Βοήθεια παιδιά ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Βοήθεια παιδιά ..

    καλησπέρα παιδιά εχω ιδεοληψίες που με βασανίζουν με το αν θέλω να κάνω κακό στους άλλους , βασανίζομαι παρά πολύ καιρό
    παίρνω 1 μήνα και 10 μέρες ζολοφτ 50mg
    και εχω ένα αίσθημα ότι είμαι ένα ρομπότ , η μέρα περνάει τόσο μα τόσο γρήγορα που δεν καταλαβαίνω ποτε έγινε
    λες και είμαι άλλος άνθρωπος το πρωί άλλος το βράδυ , βοηθήστε με σας παρακαλώ .. εχω τρομοκρατηθεί
    εχθές είδα και ένα βίντεο ντοκιμαντέρ για τα αντικαταθλιπτικά και έλεγε ότι πολλοί άνθρωποι που τα έπαιρναν δεν ένιωθαν ο εαυτός τους και σκότωσαν τα παιδιά τους λήστεψαν η αυτοκτόνησαν .. φοβάμαι παρά πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Παίρνω αντικαταθλιπτικα 20 χρόνια. Δεν έκανα ποτέ κακό σε κανέναν. Ουτε στον εαυτό μου. Σκεψεις κακες, κατά περιόδους, υπήρξαν. Περα από κάποια κιλα που πήρα και έγινα σχετικά αθυρόστομος, δεν είχα καμία άλλη παρενέργεια. Μίλα με το γιατρό σου για αυτές τις σκέψεις.

  3. #3
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Παίρνω αντικαταθλιπτικα 20 χρόνια. Δεν έκανα ποτέ κακό σε κανέναν. Ουτε στον εαυτό μου. Σκεψεις κακες, κατά περιόδους, υπήρξαν. Περα από κάποια κιλα που πήρα και έγινα σχετικά αθυρόστομος, δεν είχα καμία άλλη παρενέργεια. Μίλα με το γιατρό σου για αυτές τις σκέψεις.
    χάπια ξεκίνησα για τις ιδεοληψίες που έχω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Είχα και εγώ ιδεοληψίες και μου έδωσε η γιατρός ladose και κάπως ηρέμησα
    Έκανα αρκετές φορές διάφορα απερίσκεπτα πράγματα βέβαια τώρα έστρωσε η κατάσταση
    Πρέπει να μην δίνεις σημασία στο τι συμβαινει στους άλλους
    Να προσπαθείς να είσαι ηρεμη όταν σκέφτεσαι ότι πας να κάνεις κάτι κακό
    Να κάνεις πράγματα που σε ηρεμούν και σε κάνουν δημιουργική
    Οι ιδεοληψίες φεύγουν δεν μένουν για πάντα μην σε φοβιζει

  5. #5
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Είχα και εγώ ιδεοληψίες και μου έδωσε η γιατρός ladose και κάπως ηρέμησα
    Έκανα αρκετές φορές διάφορα απερίσκεπτα πράγματα βέβαια τώρα έστρωσε η κατάσταση
    Πρέπει να μην δίνεις σημασία στο τι συμβαινει στους άλλους
    Να προσπαθείς να είσαι ηρεμη όταν σκέφτεσαι ότι πας να κάνεις κάτι κακό
    Να κάνεις πράγματα που σε ηρεμούν και σε κάνουν δημιουργική
    Οι ιδεοληψίες φεύγουν δεν μένουν για πάντα μην σε φοβιζει
    φοβάμαι μην κάνω όντως κακό , η χάσω το μυαλό μου και κάνω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    φοβάμαι μην κάνω όντως κακό , η χάσω το μυαλό μου και κάνω
    Κοίτα δεν θέλω να πω πολλά δημόσια αλλά το έχουν αυτό οι ιδεοληψιες φοβάσαι μην γίνουν πράξεις
    Βέβαια υπάρχουν τρόποι να εκτονωθούν
    Κάποιοι είναι δημιουργικοί κάποιοι δεν είναι και τόσο σωστοί παντα

  7. #7
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Κοίτα δεν θέλω να πω πολλά δημόσια αλλά το έχουν αυτό οι ιδεοληψιες φοβάσαι μην γίνουν πράξεις
    Βέβαια υπάρχουν τρόποι να εκτονωθούν
    Κάποιοι είναι δημιουργικοί κάποιοι δεν είναι και τόσο σωστοί παντα
    τι εννοείς ότι υπάρχουν τρόποι να εκτονωθούν ξαι κάποιοι είναι δημιουργικοί και κάποιοι όχι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    καλησπέρα παιδιά εχω ιδεοληψίες που με βασανίζουν με το αν θέλω να κάνω κακό στους άλλους , βασανίζομαι παρά πολύ καιρό
    παίρνω 1 μήνα και 10 μέρες ζολοφτ 50mg
    και εχω ένα αίσθημα ότι είμαι ένα ρομπότ , η μέρα περνάει τόσο μα τόσο γρήγορα που δεν καταλαβαίνω ποτε έγινε
    λες και είμαι άλλος άνθρωπος το πρωί άλλος το βράδυ , βοηθήστε με σας παρακαλώ .. εχω τρομοκρατηθεί
    εχθές είδα και ένα βίντεο ντοκιμαντέρ για τα αντικαταθλιπτικά και έλεγε ότι πολλοί άνθρωποι που τα έπαιρναν δεν ένιωθαν ο εαυτός τους και σκότωσαν τα παιδιά τους λήστεψαν η αυτοκτόνησαν .. φοβάμαι παρά πολύ
    καλησπερα λενα μην φοβασαι δεν σκοτωνεις κανεναν απο τα αντικαταθλιπτικα ουτε πεθαινεις ουτε μειωνεται ο χρονος ζωης απτο αντικαταθλιπτικο.ειναι οι πρωτες μερες που ο εγκεφαλος προσαρμοζεται στο αντικαταθλιπτικο.κ εγω ειμαι με ζολοφτ πανω απο 3 χρονια πλεον το οποιο μου χει κανει ολες τις παρενεργειες...προσωπικα δεν με εχει βοηθησει καθολου κ μερικες φορες μου προκαλουσε και εξτρα καταθλιψη.πλεον θα στραφω σε 5htp και john wort δεν αντεχω αλλο με τα αντικαταθλιπτικα ειναι αχρηστα για μενα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    καλησπέρα παιδιά εχω ιδεοληψίες που με βασανίζουν με το αν θέλω να κάνω κακό στους άλλους , βασανίζομαι παρά πολύ καιρό
    παίρνω 1 μήνα και 10 μέρες ζολοφτ 50mg
    και εχω ένα αίσθημα ότι είμαι ένα ρομπότ , η μέρα περνάει τόσο μα τόσο γρήγορα που δεν καταλαβαίνω ποτε έγινε
    λες και είμαι άλλος άνθρωπος το πρωί άλλος το βράδυ , βοηθήστε με σας παρακαλώ .. εχω τρομοκρατηθεί
    εχθές είδα και ένα βίντεο ντοκιμαντέρ για τα αντικαταθλιπτικά και έλεγε ότι πολλοί άνθρωποι που τα έπαιρναν δεν ένιωθαν ο εαυτός τους και σκότωσαν τα παιδιά τους λήστεψαν η αυτοκτόνησαν .. φοβάμαι παρά πολύ
    Γειά σου Λένα. Μια φίλη μου πάσχει από ιδεοληψίες. Δε πρόκειται να κάνεις κακό ούτε στον εαυτό σου ούτε σε κανέναν. Αυτό είναι οι ιδεοληψίες να πιστεύεις ένα σορο περίεργα πράγματα. Θα σου πρότεινα να το πολεμήσεις με ψυχοθεραπεία. Πολύ δουλειά με τον εαυτό σου. Μη τα περιμένουμε όλα αυτά φάρμακα. Βοηθάνε μεν αλλά άμα δε δουλέψουμε τον εαυτό μας θα γυρνάμε στα ίδια συνεχεια

Similar Threads

  1. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ......
    By grgagno in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 27
    Last Post: 03-07-2019, 00:37
  2. Μια Βοήθεια παιδιά
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2019, 20:50
  3. Βοήθεια παιδιά
    By Gatos91 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 13-03-2016, 06:22
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-2012, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •