Ημερολόγιο της μάχης - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 13 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 190
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Το πιθανότερο είναι να οφείλεται στα φάρμακα, σε κακό ύπνο κλπ. Το είχα κι εγώ όταν δεν κοιμόμουν καλά ή όταν έπαιρνα συγκεκριμένα αντικαταθλιπτικά... τώρα μου συμβαίνει σπάνια...

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Το όλο θεμα του να ζαλίζομαι αφού σηκώνομαι δεν το είχα ποτέ άλλοτε. Έκανα το χειρουργείο για τις αιμορροΐδες, έκανα την κρίση πανικού στο ταξίδι επιστροφής αφού έφυγα από την κλινική και το παρατήρησα να συμβαίνει λίγες μέρες μετά από αυτό το συμβάν. Τότε δεν έπαιρνα φάρμακα ούτε τίποτα. Τι να πω.....
    Ως πρώην επιληπτικός ασθενής το αίσθημα ζαλάδας είναι ότι χειρότερο για μένα

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Και επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει τον τελευταιο μήνα είναι ότι είμαι ευαίσθητος πολύ στο κρύο... Ακόμη και τώρα που κάνει καλές μέρες εγώ ντυνομαι σχεδόν χειμωνιάτικα ενώ οι γύρω μου σε λίγο θα βάλουν κοντομάνικα....

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Εγώ να φανταστείς όταν δεν κοιμόμουν καλά και πριν πάρω αντικαταθλιπτικά είχα ιλίγγους και ζαλάδες και μάλιστα στις αποβάθρες του μετρό. Με το που έφτιαξε ο ύπνος με το ρεμερον σπάνια πια με πιάνει. Λογικά είναι από τα φάρμακα... θα περάσει αλλά καλό είναι να αποφεύγεις να σηκώνεσαι απότομα. Αυτό με το κρύο το παθαίνω κι εγώ... δεν είναι τίποτα...

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ευχαριστώ Neils.Ελπιζω να περάσει αυτό με τη ζαλάδα όταν σηκώνομαι γιατί με ρίχνει και με τρομάζει πολύ. Πάντως μετά το Πάσχα μια φουλ αιματολογική και ένας καρδιολόγος είναι στο πρόγραμμα.....

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Κι εγώ τότε που είχα ιλίγγους είχα κάνει το ίδιο. Τίποτα δεν μου βρήκαν, ούτε ο ΩΡΛ. Πριν χρόνια μέχρι και δέκατα είχα ανεβάσει για ενάμιση μήνα ως ψυχοσωματικό... δερματολογικά επίσης...τι να κάνεις...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αντε να δούμε...... Χθες ήμουν καλά. Το μόνο που είχα ελαφρώς σαν μικρή σκέψη στο υποσυνείδητο μου ήταν τι θα γίνει με τον ύπνο μου αν κάποια στιγμή μου κόψουν τα χάπια. Θα επιστρέψει η αϋπνία και τι θα κάνω τότε; μήπως έχω άπνοια; αλλά δεν με ενόχλησε τόσο πολύ ώστε να μην περάσω μια ωραία μέρα χθες. Σήμερα με την ζαλάδα με έριξε πολύ. Αλλά τώρα σε λίγο θα ξανά βγω και θα ξανά κάτσω και να δω τι θα γίνει. Πρέπει να αντιμετωπίσω ή να μάθω να ζω με κάποια πράγματα ή και τα δύο μαζί.....

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τετάρτη 28 Απριλίου
    Έκατσα στο διαμέρισμα μου μόνος μου περίπου 3 ώρες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Απλά η διάθεση υπό το μηδέν μετά την πρωινη ζάλη.
    Πήγα ξανά στην πλατεία για χυμό στο όρθιο. Ήμουν τερμα αγχωμένος. Νόμιζα ότι ζαλίζομαι. Ίσως και όντως να είχα τάση ζαλης ίσως να ήταν και το άγχος δεν μπόρεσα να καταλάβω την διαφορά.
    Αυτό που δεν είχα τα κότσια να κάνω ήταν να κάτσω στο παγκάκι. Γιατί φοβόμουν μήπως ξανά ζαλιστώ όταν σηκωθω.
    Ήρθα στο 'κάστρο' πλέον με ένα σφίξιμο στο στήθος, τις εμβοές να κάνουν πανηγύρι και φουλ απογοητευμένος.
    Οι εμβοές χθες υποχώρησαν, ελπίζω και σήμερα να γίνει το ίδιο.
    Θα προσπαθήσω αύριο να 'ανεβάσω' τον εαυτό μου έστω και με το ζόρι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....
    Τώρα το τί θα μου επιφυλάξει το μυαλό μου αύριο και τί θα σωματοποιησει δεν έχω ιδέα......

  9. #84
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπεριζω το ημερολογιο της μαχης! μαχης για ζωη? η μαχης για αποφυγη της θλιψης? Μαχεστε υπερ ζωης! και υπερ ελπιδος?
    Απο τα παραπανω σου γραπτα ,αναφορικα με τις ζαλαδες οου παθαινεις οταν σηκωνεσαι ,νομιζω οτι η λυση ειναι πολυ ευκολη! Συγνωμη εαν καπου γραφεις οτι εχεις ανακαλυψη το τις ειναι .Δεν θα τολμουσα να καμω διαγνωσεις ,ποσο μαλον ετσι τοσον προχειρα, θα ττολμισω ομως να σου πω απο δικες μου εμπειριες το τι μπορει να φταιει.
    Δεν ξερω εαν εχεις κανει καποιες εξετασεις αιματος αλλα ενδεχετε να εχεις χαμηλα τα στοιχεια του διαβιτη σου!, η μπορει να εχεις μια μικρη ανεμια,Το οτι το πρωι δεν εχεις δυναμεις ειναι κλασικα θεμα αβιταμηνωσης ειδικα της C, omvw einai dekadew oi aiteiew poy mporei na to prokaloyn.
    Το σημαντικο και αυτο που μπορεις να κανεις εσυ για να αλλαξει ολο αυτο ειναι πρωτα απο ολα η διατροφη σου! Δεν ξερω εαν κανεις νηστια λογο των ημερων, αλλα οταν περασουν οι μερες καλα θα ειναι να αρχησεις μια νεα διατροφη, να βαλεις περισσοτερα φρουτα ,να τρως πρωτεινες ,αλλα και οσο μπορεις να πινεις χυμους, η να παιρνεις πποτα με αλατι ωστε να κραταει ο οργανισμος σου το νερο. Το οτι εχεις νευρα οφειλετε ισς στο οτι δεν πηνεις αρκετο νερο!το νερο οσο κι αν ακουγετε αστειο ειναι πολυ σημαντικο. Επισης θα πρεπει καθε μερα να τρως φυτικες ινες! απο δημιτριακα αν μπορεις η απο σαλατες!, θα σε βοηθησει στην λειτουργια του εντερου ,αρα θα νιωσεις εμεσα αλλαγη στην διαθεση σου! αφου το στομαχι και το εντερο ειναι τα οργανα εκεινα του σωματος μας οπου επιρεαζουν την ψυχολογικη μας διαθεση!
    Ειναι πολλα που θα μπορουσα να σου γραψω! ωστε να αλλαξει καθημερινη σου ψυχολογικη διαθεση, δεν ειμαι διαιτολογος ουτε εχω επαγκελματικες γνωσεις.Λογο ομως του οτι υπρξα αθλητης, κανωντας μαλιστα πρταθλητισμο επρεπε και εμαθα αρκετα πραματα σχετικα με την διατροφη! αφου μας εδηναν στεροηδοι κι αλλες ουσιες οπου επιρεαζαν τον μεταβολισμο μας, ετσι επρεπε να βρησκουμε μεσα απο την διατροφη μας την οποια βοηθεια να γλυτοσουμε το κορμι μας απο τα προβληματα.
    Ευχομαι να ειναι απλο το προβλημα σου, να εχει να κανει μοναχα με την αλλαγη της τροφης σου! Ευχομαι το ημερολογειο να γραψει μερες με καλητερο μαλον.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ευχαριστώ πολύ giorgos panou για τις πληροφορίες και τις ευχές!
    Η διατροφή μου είναι αρκετά πλήρης από πρωτεΐνη, καλούς υδατάνθρακες, Ω3 και φυτικές ίνες. Επίσης τρώω αρκετα φρούτα. Αλλά όπως λες πρέπει να πίνω περισσότερο νερό και να βάζω περισσότερο αλάτι στα φαγητά.
    Κάνω εξετάσεις αίματος κάθε 6μηνο επειδή έχω κληρονομική χοληστερίνη, παίρνω φάρμακο εδώ και 12 χρόνια, αλλά για μετά τις γιορτές έχω προγραμματισμένες ορμονικές εξετασεις αίματος, επίσης για όλες τις βιταμίνες, για σίδηρο, για θυρεοειδή κτλ.
    Ίσως έχει επηρεαστεί κάτι από την φαρμακευτική αγωγή που παίρνω.
    Επίσης πρέπει να ξεκινήσω την γυμναστικη πάλι για να αποβάλλω τοξίνες και να παράγω τις ωφελιμες ενδορφίνες.
    Όσων αφορά την ψυχική μου 'ασθένεια' έχω δρόμο ακόμη.....
    Αλλα αυτή τη φορά αν με βοηθήσει η φαρμακευτική αγωγή να έρθω λίγο στα ίσα μου, θα προσπαθήσω με την ψυχοθεραπεία και οποιοδήποτε άλλο μέσο να εντοπίσω την πηγή ή πηγές που είναι υπεύθυνες και κάνουν το μυαλό μου να 'παραπονιέται ' και να σωματοποιεί.
    Τόσα χρόνια προσπαθώ να αποφεύγω το 'τέρας' και απλά να βάζω 'γάζες' στις πληγές που μου αφήνει όταν έρχεται.
    Αυτή τη φορά θελω να εκπαιδεύσω το μυαλό μου να μην το φοβάται, να το αντιμετωπίσει και είτε να το νικήσει είτε να μάθει να ζει με αυτό.
    Για να δούμε.....
    Επίσης giorgos panou σου εύχομαι καλό Πάσχα, καλή Ανάσταση, υγεία και ευτυχία!

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 29 Απριλίου
    Ξύπνησα με ουδέτερη διάθεση και κάποια φοβία όσων αφορά την χθεσινή ζαλάδα.
    Πήγα το πρωί όχι για όρθιο καφέ αλλά έκατσα στο διαμέρισμα μου μόνος μου.
    Ήταν ήρεμα.
    Στην συνέχεια πήγα στο 'κάστρο' για φαγητό. Αν και πάλι δεν ένιωθα ιδιαίτερη πείνα έφαγα κανονικά. Στην συνέχεια ήρθαν οι κουμπάροι μου και η βαφτιστήρα μου και πέρασα αρκετές ευχάριστες ώρες μαζί τους.
    Μία κρίση πανικού πήγε να μα πιάσει μέσα στο αμάξι ενώ οδηγούσα για 1 λεπτό αλλά πέρασε.
    Γύρισα στο κάστρο και τώρα αράζω και βλέπω τηλεόραση μαζί με τουρ γονείς.
    Η σκιά υπάρχει ακόμη, η φοβία ακόμη, η νευρικότητα του τι θα συμβει αλλά σήμερα ήταν μια καλή μέρα.
    Καλό βράδυ σε όλους και όλες!

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σάββατο 1 Μαΐου
    Χθες ήμουν όλη την μέρα αγχωμένος λόγω του εμβολίου covid που ήταν προγραμματισμένο για σήμερα.
    Κοιμήθηκα κατά τη 1 το βράδυ και πάλι ξύπνησα 6 το πρωί. Από κει και περα μέχρι τις 9 μισή νομίζω ήμουνα σε μια κατάσταση ημιύπνου, είχα τερμα ανησυχία, ιδρωσα πολύ σε ένα σημείο και σε κάποια φάση ενώ γύριζα πλευρό ένιωθα κάτι σαν τρέμουλο, σαν να γίνεται μικρός σεισμός.
    Παράξενα πράγματα.....
    Σηκώθηκα ντύθηκα και πήγα μαζί με τον πατέρα μου στο κέντρο εμβολιασμού. Έκανα το εμβόλιο και κλασσικά αυτό το 20λεπτο που σε αφήνουν να περιμένεις πριν φύγεις εγώ το έκανα μισάωρο μην βγάλω κάναν θρόμβο.
    Γύρισα στο σπίτι των γονιών μου και τώρα που σας γράφω κλασσικά αγχώνομαι.
    Κατά τα άλλα έκλεισα μήνα με τον συνδυασμό remeron, ladose και xanax και όπως προείπα δεν έχω δει ιδιαίτερη βελτίωση....
    Απλά έκαναν οι παρενέργειες κορύφωση τους και απλά τώρα ηρέμησαν. Ειναι σαν να επέστρεψα στις μέρες του stelminal που είχα τις ζαλάδες αλλά ευτυχώς τώρα χωρίς τον πονοκέφαλο.
    Θα δείξει.....
    Στην παρούσα φάση είμαι απογοητευμένος και καταστροφολογώ πάλι....
    Θα δούμε από βδομάδα που θα πάω για συνέδρια τι θα μου πει ο ψυχίατρος.....
    Ώρα για φαγητό. Καλό μεσημέρι σε όλους.
    Last edited by Unlucky1980; 01-05-2021 at 13:39.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σάββατο 1 Μαΐου
    Το απόγευμα πήγα στο διαμέρισμα μου μόνος μου. Στην αρχή ήταν δύσκολη η πρώτη ώρα αλλά μετά συνήλθα. Έκατσα ένα 3ωρο και γύρισα στο 'κάστρο'.
    Καλό κλείσιμο συνεπώς για σήμερα αν και φαίνεται να με πιάνει πονοκέφαλος από το εμβόλιο αλλά γι αυτό υπάρχουν τα ντεπόν.....
    Καλή ανάσταση σε όλους!!!!

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ημερολογιο καταστρωματος , αστρικη ημερα 02052021, τι νεα σημερα ?
    Last edited by Macgyver; 02-05-2021 at 01:33.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυριακή 2 Μαΐου
    Αναστήθηκε ο Κύριος......
    Αναστήθηκε και η αϋπνία.....
    Μετά από ένα μηνα ladose, remeron και xanax δεν έχω δει βελτίωση και χθες το βράδυ 'έδεσε το γλυκό' με μια νύχτα σκέτη απόγνωση....
    Εκεί που ήμουνα ψιλό καλά το βράδυ και έβλεπα τηλεόραση με τον πατέρα μου έρχεται η ώρα να πάρω το μισό remeron και το ολόκληρο xanax που παίρνω κάθε βράδυ γύρω στις 10 με δέκα και μισή. Και πάω για ύπνο 12μιση με 1 το πολύ. Τις προηγούμενες μέρες με έπαιρνε σχεδόν αμέσως ο ύπνος με το που ξαπλωνα αλλά ξυπνούσα μετά από 5 ώρες. Χθες πήρα και ένα ντεπον λίγο πριν ξαπλώσω και με το που ξαπλώνω ιδρώνουν τα χέρια μου, ανεβάζω παλμούς και το μάτι 'γαρίδα' μετά!
    Έφταιξε το ντεπον που πήρα; ή μήπως το μισό remeron και το ένα xanax δεν είναι μετά από έναν μήνα αρκετά να με κοιμήσουν;;;;;;;; μηπως υπερισχύει το ladose. Επίσης όταν είμαι σε κατάσταση ημιυπνου άλλες φορές ιδρώνω, άλλες φορές κρυωνω και έχω και ένα παράξενο τρέμουλο. Κρίσεις πανικού στον ύπνο είναι αυτές;;;
    Αρχιζει και με φοβίζει πολύ πλέον το όλο θέμα........

Page 6 of 13 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 01:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 09:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 21:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 21:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •