Ειναι λογικο??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    Ειναι λογικο??

    ηθελα να ρωτησω ειναι λογικο οτι ολες μα ολες οι κρισεις που παθαινω(κρισεις πανικου ειναι περασα ολουσ τους γιατρους)να ερχονται χωρις λογο και αιτια σε τυχαια στιγμη της μερας εννοω χωρις να ανχωθω χωρις ερεθισμα δηλαδη...

    επισης ειναι λογικο να παθαινω την κριση και μετα να εχω τα συμπτωματα για ολη τη μερα και ισως και την επομενη??

    και κατι αλλο παθαινω κρισεις καθε περιπου 4 μερες(με χαλανε και τισ επομενες βεβαια μερες )και πιστευω πως αραιωνουν τα αντιμετωπιζω χωρις φαρμακα και δεν εχω παει σε ψυχιατρο μονο ενα φιλο μου ψυχολογο ειδα κανω καλα αραγε??

    (να ενημερωσω οι αρχισα να χω κρισεις μετα απο μια ζαλαδα τυχαια και φοβο οτι πασχω απο κατι σοβαρο κατι που μου αποκλεισαν οι γιατροι)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    kosto30 den uparxei logiko stis kriseis panikou dustuxws...
    ...ola mas fainonte paraloga k auth einai k h pagidaaaaaaaaaaaaaaaa!!
    einai enas faulos kyklos pou krataei se engrigorsi to fovo mas,ola mas fovizoun,mas mperdeuoyn,to mystiko??!!
    na mhn dineis simasia...poso eukolo einai ayto vevaia...einai 1 allo thema!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    πολυσωστο και πολυ αμεσο εχεις δικιο...καποια αλλη γνωμη??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    poso xronwn eisai?poso kairo upofereis?

  5. #5
    Την ιδια απορια ειχα κι εγω!μα γιατι?χωρις λογο κανενα να το παθω!αλλα τελικα υπηρχε παντα λογος απλα δε τον εβλεπα...ειτε παρερμηνευα εναν πονο στο στηθος ειτε ημουν πολυ στεναχωριμενος και δεν εκανα κατι γι αυτο δηλαδη να εκφρασω την λυπη μου κι ετσι εκδηλωνωταν με σωματικα συμπτωματα.

    οσο για τις επομενες μερες που λες ειναι φυσιολογικο το νευρικο σου συστημα μετα απο μια κριση πανικου να ειναι σε υπερδιεργεση διοτι εχεις το φοβο να μην το ξαναπαθεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ειμαι 31 και το εχω παθει εδω και 2μιση μηνες......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Χωρίς να το έχω ψάξει, πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο ερέθισμα για τις κρίσεις πανικού, που μπορεί να μην το αντιλαμβανόμαστε. Εγώ π.χ. ξέρω ότι το άγχος το πυροδοτεί η κοινωνική επαφή ή η σκέψη μιας ενδεχόμενης κοινωνικής επαφής, κυρίως όταν έχει να κάνει με άτομα που δεν τα γνωρίζω καλά ή/και όταν πρέπει να δώσω στοιχεία για την ζωή μου. Δεν με έχει πιάσει δηλαδή ποτέ όταν βρίσκομαι στο σπίτι μου και δεν σκέφτομαι για πιθανές κοινωνικές επαφές. Ποια συμπτώματα εμφανίζεις στις κρίσεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    αισθημα παλμων ανησυχια στεναχωρια τρεμουλο εσωτερικο δεν τρεμουν τα χερια μου δηλαδη και καμια φορα στ αυτια σαν να βουλωνουνε...οντως μπορω να πω οτι αν ειμαι σπιτι δεν με πιανει.παλαιοτερα με επιανε και σπιτι τωρα πλεον οχι....λεω να παω να δω ενα ψυχιατρο αλλα δεν θελω φαρμακα δεν πιστευω οτι η περιπτωση μου ειναι τοσο σοβαρη.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    σημερα δεν ενιωθα καλα ειχα παλι αυτο το ενοχλητικο αισθημα παλμων και βαρυ κεφαλι τα πηρα στο κρανιο ομως και του πηγα κοντρα πηρα τη μουσικουλα μου και πηγα μιση ωρα για γρηγορο περπατημα και πραγματικα με βοηθησε πανω του λοιπον......πιαστε το ταυρο απο τα κερατα....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ναι ειναι λογικο!εγω παντα το παθαινω αμα ειμαι ηρεμη και εγω σημερα δεν ημουν καλα....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    9
    Πωπω!!!!!!Τελικα ημαστε πολλοι!Αυτο καπως με ανακουφιζει,αν και για να ειμαι ειλικρινης,θα προτιμουσα να ειμαι απο την αλλη πλευρα....την \"φυσιολογικη\"...
    Παντως και σε μενα καπως ετσι συμβαινει.Ειμαι νορμαλ,και ξαφνικα ΜΠΑΜ,...ξεσπαει.Δεν εχω καταλαβει ακομα,μετα απο 5χρονια απο την αρχικη εμφανιση ποιες οι αιτιες και αυτο ειναι που με βασανιζει περισσοτερο....Γιατι δεν μπορω να το ελεγξω και να το αποφυγω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    sofaki to pires to u2u pou sousteila???

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    9
    ΣΕ εμενα μιλας?u2u???ειμαι νεα εδω(λιγων ωρων)και πραγματικα δυσκολευομαι....Δεν ειδα κατι,,,,,

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    9
    Haniel.....san na to vrhka....esy to phres to diko mou?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΜΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 2002. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΜΕΝΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΟΗΘΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ.
    ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.
    ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ, ΑΝ ΠΑΜΕ ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ, ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΟΥΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΙΔΙΚΟ, ΔΗΛ. ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •