φοβια με καρδια - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 216
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by irene13 View Post
    Καλησπέρα,
    μην αγχώνεστε μ' αυτό, με τα χάπια που παιρνουμε ολοι μας είναι απο τις πρωτες παρενεργειες. Ξερω ότι είναι πολυ τρομακτικό, μεχρι και σε καρδιολογο πηγα για να σιγουρευτω, εκανα τα παντα, καρδιογραφημα, υπερηχο, μεχρι και τεστ κοπωσεως, μια χαρα όλα... ΚΑΙ το μυστικο που δεν ξερω αν σας το εχει πει ποτε ο γιατρος σας, η καρδια ποτε δεν ποναει όταν εχει προβλημα. Ο πονος είναι νευρικος απο άγχος. Το μονο που είναι πιο επικινδυνο ειναι ο πόνος στο στερνο και πίσω απο την καρδια στην πλατη, αλλά κι αυτό πάλι μπορεί να ελεγχθεί, με μία απλή εξέταση και σου φεύγει πλέον η ιδέα του να έχει κατι η καρδια σου. Όταν μου ξεκίνησαν όλα για οτιδηποτε με πονουσε εκανα εξετάσεις κι ετσι εμαθα πολλά για όλα αυτά. Η ταχυκαρδία ελέγχεται πάρα πολύ εύκολα και πιστεύω ότι πολλοί από εμάς έχουν πάρει λίγο inderal, σίγουρα...απλα μιλα με το γιατρό σου, όλα λυνονται :)
    Ειρηνη χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις αισιοδοξα γενικα το ολο θεμα! Κι εγω προσπαθω να ειμαι οσο πιο θετικη κ αισιοδοξη γινεται ζωντας με την ελπιδα για κατι καλυτερο γιατι αλλιως βουλιαζω κι αλλο στο προβλημα μου..αυτο με τα χαπια δεν το ηξερα οτι οι αρρυθμιες κ γενικα ολα αυτα που εχουν σχεση με την καρδια οφειλονται κ στα φαρμακα...λογικα ομως δεν θα πρεπε μετα απο καποιο σημειο να υποχωρησουν??
    εσυ τι φαρμακα παιρνεις αν επιτρεπεται??
    αυτο με την καρδια οτι ο πονος ειναι απο αγχος το χω ακουσει χιλιαδες φορες απ το γιατρο μου αλλα παντα εχω την υπονοια οτι μπορει να εχω κατι οργανικο η να παθω μ ολα αυτα που τραβαω...ιντεραλ εχω παρει κι εγω δεν εκανε τιποτα λολ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Lacrymosa μου,οι αρρυθμιες δεν οφειλονται στην χρηση αγχολυτικων!Εγω δεν εχω παρει ποτε τετοια φαρμακα αλλα η αρρυθμια με τσακιζει!Ειναι σωματοποιημενο αγχος....δυστυχως!!!!!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Kι εγω για αυτο ρωτησα την Ειρηνη δεν ξερω κατα ποσο μπορει οι αρρυθμιες να οφειλονται στα αγχολυτικα υποτιθεται τα παιρνεις για να κοπασει λιγακι το σωματοποιημενο αγχος....μου κανε εντυπωση παντως θα ρωτησω κ το γιατρο μου να μαι σιγουρη..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #154
    Παιδιά να ξέρετε οτι οσα φάρμακα δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα μπορεί να προκαλέσουν παροδικές έκτακτες συστολές άνευ σημασίας. Μου το έχει αναφέρει αρρυθμιολόγος

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αρα δλδ καταληγουμε στο συμπερασμα οτι οι εκτακτες συστολες κ τα ενα σωρο ψυχοσωματικα μπορει να οφειλονται κ στα αγχολυτικα η κ στα αντικαταθλιπτικα , αντιψυχωτικα κτλ ?? Η να επιδεινωνουν το προβλημα?? Λολ αμα ειναι ετσι την γ@%^$#με...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #156
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ασε ολοι εδω την ιδια κωλοκατασταση περναμε...εγω προσπαθω να μην το σκεφτομαι γιατι οσο το σκεφτομαι μεγαλωνει το αγχος κ ο φοβος μου αλλα δεν μπορω γμτ να μην το σκεφτομαι προσπαθω να ξεχαστω αλλα παλι το μυαλο μου εκει ειναι συνεχεια οτι ανα πασα στιγμη θα παθω..κ οταν ειμαι καλα λεω οτι "δεν μπορει να κρατησει αυτο για πολυ, να τωρα θα παθω"....ξερω οτι αυτο δεν ειναι καλο αλλα δεν μπορω να το αποφυγω..εμενα μου χουν πει οι γιατροι οτι ειναι ψυχολογικο καθαρα απ το αγχος αλλα παρ ολα αυτα παντα εχω την υπονοια οτι μπορει να κρυβεται κατι οργανικο απο πισω η οτι μπορει τωρα να μην εχω αλλα στο μελλον σιγουρα θα παθω μ ολη αυτην ταλαιπωρια που τραβαει η καρδια μου ισως κουραστει δεν ξερω...
    εμενα ειναι πολυ εντονες το βραδυ την ημερα δεν εχω η μπορει να εχω αλλα να μην τις καταλαβαινω..για φαρμακα πρεπει να ρωτησεις το γιατρο σου παντως κι εγω 2 χρονια που παιρνω δεν εχω δει καμια ιδιαιτερη διαφορα μονο στις κρισεις πανικου που σταματησαν κ οτι μπορω κ ηρεμω κατα τ αλλα εχω ενα σωρο ψυχοσωματικα αλλα κ αυτα που αντιμετωπισα κερδος ειναι εξαλλου βημα βημα λυνονται αυτα..!!
    Ετσι είναι κι εγώ ακριβώς αυτά σκέφτομαι...όμως αυτή η ιστορία μου έχει υποβιβάσει πολύ τη ποιότητα ζωής, θέλω να κανω πολλά πράγματα και τελικά δε κάνω τίποτα γιατί φοβάμαι..και μη μου πειτε ότι να τα κάνω γιατί είναι στο μυαλό και δε προκειται να πάθω τίποτα γιατί με πιάνουν καθημερινά πια και το να πω ότι δε θα με πιάσει είναι σα να λέω πια ότι αύριο δε θ ανατείλει ο ήλιος!!Κι αυτοί οι γιατροί δε σου δινουν ποτέ μια ξεκάθαρη εξήγηση γι αυτό που μας συμβαίνει, όλο αερολογίες.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Παιδια,σας το ξαναεγραψα,εγω(& οχι μονο εγω)δεν εχω παρει ποτε τετοια φαρμακα,& οι γιατροι που εχω παει(καρδιολογοι-αρρυθμιολογος)μου εχουν πει οτι ειναι απο αγχος.Δεν ξερω αν τα αγχολιτικα μπορουν να προκαλεσουν τετοιου ειδους σωματικα,γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα τα χαπια,αλλα το σιγουρο ειναι οτι το αγχος εκδηλωνεται με επωδυνα σωματικα συμπτωματα οπως δυσκολια αναπνοης,αρρυθμια,ταχυκαρδ ια κτλ.

  8. #158
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Το άγχος το πρώτο πράγμα που χτυπάει είναι το στομάχι, μετά αρχίζουν τα σφυξίματα στο στήθος, οι ταχυκαρδίες κ.τ.λ....Όσο πιο δυνατό είναι το άγχος τόσο πιο δυνατά είναι τα συμπτώματα. Εδώ τα έχουν άτομα που απλά αγχώνονται γενικά λίγο. Οπότε αφού έχεις πάει σε καρδιολόγο, πήγαινε και σε ένα γιατρό νευρολόγο ή ψυχίατρο να σε χαλαρώσει και να σου φύγουν όλα αυτά, αλλιώς θα συνεχίσεις να υποφέρεις και το μόνο που θα λες φοβάμαι με την καρδιά, χωρίς στην ουσία να έχεις τίποτα οργανικό, αλλά ψυχολογικό... ;)

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by irene13 View Post
    Το άγχος το πρώτο πράγμα που χτυπάει είναι το στομάχι, μετά αρχίζουν τα σφυξίματα στο στήθος, οι ταχυκαρδίες κ.τ.λ....Όσο πιο δυνατό είναι το άγχος τόσο πιο δυνατά είναι τα συμπτώματα. Εδώ τα έχουν άτομα που απλά αγχώνονται γενικά λίγο. Οπότε αφού έχεις πάει σε καρδιολόγο, πήγαινε και σε ένα γιατρό νευρολόγο ή ψυχίατρο να σε χαλαρώσει και να σου φύγουν όλα αυτά, αλλιώς θα συνεχίσεις να υποφέρεις και το μόνο που θα λες φοβάμαι με την καρδιά, χωρίς στην ουσία να έχεις τίποτα οργανικό, αλλά ψυχολογικό... ;)
    Ειρηνη μου ετσι ειναι οπως τα λες..εχω κανει ενα σωρο εξετασεις καρδιολογικες , αιματος κτλ οργανικα δεν εχω κατι αλλλα αυτος ο καταραμενος φοβος δεν λεει να φυγει..αλλα κ σε ψυχιατρο που πηγα κ φαρμακα που παιρνω απλως υποχωρησαν τα συμπτωματα, το αγχος ομως επιμενει, στην ουσια με τα φαρμακα κρατιεμαι, αλλιως δεν την παλευω με τιποτα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #160
    Παντως παιδιά εγώ που έχω αρκετά έντονα συμπτώματα το τελευταίο καιρό, δε νιώθω να έχω ιδιαίτερο άγχος!!όσο άγχος έχουμε όλοι πάνω κάτω στη ζωή μας νιώθω...

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εισαι σε καλο δρομο! Εμενα το αγχος μου χει τσακισει τη ζωη..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #162
    Μπορει το αγχος να μη μου τσακίζει τη ζωή μου την έχουν καρατσακίσει όμως οι έκτακτες συστολές...δε μπορώ να προγραμματίσω καθόλου τη ζωή μου πια, δε μπορώ να πάω καμία απόφαση και καμία πρωτοβουλία, με έχουν καθηκώσει...!!!!

  13. #163
    καθηλώσει...συγγνώμη έγραψα βιαστικά το προηγούμενο μύνημα

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ασε ρε συ σκετο μαρτυριο ολα αυτα που τραβαμε ειναι που δεν μπορω να ελεγξω το αγχος κ μου βγαινει σε ψυχοσωματικα τα οποια ουτε αυτα μπορω να ελεγξω μονο με τα φαρμακα την παλευω καπως..ειναι πολυ ασχημο να ζεις με τον φοβο για ολα αυτα μου χουν γ@^%$ει τη ζωη...:mad:
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #165
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    εχω τροπο να σας φυγουν ι φοβιες αλλα να αποκτησετε φοβιες για δεμονες αυτο που επαθα εγω χεχεχεχε..

    http://www.youtube.com/watch?v=-CX2qGaJSF8 και ακομα καλυτερα ολοι την ταινια.. paranormal activity 1! ΚΙΤΡΙΝΙΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΥΓΑΝ Ι ΦΟΒΙΕΣ !

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •