Sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Sos

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    SΟS ΠΙΕΣΗ

    Σήμερα απ το πρωι ζαλίζομαι στα ξαφνικα πιεση 17 μεγαλη 15 μικρη ενω εχω παντα 10 ναυτια κ κατι με την αιματωση στο κεφαλι νομιζα εγκεφαλικο..ετρεξα καρδιολογο οκ καρδιογραφημα αλλα δεν αισθανομαι καλα χθες ξεκινησα μισο του μισου ζολοφτ δεν νομιζω ν ειναι απο αυτο...ενας αλλος γνωστος γιατρος που τον πηρα τηλ μου ειπε να δω και τα επινεφριδια ανησυχω πολύ.εχει ανεβει σε κανεναν τετοια πιεση κ πως ενιωθε;
    Last edited by Medussa; 11-03-2022 at 00:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Είναι υψηλή η μικρή. Είχα ανεβάσει πίεση 17 (λογικά η μεγάλη) μετά από απειλές στη δουλειά και είχα τρέμουλο σαν να κρύωνα υπερβολικά. Με είχαν βάλει σε κρεβάτι να ξαπλώσω και με είχαν σκεπάσει. Όπως καταλαβαίνεις η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Δεν είχα οργανικό πρόβλημα. Όταν ηρέμησα έπεσε η πίεση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φοβήθηκα πολύ νόμιζα εγκεφαλικό γιατι μ ερχόταν κ εμετός κ κατι με το αιμα στο κεφαλι...κ απ το πρωι πονάει το κεφάλι μου...πως απο 10 που εχω εφτασε τοσο δεν ξερω...κ ολη μερα δν μπορω να ησυχασω σκεφτομαι τι εχω κ πανω που χθες ξεκινησα αγωγη σημερα δεν ηπια φοβαμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Φοβήθηκα πολύ νόμιζα εγκεφαλικό γιατι μ ερχόταν κ εμετός κ κατι με το αιμα στο κεφαλι...κ απ το πρωι πονάει το κεφάλι μου...πως απο 10 που εχω εφτασε τοσο δεν ξερω...κ ολη μερα δν μπορω να ησυχασω σκεφτομαι τι εχω κ πανω που χθες ξεκινησα αγωγη σημερα δεν ηπια φοβαμαι
    Καλημέρα. Με όλο το σεβασμό, μη παραλείπετε την αγωγή σας. Ενημερώστε το γιατρό σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    καλημερα.
    η πιεση ανεβοκατεβαινει συχνα , αναλογα με τις συνθηκες της ημερας. γι αυτο και την μετραμε σε ηρεμη κατασταση.
    γι αυτο και χρειαζονται πολλες μετρησεις για να καταληξει καποιος οτι εχει προβλημα πιεσης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τελικά θες να βοηθήσεις καθόλου τον εαυτό σου ή όχι, δεν έχω καταλάβει. Σου έχει δώσει τόσο καιρό αγωγή, δεν την παίρνεις, πήρες μία φορά και μετά την σταμάτησες πάλι. Σου έχουμε πει όλοι εδώ μέσα ότι όλοι είχαμε τέτοια συμπτώματα σωματικά σε περιόδους άγχους και πανικού και να μη το ψειρίζεις, όσο ασχολείσαι τόσο χειρότερα θα γίνεσαι. Και εσύ κάθεσαι και λες συνεχώς αισθάνομαι χάλια και φοβάμαι και μετράς πιέσεις και τρέχεις στους γιατρούς συνεχώς. Χαίρω πολύ ότι φοβάσαι κι ότι αισθάνεσαι χάλια. Έκανες πολλές εξετάσεις, σου είπαν είναι ψυχοσωματικά, σου είπαν πως να κάνεις αρχή για να λυθεί το θέμα σου, να πάρεις αγωγή κι εσύ επιμένεις στα δικά σου. Πως περιμένεις να δεις βελτίωση αν δεν σπάσεις τον φαύλο κύκλο και δεν ακούσεις τους ειδικούς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω έχω αποτρελαθεί με πιάνουν χίλια δυο ζαλίζομαι σβημάρες ανεβάζω επίκινδυνες πιεσεις κ απ την αλλη ακουω για παρενεργειες αγωγης δεν ξερω το εχω χασει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Νευροπιεση είναι. Από το ζόρι και το άγχος σου. Εμένα πάει 19 σε κρίσεις πανικού. Αγχολυτικό μαζί με το αντικαταθλιπτικο παίρνεις; Σε καταλαβαίνω είναι όλα πολύ δύσκολα. Για τους περισσότερους από εμάς. Και εγω όλη μερα με κρίση πανικού αλλα η που θα κάθεσαι όλη μετά μέσα να υποφέρεις και να περιμένεις ένα θαύμα η που θα πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου και θα προσπαθήσεις με κάθε δυνατό τρόπο να συνέλθεις. Η αγωγή μπορεί να αποτύχει, παρενέργειες θα σου φέρει τα συμπτώματα σου θα τα κάνει πιο έντονα αλλα θεωρεςι δεν αξίζει μια προσπάθεια και υπομονή;
    Αν δεν εχεις μια σωστή επικοινωνία με τον ψυχίατρο σου ώστε να σε καθησυχάσει η να σου λύσει απορίες άλλαξε γιατρό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Και το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις εδώ μέσα να διαβάσεις για τις παρενέργειες που είχε ο καθένας. Εκ πείρας στο λέω ανθυποβαλομαστε. Σε περίπτωση που ξανανοίξει θέμα για το Ζολοφτ μην το ανοίξεις. Μην γ@@@@ την ψυχολογία σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξερω ρε παιδια ζαλιζομαι ολη μερα ειμαι κατασπρη σβημαρες φοβαμαι πολυ κ σα να πεφτει το αιμα απ τ κεφαλι..δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνο ξάπλα κ καναπέ σα φυτό δύναμη μηδέν
    Last edited by Medussa; 11-03-2022 at 14:43.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Επίσης μια απορία 2η μέρα σήμερα που ήπια μισό του μισού κ νίωθω το κεφάλι μου σα να το χτύπησα στο τοίχο υπάρχει περίπτωση να είναι παρενέργεια;επίσης αγχόνομαι γιατί που θα αναγνωρίζω αν κάτι είναι απ το χάπι κ τι όχι θα βάζει ο νους μου διάφορα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βάλε μια προθεσμία ψυχολογική στον εαυτό σου, π.χ. ένα μήνα και πες ότι "δεν θα ασχοληθώ με το αν το τάδε σύμπτωμα είναι παρενέργεια από το χάπι, ή πρόβλημα άσχετο από το χάπι, ψυχολογικής ή οργανικής αιτίας ή οτιδήποτε. Θα κάνω υπομονή να σταματήσω να ψάχνομαι κι αν μετά το μήνα αισθάνομαι το ίδιο θα μιλήσω πάλι με τον γιατρό".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω τι να κάνω...ζαλιζομαι πολύ δεν μπορώ καθόλου όρθια κ ξύπνησα στο υπνο μου γιατι είχα παγώσει κ σα ζαλάδα...κ γενικά νιώθω κατι με την αιματωση στο κεφαλι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τελικά είτε είσαι πράγματι τρολ είτε είσαι εντελώς αρνητική να ακούσεις το οτιδήποτε. Όλο λες δεν ξέρω τι να κάνω ενώ σου λένε τι να κάνεις, δεν δεν δεν ΔΕΝ.
    Ότι καταλαβαίνεις κάνε, τι άλλο να σου πούμε πια;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ζαλιζομαι κ μ ερχεται συνεχεια ταση λιποθυμιας κ ειμαι κατασπρη δν ξερω αν ειναι να παω νοσοκομειο η ειναι κατι απ τα χαπια...ήπια ζαναξ 0.25 τίποτα ζαλίζομαι πολύ...επισης οταν πινω το χαπι ποναω στους κροταφους λες κ εχω χτυπησει το κεφαλι στο τοιχο
    Last edited by Medussa; 12-03-2022 at 18:30.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •