ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Φοίβη
    Σοφία, δεν πιστεύω οτι είναι κακό η ανωριμότητα. Για μένα δεν είναι καλός μόνο ο ώριμος και εξελίσσιμος άνθρωπος. Κάποιοι επιλέγουν την ανωριμότητα και ποιά είμαι εγώ να τους κρίνω για την προσωπική τους επιλογή? Απο κει και πέρα, εξακολουθώ να μην διακρίνω στα ποστ της aenaon διάθεση να δεσμεύσει έναν άλλο άνθρωπο με την εγκυμοσύνη της, ούτε τότε ούτε εκ των υστέρων. Αυτή όμως είναι η δική μου θέαση, το δικό μου άκουσμα, η δική μου άποψη. Πιθανώς, για κάποιο λόγο δικό μου, να είμαι τυφλή και κουφή σε κάτι που εσύ βλέπεις και ακούς ξεκάθαρα.
    Θέλω να πω οτι σέβομαι κάθε μια άποψη που ακούστηκε πάνω στο θέμα. Εκεί που ανησυχώ είναι η κατηγόρια που ακούω-πάλι εγώ-απο κάποιους απέναντι στις πράξεις της aenaon.
    Φοιβη, δεν μιλησα κ κυριως δεν χαρακτηρισα καποιον ως \"καλο\" ή \"κακο\" γιατι πολυ απλα βρισκω αυτον τον χαρακτηρισμο απολυτο κ αστοχο.

    Σαφως κ καποιοι επιλεγουν την ανωριμοτητα.Κ ολοι το περναμε αυτο το σταδιο.. Στο ερωτημα σου, ποιος ειναι ο καθενας που θα κρινει μια τετοια επιλογη, θα σου πώ πώς δεν αισθανομαι οτι κρινω. Αλλα οτι λεω τη γνωμη μου σε εναν ανθρωπο που μπηκε στον χωρο αυτο και ζηταει να ακουσει κατι παραπανω. Δεν θελω να πω κατι αλλο απο αυτο που πιστευω.

    Τελος να πω πώς η ανωριμοτητα δεν ειναι κατι τοσο αθωο που βλαπτει μονο αυτον που την κουβαλαει ή την επιλεγει. Αλλα μπορει να βλαψει κ καποιον τριτο ή να σταθει αιτια για την απωλεια ενος και παραπανω παιδιου που ερχεται κ χανεται. Οποτε, βρισκω απο τη μερια μου τουλαχιστον να πω στον ανθρωπο που δεν γνωριζω οτι αυτο στα ματια μου ειναι ετσι-ανευθυνο.

    Κ πώς οπως κ αν ειναι η αλλη μερια, ο άλλος ανθρωπος, η ιδια μπορει να επεξεργαστει κ να δουλεψει με την δικη της μονο πλευρα. Τον εαυτο της.
    Φοιβη ναι εχεις δικιο και τοχω πει δεν εχω καμια διαθεση ουτε ποτε ειχα να δεσω καποιον με αυτον τον ανουσιο τροπο
    αν ηταν ετσι δεν θα ειχα κλεισει ηδη το ραντεβου στο νοσοκομειο πριν παω να του μιλησω
    πηγα γιατι ηθελα εστω κ τοτε να τα πουμε απο κοντα κατι που επρεπε να ειχε γινει απτην ωρα που του εβαλα το φακελακι
    να τον ακουγα με τα αυτια μου να μου ελεγε οτι δεν ηθελε να προχωρησει σε τιποτα αυτη η σχεση
    οταν τον ειδα ετσι οπως τον ειδα αισθανθηκα οτι καλυτερα που εγινε γιατι ετσι θα το ξεπερνουσα καλυτερα
    βεβαια το βραδυ μου βγηκαν οοολα αυτα που εγραψα αρχικα και ισως ναι εκεινη την ωρα να σκεφτομουν μονοπλευρα
    γιαυτο και ισως ακουστηκαν τα λογια της remedy που ισως και εγω να ελεγα σε αντιστοιχη περιπτωση με αλλον τροπο
    και Σοφια ισως να ειμαι ανωριμη γιατι αν τα βαλω κατω ολα μαζι απο την αρχη εως το τελος οι κινησεις αυτο μαλλον δειχνουν
    και αφελης και πολλοι αλλοι χαρακτηρισμοι
    μενοντας μονη με τον εαυτο μου θα ψαξω να βρω τις ριζες των αιτιων που λιγο πολυ τις ξερω
    οπως και ναχει δεν θα ξανακανω τα ιδια λαθη
    απλα ειναι νωρις να μην λυπαμαι και να ειμαι απολυτως καλα και ολες τις ωρες

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by aenaon
    .....πηγα γιατι ηθελα εστω κ τοτε να τα πουμε απο κοντα κατι που επρεπε να ειχε γινει απτην ωρα που του εβαλα το φακελακι
    να τον ακουγα με τα αυτια μου να μου ελεγε οτι δεν ηθελε να προχωρησει σε τιποτα αυτη η σχεση........
    πραγματι εχεις πολλα να σκεφτεις αφου ηρεμησεις οργανικα και κυριως ψυχικα και ελπιζω οπως κι εσυ ποτε να μην επαναλαβεις τετοιες αποφασεις και συμπεριφορες κατα του εαυτου σου, και ελπιζω να καταλαβεις τοτε, οτι και βεβαια η καταλληλη στιγμη να του μιλησεις δεν ηταν οταν του εβαλες το φακελακι...
    η καταλληλη στιγμη να του μιλησεις ηταν πριν μεινεις εγκυος...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Remedy

    ναι, μονο που απο τα επομενα λογια της φαινεται οτι αυτο το \"εφταιξα\" ηταν σαν την γνωστη απαντηση των καλλιτεχνων οταν τους ρωτανε το μεγαλυτερο τους ελαττωμα, που απαντανε\"το οτι ειμαι καλος και με πατανε ολοι\".....

    δεν ξερω αν ξερω καλυτερα η χειροτερα φοιβη. την γνωμη μου ζητησε (γραφοντας εδω δημοσια, οπως και ολων την γνωμη) αυτο ειπα λοιπονκι ας κρινει κι η ιδια κι οποιος αλλος αν του κανει η γνωμη μου η οχι...εσυ τινος γνωμη λες? του θεματοθετη?

    δεν ξερω γιατι κρινεις το υφος μου ως εχθρικο...ο καθενας κρινει συμφωνα με τις προσλαμβανουσες του...εγω να σου πω την προθεση μου , να στην επαναλαβω μαλλον γιατι στην ειπα ηδη....
    εχθροτητα δεν νοιωθω σε καμια περιπτωση προς την κοπελα, ενοιωσα ομως αγανακτηση απο τον ολο χειρισμο της σχεσης της και εν τελει της ζωης της και κυριως για το ποσο εναντιον της στρεφεται η ιδια, νομιζοντας οτι την θιγουν οι αλλοι και οχι ο ιδιος της ο εαυτος...αν δεν ειναι αυτο πλανη που αν δεν κατανοησει θα επαναλαβει, πες μου ποιο ειναι..
    και υπαρχει κι ενα αλλο θεμα που τοση ωρα καταπινω για να μη γινω σκληρη, αλλα το εθιξε ηδη η σοφια και γι αυτο να στο πω...
    μπορουμε να παιζουμε αν ειμαστε τοσο large με τις δικες μας ζωες,αλλα οφειλουμε να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παιρνουμε στον λαιμο μας ζωες αλλων...και μη με αναγκασεις να το προχωρησω...
    Όλα αυτά που αναφέρεις είναι η δική σου άποψη πάνω στο θέμα, έτσι? Κι ο δικός σου τρόπος να προσλαμβάνεις τα λόγια της aenaon? Αυτό μόνο θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσεις γιατί έχω μπερδευτεί. Με μπερδεύουν φράσεις όπως αυτή : \"μονο που απο τα επομενα λογια της φαινεται οτι αυτο το \"εφταιξα\" ηταν σαν την γνωστη απαντηση των καλλιτεχνων οταν τους ρωτανε το μεγαλυτερο τους ελαττωμα, που απαντανε\"το οτι ειμαι καλος και με πατανε ολοι\".....\". Το σε ποιόν φαίνεται θα ήθελα να μου απαντήσεις. Είναι σημαντικό για μένα να το καταλάβω αυτό.
    Λέω κι εγώ τη γνώμη μου, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Και ναι, \"έχθρικο\" φάνηκε το ύφος σου σε μένα. Σε κάποιον άλλο, ακόμα και στην ίδια την aenaon, μπορεί να μην φαίνεται έτσι. Εγώ είχα την ένσταση, εγώ προσπαθώ να καταλάβω.
    Λυπάμαι αν ακούστηκα κατηγορηματική για κάποιο λόγο, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Επίσης λυπάμαι αν σου φάνηκα large ή οτι με τη στάση μου μπορεί να πάρω στο λαιμό μου τις ζωές των άλλων. Καταλαβαίνω τι υπονοείς και δεν σκοπεύω να σε αναγκάσω να προχωρήσεις σε κάτι που δεν θέλεις.
    Θέλω όμως με αφορμή αυτό να ξεκαθαρίσω κάτι : Όπως και όλοι σας, έτσι και εγώ αισθάνθηκα την ανάγκη να δηλώσω την ειλικρινή μου άποψη και την στάση ζωής μου.
    Και είναι στάση ζωής μου να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους και τις επιλογές τους. Να προσπαθώ να τους ακούω, να τους καταλαβαίνω, να τους αποδέχομαι έτσι ακριβώς όπως είναι. Πολλές φορές μου έχει τύχει να έχω μια συγκεκριμένη άποψη για το τι είναι καλό και τι κακό για τη ζωή κάποιου άλλου ανθρώπου. Έχω βάλει επανειλημένα την άποψή μου στην άκρη για να μην του τη φορέσω καπέλο, για να του δώσω την ελευθερία να αποφασίσει ο ίδιος για τη ζωή του και να κάνει τις δικές του επιλογές. Πάντοτε, ανακάλυψα εκ των υστέρων οτι επιλογές που εμένα μου φαίνονταν παράλογες, για τη δική του ζωή ήταν οι καλύτερες και οι πιο σοφές.
    Γι\' αυτό το λόγο αισθάνθηκα την ανάγκη να έρθω σε διάλογο μαζί σας και να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται σε αυτό το θρεντ και τι λέει ο καθένας σας αλλά και να εκφράσω αυτήν ακριβώς τη δική μου στάση ζωής.
    Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε αλλά θα ήθελα να ακουστούμε τουλάχιστον.
    Κι ακούω remedy οτι εσύ αγανακτείς με την πλάνη της aenaon όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι. Καταλαβαίνω οτι προσπαθείς να την γλιτώσεις απο την ίδια και χειρότερη εμπειρία. Κι οτι δεν υπάρχει εχθρότητα εκεί μέσα, αλλά μάλλον νοιάξιμο.
    Μάκια...

  4. #34
    Originally posted by Remedy

    ναι, μονο που απο τα επομενα λογια της φαινεται οτι αυτο το \"εφταιξα\" ηταν σαν την γνωστη απαντηση των καλλιτεχνων οταν τους ρωτανε το μεγαλυτερο τους ελαττωμα, που απαντανε\"το οτι ειμαι καλος και με πατανε ολοι\".....

    δεν ξερω αν ξερω καλυτερα η χειροτερα φοιβη. την γνωμη μου ζητησε (γραφοντας εδω δημοσια, οπως και ολων την γνωμη) αυτο ειπα λοιπονκι ας κρινει κι η ιδια κι οποιος αλλος αν του κανει η γνωμη μου η οχι...εσυ τινος γνωμη λες? του θεματοθετη?

    δεν ξερω γιατι κρινεις το υφος μου ως εχθρικο...ο καθενας κρινει συμφωνα με τις προσλαμβανουσες του...εγω να σου πω την προθεση μου , να στην επαναλαβω μαλλον γιατι στην ειπα ηδη....
    εχθροτητα δεν νοιωθω σε καμια περιπτωση προς την κοπελα, ενοιωσα ομως αγανακτηση απο τον ολο χειρισμο της σχεσης της και εν τελει της ζωης της και κυριως για το ποσο εναντιον της στρεφεται η ιδια, νομιζοντας οτι την θιγουν οι αλλοι και οχι ο ιδιος της ο εαυτος...αν δεν ειναι αυτο πλανη που αν δεν κατανοησει θα επαναλαβει, πες μου ποιο ειναι..
    και υπαρχει κι ενα αλλο θεμα που τοση ωρα καταπινω για να μη γινω σκληρη, αλλα το εθιξε ηδη η σοφια και γι αυτο να στο πω...
    μπορουμε να παιζουμε αν ειμαστε τοσο large με τις δικες μας ζωες,αλλα οφειλουμε να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παιρνουμε στον λαιμο μας ζωες αλλων...και μη με αναγκασεις να το προχωρησω...
    Originally posted by Remedy
    πραγματι εχεις πολλα να σκεφτεις αφου ηρεμησεις οργανικα και κυριως ψυχικα και ελπιζω οπως κι εσυ ποτε να μην επαναλαβεις τετοιες αποφασεις και συμπεριφορες κατα του εαυτου σου, και ελπιζω να καταλαβεις τοτε, οτι και βεβαια η καταλληλη στιγμη να του μιλησεις δεν ηταν οταν του εβαλες το φακελακι...
    η καταλληλη στιγμη να του μιλησεις ηταν πριν μεινεις εγγυος...

    \'\' Το αρχικο post που εγραψα απτην αρχη ηταν στις 4 η ωρα χθες επειδη δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεφτομενη τι ειχε συμβει το πρωι που ειχα σηκωθει στις 6 να παω σπιτι του ενω ειχα κλεισει ηδη ραντεβου στο νοσοκομειο στις 9 και εχοντας κοιμηθει στις 3.\'\'
    \'\' Πηγα εκει γιατι ηθελα εστω κ τοτε να τα πουμε απο κοντα κατι που επρεπε να ειχε γινει απτην ωρα που του εβαλα το φακελακι
    να τον ακουγα με τα αυτια μου να μου ελεγε οτι δεν ηθελε να προχωρησει σε τιποτα αυτη η σχεση
    Οταν τον ειδα ετσι οπως τον ειδα..\'\'

    ναι η κατασταση η πρωινη με ειχε επηρεασει τοσο που οταν εγραψα αισθανομουν οτι εκεινος ηταν λαθος κ εγω ισως πιο σωστη αλλα στο αρχικο μου post εβαλα \'\'ποσο προκαλεσα εγω αυτη τη συμπεριφορα\'\'
    και ηδη ειχαμε μιλησει πριννν ηδη ηξερα οτι η σχεση μας δεν ηταν η ιδανικη και οταν μιλησα για παιδι εκεινος δεν ελεγε οτι δεν θελει ποτε μαζι μου αλλα οτι οχι τωρα δεν ειναι ο καιρος καταλληλα οικονομικως ας μην επαναλαμβανομαι ειναι κ τα αλλα που εχουν αναφερθει
    εχω πολλα να σκεφτω και με τον καιρο οσο ηρεμω θα τα βλεπω και οπως ειναι πραγματικα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Φοίβη
    Θέλω όμως με αφορμή αυτό να ξεκαθαρίσω κάτι : Όπως και όλοι σας, έτσι και εγώ αισθάνθηκα την ανάγκη να δηλώσω την ειλικρινή μου άποψη και την στάση ζωής μου.
    Και είναι στάση ζωής μου να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους και τις επιλογές τους. Να προσπαθώ να τους ακούω, να τους καταλαβαίνω, να τους αποδέχομαι έτσι ακριβώς όπως είναι. Πολλές φορές μου έχει τύχει να έχω μια συγκεκριμένη άποψη για το τι είναι καλό και τι κακό για τη ζωή κάποιου άλλου ανθρώπου. Έχω βάλει επανειλημένα την άποψή μου στην άκρη για να μην του τη φορέσω καπέλο, για να του δώσω την ελευθερία να αποφασίσει ο ίδιος για τη ζωή του και να κάνει τις δικές του επιλογές. Πάντοτε, ανακάλυψα εκ των υστέρων οτι επιλογές που εμένα μου φαίνονταν παράλογες, για τη δική του ζωή ήταν οι καλύτερες και οι πιο σοφές.
    .......
    Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε αλλά θα ήθελα να ακουστούμε τουλάχιστον.
    Ξεκινω απο το τελευταιο. Δε νομιζω πώς η συμφωνια ειναι ο μοναδικος τροπος για να επικοινωνησουμε...και ναι, νομιζω στοχος του φορουμ ειναι να ακουγομαστε ολοι.

    Κατα τα αλλα, προσωπικα πιστεύω πώς με το να καταθετω την αποψη μου σε οποιον τη ζηταει ή με οποιον μιλαω δεν τον εμποδιζω, δεν του στερω την ελευθερια του. Αντιθετα νομιζω οτι μπορει να βοηθησει με καποιον τροπο, ακομα κι αν τη βρει αστεια ή γελοια καποιες φορες. Κ φυσικα δεν αισθανομαι ουτε οτι φοραω καποια αποψη σε κανεναν, για να γινει κατι τετοιο πρεπει να το θελει κ ο ιδιος.

    Να πω τελος πώς σεβομαι την σταση ζωη που περιγράφεις, μονο που εμενα αυτο μου φαινεται πολυ καθολικο....και απολυτο. Η μεχρι τωρα ζωη μου, τα οσα βλεπω συχνα δεν μου προκαλουν τοση εμπιστοσυνη. Κ οι επιλογες του καθενος μας, καθε στιγμη δεν βλεπω να ναι εστω για την δεδομενη στιγμη οι σοφοτερες. Δικαιολογημενες με καποιον τροπο ναι. Σοφοτερες ομως οχι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Sofia

    Ξεκινω απο το τελευταιο. Δε νομιζω πώς η συμφωνια ειναι ο μοναδικος τροπος για να επικοινωνησουμε...και ναι, νομιζω στοχος του φορουμ ειναι να ακουγομαστε ολοι.

    Κατα τα αλλα, προσωπικα πιστεύω πώς με το να καταθετω την αποψη μου σε οποιον τη ζηταει ή με οποιον μιλαω δεν τον εμποδιζω, δεν του στερω την ελευθερια του. Αντιθετα νομιζω οτι μπορει να βοηθησει με καποιον τροπο, ακομα κι αν τη βρει αστεια ή γελοια καποιες φορες. Κ φυσικα δεν αισθανομαι ουτε οτι φοραω καποια αποψη σε κανεναν, για να γινει κατι τετοιο πρεπει να το θελει κ ο ιδιος.
    Ο χαρακτηρισμός \"φοράω καπέλο σε κάποιον\" απευθυνόταν σε μένα και μόνο σε μένα. Και στην αίσθηση που έχω οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να φορέσουν καπέλο τα δικά μου λόγια επειδή δεν έχουν τη δυνατότητα να αφουγκραστούν τα λόγια που τους ψιθυρίζει ο ίδιος τους ο εαυτός.
    Originally posted by Sofia
    Να πω τελος πώς σεβομαι την σταση ζωη που περιγράφεις, μονο που εμενα αυτο μου φαινεται πολυ καθολικο....και απολυτο. Η μεχρι τωρα ζωη μου, τα οσα βλεπω συχνα δεν μου προκαλουν τοση εμπιστοσυνη. Κ οι επιλογες του καθενος μας, καθε στιγμη δεν βλεπω να ναι εστω για την δεδομενη στιγμη οι σοφοτερες. Δικαιολογημενες με καποιον τροπο ναι. Σοφοτερες ομως οχι.
    Σέβομαι κι εγώ την δική σου άποψη καθώς και το γεγονός οτι η δική μου στάση ζωής σου ακούγεται απόλυτη. Θα λάβω υπόψη μου αυτή σου τη γνώμη γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Προς το παρόν, συμφωνούμε να διαφωνούμε, αν καταλαβαίνω καλά?
    Μάκια...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Φοίβη
    Originally posted by Sofia

    Ξεκινω απο το τελευταιο. Δε νομιζω πώς η συμφωνια ειναι ο μοναδικος τροπος για να επικοινωνησουμε...και ναι, νομιζω στοχος του φορουμ ειναι να ακουγομαστε ολοι.

    Κατα τα αλλα, προσωπικα πιστεύω πώς με το να καταθετω την αποψη μου σε οποιον τη ζηταει ή με οποιον μιλαω δεν τον εμποδιζω, δεν του στερω την ελευθερια του. Αντιθετα νομιζω οτι μπορει να βοηθησει με καποιον τροπο, ακομα κι αν τη βρει αστεια ή γελοια καποιες φορες. Κ φυσικα δεν αισθανομαι ουτε οτι φοραω καποια αποψη σε κανεναν, για να γινει κατι τετοιο πρεπει να το θελει κ ο ιδιος.
    Ο χαρακτηρισμός \"φοράω καπέλο σε κάποιον\" απευθυνόταν σε μένα και μόνο σε μένα. Και στην αίσθηση που έχω οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να φορέσουν καπέλο τα δικά μου λόγια επειδή δεν έχουν τη δυνατότητα να αφουγκραστούν τα λόγια που τους ψιθυρίζει ο ίδιος τους ο εαυτός.
    ok, πάω πάσο:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Φοίβη
    Σέβομαι κι εγώ την δική σου άποψη καθώς και το γεγονός οτι η δική μου στάση ζωής σου ακούγεται απόλυτη. Θα λάβω υπόψη μου αυτή σου τη γνώμη γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Προς το παρόν, συμφωνούμε να διαφωνούμε, αν καταλαβαίνω καλά?
    μα ναι:)...συμφωνω πώς διαφωνουμε. Κ δεν με ενοχλει να διαφωνω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #39
    Originally posted by Remedy

    ναι, μονο που απο τα επομενα λογια της φαινεται οτι αυτο το \"εφταιξα\" ηταν σαν την γνωστη απαντηση των καλλιτεχνων οταν τους ρωτανε το μεγαλυτερο τους ελαττωμα, που απαντανε\"το οτι ειμαι καλος και με πατανε ολοι\".....

    δεν ξερω αν ξερω καλυτερα η χειροτερα φοιβη. την γνωμη μου ζητησε (γραφοντας εδω δημοσια, οπως και ολων την γνωμη) αυτο ειπα λοιπονκι ας κρινει κι η ιδια κι οποιος αλλος αν του κανει η γνωμη μου η οχι...εσυ τινος γνωμη λες? του θεματοθετη?

    δεν ξερω γιατι κρινεις το υφος μου ως εχθρικο...ο καθενας κρινει συμφωνα με τις προσλαμβανουσες του...εγω να σου πω την προθεση μου , να στην επαναλαβω μαλλον γιατι στην ειπα ηδη....
    εχθροτητα δεν νοιωθω σε καμια περιπτωση προς την κοπελα, ενοιωσα ομως αγανακτηση απο τον ολο χειρισμο της σχεσης της και εν τελει της ζωης της και κυριως για το ποσο εναντιον της στρεφεται η ιδια, νομιζοντας οτι την θιγουν οι αλλοι και οχι ο ιδιος της ο εαυτος...αν δεν ειναι αυτο πλανη που αν δεν κατανοησει θα επαναλαβει, πες μου ποιο ειναι..
    και υπαρχει κι ενα αλλο θεμα που τοση ωρα καταπινω για να μη γινω σκληρη, αλλα το εθιξε ηδη η σοφια και γι αυτο να στο πω...
    μπορουμε να παιζουμε αν ειμαστε τοσο large με τις δικες μας ζωες,αλλα οφειλουμε να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παιρνουμε στον λαιμο μας ζωες αλλων...και μη με αναγκασεις να το προχωρησω...
    Καταλαβαίνω τι υπονοείς και δεν σκοπεύω να σε αναγκάσω να προχωρήσεις σε κάτι που δεν θέλεις. [/quote]

    ενταξει εγω διακρινω μια \'\'εχθροτητα\'\' αλλα ισως ειναι ο τροπος που εκφραζετε κανεις και ισως εμεις το \'\'παρεξηγουμε\'\'
    και παλι οπως ειπα δεν με πειραζει να ακουω τις αποψεις των αλλων αλλωστε γιαυτο εβαλα και εδω το θεμα
    σιγουρα δεν θελω το ψεύτικο χάιδεμα αυτιών

    εγω ομως δεν καταλαβαινω το \'οφειλουμε να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παιρνουμε στον λαιμο μας ζωες αλλων\'
    και συγνωμη αν σε αναγκαζω να προχωρησεις σαυτο το θεμα αλλα μπορουμε να το συζητησουμε μαζι απτην στιγμη που εγω το εκανα θεμα
    εχει να κανει με τον αλλο η με το παιδι;
    εννοεις οτι αν κρατουσα το παιδι θα ημουν ανεθυνη ή ανωριμη; οτι ειμαι ανευθυνη η ανωριμη με τις πραξεις μου κ με αυτον τον τροπο πηρα στον λαιμο μου την ζωη εκεινου; η θα επαιρνα στον λαιμο μου την ζωη του παιδιου;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Sofia

    μα ναι:)...συμφωνω πώς διαφωνουμε. Κ δεν με ενοχλει να διαφωνω.
    Εμένα μάλλον με δυσκολεύει να διαφωνώ, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.
    Νομίζω οτι είναι η πρώτη φορά που καταφέρνω να λάβω θέση και να διαφωνήσω δημόσια και χαίρομαι γι΄αυτό.
    Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν σε αυτό, δηλαδή εσένα Σοφία και την Remedy.
    Καλό απόγευμα.
    Μάκια...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Και φυσικά την aenaon που άνοιξε το ποστ!
    Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα σου aenaon.
    Μάκια...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Φοίβη
    Εμένα μάλλον με δυσκολεύει να διαφωνώ, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.
    Νομίζω οτι είναι η πρώτη φορά που καταφέρνω να λάβω θέση και να διαφωνήσω δημόσια και χαίρομαι γι΄αυτό.
    Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν σε αυτό, δηλαδή εσένα Σοφία και την Remedy.
    Καλό απόγευμα.
    Μπραβο τοτε Φοιβη:) Η πρωτη φορα εχει τις δικες τις δυσκολιες:)

    Σ ευχαριστω κι εγω για τον διαλογο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #43
    Καλησπέρα ,
    καταρχήν θέλω να πω ότι δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και αυτά που θα πω είναι καθαρά η άποψη ενός 21 χρονου που βλέπει το θέμα απέξω.. και όταν βλέπει κανένας ένα θέμα απέξω πολλές φορές είναι πιο εύκολο να δώσει συμβουλές σαυτό παρά στα δικά του θέματα και προβλήματα..

    anyway εγώ πιστεύω πως απο την στιγμή που γύρισε η aenaon μετανιωμένη και με αλλαγμένες τις σκέψεις είχε περάσει αρκετός καιρός και έτσι και αλλιώς δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι σε αυτόν.. ήταν γεγονός ότι είχε χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι της... είναι γεγονός ότι σίγορα δεν θα ήταν τα πράγματα όπως παλιά και ας πάλευε η aenaon να επαναφέρει την σχέση...

    το πιο σοβαρό όμως είναι ότι αυτός ήξερε ότι αφού είχε χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι της γιατι δεν της ξεκαθάριζε την θέση του?
    γιατι την άφηνε να πιστεύει σε μία δεύτερη ευκαιρία?
    γιατί δεν της έλεγε τι πραγματικά ένιωθε... ?
    (αυτός ήταν ικανός να το έπαιζε και διπλό ταμπλό....δεν ξέρω καλύτερα να μην λέω πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν)


    στην θέση του δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.. πάντως το μόνο που ξέρω είναι ότι επειδή έχω ήδη σχέση με μια μεγαλύτερη μου αν και μικρότερος σε μία τέτοια περίπτωση δεν θα το έβαζα στα πόδια για παρηγοριά απο ανωριμότητα...
    θελεις να πεις κάτι... φοβάσαι κάτι? πες της το.. συζητήστε το... έτσι πιστεύω έτσι είναι τα πράγματα ακόμα και σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις ...σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης...

    γιαυτό εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο χαρακτήρας κάνεις τους ανθρώπους και όχι η ηλικία...

  14. #44
    Originally posted by Φοίβη
    Και φυσικά την aenaon που άνοιξε το ποστ!
    Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα σου aenaon.
    Δεν ξεφυγες ισως να αναγκαστηκες αλλα οπως και ναχει σευχαριστω :)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by aenaon

    οπως και ναχει δεν θα ξανακανω τα ιδια λαθη
    απλα ειναι νωρις να μην λυπαμαι και να ειμαι απολυτως καλα και ολες τις ωρες
    στο ευχομαι ειλικρινα....:) να εισαι καλα!

    οπως κ φυσικα εχουμε το δικαιωμα να ειμαστε και λυπημενοι, εκτος απο χαρουμενοι...αναρωτιεμαι οταν δεν ειμαστε καλα, εχουμε ενοχες.οταν ειμαστε καλα δεν εχουμε...γιατι?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •