Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 222
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Σωστά λέμε όλα τα γουρούνια την ίδια μουσουδα εχουν

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Αυτά ακριβώς θα σου λεγα Noctis που σου είπε και η Ρεμ.

    Παραβλέπεις εσύ και πολλοί άντρες οτι θύματα της πατριάρχιας δεν είναι μόνο οι γυναίκες αλλά και οι άντρες. Το γεγονός ότι ένας άντρας απαγορεύεται ακόμα και στις μέρες μας, ακόμα και στις δυτικές κοινωνίες που ζούμε να είναι ευαίσθητος, τρυφερός, να δείξει ευαλωτότητα, αδυναμία....όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της πατριάρχιας που θέλει τον άντρα αρχηγό, ανώτερο και δυνατό. Όταν θες να σαι ο αρχηγός και ο δυνατός,τότε απαγορεύεται να κλάψεις, απαγορεύεται να αγκαλιάσεις έναν φίλο σου ή να σαι τρυφερός μαζί του,απαγορέυται να σαι συναισθηματικός γιατί αυτά είναι για "γυναικούλες" Η ίδια ακριβώς νοοτροπία που θέλει τις γυναίκες με σκυμμένο κεφάλι και υποταγμένες, η ίδια πάλι θέλει τους άντρες άτρωτους και σχεδόν χωρίς συναισθήματα.
    Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο θα πρέπε γυναίκες και άντρες να ναι στο ίδιο στρατόπεδο κι όταν γυναίκες ωρύονται για την πατριαρχία να μην βρίσκονται άντρες που σκέφτονται "ρε τον καημένο τον άντρα της θα τον ευνουχίσει αυτή".

    Με απλά λόγια αν θες να σαι ο αρχηγός (το δεύτερο πρόσωπο το χρησιμοποιώ γενικά,δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά αλλά σε κάθε άντρα) και να μου κάνεις κουμάντο, τότε ναι φίλε μου δε θα κλαις ο, τι κακό και να σε βρει, θα βγεις εσύ μπροστά να το παίξεις νταης στους ληστές κι όχι εγώ η αδύναμη, θα πληρώσεις εσύ στην έξοδο, θα δουλεύεις εσύ και θα τα φέρνεις στο σπίτι και δεν θα παραπονιέσαι μετά ότι οι γυναίκες ψάχνουν άντρα με λεφτά. Οι αδύναμες γυναίκες ψάχνουν για άντρα με λεφτά, αυτές θα θεωρήσουν αυτονόητο ότι εσύ θα πληρώνεις πάντα...με όλα αυτά θα ξεπληρώσεις το τίμημα της παντοδυναμίας σου.

    Αυτή είναι η πατριαρχία και αν μπορούσατε να καταλάβετε τι ζημιά κάνει και σε σας, τότε δεν θα το θεωρούσατε αστείο κάθε φορά που αναφέρεται από μια γυναίκα.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Αυτά ακριβώς θα σου λεγα Noctis που σου είπε και η Ρεμ.

    Παραβλέπεις εσύ και πολλοί άντρες οτι θύματα της πατριάρχιας δεν είναι μόνο οι γυναίκες αλλά και οι άντρες. Το γεγονός ότι ένας άντρας απαγορεύεται ακόμα και στις μέρες μας, ακόμα και στις δυτικές κοινωνίες που ζούμε να είναι ευαίσθητος, τρυφερός, να δείξει ευαλωτότητα, αδυναμία....όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της πατριάρχιας που θέλει τον άντρα αρχηγό, ανώτερο και δυνατό. Όταν θες να σαι ο αρχηγός και ο δυνατός,τότε απαγορεύεται να κλάψεις, απαγορεύεται να αγκαλιάσεις έναν φίλο σου ή να σαι τρυφερός μαζί του,απαγορέυται να σαι συναισθηματικός γιατί αυτά είναι για "γυναικούλες" Η ίδια ακριβώς νοοτροπία που θέλει τις γυναίκες με σκυμμένο κεφάλι και υποταγμένες, η ίδια πάλι θέλει τους άντρες άτρωτους και σχεδόν χωρίς συναισθήματα.
    Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο θα πρέπε γυναίκες και άντρες να ναι στο ίδιο στρατόπεδο κι όταν γυναίκες ωρύονται για την πατριαρχία να μην βρίσκονται άντρες που σκέφτονται "ρε τον καημένο τον άντρα της θα τον ευνουχίσει αυτή".

    Με απλά λόγια αν θες να σαι ο αρχηγός (το δεύτερο πρόσωπο το χρησιμοποιώ γενικά,δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά αλλά σε κάθε άντρα) και να μου κάνεις κουμάντο, τότε ναι φίλε μου δε θα κλαις ο, τι κακό και να σε βρει, θα βγεις εσύ μπροστά να το παίξεις νταης στους ληστές κι όχι εγώ η αδύναμη, θα πληρώσεις εσύ στην έξοδο, θα δουλεύεις εσύ και θα τα φέρνεις στο σπίτι και δεν θα παραπονιέσαι μετά ότι οι γυναίκες ψάχνουν άντρα με λεφτά. Οι αδύναμες γυναίκες ψάχνουν για άντρα με λεφτά, αυτές θα θεωρήσουν αυτονόητο ότι εσύ θα πληρώνεις πάντα...με όλα αυτά θα ξεπληρώσεις το τίμημα της παντοδυναμίας σου.

    Αυτή είναι η πατριαρχία και αν μπορούσατε να καταλάβετε τι ζημιά κάνει και σε σας, τότε δεν θα το θεωρούσατε αστείο κάθε φορά που αναφέρεται από μια γυναίκα.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι η λέξη πατριαρχία περιλαμβάνει όλα αυτά που βλάπτουν άντρες και γυναίκες από κοινωνική σκοπιά. Πολλές γυναίκες τους άντρες τους βλέπουν σαν επίδοξους βιαστές ή λαμόγια χωρίς οι συγκεκριμένοι να έχουν δώσει αφορμή και τους βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Αν είσαι άντρας είσαι ένοχος. Σε καμία περίπτωση δεν αρνούμαι αυτά που βιώνουν οι γυναίκες απλά θα ήθελα να έρθουν στο φως όλες οι πλευρές. Πόση στήριξη εισπράτουν οι άντρες; Πόσοι φοβούνται να χωρίσουν, όχι επειδή η γυναίκα θα τους σκοτώσει, αλλά επειδή θα τους πάρει το παιδί η γυναίκα και θα πληρώνουν μια ζωή διατροφή και θα μεγαλώνει το παιδί τους με ξένο πατέρα μακριά από εκείνον; Ένα παράδειγμα


    Προσωπικά δεν θέλω να κάνω κουμάντο σε κανέναν ούτε κάποιος θα έπρεπε να κάνει κουμάντο σε κάποιον. Αλλά ο δικός μου γενικά θέλω να ξέρω που είναι. Θέλω να ξέρω τι γίνεται στη ζωή του. Είμαι κτητικός δεν το αρνούμαι αλλά όχι βίαιος. Και σίγουρα μια γυναίκα πρέπει να είναι χειραφετημένη, αλλά περαν της ισότητας το θέμα είναι κοινωνικοπολιτικό. Με βασικό μισθό 500 κάτι ο άντρας θα κάνει 2 δουλειές και η γυναίκα μια και το παιδί θα μεγαλώνει με γιαγιάδες. Πολλές γυναίκες απλά επιλέγουν έναν ματσωμένο γιατί έχουμε εξαθλιωθεί σαν κοινωνία και δεν θέλουν να το ζήσουν όλο αυτό.
    Και ο άντρας απλά παχαίνει επειδή είναι σε ένα γραφείο όλη μέρα να δουλεύει στο άγχος και πεθαίνει από έμφραγμα στα 50.


    Επίσης το θέμα είναι μην πάμε από την "πατριαρχία" στην "μητριαρχία". Θέλουμε ισότητα αλλά πολλές από τις γυναίκες που τάσσονται ενάντια της πατριαρχίας κατά βλάση θέλουν σκλάβους τους άντρες. Για αυτό υπάρχει και όρος φεμναζί. Τα πράγματα είναι σύνθετα γιατί τα 2 άκρα είναι ο άντρας και η γυναίκα (cis str8 male/female) και πλέον θα δεις πολλούς άντρες να "κατηγορούν" (σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι κατηγορία το να είσαι) ορισμένες από τις γυναίκες ότι είναι λεσβίες και μισούν τους άντρες. Και ορισμένες φορές το εισπράτω αυτό. Για κάποιο λόγο στην έρευνα που κινούμαι περιστοιχίζομαι από γυναίκες. Υπάρχουν και άντρες, σαφώς λιγότεροι (στη βιολογία αναφέρομαι) αλλά είναι γυναικοκρατούμενο το μέρος. Εκεί που πήγα μου λένε ότι είχαν να δουν άντρα 8 χρόνια (σαν ερευνητή). Και ένας άλλος που ήρθε μετά από εμένα ήταν γκει (του φαινόταν και κάποια στιγμή δεν το είπε). Και λέω άν ημουν str8 δεν θα ξερα πως να τις προσεγγίσω γιατί με αυτά που ακούω ακόμα και το φλερτ μπορεί να το εκλάβουν ως παρενόχληση. Αν αύριο ξύπναγα στρ8 δεν θα ξερα πως να πλησιάσω μια γυναίκα παρότι είμαι εμφανήσιμος.

    και για να πω ένα γενικό σχόλιο, απλά είμαι στεναχωρημένος με αυτό το θέμα. Δεν θέλω κανείς να μισεί κανέναν. Ούτε άντρες να σκοτώνουν τις γυναίκες ούτε οι γυναίκες να "τρώνε" τους άντρες. Αυτό

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν είμαι σίγουρος ότι η λέξη πατριαρχία περιλαμβάνει όλα αυτά που βλάπτουν άντρες και γυναίκες από κοινωνική σκοπιά. Πολλές γυναίκες τους άντρες τους βλέπουν σαν επίδοξους βιαστές ή λαμόγια χωρίς οι συγκεκριμένοι να έχουν δώσει αφορμή και τους βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Αν είσαι άντρας είσαι ένοχος. Σε καμία περίπτωση δεν αρνούμαι αυτά που βιώνουν οι γυναίκες απλά θα ήθελα να έρθουν στο φως όλες οι πλευρές. Πόση στήριξη εισπράτουν οι άντρες; Πόσοι φοβούνται να χωρίσουν, όχι επειδή η γυναίκα θα τους σκοτώσει, αλλά επειδή θα τους πάρει το παιδί η γυναίκα και θα πληρώνουν μια ζωή διατροφή και θα μεγαλώνει το παιδί τους με ξένο πατέρα μακριά από εκείνον; Ένα παράδειγμα
    κανεις δεν κατηγορει ΟΛΟΥΣ τους ανδρες. που το ειδες αυτο; επειδη τα λεει ο νικολακης; ο νικολακης ειναι προβοκατορας. δεν εχει επιχειρηματα. εχει αφορισμους και τους πεταει εδω κι εκει να ξεσπαει τα συμπλεγματα του.
    το οτι υπαρχει πατριαρχια και μισογυνισμος, δεν σημαινει οτι ολοι οι ανδρες ειναι ιδιοι..
    σαν επιδοξους βιαστες, βλεπουν ολους τους αγνωστους ανδρες, αν χρειαστει να περπατησουν σε εναν σκοτεινο δρομο, μονες το βραδυ. και καλα κανουν, αν δεν θελουν να βρεθουν σε κανενα χαντακι.
    οχι ομως ανδρες που γνωριζουν σε ασφαλες περιβαλλον. ελεος, δηλαδη..
    οταν υπαρχει ενα διαζυγιο, δεν γινεται εκ των πραγματων να μην αλλαζει κατι... αν ηθελαν να μην αλλαξει, ας μην χωριζαν η ας μην παντρευονταν. απο εκει και περα, ο νομος αλλαξε. μπορει καθε πατερας να διεκδικησει συνεπιμελεια αληθινη, που σημαινει τον μισο χρονο να εχει τα παιδια του.
    βρες μου εσυ ποσοι ανδρες το θελουν πραγματικα αυτο... εγω χαρηκα πολυ με την συνεπιμελεια, γιατι μεχρι τωρα, ο ανδρας που χωριζε, παρκαριζε τα παιδια στην πρωην, εδινε εκει μια διατροφη κι εκανε νεα καριερα, ελευθερος κι ωραιος. και η γυναικα απο σπανια εως ποτε δεν ειχε τον χρονο και τις συνθηκες να κανει μια νεα σχεση. τωρα θα εχει. αμην!!!
    στην διατροφη, δεν αλλαζει κατι. παντα κοινη υποχρεωση ηταν η διατροφη. και οι δυο εδιναν αναλογα με την δυνατοηττα τους. ανε χει δυνατοηττα μονο ο ανδρας, παλι θα δινει για τα πιδια του την δινει, οχι για την πρωην. ποιος θα τα ταιζει τα παιδια του; η γειτονια;; αν εχει λεφτα και η γυναικα, κι αυτη πληρωνει και τωρα. μην ανησυχεις..


    Προσωπικά δεν θέλω να κάνω κουμάντο σε κανέναν ούτε κάποιος θα έπρεπε να κάνει κουμάντο σε κάποιον. Αλλά ο δικός μου γενικά θέλω να ξέρω που είναι. Θέλω να ξέρω τι γίνεται στη ζωή του. Είμαι κτητικός δεν το αρνούμαι αλλά όχι βίαιος. Και σίγουρα μια γυναίκα πρέπει να είναι χειραφετημένη, αλλά περαν της ισότητας το θέμα είναι κοινωνικοπολιτικό. Με βασικό μισθό 500 κάτι ο άντρας θα κάνει 2 δουλειές και η γυναίκα μια και το παιδί θα μεγαλώνει με γιαγιάδες. Πολλές γυναίκες απλά επιλέγουν έναν ματσωμένο γιατί έχουμε εξαθλιωθεί σαν κοινωνία και δεν θέλουν να το ζήσουν όλο αυτό.
    Και ο άντρας απλά παχαίνει επειδή είναι σε ένα γραφείο όλη μέρα να δουλεύει στο άγχος και πεθαίνει από έμφραγμα στα 50.
    δεν σου ειπε κανεις οτι εισαι βιαιος!! το να εισαι κτητικος ειτε γκει ειτε στρ8, δεν σημαινει οτι θα γινεις και βιαιος. υπαρχουν και νορμαλ ανθρωποι, που ξερουν που να σταματουν.μα φυσικα, οταν η γυναικα βρισκει ανδρες που της λενε οτι οι δουλειες του σπιτιου ειναι δικη της υποχρεωση, οπως και το μεγαλωμα των παιδιων, την καλουν δλδ να προσαρμοστει στους κανονες της πατριαρχιας, οταν αυτη δεχεται αυτους τους ορους, πολυ λογικο ειναι να προτιμησει το Α Αρσενικο ,που θα ειναι ο αληθινος κουβαλητης οπως λενε οι κανονες και ο provider, παρα να παριστανει την δουλαρα, που ενω μεγαλωνει τα παιδια, φροντιζει το σπιτι και τον ανδρα πρεπει για να τσονταρει ΚΑΙ στα λεφτα που δενε χει ο αλλος, να κανει κι η ιδια αλλες 2 δουλειες, μαζι με αυτες του σπιτιου δηλαδη, συνολικα τεσσερις!!!
    αν θελετε χειραφετημενες γυναικες που δεν κοιτουν το πορτοφολι σας και ειναι συνοδοιποροι στις υποχρεωσεις και στην οικογενεια, να μαθετε να αναλαμβανετε ισες δουλειες μεσα στο σπιτι και στ παιδια και παντου. αλλιως, βρειτε λεφτα εσεις, αν θελετε να παριστανετε τις κολωνες του σπιτιου....



    Επίσης το θέμα είναι μην πάμε από την "πατριαρχία" στην "μητριαρχία". Θέλουμε ισότητα αλλά πολλές από τις γυναίκες που τάσσονται ενάντια της πατριαρχίας κατά βλάση θέλουν σκλάβους τους άντρες. Για αυτό υπάρχει και όρος φεμναζί. Τα πράγματα είναι σύνθετα γιατί τα 2 άκρα είναι ο άντρας και η γυναίκα (cis str8 male/female) και πλέον θα δεις πολλούς άντρες να "κατηγορούν" (σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι κατηγορία το να είσαι) ορισμένες από τις γυναίκες ότι είναι λεσβίες και μισούν τους άντρες. Και ορισμένες φορές το εισπράτω αυτό. Για κάποιο λόγο στην έρευνα που κινούμαι περιστοιχίζομαι από γυναίκες. Υπάρχουν και άντρες, σαφώς λιγότεροι (στη βιολογία αναφέρομαι) αλλά είναι γυναικοκρατούμενο το μέρος. Εκεί που πήγα μου λένε ότι είχαν να δουν άντρα 8 χρόνια (σαν ερευνητή). Και ένας άλλος που ήρθε μετά από εμένα ήταν γκει (του φαινόταν και κάποια στιγμή δεν το είπε). Και λέω άν ημουν str8 δεν θα ξερα πως να τις προσεγγίσω γιατί με αυτά που ακούω ακόμα και το φλερτ μπορεί να το εκλάβουν ως παρενόχληση. Αν αύριο ξύπναγα στρ8 δεν θα ξερα πως να πλησιάσω μια γυναίκα παρότι είμαι εμφανήσιμος.

    εδω τσουβαλιαζεις, αρες-μαρες. οι γυναικες δεν θελουν σκλαβους, θελουν ισοτητα.
    αυτα τα λενε και για τους ανδρες γκει, οτι μισουν τις γυναικες. αλλα ειναι ολα σαχλαμαρες.
    ΑΝ ησουν στρ8, που δεν εισαι, οποτε δεν ξερω γιατι το συζηταμε, δεν χρειαζοταν να την πεσεις στις συνεργατιδες σου, υπαρχουν γυναικες και αλλου. ασε που δεν ειναι επαγγελματικη συμπεριφορα. αν ωστοσο τυχαινε να τα βρειτε με καποια, απλα δεν θα προβληματιζοσουν!


    και για να πω ένα γενικό σχόλιο, απλά είμαι στεναχωρημένος με αυτό το θέμα. Δεν θέλω κανείς να μισεί κανέναν. Ούτε άντρες να σκοτώνουν τις γυναίκες ούτε οι γυναίκες να "τρώνε" τους άντρες. Αυτό
    κι εγω δεν θελω κανεις να μισει κανεναν, αλλα αυτο ειναι ευχολογιο, δυστυχως... η πραγματικοτητα εχει μεγαλες αδικιες, ανισοτητες και προβληματικους...

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Αγαπητε συμφορουμιτη Noctis μην αφησεις τα κοριτσια του φορουμ να σε παρασυρουν σε ατερμονες συζητησεις περι του τι ειναι ο φεμινισμος η πατριαρχια κτλ . αυτα ειναι σιγουρο οτι δεν ξερουν. μου θυμιζουν εντονα τους νεαρους αριστερους επαναστατες που ονειρευονται εναν κοσμο χωρις κοινωνικες ταξεις και σε καθε περιτωση καλλιτερο απο τον τωρινο που νομιζουν οτι μπορουν να τον φτιαξουν αγνοωντας πως ζησαν οι ανθρωποι στον ΥΠΑΡΚΤΟ σοσιαλισμο και τα αιτια της ολοκληρωτικης καταστροφης του.

    ο συγχρονος φεμινισμος δεν ειναι μια ιδεολογια ισοτητος μεταξυ των ανθρωπων αντρων και γυναικων αλλα μια ιδεολογια ρατσισμου και φασισμου και μισους προς καθε αντρα μονο και μονο γιατι γεννηθηκε τετοιος.
    για αυτο σημερα τον βλεπουμε πολλες φορες να συμπλεει με αριστεριστικες μαρξιστικες ιδεοληψιες θεωριες και αιρεσεις που θεωρουν οτι οι γυναικες και οι αντρες αποτελουν κοινωνικες ταξεις με διαφορετικα συμφεροντα.
    ο σημερινος φεμινισμος ειναι το ιδεολογημα που θεωρει καθε αντρα
    ως εν δυναμει βιαστη,
    δολοφονο,
    κακοποιητη
    κατεπιεστη γυναικων
    δημιουργο της πατριαρχιας προς οφελος του.
    για τον φεμινισμο η αντρικη συμπεριφορα ειναι αιτιο πολεμων και πολλων αλλων δεινων στην παγκοσμια ιστορια
    η αρσενικη σεξουαλικοτητα για τις φεμινιστριες, η φυσικη του αναγκη του να εχει πολλες ερωτικες συντροφους για τις φεμινιστριες ειναι κοκκινο πανι και για αυτο προσπαθουν με καθε τροπο να την περιορισουν ενοχοποιησουν καταστειλουν οσο περισσοτερο μπορουν.


    βεβαια για να μην μακρυγορω πολλες θα πουνε οτι δεν ειναι ετσι και ειναι αλλιως αλλα η ιστορια τις διαψευδει.
    σημερα οι φεμινιστριες δυστυχως μπορουν να πουνε οτι ρατσιστικο θελουν εναντιων των αντρων ουσιαστικα χωρις καμμια απολυτως συνεπεια.
    το βασικο που πρεπει να ξερουμε εμεις οι αντρες ειναι οτι η συγχρονες φεμινιστριες θεωρουν τους αντρες ως κοινωνικη ταξη που τις εχθρευεται και ως εκ τουτου ολοι τους ειναι εχθροι τους εν τη γενεσει τους ανεξαρτητα απο τον χαρακτηρα τους.

    για αυτο οταν ακουμε απο γυναικες λογια οπως φεμινισμος, κουλτουρα βιασμου, ο βιαστης εισαι εσυ, τοξικη αρρενωποτητα πατριαρχια κτλ κτλ πρεπει να τις αφηνουμε με τις γατες τους.

    για να μην καθομαι τωρα και τα μαζευω εγω και εαν εχεις πραγματικο ενδιαφερον ριξε μια ματια μονο σε αυτο το νημα να δεις ποσες προσωπικες επιθεσεις χαρακτηρισμους υπονοουμενα για την σεξουαλικοτητα μου κτλ δεχτηκα απο αυτες που αυτοαποκαλουνται φεμινιστριες χωρις εγω να εχω κανει καμμια προσωπικη επιθεση για να καταλαβεις για τι μισος σου λεω οχι μονο για μεναν αλλα για καθε εναν που δεν συμφωνει μαζι τους

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Αγαπητε συμφορουμιτη Noctis μην αφησεις τα κοριτσια του φορουμ να σε παρασυρουν σε ατερμονες συζητησεις περι του τι ειναι ο φεμινισμος η πατριαρχια κτλ . αυτα ειναι σιγουρο οτι δεν ξερουν. μου θυμιζουν εντονα τους νεαρους αριστερους επαναστατες που ονειρευονται εναν κοσμο χωρις κοινωνικες ταξεις και σε καθε περιτωση καλλιτερο απο τον τωρινο που νομιζουν οτι μπορουν να τον φτιαξουν αγνοωντας πως ζησαν οι ανθρωποι στον ΥΠΑΡΚΤΟ σοσιαλισμο και τα αιτια της ολοκληρωτικης καταστροφης του.

    ο συγχρονος φεμινισμος δεν ειναι μια ιδεολογια ισοτητος μεταξυ των ανθρωπων αντρων και γυναικων αλλα μια ιδεολογια ρατσισμου και φασισμου και μισους προς καθε αντρα μονο και μονο γιατι γεννηθηκε τετοιος.
    για αυτο σημερα τον βλεπουμε πολλες φορες να συμπλεει με αριστεριστικες μαρξιστικες ιδεοληψιες θεωριες και αιρεσεις που θεωρουν οτι οι γυναικες και οι αντρες αποτελουν κοινωνικες ταξεις με διαφορετικα συμφεροντα.
    ο σημερινος φεμινισμος ειναι το ιδεολογημα που θεωρει καθε αντρα
    ως εν δυναμει βιαστη,
    δολοφονο,
    κακοποιητη
    κατεπιεστη γυναικων
    δημιουργο της πατριαρχιας προς οφελος του.
    για τον φεμινισμο η αντρικη συμπεριφορα ειναι αιτιο πολεμων και πολλων αλλων δεινων στην παγκοσμια ιστορια
    η αρσενικη σεξουαλικοτητα για τις φεμινιστριες, η φυσικη του αναγκη του να εχει πολλες ερωτικες συντροφους για τις φεμινιστριες ειναι κοκκινο πανι και για αυτο προσπαθουν με καθε τροπο να την περιορισουν ενοχοποιησουν καταστειλουν οσο περισσοτερο μπορουν.


    βεβαια για να μην μακρυγορω πολλες θα πουνε οτι δεν ειναι ετσι και ειναι αλλιως αλλα η ιστορια τις διαψευδει.
    σημερα οι φεμινιστριες δυστυχως μπορουν να πουνε οτι ρατσιστικο θελουν εναντιων των αντρων ουσιαστικα χωρις καμμια απολυτως συνεπεια.
    το βασικο που πρεπει να ξερουμε εμεις οι αντρες ειναι οτι η συγχρονες φεμινιστριες θεωρουν τους αντρες ως κοινωνικη ταξη που τις εχθρευεται και ως εκ τουτου ολοι τους ειναι εχθροι τους εν τη γενεσει τους ανεξαρτητα απο τον χαρακτηρα τους.

    για αυτο οταν ακουμε απο γυναικες λογια οπως φεμινισμος, κουλτουρα βιασμου, ο βιαστης εισαι εσυ, τοξικη αρρενωποτητα πατριαρχια κτλ κτλ πρεπει να τις αφηνουμε με τις γατες τους.

    για να μην καθομαι τωρα και τα μαζευω εγω και εαν εχεις πραγματικο ενδιαφερον ριξε μια ματια μονο σε αυτο το νημα να δεις ποσες προσωπικες επιθεσεις χαρακτηρισμους υπονοουμενα για την σεξουαλικοτητα μου κτλ δεχτηκα απο αυτες που αυτοαποκαλουνται φεμινιστριες χωρις εγω να εχω κανει καμμια προσωπικη επιθεση για να καταλαβεις για τι μισος σου λεω οχι μονο για μεναν αλλα για καθε εναν που δεν συμφωνει μαζι τους
    το περιεργο βεβαια ειναι οτι "εμεις" ειμαστε με ανδρες που αγαπαμε και ε ρωτευομαστε και θαυμαζουμε, γιατι δεν ειναι σαν τα μουτρα σου, και βεβαια, δεν μας εχθρευονται, ενω τελικα εσυ εισαι αυτος που ειναι με τις γατες του, γιατι ποια να θελει εναν θλιβερο κολλημενο μισογυνη, που επιπλεον δενε χει κανενος ειδους προσον ενος αξιοθαυμαστου αρσενικου, απο αυτα που εξυμνει η πατριαρχια;;; lose- lose situation...

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και προσπαθώ να το προσεγγίσω.
    Φοβάμαι ότι βασικό μέρος του προβλήματος είναι ότι οι άντρες δεν μαθαίνουν την αγάπη και ξέρουν ότι για τις γυναίκες είναι αναλώσιμοι. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω εγώ. Ίσως και εσείες οι γυναίκες αν δεν υπάρξετε άντρες δεν θα νιώσετε ποτέ τι λέω. Πολλές φορές το να είσαι άντρας είναι πολύ δύσκολο και δεν το λέει κανέας. Και όσο δεν προσεγγιστούν οι άντρες και δεν απελευερωθούν από τα στερεότυπα μέρος των οποίων δημιουργούν οι γυναίκες τόσο δεν θα αλλάζει κάτι. Δεν είναι κανείς με το μέρος των αντρών και αυτό σκάει μέσα σε μερικούς. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ούτε φυσικά να κατηγορίσω τις γυναίκες αλλά αν ορισμένοι είναι τέρατα ίσως έχουν γίνει και από το χέρι γυναικών (όχι ότι κάτι είπε μια γυναίκα και τον θύμωσε, αλλά διαχρονικά τι έχει ζήσει ως άντρας και πόσες φορές δεν μπορεί να αναπνεύσει συνασθηματικά). Το λήγω εδώ.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Καμία σχέση όλα αυτά με το θέμα όμως και δυστηχως κάτι τέτοιες ευκαιρίες βρίσκουν ορισμένοι να εκφράζουν τις ακραίες απόψεις τους ...

    Ούτε πατριαρχικές απόψεις χωράνε αλλά ούτε ακραίες φεμινιστικές ...

    Είναι καθαρά ψυχολογικοί οι παράγοντες όλου αυτού και αποδεικνύεται και από την μετέπειτα αντίδραση του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καμία σχέση όλα αυτά με το θέμα όμως και δυστηχως κάτι τέτοιες ευκαιρίες βρίσκουν ορισμένοι να εκφράζουν τις ακραίες απόψεις τους ...

    Ούτε πατριαρχικές απόψεις χωράνε αλλά ούτε ακραίες φεμινιστικές ...

    Είναι καθαρά ψυχολογικοί οι παράγοντες όλου αυτού και αποδεικνύεται και από την μετέπειτα αντίδραση του ...
    Ποιες είναι οι ακραίες φεμινιστικές απόψεις;;;

    Ψυχολογικοί παράγοντες τι εννοείς; Είναι ένα έγκλημα που έχει βαθιά τις ρίζες του στην πατριαρχία γιαυτό και χαρακτηρίστηκε από το σύνολο σχεδόν της κοινωνίας ως γυναικοκτονία κι όχι απλά ένας φόνος από έναν ψυχικά διαταραγμένο σύζυγο. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος αυτός πίστευε ότι είχε δικαίωμα να την έλεγχει κάθε δευτερόλεπτο της ζωής της και είχε δικαίωμα ακόμα και να την σκοτώσει προκειμένου να μην τον αφήσει δείχνουν από μόνα τους πόσο κτήμα του την θεωρούσε, πόσο πολύ της είχε αφαιρέσει σχεδόν κάθε άνθρωπινη υποστάση και αποτελούσε για αυτόν περισσότερο τρόπαιο.

    Αν την είχε σκοτώσει επειδή είναι ένας ψυχικά ασθενής άνθρωπος δεν θα μιλούσαμε για γυναικοκτονία με τον ίδιο τρόπο που δεν μιλάμε για γυναικοκτονία όταν ένας άντρας οδηγός σκοτώσει μια γυναίκα σε κάποιο τροχαίο.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ποιες είναι οι ακραίες φεμινιστικές απόψεις;;;

    Ψυχολογικοί παράγοντες τι εννοείς; Είναι ένα έγκλημα που έχει βαθιά τις ρίζες του στην πατριαρχία γιαυτό και χαρακτηρίστηκε από το σύνολο σχεδόν της κοινωνίας ως γυναικοκτονία κι όχι απλά ένας φόνος από έναν ψυχικά διαταραγμένο σύζυγο. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος αυτός πίστευε ότι είχε δικαίωμα να την έλεγχει κάθε δευτερόλεπτο της ζωής της και είχε δικαίωμα ακόμα και να την σκοτώσει προκειμένου να μην τον αφήσει δείχνουν από μόνα τους πόσο κτήμα του την θεωρούσε, πόσο πολύ της είχε αφαιρέσει σχεδόν κάθε άνθρωπινη υποστάση και αποτελούσε για αυτόν περισσότερο τρόπαιο.

    Αν την είχε σκοτώσει επειδή είναι ένας ψυχικά ασθενής άνθρωπος δεν θα μιλούσαμε για γυναικοκτονία με τον ίδιο τρόπο που δεν μιλάμε για γυναικοκτονία όταν ένας άντρας οδηγός σκοτώσει μια γυναίκα σε κάποιο τροχαίο.
    Το να βλέπεις γυναίκες να δολοφονούνται είναι κάτι πολύ θλιβερό και ανησυχητικό και δημιουργεί σε εμένα και στους περισσότερους το ερώτημα μα πως γίνεται για μια ηλίθια αφορμή κάποιος να σκοτώνει τη γυναίκα του; Και πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτή η πληγή της κοινωνίας. Θεωρώ όμως ότι έχουμε βρει την πατριαρχία λέμε αυτή τη λέξη αποδίδουμε τα πάντα σε αυτή και κάπου χανόμαστε. Οι περισσότεροι νομίζω δεν καταλαβαίνουν καν την έννοια. Είμαστε σε ένα στάδιο α σκότωσε τη γυναίκα του πατριαρχία τέλος, χωρίς να βλέπουμε όλες τις λεπτομέρειες. Δεν μπορώ να καταλάβω ότι απλά κάποιος θεωρεί τη ζωή του άλλου κατώτερη, ότι αυτό είναι ικανό να απαντήσει το κίνητρο σε αρκετές περιπτώσεις. Σίγουρα κάποιοι είναι κρετίνοι. Ούτε πάω να κατηγορίσω το θύμα σε καμία από τις περιπτώσεις. αλλά αν νιώσουμε και μάθουμε (το οποίο δεν είναι εύκολο δεν μπορεί να μάθει όλες τις λεπτομέρειες η κοινή γνώμη, εμείς) τι οδήγησε στο έγκλημα ίσως ξεφύγουμε από το άπσρο μαύρο και δούμε τι γίνεται. Και για να γίνει αυτό δεν νομίζω ότι βοηθάει να έχουμε by default ένοχο τον άντρα. Όταν ο πιλότος έζησε (πριν ομολογήσει) ξέρετε πόσοι γράφαν ότι γτ δν σκότωσαν αυτόν οι κλέφτες; Είναι απολύτως οκ στην κοινωνία μας ο άντρας να πεθάνει, η γυναίκα γίνεται είδηση. Ακόμα και μια γυναίκα που σκότωσε τον άντρα της και τον έψαχνε στη νικολούλη δεν άνοιξε ρουθούνι. Ορισμένες φορές πρέπει να δουμε και τον καθρέπτη για απαντήσεις. Μήπως και εμείς έχουμε βάλει το λιθαράκι μας σε όλο αυτό; Εννοώ σαν κοινωνία όχι το θύμα στο θύτη.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το να βλέπεις γυναίκες να δολοφονούνται είναι κάτι πολύ θλιβερό και ανησυχητικό και δημιουργεί σε εμένα και στους περισσότερους το ερώτημα μα πως γίνεται για μια ηλίθια αφορμή κάποιος να σκοτώνει τη γυναίκα του; Και πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτή η πληγή της κοινωνίας. Θεωρώ όμως ότι έχουμε βρει την πατριαρχία λέμε αυτή τη λέξη αποδίδουμε τα πάντα σε αυτή και κάπου χανόμαστε. Οι περισσότεροι νομίζω δεν καταλαβαίνουν καν την έννοια. Είμαστε σε ένα στάδιο α σκότωσε τη γυναίκα του πατριαρχία τέλος, χωρίς να βλέπουμε όλες τις λεπτομέρειες. Δεν μπορώ να καταλάβω ότι απλά κάποιος θεωρεί τη ζωή του άλλου κατώτερη, ότι αυτό είναι ικανό να απαντήσει το κίνητρο σε αρκετές περιπτώσεις. Σίγουρα κάποιοι είναι κρετίνοι. Ούτε πάω να κατηγορίσω το θύμα σε καμία από τις περιπτώσεις. αλλά αν νιώσουμε και μάθουμε (το οποίο δεν είναι εύκολο δεν μπορεί να μάθει όλες τις λεπτομέρειες η κοινή γνώμη, εμείς) τι οδήγησε στο έγκλημα ίσως ξεφύγουμε από το άπσρο μαύρο και δούμε τι γίνεται. Και για να γίνει αυτό δεν νομίζω ότι βοηθάει να έχουμε by default ένοχο τον άντρα. Όταν ο πιλότος έζησε (πριν ομολογήσει) ξέρετε πόσοι γράφαν ότι γτ δν σκότωσαν αυτόν οι κλέφτες; Είναι απολύτως οκ στην κοινωνία μας ο άντρας να πεθάνει, η γυναίκα γίνεται είδηση. Ακόμα και μια γυναίκα που σκότωσε τον άντρα της και τον έψαχνε στη νικολούλη δεν άνοιξε ρουθούνι. Ορισμένες φορές πρέπει να δουμε και τον καθρέπτη για απαντήσεις. Μήπως και εμείς έχουμε βάλει το λιθαράκι μας σε όλο αυτό; Εννοώ σαν κοινωνία όχι το θύμα στο θύτη.
    Ναι ένας άνθρωπος μπορεί για μια ασήμαντη αφορμή να σκοτώσει κάποιον άλλον. Εχουν γίνει τέτοια εγκλήματα, για μια θέση παρκινγκ πχ.
    Δε νομίζεις όμως ότι σαν πολλοί άνθρωποι (εννοώ διαχρονικά και ανά τον κόσμο) να μαζεύτηκαν που για ασήμαντες αφορμές σκοτώνουν τις συζυγούς/συντρόφους τους; Είναι πιστεύεις τυχαίο και απλά έχει να κάνει με τον άνθρωπο;;; Θα λέγαμε έτυχε, αν μιλούσαμε για μεμονωμένα περιστατικά, εδώ δεν μιλάμε για μεμονωμένα όμως, μιλάμε για πλήθος ξυλοδαρμών, βίας σε τεράστια ποσοστά με πολλά από αυτά να καταλήγουν σε φόνο! θα ήταν τουλάχιστον επιπόλαιο και αφελές αν δεν αναζητούσαμε ως κοινωνία την βαθύτερη αιτία πίσω από όλη αυτή την βία.
    Γιαυτό ο όρος γυναικοκτόνια , γιαυτό αναφέρεται η πατριαρχία ως βαθύτερο αίτιο πέρα από την πρώτη ανάγνωση.

    Γιατί στατιστικά αποδείχθηκε πως όλη αυτή η βία κατά των γυναικών έχει κοινό παρανομαστή. Έχει έναν άντρα που νιώθει ανώτερος, που νιώθει πως έχει δικαίωμα στον απόλυτο έλεγχο της ζωής της γυναίκας/ συντρόφου του, που δεν μπορεί να διαχειριστεί την απόρριψη γιατί η κοινωνία τον όρισε ως δυνατό αρσενικό, που θα χλευαστεί αν θες απτην υπόλοιπη κοινωνία αν η γυναίκα του τον αφήσει για κάποιον άλλον που νιώθει ελλειπής και θίγεται η αρεννωπότητα του αν η γύναικα του τον αφήσει.

    Κι αυτός ο άνδρας ακόμα "θύμα" αυτής της νοοτροπίας είναι που του στέρησε το δικαίωμα να είναι σε επαφή με τον πραγματικό του εαυτό, κι αυτόν τον άνδρα μια γυναίκα τον μεγάλωσε και τον έμαθε πως αμα θες ένα κορίτσι, αυτό δεν έχει δικαίωμα να μην σε θέλει.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    . Όταν ο πιλότος έζησε (πριν ομολογήσει) ξέρετε πόσοι γράφαν ότι γτ δν σκότωσαν αυτόν οι κλέφτες; Είναι απολύτως οκ στην κοινωνία μας ο άντρας να πεθάνει, η γυναίκα γίνεται είδηση. Ακόμα και μια γυναίκα που σκότωσε τον άντρα της και τον έψαχνε στη νικολούλη δεν άνοιξε ρουθούνι. Ορισμένες φορές πρέπει να δουμε και τον καθρέπτη για απαντήσεις. Μήπως και εμείς έχουμε βάλει το λιθαράκι μας σε όλο αυτό; Εννοώ σαν κοινωνία όχι το θύμα στο θύτη.
    Βρε συ Noctis, επειδή αυτό είδα να το αναφέρεις ξανά, τι σε ενόχλησε αυτό και τι σχέση έχει με το ποιον θεωρεί ένοχο η κοινωνία; ο συγκεκριμένος φώναζε πως είναι ένοχος απτην αρχή, μονο η αστυνομία δεν το χε καταλάβει, όλη η υπόλοιπη Ελλαδα ήμασταν σίγουροι πως ήταν ένοχος.
    Αναρωτιόντουσαν πολλοί γιατί δεν σκότωσαν οι ληστές αυτόν και σκότωσαν την γυναίκα γιατί ήταν το λογικό. Όταν πας να ληστέψεις φαντάζομαι θες να εξολοθρεύσεις αυτόν που έχει την μεγαλύτερη σωματική δύναμη και σου είναι πιο επικίνδυνος. Δεν θα ξέρανε οι ληστές αν η κοπέλα έκανε πολεμικές τέχνες ή όχι. Είχαν απέναντι τους μια κοπελίτσα και έναν άντρα. Το λόγικο ήταν να θέλουν να προστατευτουν απτον άντρα πρώτα. Ήταν εντελώς παράλογο να χουν σκοτώσει την κοπέλα κι ο άλλος να μην έχει ούτε γρατσουνιά. Εσύ δηλαδή πώς το φαντάζεσαι; αν είσια με μια κοπέλα και σας ορμήξουν ληστές σε ποιον θα ορμήξουν πρώτα; στην κοπέλα;

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ποιες είναι οι ακραίες φεμινιστικές απόψεις;;;

    Ψυχολογικοί παράγοντες τι εννοείς; Είναι ένα έγκλημα που έχει βαθιά τις ρίζες του στην πατριαρχία γιαυτό και χαρακτηρίστηκε από το σύνολο σχεδόν της κοινωνίας ως γυναικοκτονία κι όχι απλά ένας φόνος από έναν ψυχικά διαταραγμένο σύζυγο. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος αυτός πίστευε ότι είχε δικαίωμα να την έλεγχει κάθε δευτερόλεπτο της ζωής της και είχε δικαίωμα ακόμα και να την σκοτώσει προκειμένου να μην τον αφήσει δείχνουν από μόνα τους πόσο κτήμα του την θεωρούσε, πόσο πολύ της είχε αφαιρέσει σχεδόν κάθε άνθρωπινη υποστάση και αποτελούσε για αυτόν περισσότερο τρόπαιο.

    Αν την είχε σκοτώσει επειδή είναι ένας ψυχικά ασθενής άνθρωπος δεν θα μιλούσαμε για γυναικοκτονία με τον ίδιο τρόπο που δεν μιλάμε για γυναικοκτονία όταν ένας άντρας οδηγός σκοτώσει μια γυναίκα σε κάποιο τροχαίο.
    Ποιο είναι για εσένα το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που σε κάνει να υποστηρίζεις ότι όλο αυτό είναι πατριαρχικό αποτέλεσμα ?

    Η μετέπειτα συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου ειδικά η ηρεμία που παρουσίαζε πριν αποκαλυφθεί όλο αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι υποβόσκει ψυχικό νόσημα .
    Πέραν τούτου όμως...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βρε συ Noctis, επειδή αυτό είδα να το αναφέρεις ξανά, τι σε ενόχλησε αυτό και τι σχέση έχει με το ποιον θεωρεί ένοχο η κοινωνία; ο συγκεκριμένος φώναζε πως είναι ένοχος απτην αρχή, μονο η αστυνομία δεν το χε καταλάβει, όλη η υπόλοιπη Ελλαδα ήμασταν σίγουροι πως ήταν ένοχος.
    Αναρωτιόντουσαν πολλοί γιατί δεν σκότωσαν οι ληστές αυτόν και σκότωσαν την γυναίκα γιατί ήταν το λογικό. Όταν πας να ληστέψεις φαντάζομαι θες να εξολοθρεύσεις αυτόν που έχει την μεγαλύτερη σωματική δύναμη και σου είναι πιο επικίνδυνος. Δεν θα ξέρανε οι ληστές αν η κοπέλα έκανε πολεμικές τέχνες ή όχι. Είχαν απέναντι τους μια κοπελίτσα και έναν άντρα. Το λόγικο ήταν να θέλουν να προστατευτουν απτον άντρα πρώτα. Ήταν εντελώς παράλογο να χουν σκοτώσει την κοπέλα κι ο άλλος να μην έχει ούτε γρατσουνιά. Εσύ δηλαδή πώς το φαντάζεσαι; αν είσια με μια κοπέλα και σας ορμήξουν ληστές σε ποιον θα ορμήξουν πρώτα; στην κοπέλα;
    Αυτό που έκανε ήταν φρικτό και δεν μου φάνηκε κάτι τόσο φρικτό η πιο πιθανή εξήγηση. Με πείρξε για αυτό που είπα προηγουμένως, ότι αν είχε πεθάνει εκείνος κανείς δεν θα σκεφτόταν το ανάποδο. Απλά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ο άντρας φταίει εκ προοϊμίου και με στεναχωρεί γιατί σκέφτομαι ότι και εγώ ως άντρας έτσι αντιμετωπίζομαι από την κοινωνία. Εγώ θεώρησα ότι αυτός ήταν ψύχραιμος και "συμμορφώθηκε" για αυτό επέζησε. Τώρα τις πολεμικές τέχνες τις ακούω βερεσέ. Γιατί πολλοί πάνε πολεμικές τέχνες (και εγώ πάω) και νομίζουν ότι μπορούν να "κερδίσουν" σε μια "μάχη". Όμως ο άλλος δεν θέλει να δώσει ματς, να σου ρίξει μια με το όπλο θέλει. Ειδικά κοπέλες επειδή βλέπω στην πυγμαχία, κάνουν κάμψεις, κοιλιακούς και μερικές ακόμα ασκήσεις, βαράνε λίγο σάκο και λένε ότι ξέρουν πυγμαχία και θα νομίζουν ότι χωρίς να χουν παίξει με αντίπαλο μπορούν να αντισταθούν.
    Για αυτό βγαίνω με αγόρια :P Σου είπα τι σκέφτηκα, ότι απλά τον έδεσαν και δεν είχαν λόγο να τον σκοτώσουν και ότι αυτή την έπιασε υστερία οπότε μου φάνηκε "λογικό".

    Επίσης είχα έναν φίλο που φοβόταν να γυρίσει σπίτι μόνος του βράδυ και τον κορόιδευαν οι κοπέλες της παρέας (λύκειο αυτό) οι οποίες όμως ήθελαν εμένα να τις γυρνάω.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιο είναι για εσένα το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που σε κάνει να υποστηρίζεις ότι όλο αυτό είναι πατριαρχικό αποτέλεσμα ?

    Η μετέπειτα συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου ειδικά η ηρεμία που παρουσίαζε πριν αποκαλυφθεί όλο αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι υποβόσκει ψυχικό νόσημα .
    Πέραν τούτου όμως...
    Το εξήγησα παραπάνω πολύ αναλυτικά γιατί θεωρώ κι εγώ όπως πολλοί ότι είναι αποτέλεσμα της πατριαρχίας αυτο το έγκλημα όπως και άλλα παρόμοια. Επιγραμματικά θα σου αναφέρω τα εξής :
    1. συνεχής κι αδιάκοπος έλεγχος από τον θύτη (είχε εφαρμογή ώστε να γνωρίζει ακριβώς τις κινήσεις της)
    2. αίσθηση ανωτερότητας η οποία φαίνεται ακόμα και στην επιλογή της συζύγου (την παντρεύτηκε ούσα ακόμα έφηβος!!!)
    3. πλήρης αποκοπή της από το ευρύτερο περιβάλλον (πάλι για να έχει τον πλήρη έλεγχο πάνω της)
    4. άσκηση ακραίας βίας και στέρηση κάθε ελευεθρίας της αφού ήταν υποχρεωμένη ακόμα και στον ψυχ να πηγαίνει μαζί του
    5. μη αποδοχή του αιτήματος της να χωρίσουν

    Πολύ επιγραμματικά όλα αυτά, αλλά από όλη την συμεπριφορά του κι από όσα έχουν γίνει γνωστά είναι ηλιου φαεινότερο ότι ήθελε και ήταν ο άντρας αφέντης στην ζωή της και θεωρούσε ότι είχε κάθε δικαίωμα να κάνει ο, τι θελει μαζί της με αποκορύφωμα την στέρηση της ίδιας της της ζωής. Το θεωρούσε δικαίωμα του. Γιαυτό και η ψυχραιμία μετά και η προσπάθεια να παραπλανήσει τους πάντες. Είχε σκοτώσει άνθρωπο αλλά θεωρούσε πως είχε δικαίωμα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του ήρεμα με το παιδί απ το οποίο στέρησε την μάνα του.

    Μα ακριβώς η μετέπειτα συμεπριφορά του είναι αυτή που αποδεικνύει ότι δεν πρόκειται να ψυχικά ασθενές άνθρωπο. Γαυτό τον λόγο δεν του αναγνώρισε τίποτα τέτοιο το δικαστήριο και διέταξε την προφυλάκιση του, γιαυτό τον λόγο δεν ζήτησαν καν οι δικηγόροι του την εξέταση του. Ψυχικά ασθενής άνθρωπος που να μπορεί να στήσει μετά όλο αυτό το θέατρο με τόση ψυχραιμία είναι σαφές πως δεν υπάρχει.

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-2020, 10:06
  2. Εθισμος στο βιαγκρα: ειναι πραγματικος
    By Ορέστης in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2018, 08:17
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  4. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 16:58
  5. Replies: 10
    Last Post: 28-09-2010, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •