Καταθλιψη μετα τον χωρισμο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Πηγα στον ψυχιατρο προχτες, μιλησαμε αρκετα, μου εδωσε και καποιες συμβουλες... μου ειπε πως θα εχω τα up μου και τα down μου, να προσπαθησω να βγενω, να βρω καινουργια ενδιαφεροντα και φιλους.. και να προσπαθησω να προσχωρησω την ζωη μου..

    Ομολογω οτι αυτα τα ειχα ξανακουσει, και προσπαθω να τα κανω, αν και μου φαινονται πολυ δυσκολα.

    Ακομα μου ειπε πως μπορει να μου δωσει καποια θεραπεια( αγχωλυτικα και αντικαταθλιπτικα) αλλα δεν μπορει να μου τα δωσει αμεσως. Ειναι και η πρωτη φορα που πηγα να τον δω. Και μου ειπε να ξαναπαω και να κανουμε πιο συχνα συνεδριες και αναλογα θα μου δωσει και την αγωγη.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γνωμη μου ειναι να αποφυγεις τον ψυχιατρο και να απευθυνθεις σε ψυχολογο ο οποιος θα ακολουθει μια σχολη ψυχοθεραπειας η οποια θα κρινεις οτι θα σε βοηθησει. (θελει ψαξιμο αυτο)

    Εν ολιγεις,
    αποφυγε τα φαρμακα, πιστευω οτι μπορεις να λυσεις τα προβληματα σου και χωρις αυτα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Mariap,

    σε ρωτησα σε προηγουμενο μνμ γιατι ψυχιατρος, γιατι δεν καταλαβαινω πώς μπορεις να βοηθηθεις μεσω αντικαταθλιπτικων....Εννοω πώς ναι τα συμπτωματα, θα καταπολεμηθουν αλλα η αισθηση του ανικανοποιητου, του κενου? Μοιαζει με οσα μας λες να χεις προβληματα που μπορουν να αναλυθουν κ να τα δεις εσυ η ιδια μεσα απο μια αλλη σκοπια που θα σε βοηθησει να προχωρησεις καλυτερα στην πορεια που θες εσυ....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Συγνωμη που αργησα.. ημουν εξω για κατι δουλιες...


    Σοφια επειδη νοιωθω μια εντονη θλιψη, σαν να εχει πεθανει ενας πολυ αγαπημενος μου ανθρωπος και δεν μπορω να το κατανοησω. Δηλαδη μπορει να κλαιω περιεργες στιγμες, και νιοθω οτι δεν μπορω να το ελεγξω. Ισως ειμαι υπερβολικη και αλλοι ανθρωποι ειναι πιο δυνατοι απο εμενα, αλλα ετσι ακριβως αισθανομαι.

    Και ενας φιλος μου μου ειπε πως ειχε παει σε ψυχιατρο και τον βοηθησε πολυ, οτι ειχε καταθλιψη σε εμενα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    πως γινεται ρε γαμωτο ενας γκομενος/μια γκομενα να μας φτανουν σε τετοιο σημειο? οι ιδιοι ανθρωποι που μας απογειωσαν τωρα να μας γειωνουν ασχημα?γιατι να υπαρχει ο ερωτας? σιχαθηκα την ζωη μου δε θελω να ξαναερωτευτω ποτε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ποσες φορες εχω σκεφτει τα ιδια...και λεω "δεν θα κανω το ενα, δεν θα κανω το αλλο" κ μετα απο λιγο καιρο αλλαζω αποψη κ παθαινω τα ιδια κ τ ιδια....ετσι εχει η ζωη....βρισκεις εναν ανθρωπο, εισαι στην απολυτη ευτυχια, σε καταστρεφει ο ερωτας, γκρεμιζεσαι κ φτου κ απ την αρχη..ενας φαυλος κυκλος..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2
    maria mou k gw molis xwrisa...meta apo 3,5 xronia!!prwth m sxesh k 8ewritika k pantotinh!!!thelw na s pw oti o ka8e an8rwpos antidra diaforetika,dn kserw ti egine st sxesh akrivws k xwrisate,egw pantws xwrisa k meta eimoun sunexeia eksw gia n mhn skeftomai!!!xoreua k edeixna xaroumenh!!k ontws pernaga kala oso m efeuge apo t mualo!dn kserw n deinw sumboules,apal katse k hremise k ka8iste na milisete sovara k na deite thn pleura t allou k oi duo k ta 8elw sas!!!kai an mporesete na sumbibasteite exei kalos..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •