Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 136 to 150 of 176
  1. #136
    Quote Originally Posted by user View Post
    χα χα χα όντως, κι είναι πραγματική φοβία το τηλέφωνο, απαντά η επιστήμη, μην κατακρίνεις τον εαυτό σου! εγώ σε καταλαβαίνω.
    είσαι ο τύπος του ανθρωπου που κάνει ένα εκατομύριο σενάρια "γιατί-δεν-απάντησε-στο-μήνυμα"; νιώθω, αν κι εγώ δεν είμαι καθόλου έτσι.
    εμένα μου ήρθε πιο φυσικά. τώρα, τί να σου πω; παράδειγμα, δεν έχω μεγαλύτερη ευχαρίστηση απο το να βολοδέρνω για ώρες μόνη μου στους δρόμους. κι αυτό μου έφερε την ισορροπία μέσα μου. ήταν σαν.. επιφώτηση; δεν θυμάμαι πώς έμαθα πώς-το-λενε-αυτό-το-πράμα-που-είναι-η-εσωστρέφεια. νομίζω απο διάφορα τεστ που έκανα για να περάσει η ώρα.
    ακριβώς αυτό που είπες είναι τόσο λάθος στην κοινωνία μας. κολλήματα ντροπαλού παιδιού οτι δεν μπορώ τη φασαρία; βαριέμαι τα πάρτυ; δηλαδή την ένοια γούστο δεν την ξέρουν; για μένα είναι ξεκάθαρα φύση και επιλογή μαζί.
    α καλά. τώρα δεν θυμάμαι αλλά "μίλα, γιατί δεν μιλάς;" "είσαι καλά; έχεις κάτι;" μετά απο λίγο "σίγουρα είσαι καλά;" και μια έκφραση λες και είσαι μπέμπα ξερω γω, και δεν ξέρεις τί γίνεται, επειδή δεν συμμετέχεις σε συζητήσεις. έχω ακούσει και το "καλά, τώρα, αυτή πιστεύεις;" τύπου, τί ξέρει αυτή; -κι άντε μετά να ξαναπείς τη γνώμη σου. δεν ξέρω αν σε κάλυψα. δεν θυμάμαι πολλά. δεν θέλω κι όλας.
    ακριβώς επειδή δεν καταλαβαίνουν, δίνω τόπο στην οργή και δεν βιάζομαι να κρίνω. με βοήθησε αυτό πολύ.
    εννοείς shy/thinking/restrained και τέτοια; όχι.
    στο σάιτ της Πολιτείας γράφει αναλυτικά τα κεφάλαια.
    ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ
    Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ, Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ;
    Η ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ;
    "Ο ΦΡΑΓΚΛΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, Η ΕΛΙΝΟΡ ΟΜΩΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ"
    ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΩΣ ΠΙΟ ΕΞΩΣΤΡΕΦΗΣ ΑΠ' Ο,ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ;
    Πώς να Μεγαλώσετε Ήρεμα Παιδιά σε Έναν Κόσμο που Δεν Μπορεί να τα Ακούσει
    είναι μερικά απο αυτά.
    Κι εγω μεσω τεστ βρηκα τι ειμαι. Με διαφωτησε το τεστ 16 προσωπικοτητες. Συμφωνα με εκεινο ,αλλα το εχω δει και αλλου οτι υπαρχουν τυποι εσωστρεφων INFJ, INFP, ISTJ, ISFJ .Οπως επεισης υπαρχουν και διαφορετικοι τυποι εξωστρεφων. ΚΑτι σαν τα ζωδια ,με το ωροσκοπο :D

    Προσωπικά ας πουμε αυτο που λες δεν εχω φτασει ακομα σε επιπεδο να μπορω να το κανω. Να βγαινω μονη μου και να το απολαμβανω. Νιωθω μονη και με καταβαλει. . Αν μεινω ομως σπιτι, ειτε διαβασω καποιο βιβλιο, ειτε με ηλ.παιχνιδια, σειρες,μουσικη καλυπτω τη μοναξια. Θελω να εχω επαφη με τους ανθρωπους, μου βγαινει αναγκη, αλλα δεν θελω και πολυ συχνα. Χρειαζομαι δηλ και μερες απομονωσης. Ανηκω στους εσωστρεφεις που δεν ξερουν τι θελουν και δημιουργουν πονοκεφαλο σε ολους :D

    Ο κοσμος λεει ευκολα γνωμες,γιατι εκφραζει τις δικες του ανασφαλειες. Εμενα θα μου αρεσε να ειμαι σε μια παρεα, να απολαμβανω να ακουω, να συμμετεχω με το βλεμμα ή και να χαλαρωνει ο εγκεφαλος μου με σκεψεις μεσα στη βουη της παρεας. Αρκει να μην μου απευθυνει καποιος το λογο.

    Ειναι υπεροχο παντως η ανθρωποτητα απο ποσους τυπους προσωπικοτητων αποτελειται.

    Με καλυψες, ! και φυσικα να μην τα θυμασαι. Δεν υπαρχει λογος να επαναφερεςι στη μνημη σου εκνευριστηκές στιγμες.

    Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Κοιταξα τα περιεχομενα στην πολιτεια.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Θέλω να σε ρωτήσω, έχεις κάποιο στόχο στη ζωή? Δηλαδή, ας πούμε, να κάνεις οικογένεια, να κάνεις ένα επάγγελμα που σου αρέσει, να σπουδάσεις κάτι συγκεκριμένο, να αποκτήσεις πολλούς φίλους, ή να κάνεις κάπου εθελοντισμό? Πρέπει πρώτα να βρεις τι θες και μετά να προσπαθήσεις να το πετύχεις. Έχεις σπουδάσει κάτι, σου αρέσει κάτι συγκεκριμένο?

  3. #138
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα. Θ σου ελεγα να μην αποκτησεις καποια μεγαλη ιδεα αξιας για εμενα. Το οτι γνωριζω καποια πραγματα για τιν ινδικες και γυρο θρησκειων δε με κανει και ειδικο,απλα λογο επαγκελματος βρεθηκα, και εκανα βολτες στους ναους ους βουιστικους και ινδουηστικους , επισης μην εχωντας μεροι να βγω, να διασκεδασω και επειδη τελος οι γυναικες τους χωρις κανενα θεμα γοητιας, ολα αυτα με εσπρωξαν να καμω βολτες κι να ρωτω για τις θρησκειες του.Ετσι εμαθα καποια λιγα πραματα, οπως την μετανσαρκωση οπου ουσιαστηκα αναλογα με το ποσο σωστος εισουνστην παρον ζωη σου τετοια θα ειναι και η μετενσαρκωση σου,αν εισαι για παραδηγμα τεμπελης ,βαριεσαι και δεν βοηθας αλλα περιμενεις να σου τα εχουν ολα ετοιμα ,ε λογικα θα γινεις σκυλος στην επομενη. Σκοπος αν θυμαμαι , ητα να γινεσαι ολο και πιο ηθικος σε καθε ζωη δου, μεχρινα φτασεις στο τελμα οπου γινεσαι κατις σαν μια οντωτητα! σαν Θεος.
    Πολυ καλα κανεις που ασχολεισαι με αυτα ,και την τεχνη, οι συγκεκριμενες ασχολειες ειναι οτι πιο ομορφο υπαρχει .Μεσα απο την τεχνη οπως ζωγραφικη καταγραφεις ας πουμε τα ονειρα σου! με μια εικονα η με μια φωτογραφια η οποια ομως εχει ως καμερα εσενα και τοβλεμα σου! το
    πως αντιλαμβανεσαι τα παντα γυρο σου.
    Οπως παντα καθε μηνυμα σου δινει τοσο ενδιαφερον στους αναγνωστες , ειναι μοναδικου ενδιαφερον τα οσα γραφεις και αληθεια αλλη μιαφορα μπραβω σου.
    Σχετικα με τις εγκεφαλικες λειτουργιες , πολλες απο αυτες ειναι τελευταιων χρονων. Μαλιστα συνεχως βγαινουν νεες μελετες οπου ακιρονουν τις προηγουμες.Ειναι πολυ περιπλοκος ο εγκεφαλος μας και οι επιστημονες γνωριζουν λιγα πραματα ακομα. Για το συνειδητο και υποσυνειδητο γνωριζον οολλα χροναι αλλα αφορα την ψυχολογια-ψυχαναλυση. Ειναι πολυ ενδιαφερον εαν σκεφτεις οτι το υποσυνειδητο μας αφορα σχεδον το 90/100 ενω το συνειδητο μονο το 10/100. Αν ηταν αναποδ τα πραματα η τεχνολογια οποου θα ειχαμε θα ηταν πολυ μπρωστα σημερα.

  4. #139
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θέλω να σε ρωτήσω, έχεις κάποιο στόχο στη ζωή? Δηλαδή, ας πούμε, να κάνεις οικογένεια, να κάνεις ένα επάγγελμα που σου αρέσει, να σπουδάσεις κάτι συγκεκριμένο, να αποκτήσεις πολλούς φίλους, ή να κάνεις κάπου εθελοντισμό? Πρέπει πρώτα να βρεις τι θες και μετά να προσπαθήσεις να το πετύχεις. Έχεις σπουδάσει κάτι, σου αρέσει κάτι συγκεκριμένο?
    Νομιζω οτι στοχους τοσο ξεκαθαρους αυτη τη στιγμη δεν εχω. Εχω κανει σπουδες ειναι καταμια εννοια καλλιτεχνικο αυτο που εχω τελειωσει. Δεν το αναφερω επιτηδες γιατι φοβαμαι οτι θα προκυψουν προτασεις και ερωτηματα γιατι δεν κανεις αυτο ,εκεινο .Και επειδη μπαινω σε μια κατασταση να απολογουμαι στον εαυτο μου γιατι δεν τα εχω καταφερει ενω συναδελφοι τα πανε μια χαρα...Δεν ξερω, δε μπορω τη συγκεκριμενη στιγμη.
    Οι σπουδες με τρομαζουν τουλαχιστον στην παρουσα φαση.
    Η οικογενεια δεν προεκυψε. Δεν ειναι οτι δε θελω, αλλα δε με απασχολει. Φιλους καλους θα ηθελα, πολλους οχι. Σαν στοχο εχω να βελτιωσω τις σχεσεις μου με τους ελαχιστους και μετα οταν βγουμε απο την καραντινα να επιδιωξω γνωριμιες χαλαρες και απλες ,να περναμε καλα το λιγο που αντεχω εγω να βρισκομαι με ανθρωπους.
    Εχεις δικιο για του στοχους οτι πρεπει πρωτα να βρω τι θελω και μετα να το πετυχω.

  5. #140
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα. Θ σου ελεγα να μην αποκτησεις καποια μεγαλη ιδεα αξιας για εμενα. Το οτι γνωριζω καποια πραγματα για τιν ινδικες και γυρο θρησκειων δε με κανει και ειδικο,απλα λογο επαγκελματος βρεθηκα, και εκανα βολτες στους ναους ους βουιστικους και ινδουηστικους , επισης μην εχωντας μεροι να βγω, να διασκεδασω και επειδη τελος οι γυναικες τους χωρις κανενα θεμα γοητιας, ολα αυτα με εσπρωξαν να καμω βολτες κι να ρωτω για τις θρησκειες του.Ετσι εμαθα καποια λιγα πραματα, οπως την μετανσαρκωση οπου ουσιαστηκα αναλογα με το ποσο σωστος εισουνστην παρον ζωη σου τετοια θα ειναι και η μετενσαρκωση σου,αν εισαι για παραδηγμα τεμπελης ,βαριεσαι και δεν βοηθας αλλα περιμενεις να σου τα εχουν ολα ετοιμα ,ε λογικα θα γινεις σκυλος στην επομενη. Σκοπος αν θυμαμαι , ητα να γινεσαι ολο και πιο ηθικος σε καθε ζωη δου, μεχρινα φτασεις στο τελμα οπου γινεσαι κατις σαν μια οντωτητα! σαν Θεος.
    Πολυ καλα κανεις που ασχολεισαι με αυτα ,και την τεχνη, οι συγκεκριμενες ασχολειες ειναι οτι πιο ομορφο υπαρχει .Μεσα απο την τεχνη οπως ζωγραφικη καταγραφεις ας πουμε τα ονειρα σου! με μια εικονα η με μια φωτογραφια η οποια ομως εχει ως καμερα εσενα και τοβλεμα σου! το
    πως αντιλαμβανεσαι τα παντα γυρο σου.
    Οπως παντα καθε μηνυμα σου δινει τοσο ενδιαφερον στους αναγνωστες , ειναι μοναδικου ενδιαφερον τα οσα γραφεις και αληθεια αλλη μιαφορα μπραβω σου.
    Σχετικα με τις εγκεφαλικες λειτουργιες , πολλες απο αυτες ειναι τελευταιων χρονων. Μαλιστα συνεχως βγαινουν νεες μελετες οπου ακιρονουν τις προηγουμες.Ειναι πολυ περιπλοκος ο εγκεφαλος μας και οι επιστημονες γνωριζουν λιγα πραματα ακομα. Για το συνειδητο και υποσυνειδητο γνωριζον οολλα χροναι αλλα αφορα την ψυχολογια-ψυχαναλυση. Ειναι πολυ ενδιαφερον εαν σκεφτεις οτι το υποσυνειδητο μας αφορα σχεδον το 90/100 ενω το συνειδητο μονο το 10/100. Αν ηταν αναποδ τα πραματα η τεχνολογια οποου θα ειχαμε θα ηταν πολυ μπρωστα σημερα.
    Αξια εχεις και μεγαλη αξια σαν ανθρωπος οπως ολοι οι ανθρωποι. Το γνωστικό επίπεδο του καθενος και πως το απέκτησε, ειτε εμπειρικα ,ειτε σπουδες, ειτε επαγγελματικα δεν αναιρει το γεγονος οτι καθε ανθρωπος εχει ζησει, εχει μια γνωμη, εχει μια δικη του οπτικη που μπορει να μην ειναι γνωστη στους αλλους..
    Ενθουσιαζομαι να μαθαινω και μαλιστα απο ανθρωπους που δεν εχουν επαρση. Εμενα δε μου αλλαζει ο ενθουσιασμος ακομα και μια φραση να μου ελεγες κι ας μην ειχες ταξιδεψει απλα σου ηρθε σαν επιφωτηση μια μερα που καθοσουν και κοιταζες το ταβανι.

    Τωρα ,αν σου ζηταγα συνταγη για ενα γλυκο και δεν το ηξερες αλλα μου ελεγες οτι γνωριζεις πως γινεται επειδη απλα το ειδες στη βιτρινα και μου δωσεις συνταγη βαση αυτης της αποψης... Και αν δεν ασχολεισαι και με τη ζαχαροπλαστικη.Ε ενταξει εκει νομιζω, δε θα ενθουσιαζομουν.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Κι εγω μεσω τεστ βρηκα τι ειμαι. Με διαφωτησε το τεστ 16 προσωπικοτητες. Συμφωνα με εκεινο ,αλλα το εχω δει και αλλου οτι υπαρχουν τυποι εσωστρεφων INFJ, INFP, ISTJ, ISFJ .Οπως επεισης υπαρχουν και διαφορετικοι τυποι εξωστρεφων. ΚΑτι σαν τα ζωδια ,με το ωροσκοπο :D

    Προσωπικά ας πουμε αυτο που λες δεν εχω φτασει ακομα σε επιπεδο να μπορω να το κανω. Να βγαινω μονη μου και να το απολαμβανω. Νιωθω μονη και με καταβαλει. . Αν μεινω ομως σπιτι, ειτε διαβασω καποιο βιβλιο, ειτε με ηλ.παιχνιδια, σειρες,μουσικη καλυπτω τη μοναξια. Θελω να εχω επαφη με τους ανθρωπους, μου βγαινει αναγκη, αλλα δεν θελω και πολυ συχνα. Χρειαζομαι δηλ και μερες απομονωσης. Ανηκω στους εσωστρεφεις που δεν ξερουν τι θελουν και δημιουργουν πονοκεφαλο σε ολους :D

    Ο κοσμος λεει ευκολα γνωμες,γιατι εκφραζει τις δικες του ανασφαλειες. Εμενα θα μου αρεσε να ειμαι σε μια παρεα, να απολαμβανω να ακουω, να συμμετεχω με το βλεμμα ή και να χαλαρωνει ο εγκεφαλος μου με σκεψεις μεσα στη βουη της παρεας. Αρκει να μην μου απευθυνει καποιος το λογο.

    Ειναι υπεροχο παντως η ανθρωποτητα απο ποσους τυπους προσωπικοτητων αποτελειται.

    Με καλυψες, ! και φυσικα να μην τα θυμασαι. Δεν υπαρχει λογος να επαναφερεςι στη μνημη σου εκνευριστηκές στιγμες.

    Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Κοιταξα τα περιεχομενα στην πολιτεια.
    τώρα κατάλαβα. όχι αναλυτικά με τις 16 προσωπικότητες-και όχι αποκλειστικά εσωστρεφείς/εξωστρεφείς υπάρχει το σχετικό βιβλίο "ανακάλυψε την προσωπικότητά σου" των Μyer-Briggs, των οποίων η θεωρία είναι οι 16 προσωπικότητες, αν και ο πρώτος που αναφέρθηκε στην εσωστρέφεια είναι ο Γιούνγκ. οπότε εγώ τις 16 προσωπικότητες τις βλέπω ως διαφορετικές προσωπικότητες πρώτα, γι αυτό και δεν κατάλαβα τί εννοούσες. το έχω κάνει αυτό το τεστ, πολλές φορές ολα αυτά τα χρόνια. χα χα.
    αν οι άλλοι παθαίνουν πονοκέφαλο και οι πράξεις σου δεν είναι βίαιες, δεν φταις εσύ. εμένα μου προκαλούν πονοκέφαλο οι φασαριόζηδες, ξερόλες, αγνώμονες (;) αυταρχικοί, κοινώς οι αγαπημένοι μας εξωστρεφείς. χα χα. εγώ που λες, τώρα που τα λέμε μεταξύ μας, έκανα αυτό: πχ πήγαινα με παρέα κάπου, ή πήγαινα κάπου με πολύ κόσμο, και μετά έριχνα κάτι γυροβολιές κανα μισάωρο πριν γυρίσω σπίτι. αυτό ήταν η κάθαρσή μου απο την βοή. εμένα τυχαία μου βγήκε, το ακολούθησε και ήταν μεγάλη ευλογία για μένα, το ότι μπορούσα να το κάνω δηλαδή. δεν είχα στρεσαρισμένο πρόγραμμα κλπ. και με βοήθησε πολύ. έχω κοινωνική φοβία, και δεν έχω καλύτερη διασκέδαση απο το να την αντιμετωπίζω. είναι πολλά μαζί. είμαι πολύ ευγνώμων.
    χα χα. πόσο σε καταλαβαίνω. έχω πάθει σοκ. κατα μία έννοια. κι εγώ που λες, για καιρό, νόμιζα ότι κάνω κάτι κακό που δεν μιλάω, και παρ όλα αυτά βρίσκομαι με παρέες, μέχρι που ακριβώς, κατάλαβα, ότι το να είσαι μέλος μιας ομάδας, δεν σημαίνει να συμμετέχεις όπως όλοι οι άλλοι. μπορείς να είσαι μέλος μιας ομάδας με το να είσαι εσύ. κι αυτό το κατάλαβα μέσα απο την τριβή, την έκθεση δηλαδή.
    σχετικά με τους τύπους καθαρά και μόνο των εσωστρεφών, ένα χαριτωμένο τεστ είναι αυτό:
    https://psych2go.net/what-type-of-introvert-are-you/
    αλλά επειδή μπορεί να μην "δουλεύει", έχει και βίντεο.
    https://www.youtube.com/watch?v=dNKQYjsxgPU

  7. #142
    Quote Originally Posted by user View Post
    τώρα κατάλαβα. όχι αναλυτικά με τις 16 προσωπικότητες-και όχι αποκλειστικά εσωστρεφείς/εξωστρεφείς υπάρχει το σχετικό βιβλίο "ανακάλυψε την προσωπικότητά σου" των Μyer-Briggs, των οποίων η θεωρία είναι οι 16 προσωπικότητες, αν και ο πρώτος που αναφέρθηκε στην εσωστρέφεια είναι ο Γιούνγκ. οπότε εγώ τις 16 προσωπικότητες τις βλέπω ως διαφορετικές προσωπικότητες πρώτα, γι αυτό και δεν κατάλαβα τί εννοούσες. το έχω κάνει αυτό το τεστ, πολλές φορές ολα αυτά τα χρόνια. χα χα.
    αν οι άλλοι παθαίνουν πονοκέφαλο και οι πράξεις σου δεν είναι βίαιες, δεν φταις εσύ. εμένα μου προκαλούν πονοκέφαλο οι φασαριόζηδες, ξερόλες, αγνώμονες (;) αυταρχικοί, κοινώς οι αγαπημένοι μας εξωστρεφείς. χα χα. εγώ που λες, τώρα που τα λέμε μεταξύ μας, έκανα αυτό: πχ πήγαινα με παρέα κάπου, ή πήγαινα κάπου με πολύ κόσμο, και μετά έριχνα κάτι γυροβολιές κανα μισάωρο πριν γυρίσω σπίτι. αυτό ήταν η κάθαρσή μου απο την βοή. εμένα τυχαία μου βγήκε, το ακολούθησε και ήταν μεγάλη ευλογία για μένα, το ότι μπορούσα να το κάνω δηλαδή. δεν είχα στρεσαρισμένο πρόγραμμα κλπ. και με βοήθησε πολύ. έχω κοινωνική φοβία, και δεν έχω καλύτερη διασκέδαση απο το να την αντιμετωπίζω. είναι πολλά μαζί. είμαι πολύ ευγνώμων.
    χα χα. πόσο σε καταλαβαίνω. έχω πάθει σοκ. κατα μία έννοια. κι εγώ που λες, για καιρό, νόμιζα ότι κάνω κάτι κακό που δεν μιλάω, και παρ όλα αυτά βρίσκομαι με παρέες, μέχρι που ακριβώς, κατάλαβα, ότι το να είσαι μέλος μιας ομάδας, δεν σημαίνει να συμμετέχεις όπως όλοι οι άλλοι. μπορείς να είσαι μέλος μιας ομάδας με το να είσαι εσύ. κι αυτό το κατάλαβα μέσα απο την τριβή, την έκθεση δηλαδή.
    σχετικά με τους τύπους καθαρά και μόνο των εσωστρεφών, ένα χαριτωμένο τεστ είναι αυτό:
    https://psych2go.net/what-type-of-introvert-are-you/
    αλλά επειδή μπορεί να μην "δουλεύει", έχει και βίντεο.
    https://www.youtube.com/watch?v=dNKQYjsxgPU
    κι εγω το εχω κανει, και δε λεει να αλλαξει χα χα χα
    Ναι μωρε, αστειευομενη το ειπα. Εξαλου αναφερομαι στις σχεσεις με ανθρωπους που θα ηθελα να εχω καλυτερη επικοινωνια. Το προσπαθουν και αυτοι, δεν πρεπει να ειμαι αχαριστη, αλλα οπως και να το κανεις αν ειναι καποιος εξωστρεφης οσο καλη διαθεση και κατανοηση να θελει να δειξει ,μπερδευεται
    Τωρα με τους υπολοιπους που δεν ασχολουνται ή απαξιουν να ασχοληθουν με μενα και την "περιπτωση" μου, απλα δε με νοιαζει να βελτιωσω και τιποτα.
    Το δυσκολο ειναι βεβαια οτι αυτοι οι ανθρωποι καποιες φορες συναναστρεφονται με τους ανθρωπους που συμπαθω. Και γινεται λιγο πολυπλοκο. Αλλα οπως και να εχει η ζωη κυλαει..
    Ναι καποιες φορες, πρεπει να κοταμε τις φοβιες μας καταματα. Η τριβή βοηθαει,ειναι αληθεια. Και εμενα με βοηθησε. Ημουν πολυ πολυ χειροτερα παλια.

    Ναι οντως δεν μπορεσα να κανω το τεστ. Δεν βρηκα στη σελιδα σχετικο συνδεσμο για να κανω κλικ/
    Αλλα ειδα το βιντεακι :)

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    κι εγω το εχω κανει, και δε λεει να αλλαξει χα χα χα
    Ναι μωρε, αστειευομενη το ειπα. Εξαλου αναφερομαι στις σχεσεις με ανθρωπους που θα ηθελα να εχω καλυτερη επικοινωνια. Το προσπαθουν και αυτοι, δεν πρεπει να ειμαι αχαριστη, αλλα οπως και να το κανεις αν ειναι καποιος εξωστρεφης οσο καλη διαθεση και κατανοηση να θελει να δειξει ,μπερδευεται
    Τωρα με τους υπολοιπους που δεν ασχολουνται ή απαξιουν να ασχοληθουν με μενα και την "περιπτωση" μου, απλα δε με νοιαζει να βελτιωσω και τιποτα.
    Το δυσκολο ειναι βεβαια οτι αυτοι οι ανθρωποι καποιες φορες συναναστρεφονται με τους ανθρωπους που συμπαθω. Και γινεται λιγο πολυπλοκο. Αλλα οπως και να εχει η ζωη κυλαει..
    Ναι καποιες φορες, πρεπει να κοταμε τις φοβιες μας καταματα. Η τριβή βοηθαει,ειναι αληθεια. Και εμενα με βοηθησε. Ημουν πολυ πολυ χειροτερα παλια.

    Ναι οντως δεν μπορεσα να κανω το τεστ. Δεν βρηκα στη σελιδα σχετικο συνδεσμο για να κανω κλικ/
    Αλλα ειδα το βιντεακι :)
    ξεκινάω με το τεστ σε άλλο σάιτ με πολλά κουίζ που εμένα προσωπικά με αποσπούν από το στρες για λίγο.
    https://www.buzzfeed.com/perpetua/wh...rovert-are-you
    γιατί να αλλάξει; τί κακό έχει η δική σου ΜΒΤΙ προσωπικότητα; εγώ είμαι.. συνήγορος/advocate και έχω εξοικιωθεί με αυτο. χα χα
    όπως όλα τα πράγματα στη ζωή, έτσι και η ανθρώπινη επικοινωνία χρειάζεται εξάσκηση. οπότε εγώ νομίζω ότι αν υπάρχει καλή πρόθεση και θέληση, στο τέλος όλοι καταλαβαίνονται. το πρόβλημα πχ θα υπήρχε αν δεν υπήρχε καθόλου σημείο επαφής κι εσύ προσπαθούσες να επιβληθείς. εκεί θα ήσουν λάθος.
    έτσι είναι κάποιες φορές, πολλοι είναι πιο ανοιχτοί και έχουν μεγάλο κύκλο γνωριμιών, εγώ πλέον το δέχομαι, αρκεί να μην θίγει την προσωπικότητά μου. δηλαδή, κρατάω αποστάσεις.
    εγώ ήμουν μετά συνήλθα μετά τα βρήκα με τον εαυτό μου πιο σωστά, δεν συνήλθα, λάθος περιγραφή. δεν ήμουν άρρωστη. απλώς ζούσα με λάθος τρόπο. τώρα βέβαια τα πράγματα είναι τελείως άκυρα.
    έτσι πρέπει να γίνεται στη ζωή, έχει σκαμπανεβάσματα αλλά είμαστε εδώ για να βρίσκουμε λύσεις και να ζουμε.
    τελειώνω με ένα αρθρο με τους 4 τύπους των εσωστρεφών
    https://introvertdear.com/news/scien...of-introverts/

  9. #144
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Αξια εχεις και μεγαλη αξια σαν ανθρωπος οπως ολοι οι ανθρωποι. Το γνωστικό επίπεδο του καθενος και πως το απέκτησε, ειτε εμπειρικα ,ειτε σπουδες, ειτε επαγγελματικα δεν αναιρει το γεγονος οτι καθε ανθρωπος εχει ζησει, εχει μια γνωμη, εχει μια δικη του οπτικη που μπορει να μην ειναι γνωστη στους αλλους..
    Ενθουσιαζομαι να μαθαινω και μαλιστα απο ανθρωπους που δεν εχουν επαρση. Εμενα δε μου αλλαζει ο ενθουσιασμος ακομα και μια φραση να μου ελεγες κι ας μην ειχες ταξιδεψει απλα σου ηρθε σαν επιφωτηση μια μερα που καθοσουν και κοιταζες το ταβανι.

    Τωρα ,αν σου ζηταγα συνταγη για ενα γλυκο και δεν το ηξερες αλλα μου ελεγες οτι γνωριζεις πως γινεται επειδη απλα το ειδες στη βιτρινα και μου δωσεις συνταγη βαση αυτης της αποψης... Και αν δεν ασχολεισαι και με τη ζαχαροπλαστικη.Ε ενταξει εκει νομιζω, δε θα ενθουσιαζομουν.
    Τα γλυκα παντος τα λατρευω!! αν κι δυστυχως ειναι απεναντι απο την υγεια μας , οπως και το καλο φαγητο, να μαγειρευω δεν ειμαι κι τοσο θεσπεσιος, στο να παραγκελνω ομως απο εξω ειμαι καλος!! χαχα, να δεις με τι μαεστρια καμω παραγκελιες, πως τα επυλεγω, πως ψχνω τα μενιου τους, χαχα εκει ειμαι πολυ καλος!!!
    Η ζωη του καθε ενος μας εχει εμπειριες, εξαλου ειναι επυλογες και ο τροπος ζωης ειναι μια τετοια.Η δικη μου η ζωη ειχε καποιες εμπειριες πολυ ασχημες, πολυ πικρες, πολυ κοντα στον θανατο, αν και σηνειδητα δεν το ηθελα , δυστυχως η ζωη πο εκανα εφερε πολλους τραυματισμους και πολλες πικρες.Θα μπορουσα με την ιδια ζωη να εχω εμπειριες πανεμορφες, γεματες χαρα! αναμνησεις πιο πολυ χρωματηστες ,με προσωπα λαμπερα διπλα μου ,να ζουσα οπως ολοι με μια οικογενεια με σκυλο και παιδια, ομως δεν το ηθελα πραγματικα και αυτο φανηκε.
    Το να μαθαινουμε απο τα λαθη μας μαλον εγωαργησα να το παρω χαμπαρι και συνηθισα με τα λαθημου. Σχεδον εγινα εξαρτημενος να κανω λαθη.Απο την αλλη ομως πλεον νιωθω οτι και το βραδυ να με παρει ο χαρος, να μην ξανα ξυπναγα δλδ δεν θα ειχα αποθυμενα, απεναντιας και σε σχεση με τις βλκειες που εκαμα νιωθω αρκετα ευχαρηστιμενος, αρκετα γεματος απο τα χρονια που εζησα, ευχαριστω τον Θεο για το δωρο αλλα και θθα του πω συγνωμη που δεν το προσεξα οπως θα επρεπε, που το λεροσα και το ντροπιασα πολλες φορες. Αλλα ο Θεος θα ξερει καλητερα και απο εμενα οτι δεν υπηρξε στιγμη στη ζωη μου που να ειμουν κακος εκ βαθους!
    Εσυ ,πωσ φανταζεσαι την συναντηση σου με τον Θεο? υποθετικα παντα , εαν δλδ η ζωη μας ηταν δωρο απο αυτον κι μας ρωταγε σαν θα ελιγε το δωρακι, πω θα το εβλεπες? την χαρηκες? εχεις αποθυμενα ?

  10. #145
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα δενξερω , ηθελα να σε ερωτησω κατις .Στα παιδικα σου χρονια ειχες ζησει καποιο τραυματικο περιστατικο στην ψυχη σου? κατις που να εζησες και να χαρακτηκε βαθια μεσα σου απο τοτες να μην μπορεις μεν να το ξεχασεις αλλα να εχει περασει στην μνυμη σου με μορφη συναισθηματος ως επι των πληστων και οχι τοσο σαν εικωνες και εμπειρια ? ε ? θυμασα κατι τετοιο?
    Επισης κατις αλλο, ως τα μεσα χρονια της εφηβιας σου , ειχες τυχη σε θανατους ειτε συγγενων σου ειτε φιλων, ειτε γνωστων σου?
    Συγνωμη για τις ερωτσεις οπου σου καμω, απλα ρωτω διοτις θυμαμαι οπου και εμενα με ρωταγε η θεραπευτρια μου λεγωντας μου οτι αν ειχα ζησει αυτα που αναφερω θα ειχα πολυ μεγαλυτερη προδιαθεση για καταθλιψη.
    Λες για μενα οτι ειμαι καπως χαμηλης αυτοεκτιμησης και εχεις δικιο, αλλα και εσυ ,μαλιστα εσυ δεν δικαιολογησαι δεσποινης μου! Ρ¨) αδικαιολογητα ειναι να λες οτι εισαι "περιπτωση" και οτι υπαρχουν ατομα οπου απαξιουν με εσενα.Εκτως αν το λες ετσι, διοτις προσωπικα οχι μονο δεν θα αποφευγα κουβεντες μαζι σου απεναντιας θα τις κυνηγουσα! μα οταν θελει καποιος να κοτβεντιασει με καποιον ανθρωπο ,αυτο που αναζητα συνηθως ειναι εναν συνομιλητη με παραπανω γνωσεις και με γνωσεις γενικα, βεβαια εχει μεγα ρολο και το περιεχομενο των γνωσεων διοτις τα τελευταια δεκα χρονια εχουν υπαρξει ανθρωποι οπου απο την μια ευτηχως που αρχησαν να διαβαζουν βιβλια απο την αλλη ομως διαβαζουν οτι πιο βλακεια υπαρχει, η αρχη υπηρξε στις ΗΠΑ με τα βιβλια συνωμοσιολογιας και τον διαβοητο Αλεξ Τσοουνς, οπου εγραφε οτι να νε, απο τα αποκρυφα της Σιων και τις υποτηθεμενες αποστολες του ταγματος ,οπου αν το ψαξει κανεις ειναι ενα χαβαλε ψεμα , το λεει αναλυτικα στο βιβλιο "κοιμιτιριο της Πραγας" ,ενα υπεροχο βιβλιο οπου συνηστατε σε καθε ρατσιστη για να καταλαβει ποσο η ιστορια εχει αλιωθει ωστε να παραξει μισος αναμεσα στους ανθρωπους. Μετα απο τον αντισιμιτισμο ,οπου ειναι το σημαντικοτερο σκαλοπατι για καθε ρατσιστη οπου σεβεται τον εαυτο του ,μπηκανε στο Ισλαμ, λογο επικαιροτητς βλεπεις η εκμεταλευση του φανατησμου στο ακραιο φονταμεταλιστικο Ισλαμ ηταν λουκουμι στο ψωμι τους , δωρω εξ ουρανου γιατους καλους "χριστιανους" οπως ο Αλεξ Τσοουνς , μετα υπηρξε η λιστα Μπιλντεμπεργκ και γενικα καθε μαζοξη πλουσιων, καθε λεσχη πλουσιων .Αυτα τα βιβλια οπου αναφερωντε δλδ σε τετοιες λεσχες κι ταγματα εχουν ως αποστολη αυτο που λεει και ο Χιτλερ στο βιβλιο του "Αγων μου" για τον λεγομενο κυκλο διευρυνσης αντιπαλν, και την προπαγανδα.Δλδ για να μπορεσεις να πησεις τις μαζες κοσμου για ενα ψεμα σου θα πρεπει να αναφερθεις πρωτα και στο τελος σε αληθεινα περιστατικα ,αλλα ξεκαρφωτα με το θεμα σου ετσι οταν θα υπαρξει η απορια και η αμφισβητηση στον αναγνωστη να του ερθει στο μυαλο και στην μνυμη αργοτερα οτι πριν κι στο τςλος λεει αληθεια και αφου θα ειναι ασχετο με το θεμα οπου θελει να πισει δεν θα θυμαται ο αναγνωστης ποιο απο ολα ειναι αληθεια, και μην ξεχναμε για τι αναγνωστες αναφερομεθα ετσι.
    Επειδη το παραπηγα, ηθελα να πω οτι και σστην Ελλαδα υπηρξαν πολλοι που μεταφρασαν αυτα τα βιβλια και τα πουλουσαν σε κοσμο που δεν ειχε διαβασει εως τοτες , ετσι υπηρξαν ατομα γυρο μας οπου το επαιζαν διαβασμενοι αλλα με τα λεγομενα βιβλια νεας γενιας. Αντε με αυτους να κουβεντιασεις λοιπον. Αληθεια ποια η αποψη σου περι αυτων των βιβλιων ?

  11. #146
    Quote Originally Posted by user View Post
    ξεκινάω με το τεστ σε άλλο σάιτ με πολλά κουίζ που εμένα προσωπικά με αποσπούν από το στρες για λίγο.
    https://www.buzzfeed.com/perpetua/wh...rovert-are-you
    γιατί να αλλάξει; τί κακό έχει η δική σου ΜΒΤΙ προσωπικότητα; εγώ είμαι.. συνήγορος/advocate και έχω εξοικιωθεί με αυτο. χα χα
    όπως όλα τα πράγματα στη ζωή, έτσι και η ανθρώπινη επικοινωνία χρειάζεται εξάσκηση. οπότε εγώ νομίζω ότι αν υπάρχει καλή πρόθεση και θέληση, στο τέλος όλοι καταλαβαίνονται. το πρόβλημα πχ θα υπήρχε αν δεν υπήρχε καθόλου σημείο επαφής κι εσύ προσπαθούσες να επιβληθείς. εκεί θα ήσουν λάθος.
    έτσι είναι κάποιες φορές, πολλοι είναι πιο ανοιχτοί και έχουν μεγάλο κύκλο γνωριμιών, εγώ πλέον το δέχομαι, αρκεί να μην θίγει την προσωπικότητά μου. δηλαδή, κρατάω αποστάσεις.
    εγώ ήμουν μετά συνήλθα μετά τα βρήκα με τον εαυτό μου πιο σωστά, δεν συνήλθα, λάθος περιγραφή. δεν ήμουν άρρωστη. απλώς ζούσα με λάθος τρόπο. τώρα βέβαια τα πράγματα είναι τελείως άκυρα.
    έτσι πρέπει να γίνεται στη ζωή, έχει σκαμπανεβάσματα αλλά είμαστε εδώ για να βρίσκουμε λύσεις και να ζουμε.
    τελειώνω με ένα αρθρο με τους 4 τύπους των εσωστρεφών
    https://introvertdear.com/news/scien...of-introverts/
    Ωραια ! Σε ευχαριστω . Κι εμενα μου αρεσουν τα κουιζ. Ειναι χαλαρωτικα και διαβαζω και κανα κοπλιμεντο χα χα χα
    Συνηγορος ε; Ο τροπος που γραφεις νομιζω το φανερωνει. Οι γονεις μου ανηκουν σε αυτο τον τυπο. Εγω ανηκω στους μεσολαβητες (λουλουδακια, πουλακια ,το μυαλο πανω απο το κεφαλι κτλ). Δεν μπορω να εξοικιωθω ακριβως ,μαλλον ειναι χαρακτηριστικο του τυπου χα χα χα

    Εχεις δικιο, και συμφωνω. Εγω για καποιο λογο τωρα εχω αρχισει και ανακαλυπτω οτι καποια χαρακτηριστικα μου ειναι αυτα που ειναι. Και ισως πρεπει να αποδεχτω οτι θα πρεπει να κραταω εν τελη αποστασεις . Διαβασα καπου απο μια ομαδα εσωστρεφων και μου ταιριαζει. Ειμαι εσωστρεφης με τους εξωστρεφεις και εξωστρεφης με τους εσωστρεφεις. Παντως νιωθω καποιες φορες τοσο κουρασμενη να εξηγω γιατι δεν εχω εξωστρεφη χαρακτηρα. Ισως με το τελος της καραντινας και μολις ανοιξουν δραστηριοτητες να ανοιξω το ρανταρ μου για να εντοπιζω εσωστρεφεις.

    Ναι ετσι ειναι η ζωη και αυτη ειναι και η ομορφια της. Να νιωθουμε οτι ειμαστε ανθρωποι και προσπαθουμε να αυτοβελτιωθουμε οχι να γινομαστε μαριονετες στο τι ειναι καλο ,κια τα πρεπει των αλλων που και οι ιδιοι δε γνωριζουν τελικα τι ειναι καλο για τους ιδιους.

    Σε ευχαριστω και για το αρθρο, θα το διαβασω πιο μετα.

  12. #147
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα δενξερω , ηθελα να σε ερωτησω κατις .Στα παιδικα σου χρονια ειχες ζησει καποιο τραυματικο περιστατικο στην ψυχη σου? κατις που να εζησες και να χαρακτηκε βαθια μεσα σου απο τοτες να μην μπορεις μεν να το ξεχασεις αλλα να εχει περασει στην μνυμη σου με μορφη συναισθηματος ως επι των πληστων και οχι τοσο σαν εικωνες και εμπειρια ? ε ? θυμασα κατι τετοιο?
    Επισης κατις αλλο, ως τα μεσα χρονια της εφηβιας σου , ειχες τυχη σε θανατους ειτε συγγενων σου ειτε φιλων, ειτε γνωστων σου?
    Συγνωμη για τις ερωτσεις οπου σου καμω, απλα ρωτω διοτις θυμαμαι οπου και εμενα με ρωταγε η θεραπευτρια μου λεγωντας μου οτι αν ειχα ζησει αυτα που αναφερω θα ειχα πολυ μεγαλυτερη προδιαθεση για καταθλιψη.
    Λες για μενα οτι ειμαι καπως χαμηλης αυτοεκτιμησης και εχεις δικιο, αλλα και εσυ ,μαλιστα εσυ δεν δικαιολογησαι δεσποινης μου! Ρ¨) αδικαιολογητα ειναι να λες οτι εισαι "περιπτωση" και οτι υπαρχουν ατομα οπου απαξιουν με εσενα.Εκτως αν το λες ετσι, διοτις προσωπικα οχι μονο δεν θα αποφευγα κουβεντες μαζι σου απεναντιας θα τις κυνηγουσα! μα οταν θελει καποιος να κοτβεντιασει με καποιον ανθρωπο ,αυτο που αναζητα συνηθως ειναι εναν συνομιλητη με παραπανω γνωσεις και με γνωσεις γενικα, βεβαια εχει μεγα ρολο και το περιεχομενο των γνωσεων διοτις τα τελευταια δεκα χρονια εχουν υπαρξει ανθρωποι οπου απο την μια ευτηχως που αρχησαν να διαβαζουν βιβλια απο την αλλη ομως διαβαζουν οτι πιο βλακεια υπαρχει, η αρχη υπηρξε στις ΗΠΑ με τα βιβλια συνωμοσιολογιας και τον διαβοητο Αλεξ Τσοουνς, οπου εγραφε οτι να νε, απο τα αποκρυφα της Σιων και τις υποτηθεμενες αποστολες του ταγματος ,οπου αν το ψαξει κανεις ειναι ενα χαβαλε ψεμα , το λεει αναλυτικα στο βιβλιο "κοιμιτιριο της Πραγας" ,ενα υπεροχο βιβλιο οπου συνηστατε σε καθε ρατσιστη για να καταλαβει ποσο η ιστορια εχει αλιωθει ωστε να παραξει μισος αναμεσα στους ανθρωπους. Μετα απο τον αντισιμιτισμο ,οπου ειναι το σημαντικοτερο σκαλοπατι για καθε ρατσιστη οπου σεβεται τον εαυτο του ,μπηκανε στο Ισλαμ, λογο επικαιροτητς βλεπεις η εκμεταλευση του φανατησμου στο ακραιο φονταμεταλιστικο Ισλαμ ηταν λουκουμι στο ψωμι τους , δωρω εξ ουρανου γιατους καλους "χριστιανους" οπως ο Αλεξ Τσοουνς , μετα υπηρξε η λιστα Μπιλντεμπεργκ και γενικα καθε μαζοξη πλουσιων, καθε λεσχη πλουσιων .Αυτα τα βιβλια οπου αναφερωντε δλδ σε τετοιες λεσχες κι ταγματα εχουν ως αποστολη αυτο που λεει και ο Χιτλερ στο βιβλιο του "Αγων μου" για τον λεγομενο κυκλο διευρυνσης αντιπαλν, και την προπαγανδα.Δλδ για να μπορεσεις να πησεις τις μαζες κοσμου για ενα ψεμα σου θα πρεπει να αναφερθεις πρωτα και στο τελος σε αληθεινα περιστατικα ,αλλα ξεκαρφωτα με το θεμα σου ετσι οταν θα υπαρξει η απορια και η αμφισβητηση στον αναγνωστη να του ερθει στο μυαλο και στην μνυμη αργοτερα οτι πριν κι στο τςλος λεει αληθεια και αφου θα ειναι ασχετο με το θεμα οπου θελει να πισει δεν θα θυμαται ο αναγνωστης ποιο απο ολα ειναι αληθεια, και μην ξεχναμε για τι αναγνωστες αναφερομεθα ετσι.
    Επειδη το παραπηγα, ηθελα να πω οτι και σστην Ελλαδα υπηρξαν πολλοι που μεταφρασαν αυτα τα βιβλια και τα πουλουσαν σε κοσμο που δεν ειχε διαβασει εως τοτες , ετσι υπηρξαν ατομα γυρο μας οπου το επαιζαν διαβασμενοι αλλα με τα λεγομενα βιβλια νεας γενιας. Αντε με αυτους να κουβεντιασεις λοιπον. Αληθεια ποια η αποψη σου περι αυτων των βιβλιων ?
    Νομίζω αυτο που περιγραφεις στο πρωτο σου ποστ, μονο σε διαφημιση του βιταμ υπαρχει. Και οπως ευστοχα ειχαν κανει χιουμορ σε μια σελιδα, απο τη διαφημιση του βιταμ ,μονο το μαχαιρι εχω. Ειναι ομορφες εικονες, Συντροφος, παιδια ,σπιτι ,σκυλακια ,γατακια. Κι εγω ονειρευομουν να ειχα μεγαλωνοντας αυτα .Ενα σπιτακι στη φυση με τον αντρα μου που θα σεβεται τον κοσμο οπως κι εγω , με 4 παιδια ,το σκυλο μας και πεντε εξι γατες.
    Μα πως να βγει αλξθινο κατι τετοιο? Ουτε το μικρο σπιτι στο λιβαδι τετοιο σεναριο επιστημονικης φαντασιας.
    Ειναι ομορφο να μην εχεις αποθυμενα. Κι εγω δεν εχω, δεν εκανα τρελλες ή οτιδηποτε. Στα ματια των αλλων η ζβη μου δεν ειχε εντασεις, δεν την εχω ζησει κτλ. Εμενα ομως δε με πειραζει γιατι κατα κυριο λογο ηταν επιλογη μου.
    Να σου πω, σε σχεση με το Θεο. Δεν ειχα κανει ποτε σεναρια , ακομα και οταν ειχα πολυ σκοτεινες σκεψεις με την εννοια οτι ακομα και να εξαφανιστω σε ποιον θα λειψω και ποιος χεστηκε. Δεν σκεφτηκα ποτε συναντηση με το θεο.Δεν ξερω γιατι. Παντα απο μικρη μου φαινοταν καπως το να σκεφτομαι οτι αν πεθαινα θα επρεπε να ξαναδω τη ζωη μου και να απολογηθω για αυτη. Ή ισως επειδη θεωρουσα παντα οτι η κατσαρολα στην κολαση βραζει για μενα :D .
    Νομιζω αν συναντουσα το θεο, παντως με την εννοια που το λες , θα τον ρωταγα αρχικα αν ο ανθρωπος που εχει μπροστα του ,του αρεσει. Αν μου ελεγε ναι, θα του ελεγα ευχαριστω για οτι μου εδωσες στην πορεια της ζωης μου για να γινω αυτος ο ανθρωπος που εχεις μπροστα σου. Αν μου ελεγε οχι, θα του ελεγα παμε μια απο την αρχη, ελπιζωντας αυτη τη φορα να εχβ καλυτερη αντιληψη των πραγματων. Γενικως δηλ θα του επιανα πολυλογια χα χα χα

    Τραυματικο γεγονος με την εννοια του θανατου συγγενικου προσωπου που δεν ηταν η ωρα του να φυγει οχι. Που ημασταν κοντα. Ας πουμε ενας τριτοξαδερφος "εφυγε" απο υπερβολικη δοση. Αλλα ηταν σα να το ακουγα στις ειδησεις. Θελω να πω δεν υπηρχε "δεσιμο" συναισθηματικο. Ειχα λυπηθει οπως και με αλλους θανατους που με στεναχωρησαν αλλα μαλλον κανεις απο τους οικειους τους δεν το γνωριζει ότι στεναχωρηθηκα.
    Στα παδικα μου χρονια, τι να σου πω. Τραυματικη εμπειρια. Αν τα εκλογικευσω με τα ματια ενηλικα δεν θα επρεπε να ειναι τραυματικη. Ας πουμε το οτι με σηκωσε η δασκαλα στον πινακα να πω μαθημα. Γενικως σαν παιδι, τα επαιρνα ολα κατακαρδα. Παλευα σε εναν κοσμο που θεωρουσα οτι ειχε αδικες συμπεριφορες ειτε για μενα ,ειτε για τους γυρω μου. Τραυματικη εμπειρα ομως με την εννοια κακοποιησης ισως αν εννοεις κατι τετοιο, οχι. Τωρα μια σφαλιαρα που την εχω χιολοσυζητησει δε νομιζω.. Αν και η μανα μου ,μου ειχε πει οτι ημουν πολυ χαρουμενη σαν παιδακι και στα 4 μου ξαφνικα εχασα το χαμογελο μου. Ειχα σκεφτει σοβαρα να παω για υπνωση να ανακαλυψω τι θα ηταν αυτο. Ομως μετα αναλογιζομενη το χαρακτηρα μου λογικα μου κοπηκε το γελιο οταν βγηκα στον κοσμο.

    Αυτο το δεσποινης χα χα χα. Οκ. Δεν εννοω απαξιωση με τη βαρια εννοια. Η αληθεια ειναι οτι οι ανθρωποι μολις με πρωτογνωριζουν τους προκαλω ενδιαφερον. Μετα βαριουνται μολις με μαθουν. Ειδικα σε αυτους που ειχα βγαλει τα εσοψυχα μου. Νομιζω οτι απο εδω και περα θα σκεφτω σοβαρα το θεραπευτη, τουλαχιστον να ξερω οτι δε θα φυγει αφου θα τον πληρωνω χα χα χα

    Σιγουρα παιζει ρολο το περιεχομενο των γνωσεων. Τωρα τα βιβλια που αναφερεις, συνομοσιολογιες κτλ. Δε με αγγιζουν καθολου. Θεωρω οτι οι ανθρωποι ψαχνουν να βρουν αιτιες εξω απο τον εαυτο τους γιατι ειναι δυστυχισμενοι. Και ειναι πιο ευκολο να φταιει καποιος αλλος και ειναι πιο ευκολο να μισουμε καποιον απο το να γυρισουμε να κοιταξουμε τον εαυτο μας στον καθρεφτη. Πχ τωρα που δεν εχω δουλεια ,ειναι πιο ευκολο να κατηγορησω τους ξενους. Και φυσικα τους ξενπους που θεωρω μπαναλ γιατι οι πρωτευουσιανοι ξενοι π.χ δινουν αλλη αιγλη. Οποτε πιο ευκολο να κατηγορω στους ξενους, παρα να δω οτι εγω κατι δεν κανω καλα. Εχω υπαρξει "θυμα" της συνομοσιολογια το 2000 που επεσαν οι πυργοι. Νομιζα οτι ηρθε το τελος. Και καθισα και περιμενα. Το τελος δεν ηρθε και ουτε θα ερχοταν και εχασα 3 χρονια απο τη ζωη μου. Μετα σκεφτηκα, δε μπα να γ..θουν οι θεωριες και ο καθε κουφιοκεφαλακης που θελει να πουλησει τις φυλλαδες του.

    Θεωρω οτι υπαρχουν πολλα βιβλια που τελικα οδηγουν τους ανθρωπους να ειναι πιο ανοητοι απο οτι θα ηταν χωρις να τα διαβασουν. Η ημιμαθια κανει πανηγυρι και εχουμε γεμισει με ανοητους που νομιζουν οτι γνωριζουν.Ενω δε γνωριζουν. Ειχα διαβασει πιο παλια που ελεγε μια ερευνα οτι στην εποχη του ιντερνετ οι ανθρωποι θα νομιζουν οτι ξερουν,επειδη θα εχουν ευκολη προσβαση σε πληροφοριες. Διαβαζει καποιος κατι ,το καταλαβαινει οπως θελει και χωρις αναλογες σπουδες ή επσιτημονικο υποβαθρο βγαζει πορισμα. Το λεει και ο οχλος ακολουθει. Ή ακομα, διαβαζει καποιος ενα ρητο το πεταει στο προφιλ του και θεωρουν οι ακολουθοι οτι εχουν να κανουν με εναν μορφωμενο. Κει εννοειται καποιος μπορει να το καταλαβαινει το ρητο και χωρις μορφωση, αλοιμονο. Ομως βλεπεις οτι αναιρουν το ιδιο το ρητο με τη συμπεριφορα τους.Ας πουμε το πολυφορεμενο "με την καρδια βλεπεις καλα, την ουσια δεν την βλεπουν τα ματια" και μετα βγαζει σελφι με ντακ φεις και εντονο βαψιμο. Ηδη δεν εχει καταλαβει το ρητο.

  13. #148
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερες "δεν ξερω" Θα αρχισω το μηνυμα αυτο κανωντας αναφορα πρωτα στο ζητημα των βιβλιων αλλα και της μορφωσης που αναφερεις απο το ιντερνετ. Δυστυχως οι ανθρωποι οσο και να θελουμε συνεχως να κανουμε αναφορα στην μεγαλη μας διαφορα με τα ζωα, ξεχναμε πολλες φορες οτι εχουμε μεσα μας "ξεχασμενα" ενστικτα απο τοτε που παλευαμε στις σπηλιες μας, ενστικτα οπου δυστυχως δεν εξαλειφθηκαν απεναντιας αφομοιωθηκαν με τον συγχρωνο ανθρωπο και εγιναν χρακτηριστικα μεσα εκφρασης μας οπως για παραδηγμα η βια του οχλου σε ερεθησματα ακριβως ιδια οπου μεμονωμενα δεν θα ειμασταν βιαιοι, η οι πολεμοι οπου ο ανθρωπος ακομα και σημερα τους θεωροι κατις σημαντικο αναγκαιο .Ενα απο τα αλλοιωμενα χαρακτηριστικα μας ειναι και το εγωιστικο μας γνωρισμα στην μοναδικοτητα της γνωσης οπου νιωθει ο ανθρωπος εχωντας την ιδεα οτι σε ζητημα οπου απασχολει ολων τον κοσμο αυτος μονο γνωριζει την αληθεια, εκει λοιπον οφειλετε η ηδωνη που προκαλει η λεξη "μυστικο" ,πανω σε αυτην την ηδωνη πατανε οι απατεωνες της γνωσης κι γραφουν τα βιβλια συνομοσιολογίας, εκει και στην τεμπελια μερικων αναγνωστων να ψαξουν την αληθεια κατις που ολο και αυξανετε αφου ο χρωνος ειναι χρημα αρα ολα πρεπει να γινουν γρηγορα! Αν παρατηρησεις στην ιστορια του ανθρωπου παντα η εξουσια και η ισχυης ειχε αμεση η εμεση σχεση με την μοναδικοτητα στην γνωση!Υπηρξαν εποχες οπου οι γνωσεις οπως η Φυσικοχημεία ηταν απαγορευμενο να διαδωθει ,αφου οι εχωντες την αληθινη γνωση στα χερια τους την μετατρεπαν σε ισχυς υπερ της εξουσιας τους και σε βαρος αλλων.
    Αν λοιπον θυμασαι στην ιστορια, υπηρξαν επαναστασεις για το συγκεκριμενο θεμα , πολεμοι ,διαφωνιες ακομα και θρησκιες δημιουργηθηκαν για αυτο για την γνωση. Καπωτες κατηγωρηθηκε η πρωτη εκκλησια οτι εκρηψε την αλγθεια και οτι κυνηγησε τους λεγωμενους "γνωστικους χριστινους " οι οποιοι ελεγαν πως η γνωση φερνει την λυτρωση και την σωτηρια ,την λεγομενη «ύψιστη αλήθεια».Παρομοια ηταν και με τους παγανηστες ,μεσα απο την γνωση της φυσης , την αλχημεια και την εργαλιοποιηση της φυσης και των δασεων ειχαν καταφερει να κανουν πολλα πραγματα τοσο που τους ειπαν μαγους κακων πνευματων και τους επικιρηξε με την 2 οικουμενικη συνοδο η πρωτη εκκλησια.Η σαιντολογια αναφερει οτι μεσα απο την γνωση μπορουν να ελλενξουν απολυτος το γυρο περιβαλον τους κι οτι θεος δεν υπαρχει παρα η δικη τους δυναμη! Ακομα και ο Βουδισμος κατα καποιο τροπο η γνωση ειναι που σε βοηθα να μετανσαρκωνεσαι σε ολο και καλητερο ων,αφου πρεπει να γνωριζεις της καθε ζωης ηθικοτητα οπου να εισαι ολο και καλητερος με αποτερο σκοπο να φτασεις στην τελεια μετενσαρκωση! Ολα λοιπον εχουν να κανουν με την γνωση, ετσι οταν βγει καποιος και πει στον κοσμο οτι εχει γραψει βιβλιο οπου εχει μεσα τα μυστικα σημαντικα ζητηματα,θα τρεξουν μερικοι να το παρουν νομιζωντας οτι θα ξερουν κατι που οι υπολοιποι δεν το ξερουν ετσι θα μπορουν να κανουν τους εξυπνακιδες!!χαχα.

    Υ.Γ. επειδη σου εγραψα πολλα ,για το προσωπικο σου ζητημα θα γραψω απο κατω σε αλλο μηνυμα.

  14. #149
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    "Δεν Ξερω" σαν αναφερθηκα στην συναντηση μας με τον Χριστο, στον πανω κοσμο ,το εκανα πρωτα διοτις ως τοπικη και ελληνικη παραδωση που εχουμε ,αφου ειμεθα χριστιανοι ορθωδοξοι ετσι, θεωρειτε λοιπον οτι οταν φευγουμε απο τον κοσμο αυτων ολοι παμε εκει πρωτα.Βεβαια αν δε το σημεριζεσαι ως γεγονος αυτο ,εξαλου τα νεα παιδια ολο και λιγοτερο το κανουν , μπορεις το λαβεις ως συμβολικη αναφορα ,μεταφορικη εννοια δλδ της προσωπικης σου αυτοεκτιμισης δλδ, της ως τοτες παρουσιας σου στην ζωη, πως εζησες ,πως περασες! αφου λενε οτι εκειη την στιγμη ζεις μια γρηγορη αναλαμπη της ολης ζωης σου, αρα δες το ετσι ,ο καθε ενας μας το λαμβανει οπως θελει, εμεις οι χριστιανοι το εκλαμβανουμε οπως σου εγραψα, με την συναντηση μας δλδ με τον Χριστο,με τις ερωτησεις του για την ως τοτε μας πορεια στο κοσμο . Το νοημα πανω κατω το ιδιο ειναι απλα εμεις οι χριστιανοι κηνδηνευουμε με τιμωρια σε αντιθεση με οποιους δεν πιστευουν δλδ.
    Αναφορικα με την αποψη σου για το περιβαλον σου, για την αποψη οπου θα σχηματισουν με εσενα σαν αρχηζετε να κουβεντιαζετε πιο βαθια και να κανετε παρεα, θα σου ελεγα εαν εχεις σκεφτει οτι εσυ ενδεχομενος να τους βαριεσαι, να ειναι ριχα αυτα πο σου λενε μερικοι ,ετσι να ξενερωνεις και να σου βγαινει καπως προς τα εξω με αποτελεσμα αθελα σου να γινετε αυτο διαχητο στην παρεα αρα να μεταβαλετε ολη η παρεα σε πιο πεσμενη φαση και να νομιζεις οτι φταις εσυ.
    Στα λεω αυτα διοτις προσωπικα δεν μπορω να βρω κατι που να υπαρχει ξενερωτο πανω σου, εκτως αν προφωρικα εισαι τοσο πολυ διαφορετικη προσωπικοτης,αλλα δεν νομιζω!. Οι γνωσεις που φερεις ειναι υπεροχες και ειναι ευρεους φασματος, εκτος αν τις μιραζεσαι με ατομα οπου αδιαφορουν, αυτο το εχεις ψαξει καθολου ? Οπως εχεις αναρωτηθει καθολου το τις θελουν απο εσενα οσοι κανουν παρεα μαζι σου, διοτις συνηθως οι ανθρωποι εκτος απο τις κουβεντες ,εχουν στο μυαλο τους και αλλα πραματα, εχουν και αλλες απετησεις, οπου ισως εσυ δεν τις εχεις ψαξει, θα σου ελεγα να βαλεις σε ταυτοχρωνη λειτουργια σου τη μνυμη σου και τη ονηρια σου.ε?

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Ωραια ! Σε ευχαριστω . Κι εμενα μου αρεσουν τα κουιζ. Ειναι χαλαρωτικα και διαβαζω και κανα κοπλιμεντο χα χα χα
    Συνηγορος ε; Ο τροπος που γραφεις νομιζω το φανερωνει. Οι γονεις μου ανηκουν σε αυτο τον τυπο. Εγω ανηκω στους μεσολαβητες (λουλουδακια, πουλακια ,το μυαλο πανω απο το κεφαλι κτλ). Δεν μπορω να εξοικιωθω ακριβως ,μαλλον ειναι χαρακτηριστικο του τυπου χα χα χα

    Εχεις δικιο, και συμφωνω. Εγω για καποιο λογο τωρα εχω αρχισει και ανακαλυπτω οτι καποια χαρακτηριστικα μου ειναι αυτα που ειναι. Και ισως πρεπει να αποδεχτω οτι θα πρεπει να κραταω εν τελη αποστασεις . Διαβασα καπου απο μια ομαδα εσωστρεφων και μου ταιριαζει. Ειμαι εσωστρεφης με τους εξωστρεφεις και εξωστρεφης με τους εσωστρεφεις. Παντως νιωθω καποιες φορες τοσο κουρασμενη να εξηγω γιατι δεν εχω εξωστρεφη χαρακτηρα. Ισως με το τελος της καραντινας και μολις ανοιξουν δραστηριοτητες να ανοιξω το ρανταρ μου για να εντοπιζω εσωστρεφεις.

    Ναι ετσι ειναι η ζωη και αυτη ειναι και η ομορφια της. Να νιωθουμε οτι ειμαστε ανθρωποι και προσπαθουμε να αυτοβελτιωθουμε οχι να γινομαστε μαριονετες στο τι ειναι καλο ,κια τα πρεπει των αλλων που και οι ιδιοι δε γνωριζουν τελικα τι ειναι καλο για τους ιδιους.

    Σε ευχαριστω και για το αρθρο, θα το διαβασω πιο μετα.
    χα χα σαν γονείς μυστήρια τραίνα τους φαντάζομαι. αν κρίνω απο εμένα δηλαδή.
    κανείς δεν έπαθε κακό κρατόντας αποστάσεις. όλα χρειάζονται και ένα μέτρο. 1ο παράδειγμα, το γεγονός ότι οι κατα κανόνα (;) μειονότητες χωρίς τους κατα ανοησία ρατσιστές/φασίστες είναι μια χαρά και ζουν τη ζωή τους και 2ο παράδειγμα "το πολύ μαζί σκοτώνει" που λέει ένα τραγούδι.
    πραγματικά κι έτσι έχουμε μεγαλώσει, αναγνωρίζοντας τα προσόντα ενός εξωστρεφούς ως προταιρήματα ενός ανθρώπου..!! οτι δηλαδή το σωστό είναι να είσαι εξωστρεφής. αν είσαι εσωστρεφής είναι λάθος. ε, λάθος είσαι εσύ, φίλαράκο! χα χα. δεν ξέρω πώς εντοπίζονται οι εσωστρεφείς. μάλλον περίμενε να αδειάσει μια αίθουσα ποιός θα είναι ..ιδρωμένος σε μια γωνίτσα, ή, στην δική μου περίπτωση, ποιός θα έχει πάει πριν απ' όλους για να προλάβει την φασαρία της ουράς..!!
    και ξέρεις ποιό είναι το κακό; οτι καμμιά φορά, μας κάνουν και αισθανόμαστε άσχημα που χρειαζόμαστε βοήθεια και όχι αυτούς, όταν επιβεβαιωνομαστε οτι μας κάνουν κακό, ότι θεωρείται εγωιστικό ό,τι γι αυτούς είναι αυτονόητο. πχ να αποφασίζεις εσύ σε ποιόν γιατρό θα πας, πότε θα πας, αν θα πας. ή και για πιο αστεία πράγματα, όπως τον χρόνο σου για τον καφέ. τέλος πάντων.
    χαιρετισμούς.

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-2021, 23:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 03:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 20:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 21:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •