Απ' όλα έχει ο μπαξές!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    21

    Απ' όλα έχει ο μπαξές!

    Γεια σας!!! Είμαι 28 χρονών και διαγνώστηκα με διαταραχή πανικού το 2003. Έκτοτε έχω "απολαύσει" μεγάλη γκάμα συμπτωμάτων. Έχω ΣΥΝΕΧΩΣ κάτι απ' τα παρακάτω:

    - Κρίσεις πανικού ΦΥΣΙΚΑ. Πέρα απ' αυτές, όμως, όλο και κάτι ακόμα έχω!

    - Άσχετες ταχυκαρδίες στα καλά του καθουμένου - μέχρι 150 σφυγμούς.

    - Δύσπνοια

    - Μουδιάσματα σε χέρια και πόδια

    - Τρέμουλο στην αριστερή πλευρά του σώματος

    - Βούλωμα / βούισμα αυτιών

    - Ακαθησία (για όποιον δεν γνωρίζει, αδυνατώ να καθίσω ή να ξαπλώσω, πηγαίνω πάνω-κάτω συνέχεια όταν με πιάνει αυτό)

    - Βάρος στο στήθος

    - Τσιμπήματα στο στήθος

    - Ανορεξία / Υπερβολική όρεξη

    - Ελαφρύ κεφάλι

    - Βαρύ κεφάλι

    - Εξάντληση

    - Ένα περίεργο συναίσθημα που ξεκινάει απ' το στομάχι, σαν στομαχικός ίλιγγος

    - Κάψιμο στο στήθος και στα δάχτυλα των χεριών

    - Πίεση στη μύτη

    - Πίεση στα μάτια

    - Υπνηλία

    - Δεν ανέχομαι επάνω μου στενά ρούχα, ζιβάγκο ή σουτιέν. Είναι ικανά να με τρελάνουν.

    Τα έχω καλά με τον εαυτό μου και απορώ γιατί όλα αυτά.
    Έχω δοκιμάσει λοιπόν:

    - ψυχανάλυση (2 χρόνια και πολλά χρήματα που πήγαν στράφι)

    - xanax (αυτό καλό είναι... πολύυυυυ καλό!)

    - zoloft (δεν το άντεξα, μου προκαλούσε κάψιμο στο... δέρμα. Κάπως έτσι το αντιλαμβανόμουν)

    - cymbalta (ΠΟΛΥ καλό. ΌΜΩΣ: Η απεξάρτηση είναι απλά μια ΚΟΛΑΣΗ. Έχετε νιώσει ποτέ ηλετροσόκ στο κεφάλι? - τα λεγόμενα "brain zaps" -. Μέχρι να το κόψω βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που γεννήθηκα!!!)

    Εδώ στον αγώνα λοιπόν (αυτή τη στιγμή με 120 παλμούς, τους οποίους αισθάνομαι, τρέμουλο στο αριστερό χέρι και μια ελαφριά ζαλάδα).

    Χαιρετώ λοιπόν, κι εύχομαι να μου πείτε ότι δεν είμαι μόνη μου σ' αυτή την παράνοια... Θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ όπου μπορώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ!εμενα δεν μου εχουν διαγνωσει κατι τετεοιο γιατροι απλα γενικα εχω κανει ξεετασεις και ξερω επειδη ειμαι αγχωδης τι ειναι ολ αυτα που εχεις τα εχω και τωρα δεν ειμαι καλαας παρουμε δυναμη καλυτερα!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    μαλιστα σημερα ζαλιζομουν ταχυκαρδια ειχα αλλα περιμενω κιολας να αδιαθεστησω ολα μαζι γιαυτο ισως.....εγω επαθα κατι περιεργοο που δεν θα το χετε ακουσει εκεινη την ωρα αδυναμια να περασαω καποιο δρομο νομιζω θα πεσω αμα ζαλιζομαι και θα γινω ορμπα αυτο τι ειναι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    21
    Αγαπητή Synset,
    Πριν αδιαθετήσω, για κάποιο λόγο, ΠΑΝΤΑ είμαι χειρότερα. Ίσως ορμονικό πάρτυ...
    Θα σου πρότεινα να κάνεις ενδελεχείς εξετάσεις με τη βοήθεια ενός καλού παθολόγου και στη συνέχεια, αφού αποκλείσεις οτιδήποτε παθολογικό, να δεις κάποιον ΚΑΛΟ ψυχίατρο.
    Με τη διάγνωση της πάθησής σου θα την αποδεχτείς ευκολότερα. Θα πειστείς ότι τίποτε δεν πρόκειται να σου συμβεί (ακόμα το προσπαθώ, αλλά τα χρόνια έχουν περάσει και είμαι ακόμα εδώ!). Με μέτρο, ακολούθως, δες τι θεραπεία σου ταιριάζει....
    Μπορεί απλά να χρειάζεται να μιλήσεις σε κάποιον.
    Ίσως να σε βοηθήσουν τα φάρμακα, ίσως όχι.
    Μόνο εσύ θα βρεις τι \"σου πάει\".
    Στη θεωρία καλή είμαι :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    lisaki,pires to u2u mou????????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    φυσικα κ δεν εισαι μονη-σε καμια περιπτωση....
    ....εγω ειχα την 1η κριση πανικου στισ 12/2/08 κ απο τοτε αρχισαν ολαααααααα!!!
    ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εδω κ 3 μηνες εχω αρχισει αγωγη με xanax-ladose,αλλα δυστυχως αυτο ειναι 1 φαυλος κυκλος,που πολυ δυσκολα ξεμπλεκειςςςςςςςς!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    ..οσο για τα ψυχοσωματικα..μην το ψαχνεις,δε τελειωνουν ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
    και\'γω εδω κ εναμιση χρονο δεν εχει περασει ουτε μερα χωρις 1 συμπτωμα,ειναι φρικη!κ οταν \"ψιλοσυνηθιζεις\"-λεμε τωρα!-καποιο συμπτωμα κ το ψιλοελεγχεις,εμφανιζεται 1 ολοκαινουριο πιο οδυνιρο κ αξεπεραστο,ΓΙΑΤΙ??!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    21
    Originally posted by haniel
    lisaki,pires to u2u mou????????
    Το ποιο???
    Define πληζ :P

    Κουράγιο παιδιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    panw dexia ekei pou leei logged in as lisaki,apo katw leei aposindesi-u2u,pata mesaaaaaaaaaa,,,,,,,katalaves??!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    21
    Yes,
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    tpt vre,koitaze to......... ))))))))))))))))))))

  12. #12
    Γιατι δε δοκιμαζεις γνωστικη ψυχοθεραπεια και προτιμησες την ψυχαναλυση?

    Εγω ολα μπορω να τα αντεξω εκτος απτις ταχυκαρδιες!αλλα ας ειναι καλα το INDERAL!
    Eπισης οταν φοραω ζωνη στο αυτοκινητο νοιωθω πως πνιγομαι!

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Πιστεύω πως όλα τα πιο πάνω συμπτώματα λίγο πολύ τα εμφανίζουμε όλοι μας. Τα περισσότερα προέρχονται καθαρά από το άγχος που έχουμε καθημερινά. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να μην τα έχει νιώσει κ να συνεχίζει να τα νιώθει. Είναι φυσιολογικά! Εγώ την πρώτη φορά που ξεκίνησαν έκανα όλες τις εξετάσεις αλλά τίποτα. Μέχρι εισαγωγή για 4 ημέρες σε νοσοκομείο έκανα γιατί οι ιατροί παρατηρούσαν διάφορα (μεγάλους σφυγμούς έως 170, περίεργες διακυμάνσεις στην αναπνοή) χωρίς να βρίσκουν οργανικό αίτιο. Όταν απέκλεισα κάθε οργανικό ενδεχόμενο αποφάσισα να επισκεφτώ ψυχολόγο ο οποίος σε συνεργασία με ψυχίατρο (για φαρμακευτική αγωγή) με βοήθησε να καταλάβω πως όλα αυτά ήταν συμπτώματα άγχους κ να δεχτώ πως δεν πρόκειται να φύγουν με τίποτε. Τώρα πλέον αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Ξέρω πως όποτε μου παρουσιαστούν το μόνο που έχω να κάνω είναι να βρώ τι τα προκάλεσε κ να προσπαθήσω να τα ξεπεράσω. Ουσιαστικά δεν τα αφήνω πια να με επηρεάσου απλός τα δέχομαι ως κάτι φυσιολογικό!

  14. #14
    μαρια εχεις πιασει το νοημα!

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Ευχαριστώ! Ελπίζω να το καταφέρουν κ οι υπόλοιποι.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •