Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 12 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 176
  1. #106
    giorgos panou

    Στο οικογενειακό μου περιβάλλον ,όμορφα παιδικά χρόνια πέρασσ. Δεν εχω παράπονο. Όμως θεωρώ ότι όλα τα παιδιά έχουν αγνή ψυχή και βλέπουν ΄την ομορφιά όπου υπάρχει. Για μένα δηλ οι παιδικές αναμνήσεις είναι οι εντυπώσεις μέσα απο τα παιδικά μάτια. Και ίσως αποτελεί καταφύγιο οταν ενηλικιωνόμαστε γιατί έχουμε χάσει αυτό το βλέμα

    Δε θεωρώ ότι η εποχή μας αντικειμενικά ήταν στα καλύτερά της. Απλά ηταν το πως αντιλαμβανόμαστε την κάθε εποχη. Υπήρχαν άνθρωποι και τοτε που υπέφεραν. Τα ατομα με ειδικές ανάγκες για παράδειγμα δεν τολμούσαν να βγουν. Όχι ότι εχει γίνει καμιά σημαντική πρόοδος ,αλλά κάπως καλύτερα είναι. Θέλω να πω ότι δεν τίθεται θέμα καλύτερης εποχής. Σίγουρα υπάρχουν αλλαγές σε όλα τα επίπεδα, ίσως πολλές πληροφορίες για να διαχειριστούμε.. Η τάση να νοσταλγούμε το παρελθόν, που είναι αποδεδειγμένο ότι η μνήμη δεν ειναι αντικειμενική ,είναι γιατί δε μας αρέσει το παρόν, φοβόμαστε το μέλλον και βρίσκουμε καταφύγιο σε κάτι που πέρασε.

    Κι εγω άκουγα τα πάντα. Ουτε κερατα εβγαλα με το χεβι μεταλ , ουτε φουστανέλα όταν ακουγα δημοτικα. Ειμαι υπερ των ανθρωπινων δικαιωμάτων και της ισοτητας των ανθρώπων. Δεν αγωνίστηκα οπως εσυ. Ημουν απο τους ανθρωπους που δε φαίνονται και σιως να σε νευρίαζαν ως μουχλες και αναισθητοι. Και όμως δεν ημουν και δεν ειμαι. Απλα εκφραζομαι διαφορετικα. Και εγω αγωνιώ για το επόμενο βημα της ανθρωπότητας, όμως πιστευω σε άλλη οδό.

    Έχεις περάσει πολλά και όσα έζησες ήταν έντονα. Συγκινηθηκα οταν τα διαβσα. Και συγκινηθηκα που το μοιραστηκες. Συγχαρητήρια που είσαι μαχητής και δεν το βάζεις κάτω. Συγχαρητήρια που αγωνίζεσαι και τα καταφέρνεις. Μπορείς να καταφέρεςι ακόμα περισσότερα. Στα λόγια οσυ μοιάζει να γνωρίζεις τον εαυτό σου. Μάθε τον καλύτερα. Εχεις ασχοληθεί καθόλου με ανατολική φιλοσοφία ή οτιδήποτε εχει σχέση με πνευματικούς, οπως θες πες τους, δασκάλους? Υπαρχουν πολλοι, αλλα ψαξε τον Εκχαρτ Τολλε.
    Να ξέρεις δεν είμαι ανθρωπος που εστιαζω σε ενα πραγμα, παίρνω απο όλα τα καλά. Δεν υπερασπίζομαι ποτέ ότι μονο ενα πραγμα θα δωσει τη λυση. ΤΑ πάντα περιεχουν ενα κομματι της αληθειας.
    Το φως που ειδες ,ισως ηταν μια τετοια εμπειρια.
    Παντως αν δε θελεις να διαβασεις, κρατα αυτο. Η αληθεια ειναι μεσα μας, η λυση ειναι μεσα μας, το πως διαχειριζομαστε αυτα που μας στεναχωρουν παλι μεσα μας ειναι. Σου ευχομαι απο καρδιας να βρισκεις το δρομο σου .

    Σχετικάμε το δευτερο ποστ σου. Εκεινες τις εποχες ,τι φιλτρα να εβαζαν οι γονεις? Και για αυτους ηταν καινουρια. Δες μεγαλυτερους ανθρωπους τωρα που εμαθαν το ιντερνετ. Χανουν τη βιολογικη τους ηλικια και γινονται εφηβοι.
    Τα νεα παιδια, δεν ωριμάζουν νωρίτερα, μεγαλώνουν νωριτερα. Λόγο της καταναλωτικής μανίας είναι πιο έντονη η υλιστική κοινωνία απο ότι πιο παλιά.
    Το εχω ψαξει και πολυ και με το υποσεινηδητο και τα παιδικα χρονια. Αυτο προσπαθω να κανω, να θεραπευσω εκεινο το κομματι της ζωης μου γιατι ενψ δεν θελω να το κουβαλαω ,βγαινει καποιες φορες.
    Τα τελευταια που λες,, δεν ειναι το υποσεινηδητο , για την αντιδραση για το σεισμο. Εκει κανει κουμαντο το ενστικτο , συγκεκριμένα της επιβίωσης που ειναι καταγεγραμμενο στο DNA ολων μας.

  2. #107
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Μονο τα αποτελεσματα των πραξεψν μας μας κανουν να νοιωθουμε καλα .Νομιζω σε αυτο πρεπει να δινουμε σημασια .
    Οποτε μονο οταν τα ιδια τα ατομα που απευθυνονται οι πραξεις, μας πουνε ή μας δειχουν οτι πρατουμε σωστα ξαλαφρώνει το βαρος της ευθυνης που εχεις οταν με τις αποψεις σου βλεπεις οτι επηρεαζεται η ζωη του συγκεκριμενου ατομου και φυσικα αυτο ισχυει νομιζω σε ολες τις σχεσεις μας ,ειτε φιλικες -οικογενειακες ,παντου !
    Εχεις δικιο, !

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    σε ευχαριστώ για τις όμορφες σκέψεις.
    πράγματι καμμιά φορά λέω, πως αν θέλω εγω πχ κάποιον να είναι κάπως αλλιώς, σημαίνει κάτι αυτό. κι εφ όσον εμένα με ενοχλεί κάτι στον άλλον, μήπως θα έπρεπε να το φιλτράρω; πχ είναι η συμπεριφορά ή ο χαρακτήρας; διότι η συμπεριφορά αλλάζει όταν είναι κακή. πχ αγένεια. ο χαρακτήρας όμως, όχι. πχ σχεσάκιας, δραστήριος, διαχυτικός. -το γένος είναι απο συνήθεια αρσενικό- εκεί θα πρέπει ο άλλος να θέλει την αλλαγή, να την έχει ανάγκη βαθύτερα ο ίδιος. οπότε είμαστε σε διαφορετική σελίδα, που λένε. δεν κολλανε τα χνώτα μας. και δεν πειράζει!

    δεν έχω ούτε εγώ φίλους, είναι μια αλήθεια που πονάει, όμως είναι η αλήθεια μου και την αγκαλιάζω.
    και ξέρω ότι τα πάντα ρει, κάπου αλλού, σε κάποιον άλλον, σήμερα, αύριο, κανείς δεν ξέρει!
    οπότε η γνώση είναι δύναμη. και η δράση είναι που χρειάζεται.

  4. #109
    Quote Originally Posted by user View Post
    σε ευχαριστώ για τις όμορφες σκέψεις.
    πράγματι καμμιά φορά λέω, πως αν θέλω εγω πχ κάποιον να είναι κάπως αλλιώς, σημαίνει κάτι αυτό. κι εφ όσον εμένα με ενοχλεί κάτι στον άλλον, μήπως θα έπρεπε να το φιλτράρω; πχ είναι η συμπεριφορά ή ο χαρακτήρας; διότι η συμπεριφορά αλλάζει όταν είναι κακή. πχ αγένεια. ο χαρακτήρας όμως, όχι. πχ σχεσάκιας, δραστήριος, διαχυτικός. -το γένος είναι απο συνήθεια αρσενικό- εκεί θα πρέπει ο άλλος να θέλει την αλλαγή, να την έχει ανάγκη βαθύτερα ο ίδιος. οπότε είμαστε σε διαφορετική σελίδα, που λένε. δεν κολλανε τα χνώτα μας. και δεν πειράζει!

    δεν έχω ούτε εγώ φίλους, είναι μια αλήθεια που πονάει, όμως είναι η αλήθεια μου και την αγκαλιάζω.
    και ξέρω ότι τα πάντα ρει, κάπου αλλού, σε κάποιον άλλον, σήμερα, αύριο, κανείς δεν ξέρει!
    οπότε η γνώση είναι δύναμη. και η δράση είναι που χρειάζεται.
    Δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους. Αλλα και η ομορφια εκει κρυβεται, στο οτι ειμαστε διαφορετικοι. Αυτο που θα χρειαζοταν να καταλαβουμε ως ανθρωποι ομως ολοι ειναι οτι βασικα ολοι την αγαπη (με την αγνη εννοια) ψαχνουμε. Απλα στη διαδρομη μπερδευεται ο εγωισμος, η απληστια και η κτητικοτητα και ολοι χανουμε τη μπαλα, καποιοι λιγο περισσοτερο.
    Ειναι δυσκολο για τους εσωστρεφεις. Εμενα μου ρθε οταν και απο εκει που εν το περιμενα. Μην κοιτας που ξεκινησα το ποστ γιατι ενιωσα απλεπισια. Ειναι που τοσα χρονια ειχα μαθει αλλιως και εφτασα να μην ξερω πως να διαχειριστω μια φιλια. Αυτα που επρεπε να μαθευτουν και να δουλευτουν σα συναισθηματα σαν παιδι, σαν εφηβος δεν δουλευτηκαν και εμειναν ανωριμα. Και τρεχω να προλαβω.

    Ποσο ομορφο και σωστο, η γνωση ειναι δυναμη και η δραση ειναι που χρειαζεται. Πετρα που κυλα δε χορταριαζει που ελεγαν,

  5. #110
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα , αναφορικα με το συνειδητο, υποσνεκδητ και τις επιροες τους στην δικη μας ζωη -αν και συχενομαι να καμω το γνωστη σε θεματα τετοια -δεν μπορω μην πω οτι γνωριζω καποια θεματακια λογο οτι εκαν πριν πολλα χρονια μεν την ψυχαναλυση και προσπαθεια στις επμενες συνεδρειες να βγω οσο γινοταν απο τις παγηδευμενες σκεψεις μου. Υπαρχουν πολλες θεραπειες,οπως του Joe Dispenza με το καταπληκτικο βιβλιο που το συνστω " "Η δύναμη του υποσυνείδητου ή πώς να αλλάξει τη ζωή""στο βιβλιο μιλά για το πώς λειτουργεί ο κόσμος, η ανθρώπινη συνείδηση ​​και το υποσυνείδητο μυαλό,η θεραπεια οπου δειχνει ειναι πριπου 1,5 μηνας. Ενας αλλος καταπληκτικος θεραπευτης ειναι ο Kehoe ,στο βιβλιο του "Το υποσυνείδητο μπορεί να κάνει οτιδήποτε"δειχνει τα 4 βηματα θεραπειας ,οπου ουσιαστηκα μας λεει οτι για να γινει αλλαγη θελει καθημερινή σκληρή δουλειά, στην κατάρτιση, στη θετική σκέψη.
    Οι βασηκες διαφορες συνειδητου και υποσυνειητου ειναι οτι το δευτερο εχει σκοπο την αυτοσυντήρηση, η προστασία και η αναπαραγωγή. Αν χρησιμοποιήσουμε υποβολές που παραβιάζουν το τρόπο με τον οποίο αυτό ερμηνεύει το σκοπό του σε οποιαδήποτε από αυτές τις περιοχές, δε θα καταφέρουμε τίποτα με τις υποβολές μας. Απο την αλλη το πρωτο εχει με την άμεση εμπειρία, ό,τι δηλαδή προσλαμβάνει και αντιλαμβάνεται το άτομο σε κάθε δεδομένη στιγμή.Ειναι παρα πολλα αυτα που θα μπορουσα να γραψω, πρσωπικα πιστευω οτι ειναι το κλειδι στην λυση των πιο σοβαρων ψυχολογικων προβληματων,στην αλλαγη αντιμετωπισης της λαθους ζωης που μπορει να κανουμε ,γενικα ειναι πολυ σημαντικο νομιζω.
    "Δεν ξρω" χαρηκα σαν διαβασα οτι εχεις περασει και εσυ ομορφα παιδικα χρονια διοτις ειναι μερος που πλαθει το υπσυνειδητο σου αφου ως αυτς τις ηλικιες ο ανθρωπος δεν εχει καθολου υποσυηειδητο. Οσο για το οτι λες πως και τοτες υπηρχαν συνανθρωποι μας που υποφεραν,ετσι ειναι δυστυχως, το χρειαζεται το σηστυμσα τοτες ειδικα ωστε να δειχνει οτι δεν ειναι δεδομενη η οικονομικη μας επυτιχεια για να μας τρομαζει, να εχουμε τον συνεχως φοβο και το αισθημα του οτι ανα πασα στιγμη μποουν να μας ταραξουν.
    Μπορει να βγκηα στους δρομους για να διαμαρτηριθω για τις παγκοσμιες αδικιες, αλλα δεν ειχα -οπως λες εσυ για οσους ηταν του καναπε- αντιπαθεια, μπορει στην αρχη σαν νεος να ενιωθα πικρα αλλα μου εκανε καλο διοτις καταλαβα οτι οσο κι να αγωνιμουν δεν θα ειχε εμπρακτο αποτεςλλεσμα,απεναντιας θα ετρωγα ξυλο, θα εβλεπα την βια του κρατους -κατις το οποιο γενναει νεους τρομοκρατες, αλλα δεν το καταλαβαινουν!! ημαρτον δλδ.κι τελος η ελπιδα μπας και μεσα απο το ιντερετ υπαρξει και σε αλλες χωρες κατι τετοιο, ομως κι γιε,εαν θυμαστε στον πολεμο του Ιρακ για τα πειρινικα οπου δε βρεθηκαν ποτε εγινε "ντομινο"διαμαρτηριων στην Ρωνη εγινε η μεγαλυτερη πορεια απο το 1990.Το οτι εσυ δεν ηθελες να εισαιστους δρομους δεν ειναι και καμια προδοσια, το ασχημο θα ηταν και εγινε να να υπαρξουν απλοι πολυτες οπου ηταν εναντιων μας, οπου ηταν ειτε με το Νατο , ειτε γενικα με την βιαια πλευρα .
    Ανατωλικη φιλοσοφια! ειναι παρα πολυ ενδιαφερον και πολυ παρεξηγημενη ,βλεπεις οι δυτικοι θυμουντε μοναχα τα χρονια απο τον μουσουλμανισμο και μονο,δεν ξερουν οτι το μηδεν,αλλα και γενικα ι αρυθμοι ηρθαν απο εκει δεν ξερουν οτι η λεξη "αλγεβρα" ειναι αραβικη, να πουμε για την μεγαλητερη βιβλιοθυκη της εποχης στην Βαγδατη τον 9ο αιωνα! ,οταν στην δυση εκαιγαν βιβλια!, για την αστρονομια ! κι ποσα αλλα, βεβαια υπηρξαν και βιβλια αποκρυφησμου οπως αυτα που επιρεασαν τον Αλιστεν ΚΡΟΟΥΛΗ ,ο οποιος εκανε γνωστη την Tantric Yoga, η το θεο Φρυγικό Θεό Διόνυσο-Σαβάζιο.
    H προσωπικη μου εμπειρια απο τα ταξιδια μου στις δυτικες ινδιες και σρι λανκα, ηταν οτι τα αντιστοιχα μοναστηρια του ινδουισμου και βουδισμου ,ηταν οτι εχουν τρομερες ομοιομορφιες με το Αγιο Ορος, δλδ η δικη μας προσευχες και εκκλησιαστικες λειτουργειες ειναι πολυ ομοιες με τις δικες τους αντιστοιχες τελετες, απλα διαφερουμε στο ιεραρχικο τομεα ,αυτοι εχουν λιγοτερες σταθμιδες , επισεις ειναι πολυ πιο ταπεινοι κι πολυ πιο ευγενικοι απο τους δικους μας. Εκει που μοιαζουν ειναι η δικη καταταση νιρβανας ειναι σαν την δικη μας κατασταση που φτανει ενας ιερομοναχος σαν τον επισκεφτει το αγιο πνευμα ,η εμπειρια τους ειναι ιδια! Εκει που διαφερουμε ειναι οτι στην Ινδια οι τυποι ,οχι τοσο οι ινδουιστες οσο οι βουδιστες ειναι ταλιροφονιαδες ,ας ζητουσαν λεφτα για τα παντα, απο φωτογραφιες μεχρι να δουμε τις τελετες τους, φαγητο δεν σου προσφερουν οπως οι δικοι μας στο αγιο ορος! ,το καλοειναι οτι εχουν εναν ινδουιστη Θεο οπου η τελετη εντος ναου γινετε με λιβανισμο ινδικης καναβης! χαχαχα, μπορω να πω οτι τρελαθηκα οταν τοεζησα αυτο.
    Μωρε σου γραφω πολλα και σε κουραζω!! συγνωμη , το σταματω αν ειναι θα γραψω ενα αλλο.

  6. #111
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υτο που δεν καταλαβα για σενα ειναι εκει που λες οτι "Να ξέρεις δεν είμαι ανθρωπος που εστιαζω σε ενα πραγμα, παίρνω απο όλα τα καλά. Δεν υπερασπίζομαι ποτέ ότι μονο ενα πραγμα θα δωσει τη λυση. ΤΑ πάντα περιεχουν ενα κομματι της αληθειας.
    Το φως που ειδες ,ισως ηταν μια τετοια εμπειρια."
    Διοτις δεν ειχα τις μεταθανατιες εμπειριες που λενε οι αλλοι ,και το εντονο φως πρεπει να ηταν απο το ασθενοφωρο.Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ,ειναι οτι σε αλλη μια αντιστοιχη περιπτωση στα 20 μου -βλεπεις δυστυχως οι χρηστες μυαλο δεν βαζουμε, αλλοι εμειναν αναπηροι κι παλυ συνεχιζουν - ηταν λοιπον οτι σαν ειχα κανει χρηση, παω να αναψω ενα τσιγαρο, το αναβω, ακουμπω σε ενα τοιχο, γωνια ,ορθιος ομως κοιτω το ρολοιμου και ελεγε π.χ. 13.30 .ξαφνου ακουει μια φωνη κι εναν τυπο να με χτυπα φιλικα στην πλατη, για μενα αυτο ηταν περιπου τρεις ρουφιξιες τσιγαρου, δλδ ουτε 3 λεπτα ενιωσα οτι περασαν απλα ανοιγοκλεισα τα ματια μου,οταν ομως εκλεισα τα ματια μου για λιγο, ενιωσα καποιον να με φωναζει απο το δασος να παω εκει, κι του ειπα θα ερθω σε λιγο. Μολις κοιταξα το ρολοι μου ειχαν περασει 3 ωρες!!!!! κι για μενα ηταν ουτε τρια λεπτα αισθησεις! κι μισο λεπτο απο την φωνη και τον τυπο που μου ελεγε να παω απο εκει ! Αυτο ειναι μια τρομακτικη μου εμπειρια οπου προσωπικα δεν θα την ξεχσω πωτε!
    Τελος για μενα, δεν ξανα μιλαω! νιωθω ψωναρα!, πλεον θελω να μαθω τα δικα σου παραξενα ! τις δικες σου ιστοριες ζωης!

  7. #112
    Σε ευχαροστω για τα βιβλια που προτεινεις, θα τα κοιταξω και αυτα εν ευθετω χρονω . Και ναι, θελει πολλη σκληρη δουλεια για να γινει για να γινουν αλλαγες στο υποσεινηδητο. Το εχω δει. ΑΚι εχω πεσει στην παγιδα οτι τα καταφερα..αλλα.
    Κι εγω δεν ειμαι ουτε κανω την ειδικο. Απο αναγνωσματα σε βιβλια ,απο συζητησεις, απο την πειρα που νομιζω οτι εχω εχω αντιληφθει καποια πραγματα. Η εστβ ενα μερος των πραγματων.

    Σχετικα με το συστημα και τα κοινωνικοπολιτικα, ειναι ενα θεμα που αν αρχισω δε θα εχει τελειωμο. ΘΑ σου πω μονο αυτο και ισως καταλαβεις. Πιστευω οτι ειναι απιστευτες οι αδικιες που γινονται, ειναι απιστευτα ελεηνα ανικανοι οι πολιτικοι και απιστευτος ο κοσμος που οχλοποιειται .

    Δεν βγηκα στους δρομους, λογο εσωστρεφους χαρακτηρα απο τη μια. Πως να αντεξω αναμεσα σε κοσμο, οταν νιωθω οτι πνιγομαι. . Απο την αλλη έχω αλλη αντιληψη πως θα μπορουσε να γινει ο κοσμος ομορφος για ολους. Το αναφερω ετσι, για να το πω για να καταλαβεις λιγο οτι εχω μια σταση λιγο "παιδι των λουλουδιων" . Λιγο σουρεαλ, αλλα ειναι τοσο ριζωμενο μεσα μου :)
    Μου αρεσουν πολυ αυτα που γραφεις γιατι βλεπω οτι συνομιλώ με εναν ανθρωπο που εχει γνωσεις ,ανοιχτο μυαλο. Και για τα ταξιδια που αναφερεςις...ολα συναρπαστικά.
    Δε με κουραζεις καθολου ! Αντιθετα εχεις ζησει τοσα, εχεις βγει νικητης Ελπιζω να το βλεπεις αυτο.
    Θα ηθελα να σου αναλυσω την αποψη μου και για τα περι φως κτλ που λες. Ομως ειναι ανοιχτο φορουμ και δεν θα το ηθελα να περαστει λαθος μηνυμα.
    Δε γνωριζω την ιδιοσυγκρασια του καθενος, θα το αφησω εδω.

    Καθε θρησκεια και φιλοσοφια εχει δυο οψεις. Την οψη την πνευματικη και την οψη αυτων που βρηκαν ευκαιρια να εκμεταλευτουν τον κοσμο.
    Εκει κολλαει και αυτο που εγρψα και δεν καταλαβες. Προσωπικά με ενδιαφερει να τα μαθω ολα. Ομως δε θα γινω οπαδος. Θα κρατησω απο το καθετι αυτο που μου ταιριαζει για να βγαλω ενα συμπερασμα για την ατομικοτητα μου και τον κοσμο.

    Με συναρπαζουν οσα λες. Και ειμαι σιγουρη ακομα και να μιλαγαμε λαιβ, θα σε ακουγα με τις ωρες. Γενικά μου αρεσει να ακουω τους ανθρωπους. Οποια ιστορια και να εχουν. Μου αρεσει να βλεπω οτι προσπαθουν για αυτοβελτιωση γιατι παιρνω κι εγω κουραγιο για μενα.


    Δεν εχω συναρπαστικες ιστοριες. Μονο καθημερινοτητας. Ειμαι λιγο βαρετη σε αυτο το θεμα.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους. Αλλα και η ομορφια εκει κρυβεται, στο οτι ειμαστε διαφορετικοι. Αυτο που θα χρειαζοταν να καταλαβουμε ως ανθρωποι ομως ολοι ειναι οτι βασικα ολοι την αγαπη (με την αγνη εννοια) ψαχνουμε. Απλα στη διαδρομη μπερδευεται ο εγωισμος, η απληστια και η κτητικοτητα και ολοι χανουμε τη μπαλα, καποιοι λιγο περισσοτερο.
    Ειναι δυσκολο για τους εσωστρεφεις. Εμενα μου ρθε οταν και απο εκει που εν το περιμενα. Μην κοιτας που ξεκινησα το ποστ γιατι ενιωσα απλεπισια. Ειναι που τοσα χρονια ειχα μαθει αλλιως και εφτασα να μην ξερω πως να διαχειριστω μια φιλια. Αυτα που επρεπε να μαθευτουν και να δουλευτουν σα συναισθηματα σαν παιδι, σαν εφηβος δεν δουλευτηκαν και εμειναν ανωριμα. Και τρεχω να προλαβω.

    Ποσο ομορφο και σωστο, η γνωση ειναι δυναμη και η δραση ειναι που χρειαζεται. Πετρα που κυλα δε χορταριαζει που ελεγαν,
    ο κόσμος θα ήταν ανιαρός και ατέρμονος αν ήμασταν όλοι το ίδιο μοντέλο! και επίσης αν κάποιοι ανθρώποι μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν, καλύτερα να μην μπορούν παρά να μην κάνουν.
    εννοείς ότι βρέθηκες κοντά σε δύσκολους ανθρώπους, εγώ όταν απελπίζομαι θέλω να παιρνω τους δρόμους, αν όχι κι εγώ γράφω. δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν πια. και δεν με πειράζει κι όλας. όλοι μόνοι μας είμαστε κατα βάθος.
    στα χρόνια μου το λεγαμε καθυστερημένη εφηβία, κι εγώ παρόμοια κατάσταση, έχω κάνει λίγη δουλίτσα όμως, δεν θα το αρνηθώ. πολύ άσχημα δεν έχω περάσει βέβαια.

  9. #114
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα. Δεν μπορει να εισαι βαρετη πρωτα απο ολα λογο του οτι εχεις πολλες γνωσεις, μετα εαν βρεθεις σε μια κουβεντα ,σε παρεα με διαφορους χαρακτηρες , αυτοι που ειναι λιγο παραπανω υπερηφανοι θα σε γουσταρουν στη παρεα με τρελα, αφου η ευγγενια σου και τα κομπλιμεντα που θα κανεις θα τους αρεσουν και θα "ανεβαινουν ψυχικα " αρα συγουρα θα σε θελουν σε παρεες, διοτι οι πιο πολλοι ανθρωποι αρεσκοντε να λενε τα δικα τους λογια, και μετα σαν θα παρει τον λογο καποιος αλλος ,ειτε θα αδιαφορησουν, ειτε θα ειναι παρον αλλο το μυαλο τους αλλου, ειτε θα ασχοληθουν με ο κινητο ,και αυτα δεν ειναι τα χειροτερα, υπαρχουν και ατομα οπου μπορει και να σε διακοψουν απο αυτο που θες να πεις, κατι που φερνει σε μεγαλη δυσκολια συνανθρωπους μας που ειναι ντροπαλοι, που σπανια βρησκουν την δυναμη να πουνε προσωπικη τους ιστορια αφου φοβουντε μην ειναι αδιαφορο για τους γυρο τους, οταν λοιπον καποιος αγενης διακοπτει τον ειρμο σου ,σε σταματα! νιωθεις οτι δεν ενδιαφερει το στορι σου. Φοβαμαι οτι εχεις υπαρξει σε κατι τετοιο , ευχομαι να καμω λαθος. Αλλα επειδη διαβαζω συνεχως να μειωνεις την προσωπικη σου εμπειρια ζωης , και αντιστοιχα να λες οτι οι αλλοι εχουν ενδιαφερον εμπειριες , ολο αυτο ισως να σου εχει φερει καποες ασχημες εμπειριες με ανθρωπους οπου ειτε θελουν να ειναι το επικεντρο στις κουβεντες, ειτε δεν εχουν τροπους λογο παρορμιτικου χαρακτηρα, δεν παει να πει οτι ειναι κακοι ανθρωποι ετσι, απλα ειναι ο χαρακτηρας τους ετσι.
    Σχετικα με την συνειδηση, ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα, δεν χωραει οχι σε ενα φορουμ αλλα ουτε σε ενα βιβλιο, και μονο το οτι στις ηλικιες εως των 4-5 χρονων δεν υπαρχει το υποσυνειδητο , αρκει για να γραφτουν αμετρητες σελιδες στο πως δλδ δημιουργηται. Προσωπικα δεν γνωριζω πολλα ,οσα ξερω τα εμαθα λογο της ψυχαναλυσης ,ομως με τον καιρο τα ξεχναω, ειδικα οταν τα βιβλια οπου αναφεροντε σε αυτο το θεμα ειναι περιπλοκα και επιστημονικα αρα για μενα ειναι λιγο δυσκολα, αμα σου πω οτι πιο ευκολα κατανοω τα αγγλικα βιβλια παρα στα ελληνικα ,χαχαχα.
    Οσο για το θεμα με θρησκειες που αναφερες ,ναι δε το καταλαβα οπως και γενικα θελω να σου καμω γνωστο οτι δεν ειμαι εξυπνος , ουτε εχω δυννατοτητες οπως ταχυτητα σκεψης , η ταυτοχρωνη αναλυση πανω απο 2 διαφορετικων θεματων οπως εχουν οι πιο πολλοι ανθρωποι.Δεν ειναι μονο η δυσλεξια μου , ειναι και η καταθλιψη κλινικης μορφης οπου μου εχουν επιβραδυνη την σκεψη.
    Τελος θελω να σου πω ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αν και δεν ανεβαινω ψυχικα αφου εχω ελειψη εγωιστικων στοιχειωνγια να τα τροφοδοτουσα , ομως νομιζω οτι εχω στοιχεια και υποδωχεις ευγενικων λογων και φιλοφρονυσης, αρα εκει με "ανεβαζει πνευματικα" να μου λενε καλα λογια κι σε ευχαριστω πολλακις.
    Ξεχασα να σου πω οτι τα ταξιδια στην αφρικη και στην μ.ανατολη δεν ηταν τοριστικα , δυστυχως, ηταν επαγγελματικων λογων για 3 χρονια.

  10. #115
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα. Δεν μπορει να εισαι βαρετη πρωτα απο ολα λογο του οτι εχεις πολλες γνωσεις, μετα εαν βρεθεις σε μια κουβεντα ,σε παρεα με διαφορους χαρακτηρες , αυτοι που ειναι λιγο παραπανω υπερηφανοι θα σε γουσταρουν στη παρεα με τρελα, αφου η ευγγενια σου και τα κομπλιμεντα που θα κανεις θα τους αρεσουν και θα "ανεβαινουν ψυχικα " αρα συγουρα θα σε θελουν σε παρεες, διοτι οι πιο πολλοι ανθρωποι αρεσκοντε να λενε τα δικα τους λογια, και μετα σαν θα παρει τον λογο καποιος αλλος ,ειτε θα αδιαφορησουν, ειτε θα ειναι παρον αλλο το μυαλο τους αλλου, ειτε θα ασχοληθουν με ο κινητο ,και αυτα δεν ειναι τα χειροτερα, υπαρχουν και ατομα οπου μπορει και να σε διακοψουν απο αυτο που θες να πεις, κατι που φερνει σε μεγαλη δυσκολια συνανθρωπους μας που ειναι ντροπαλοι, που σπανια βρησκουν την δυναμη να πουνε προσωπικη τους ιστορια αφου φοβουντε μην ειναι αδιαφορο για τους γυρο τους, οταν λοιπον καποιος αγενης διακοπτει τον ειρμο σου ,σε σταματα! νιωθεις οτι δεν ενδιαφερει το στορι σου. Φοβαμαι οτι εχεις υπαρξει σε κατι τετοιο , ευχομαι να καμω λαθος. Αλλα επειδη διαβαζω συνεχως να μειωνεις την προσωπικη σου εμπειρια ζωης , και αντιστοιχα να λες οτι οι αλλοι εχουν ενδιαφερον εμπειριες , ολο αυτο ισως να σου εχει φερει καποες ασχημες εμπειριες με ανθρωπους οπου ειτε θελουν να ειναι το επικεντρο στις κουβεντες, ειτε δεν εχουν τροπους λογο παρορμιτικου χαρακτηρα, δεν παει να πει οτι ειναι κακοι ανθρωποι ετσι, απλα ειναι ο χαρακτηρας τους ετσι.
    Σχετικα με την συνειδηση, ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα, δεν χωραει οχι σε ενα φορουμ αλλα ουτε σε ενα βιβλιο, και μονο το οτι στις ηλικιες εως των 4-5 χρονων δεν υπαρχει το υποσυνειδητο , αρκει για να γραφτουν αμετρητες σελιδες στο πως δλδ δημιουργηται. Προσωπικα δεν γνωριζω πολλα ,οσα ξερω τα εμαθα λογο της ψυχαναλυσης ,ομως με τον καιρο τα ξεχναω, ειδικα οταν τα βιβλια οπου αναφεροντε σε αυτο το θεμα ειναι περιπλοκα και επιστημονικα αρα για μενα ειναι λιγο δυσκολα, αμα σου πω οτι πιο ευκολα κατανοω τα αγγλικα βιβλια παρα στα ελληνικα ,χαχαχα.
    Οσο για το θεμα με θρησκειες που αναφερες ,ναι δε το καταλαβα οπως και γενικα θελω να σου καμω γνωστο οτι δεν ειμαι εξυπνος , ουτε εχω δυννατοτητες οπως ταχυτητα σκεψης , η ταυτοχρωνη αναλυση πανω απο 2 διαφορετικων θεματων οπως εχουν οι πιο πολλοι ανθρωποι.Δεν ειναι μονο η δυσλεξια μου , ειναι και η καταθλιψη κλινικης μορφης οπου μου εχουν επιβραδυνη την σκεψη.
    Τελος θελω να σου πω ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αν και δεν ανεβαινω ψυχικα αφου εχω ελειψη εγωιστικων στοιχειωνγια να τα τροφοδοτουσα , ομως νομιζω οτι εχω στοιχεια και υποδωχεις ευγενικων λογων και φιλοφρονυσης, αρα εκει με "ανεβαζει πνευματικα" να μου λενε καλα λογια κι σε ευχαριστω πολλακις.
    Ξεχασα να σου πω οτι τα ταξιδια στην αφρικη και στην μ.ανατολη δεν ηταν τοριστικα , δυστυχως, ηταν επαγγελματικων λογων για 3 χρονια.
    Η αλήθεια εναι οτι για παρα πολλά χρόνια ημουν ακροατης στις κουβεντες. Δε μου αρεσε να διακοπτω και οι ανθρωποι ειχαν τοσο αναγκη να μιλησουν και δεν ηθελα να τους διακοψω. Πραγματικα δεν εχω απωθυμενο. Δε θεωρω αγενεια τον παρορμητικο χαρακτηρα. Γενικως μου αρεσουν οι ανθρωποι. Στα θεματα κουβεντας δυσκολευομαι απο μονη μου. Ειναι θεμα εσωστρεφη χαρακτηρα και το ξερω πια γιατι σε μια κοινοτητα εσωστρεφων διαβαζω ανεκδοτα που με εκφραζουν απολυτα. Π.χ ποσο δυσκολο ειναι να παρω ενα τηλεφωνο. Και απλα δεν ξέρω πως να μιλησω για μενα. Δεν μειωνω τις εμπειριες μου, απλα δεν εχω συναρπαστικες στιγμες. Το οτι πηγα εκδρομη στο Ναυπλιο ας πουμε δεν ειναι και συγκλονιστικο.
    Εχω παει στο μουσειο του Λουβρου. Περασα 5 ωρες μεσα . Τις 3 χαζευα τα εκθεματα΄. Τις 2 προσπαθουσα να προσανατολιστω και γυρναγα συνεχεια πισω στην ιδια αιθουσα, ενω ηθελα να παω αλλου. Το να ρωτησω (περα απο τη γλωσσα), ηταν κατι αδιανοητο . Με την εθελοντικη ομαδα που βρισκομαι, ειχαμε παει στη Μυτιληνη βοηθωντας τους μεταναστες. Ηταν συγκλονιστικη εμπειρια.
    Γενικως καλα λογια δε λεω ,και δεν τα λεω για να ανεβασω καποιον ψυχικα. Τα λεω γιατι μου ερχονται και τα νιωθω. Δεν κανω κοπλιμεντα και μαλιστα αν καποιος τα επιζητα μου βγαινει αρνητισμος και δεν τα προσφερω σε βαθμο να θεωρηθω ,δεν ξερω και γω τι. Απο την αλλη βεβαια μου αρεσει να βρισκω τα θετικα που εχει καθε ανθρωπος, γιατι ολοι μας εχουμε και θετικα. κΑι οταν τα εντοπισω τα λεω. Μου αρεσει δηλ να λεω τα θετικα στοιχεια στους ανθρωπους .

    Ουτε κι εγω καταλαβαινω τα επιστημονικα βιβλια. Εδω δεν καταλαβαινω τις απλες μαθηματικες πραξεις. Δινω να ψωνισω κατι και ουτε κοιταω τα ρεστα. Ο,τι μου δωσουν. Σωστα λαθος...το εχω ριξει στην εμπιστοσυνη. Δεν με παραξενευει που καταλαβαινεις καλυτερα τα αγγλικα βιβλια.
    Δε γνωριζω αυτο που περνας. Με τη δυσλεξια και την καταθλιψη σε αυτο το βαθμο που περιγραφεις. Νιωθω ομως την ενταση και το ποσα εμποδια θα μπορουσε να θετει.
    Ομως μπορω να διαβασω πως το διαχειριζεσαι. Πως απο τις εκφρασεις που χρησιμοποιεις και τα βιωματα σου τα καταφερνεις. Να διαβαζεις αυτα που γραφεις. Να δεις τι ειδα και σου εγραψα οτι εισαι μαχητης. Οταν γραφουμε ,ειδικα σε φορουμ και ανωνυμα, ξεδιπλωνουμε λιγο καλυτερα τον εαυτο μας.
    Για μενα δεν ειναι τοσο αυτα που μου εχετε γραψει ολοι οσοι ασχοληθηκατε μαζι μου ,αλλα αυτα που "αναγκάστηκα" να απαντησω ,μου εδωσαν μια νε αματια για μενα και σε αυτα που με απασχολουσαν.
    Δεν μπορεις να φανταστεις ποση χαρα μου κανει η επικοινωνια μαζι σου. Σε ευχαριστω πορα πολυ !

  11. #116
    Quote Originally Posted by user View Post
    ο κόσμος θα ήταν ανιαρός και ατέρμονος αν ήμασταν όλοι το ίδιο μοντέλο! και επίσης αν κάποιοι ανθρώποι μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν, καλύτερα να μην μπορούν παρά να μην κάνουν.
    εννοείς ότι βρέθηκες κοντά σε δύσκολους ανθρώπους, εγώ όταν απελπίζομαι θέλω να παιρνω τους δρόμους, αν όχι κι εγώ γράφω. δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν πια. και δεν με πειράζει κι όλας. όλοι μόνοι μας είμαστε κατα βάθος.
    στα χρόνια μου το λεγαμε καθυστερημένη εφηβία, κι εγώ παρόμοια κατάσταση, έχω κάνει λίγη δουλίτσα όμως, δεν θα το αρνηθώ. πολύ άσχημα δεν έχω περάσει βέβαια.
    Στο θεμα εμπιστοσυνης, μπορεις να εμπιστευεσαι να λες τοσο οσο σε κανει να νιωθεις ανετα. Καπου εκει εξω θα υπαρχουν ανθρωποι με την εμπιστοσυνη οπως την εννοεις.
    Μην τα παρατας ,εκτος αν εχεις πληρη συνειδηση οτι αυτο θες. Διοτι αν το λες σαν συμπερασμα παρηγορια , αργοτερα μπορει να σε βαλει κατω.
    Θα χρησιμοποιησω μια φραση γιατι θεωρουσα οτι μονο σε μενα συμβαινει αυτο το πραγμα με τις φιλιες. Εδω βρηκα εγω,! Ξερω οτι ακουγεται ακυρη φραση, απλα ισως σου δωσει να καταλαβεις ποσο θεωρουσα οτι δε θα βρω, ποσο θεωρουσα οτι δεν προκειται να συμβει σε μενα ποτε. Οτι πανω που το διεγραψα σαν επιθυμια , βρεθηκε.

  12. #117
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αυτο που αναφερεις σχετικα με το οτι δυσκολευεσαι ειτε να παρεις τηλεφωνο, ειτε σε μια παρεα να αναφαιρεις δικα σου προτερηματα κι δικες σου επιτυχιες ,γενικα να πεις καλες κουβεντες για σενα θελω να πω, αυτο το χαρακτηριστικο σου πριν χρονια ,αλλα και σημερα σε πιο μικρο βαθμο ομως θεωρουταν αρετη! Πλεον ομως το λενε μερικες φορες αδυναμια! ειδες πως αλλαζουν δυστυχως οι ανθρωποι γυρο μας και ο κοσμος γενικα! Ομως δεν ειμαι τοσο απεσιοδοξος, νομιζω οτι ειναι κατι που ευκολα ξανα αλλαζει, διοτις οι ανθρωποι εν αρχη ,απο μεσα μας εχουμε ως ελξη την ομορφια των συναισθηματων και την καλοσυνη μεσα μας, δεν μπορει αρνητικα συναισθηματα να ειναι κυριαρχα στους ανθρωπους! ολοι θελουμε να ειμαστε χαρουμενοι, ολοι θελουμε ο διπλανος μας να ειναι υγειες κι χαρουμενος και αυτος! ολοι αγαπαμε την ειρηνη ,κι κανενας πολεμος δεν υπηρξε απο το παθος του απλου λαου, αλλα απο τα συμφεροντα των εξουσιαστων .Ετσι λοιπον και στις απλες διαφορες που εχουμε, στην ζηλια η στο να υπαρχει διαμαχη αναμεσα στους αθρωπους προκαλειτε νομιζω, λογο του οτι καποιος ζει πολυ δυσκολα, η εχασε πολλα που ειχε, ειτε αδικηθηκε στον οικονομικο τομεα ,βλεπωντας λοιπον τον διπλανο του να αποκταει χρηματα, η να ζει πιο χαρουμενος η ζηλια δημιουργειτε! και τον κανει να λεει κακα λογια, να κουτσομπολευει, η να ακυρωνει την αξια του ανθρωπου που πετυχε θελωντας να πει οτι δεν αξιζει, η οτι καταφεραι το εκανε με βρομικους τροπους. Ετσι νομιζω υπαρχουν ολα αυτα γυρο μας, τα προβληματα δλδ των κοινωνικων ανηδιοτελων χαρακτηριστηκων μας δλδ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ! δεν ξερω! ,Χαχα μπορει να ειμαι πολυ αισιοδοξος .
    Σε ζηλευω που επισκευτηκες το Λουβρο, παντα ηθελα να δω ολα αυτα τα αρχαια και μη, οπου εχει μεσα , ειδες, τωρα εσενα σε ζηλευουν.Επισης σημασεια σε μια εκδρομη-ταξιδι κατα τη γνωμη μου ,δεν εχει μονο ,αλλα και τοσο το μερος οπου θα πας, αλλα το με ποιον θα πας και πως θα διασκεδασεις εκει που θα πας!! διοτις για μενα η πραγματοση της ευτυχιας δεν εχει παραγοντα τοσο αντικειμενα,υλικα αγαθα και την ανεση του ξενοδοχειου. Δεν εξαρταται -για εμενα λεω - απο την αισθησεις οπως αφη ,δεν με νιαζει δλδ τοσο πολυ αυτα που νιωθω με τα χερια μου. Αυτο που για μενα επιρεαζει την ευτυχια ειναι οι αισθησεις μεσα απο συναισθηματα με αλλους ανθρωπους, ειναι το πως θα περασουμε με τον συνανθρωπο οπου θα συζησω αυτες τις εμπειριες απο καποιο ταξιδι.
    Νομιζω οτι στις εποχες οπου ζουμε και συγκεκριμενα λογο καραντινας , οσοι δεν δουλευουν και δεν εχουν καποια δυνατη δικαιολογια να κυκλοφορησουν εξω με τα μηνυματα που μας λεει το κρατος, θα βρεθει σε μεγαλη μοναξια, αυτο νομιζω οτι ειναι κατι πολυ σημαντικο και δεν μπορω να καταλαβω πως και δεν ενδιαφερει τον κοσμο, μακαρι να μην τους εχει ενοχλησει, αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο για τη ψυχικη μας υγεια, μερικες φορες αναρωτιεμαι οι συνανθρωποι μας οπου ζουσαν με την αλληλεγγυη, η που ηταν μοναχοι στην ζωη και εβρισκαν μια παρεα, να πουνε μια κουβεντα σε καμια πλατεια, η πιο νεοι σε κανενα μπαρ, ολοι αυτοι ο συνανθρωποι μας πως ζουνε σημερα! ,διοτις οσο κΙ να αρεσκεται καποιος στην μοναξια , το να μην ανταλασεις ουτε κουβεντα ειναι πολυ κακο!!

  13. #118
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν ξερω", τα οσα γραφεις εδω, στο φορουμ δειχνουν μια κοπελα με πολλες αναζητησεις, με ευγενικο και μορφομενο λογο - φανταζομαι ποσο θα φρικαρει σαν διαβαζει τα ανορθογραφα μου μηνυματα ,χαχα - ,ειναι πολλα αυτα που μπορεις να γραψεις και να ειναι τοσο ενδιαφερον στον αναγνωσδτη τους, αρα και στις παρεες θα συμβαινει κατι τετοιο, ζηλευτοι λοιπον οι τυχεροι σου φιλοι.
    Μερικες φορες ,συμβαινουν καποια γεγονοτα γυρο μας, οπου μα πικρενουν, ομως δεν κραταν πολυ , να το γνωριεις αυτο.Αρα μην αφηνεσαι στην λυθη, πριν καν τα συλογιστεις νομιζω οτι ατις μαγικο θα σου συμβει που θα σου ξανα γεμιζει τις μερες με την ζεστη της χαρας , με την αλλαγη του προσωπου σου σε γεματο γελια! στο ευχομαι και το αξιζεις εξαλου.
    Συγνωμη για το μηνυμα ,στο αλλο , ευχομαι να καταλαβες οτι απλα νομιζα ,οτι δεν θα ειχες προβλημα αλλα ,οπως τα ειπα και πριν, δεν εχω και εξυπναδα.χαχα .
    Ευχομαι και παλυς, να βρεις χρονο σαν φυγουν οι καραντινες να ξανα βγεις εκτος ελλαδας, χαρηκα πολυ που γνωρηστικαμε ακομα και ετσι, μου εδειξες οτι υπαρχουν ακομα γυρο μας θετικα ατομα!

  14. #119
    Θα σου πω κ΄τι. Όταν παλιά ένιωθα μόνη με επνιγε η μοναξιά, Το βάθος των συναισθημάτων που με έπνιγε ήταν απίστευτο. Με έκφραζε το αυτό που είχε πει ο Ριτσος ότι "Θα σου πω ποια μοναξιά με τρομάζει περισσότερο,εκείνη που την νιώθεις μέσα στο πλήθος γιατί κανείς δεν ακούει τα λόγια σου,δεν μετράει τους παλμούς της καρδιάς σου,δεν απλώνει το χέρι να πιάσει το δικό σου,απλά βαδίζει δίπλα σου και πολλές φορές σε σπρώχνει για να περάσει…
    Και στο Λουβρο μονη μου βρέθηκα γιατι δε με συνοδευσε κανεις. Απλα ηταν η μαγεια του χωρου που με εκανε να ξεχασω το οτι ημουν μονη. Και μετα συνειδητοποιησα οτι απλα ηταν καλυτερα. Εμεινα οση ωρα ηθελα ή εφευγα απο εκθεματα που δε μου αρεσαν. Καποιες φορες και οι παρεες ακομα και καλη προθεση να εχουν δε βοηθανε.
    Όλα αυτα που λες για τους ανθρωπους και τα συναισθηματα ειναι κάτι που το πιστευω κι εγω. Ο κσομςο εχει ομορφια μεσα του. Αλλα οπως κατα τη γνωμη μου εχει ειπωθει σωστά, ειμαστε ζητιανοι. Δεν ψαχνουμε τη δικη μας ομορφια ή ευτυχια ,αλλά ψαχνουμε να μας τη δωσουν οι αλλοι. Και μετα αρχιζουν ολα τα αρνητικά συναισθηματα. Ανεκαθεν ημουν θετικη και αισιοδοξη, απλα δεν υο ενιωθα για μενα. Και φυσικα ημουν ενας μουτρωμενος ανθρωπος. Με πλησιαζαν και ακομα με πλησιαζουν (αν και δεν ειμαι μουτρωμενη πια), ανθρωποι που δεν τους πολυ νοιαζει. Με πολυ διαφορετικη προσωπικοτητα και σκοπο ο καθενας. Ειλικρινα δεν εχω παραπονο και ενα καλο που μου εκανε το αναγνωσμα με τις ανατολικες φιλοσοφιες ,ειναι οτι δεν νιωθω μονη απολαμβάνω τη μοναχικότητά μου.

    Η ευτυχια εν εξαρταται απο αντικειμνα και υλικα αγαθ.α Αν το καταλαναιναμε ολοι αυτο ,ο κοσμος θα ηταν ευτυχισμενος. Αλλα πισω απο τη χειραγωγηση του τι ειναι ευτυχια, ομορφια κτλ ειναι ολοκληρες βιομηχανιες που πουλανε αντικειμενα. Απο ενα πανακριβο αυτοκινητο μεχρι καλλιντικά, φαγητο. Η προσωπική ευτυχία επειδή πηγάζει απο εμάς έχει πολυ κοπο. Αν δεν εχω ενα αντικειμενο, δικαιολογώ ή νευριαζω ότι "αν ειχα αυτο, θα ημουν τοσο ευτυχισμενος!". Ολα ειναι θεμα οπτικων. Την ευτυχια μπορει να τη φερει και ενα αρωμα ενος λουλουδιου . Αλλα δεν συμφέρει την καταναλωτική κοινωνία αυτό. Οποτε θα προβάλει πρώτυπα που γαλουχουν τα παιδια στο τι ειναι ευτυχια, και μετα ξεχναμε αρχικα τον εαυτο μας και μετα τους συνανθρωπους μας.
    Είναι κρίμα, αλλά ειναι δαινόμενο της ανθρωπότητας όλων των εποχών. Οι άνθρωποι θελουν με αντικειμενα να δειξουν οτι διαφερουν απο τον αλλο. Ακομα και σε φυλες που δε φορανε ρουχα, ενα κοσμημα που θα δειχνει την ιεραρχια ,θα το εχουν.
    Δεν εχω φιλους με την ποσοτικη εννοια. Εχω τις δυο φιλες που εν τις βλεπω πια συχνα. Και αν βρεθω σε παρεα δικη τους ειμαι σε πληρη συγχηση. Ο,τι και να βλεπεις εσυ εδω, εξω εν το βλεπουν πολλοι. Δεν ειμαι ανθρωπος που προκαλει το ενδιαφερον. Δεν το λεω υποτιμιτικά για μενα. Ειναι η πραγματικότητα. Καποιοι ανθρωποι απλα δεν με αντεχουν που ειμαι χαμηλων τονων. Ολα αυτα τα παθαινω οταν βρισκομαι με πολυ κοσμο. Πανω απο 3 ατομα. Εμενα, μια φιλη και ενας ακομα που δε νοιωθω οικεια. Αν ειναι δυο, αρχιζω και ψαχνω να βρω τροπο να φυγω,
    Το συνηθιζω, οχι με ηττοπάθεια. Δεν ξερω αν διορθώνεται κιολας. Ευτυχως αντιμετωπιζω πολλα με χιουμορ και ειμαι καλα και με τη μοναχικοτητα μου. Ειμαι της ποιοτητας και οχι της ποσοτητας. Μου αρκει τελικα αυτο που εχω. Πανικοβαλομαι οταν νομιζω οτι το χανω.
    Σιγα μην ειμαι τοσο διαβασμενη. Κομιξ διαβαζα παλια. Και τα ορθογραφικά που λες, σιγα. Κι εγω κανω. Η συνατξη των προτασεων σου ειναι ομως ωραια και κατανοητη. Δεν ξερω για ποιο ακριβως λογο ζητας συγνωμη για το προηγουμενο μηνυμα. Επειδη σου ειπα οτι ειμαστε σε ανοιχτο φορουμ κτλ. ? Αν εννοεις αυτό.με τιποτα δεν εχω προβλημα .Απλα η γνωμη μου για καποια πραγματα μπορει καποιον που δεν εχει(δεν μιλαω για σενα) ωριμοτητα, να βρει δικαιολογια να κανει κατι χαζο βασιζομενος στο πως παρουσιαζω καποια πραγματα.
    Και γω σου ευχομαι να δεις αρχικα τον ομορφο εαυτο σου και να βρεις το φως που εχεις μεσα σου.
    Υπαρχουν θετικα ατομα γυρω μας ,απλα για καποιο λογο δε φαινομαστε. Και οπως ειπες ολοι οι ανθρωποι το ιδιο επιυμουμε. Τωρα γιατι στραβωνει η κοινωνια και χανεται σε ανοησιες? Τι να κανουμε, ας αλλαξουμε τον εαυτο μας και να μεταδιδουμε τη θετικοτητα γθρω μας και ισως αυτο γινει ενα ειδος "πανδημιας" και οι ανθρωποι βρουμε την ευτυχια εκει που ακριβως βρισκεται...μεσα μας

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Στο θεμα εμπιστοσυνης, μπορεις να εμπιστευεσαι να λες τοσο οσο σε κανει να νιωθεις ανετα. Καπου εκει εξω θα υπαρχουν ανθρωποι με την εμπιστοσυνη οπως την εννοεις.
    Μην τα παρατας ,εκτος αν εχεις πληρη συνειδηση οτι αυτο θες. Διοτι αν το λες σαν συμπερασμα παρηγορια , αργοτερα μπορει να σε βαλει κατω.
    Θα χρησιμοποιησω μια φραση γιατι θεωρουσα οτι μονο σε μενα συμβαινει αυτο το πραγμα με τις φιλιες. Εδω βρηκα εγω,! Ξερω οτι ακουγεται ακυρη φραση, απλα ισως σου δωσει να καταλαβεις ποσο θεωρουσα οτι δε θα βρω, ποσο θεωρουσα οτι δεν προκειται να συμβει σε μενα ποτε. Οτι πανω που το διεγραψα σαν επιθυμια , βρεθηκε.
    πιστεύεις δηλαδή οτι υπάρχει ένα αόρατο νήμα ή ενέργεια πιο σωστά, που απελευθερώνεται όταν την αφήνουμε και κάνει τη δουλειά της; μ αρέσει αυτός ο τρόπος σκέψεις. η δική μου περίπτωση είναι λίγο πολύ περίπλοκη. έχω υπάρξει καλά κι αυτό με κρατάει πολλές φορές, υπενθυμίζω στον εαυτό μου τί είχα καταφέρει.
    έχω την τάση να εμπιστεύομαι πολλές φορές πολύ εύκολα. κακή συνήθεια.
    προσπαθώ να είμαι ρεαλίστρια. δεν αντέχω και πολλά τώρα πια. μάλλον με κούρασαν πολλά πράγματα που δεν μπορώ να αλλάξω. δεν έχει και σημασία.
    οι ανθρώποι πρέπει να προσπαθούμε για το καλύτερο και να μην συμβιβαζόμαστε με τίποτα λιγότερο απο αυτό που αξίζουμε. ντουμ σπίρο σπέρο.

Page 8 of 12 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-2021, 23:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 03:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 20:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 21:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •