς δεν υπάρχει πάρα ελάχιστα. Εδώ βλέπεις και γονείς να πουλάν η ακόμα και να σκοτώνουν τα παιδιά τους..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by vince
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by vince
    Εμμ κοίτα.. γενικά έχω φάει τα χειρότερα όσες φορές έχω ανοιχτεί...αν εξαιρέσω γονείς δηλαδή δεν καταλαβαίνω για ποιά αγάπη μπορούμε να μιλάμε εκτός απο αγάπη μεταξύ των δύο φύλλων..το οποίο στην τελική δεν είναι αγάπη αλλά έρωτας..
    Η αγάπη υπάρχει παντού.
    Όχι καλή μου Arsi...δυστυχώς δεν υπάρχει πάρα ελάχιστα. Εδώ βλέπεις και γονείς να πουλάν η ακόμα και να σκοτώνουν τα παιδιά τους..
    Υπαρχειειειει.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μήπως να ψηφίζαμε??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Το πάω πολύ φιλοσοφικά το θέμα αλλά είναι επειδή με απασχολεί.
    Εγώ δε μπορώ να την προσδιορίσω γιατί νομίζω πως είναι κάτι ανώτερο και απόροια αυτής είναι όλα τα ωραία που λες.
    Arsi μου μακαρι να μπορουσα να γραψω πώς νιωθω την αγαπη, τί ειναι για μενα κ τί χρωμα δινει στη ζωη μου. Αλλα δεν εχω αυτο το ταλεντο:)

    Φυσικα ειναι κατι ανωτερο απο οσα εγραψα. Μονο που αυτο που εγραψα ειναι τί θελω εγω να περιεχει η αγαπη. Αυτο μονο. Το αποτελεσμα ειναι κατι το μοναδικο, ετσι κ αλλιως για τον καθενα μας:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σαφως κ υπάρχει:)

    Ψηφιζω δαγκωτο ΝΑΙ:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Η αγάπη υπάρχει παντού.Μα παντού.Ακόμα κ για τον αέρα που αναπνέουμε.
    Το θέμα είναι πως μπορούμε να βάλουμε μέσα στην ψυχή μας αυτό το ανώτερο συναίσθημα που για μένα είναι κ το νόημα της ζωής.Κ τι μας εμποδίζει στο να πλημμυρίσουμε απ\'αυτή.
    Μπορείτε να φανταστείτε μια ζωή χωρίς αγάπη?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •