Περιεργο συναίσθημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Περιεργο συναίσθημα

    Καλησπέρα
    Γενικότερα εχω πολυ αγχος αυτο το καιρό, το οποίο ξεσπά με ψυχοσωματικά.
    Τις τελευταίες 2 μερες ομως εχω ενα περίεργο συναίσθημα.
    Νιώθω να κοβεται η φωνη μου οταν μιλαω και να μενω χωρις ανασα. Σταματάω λοιπον και αναπνέω κανονικά. Παράλληλα νιώθω και μια ταραχή, σαν κατι να με εχει τρομάξει η αναστατώσει.
    Ειναι πολυ περίεργο, δε εχω ξανανιώσει ετσι.
    Εχει κάνεις εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Την ταραχή τη νιώθω και γω τις τελευταίες μέρες μάλλον με όλα αυτά που ακούμε.αν πίνεις καφέδες καλύτερα να τους σταματήσεις. Απο χθες που ήπια μετά από πολύ καιρό σε cafe, (γενικά αποφεύγω να πηγαίνω λόγω της κατάστασης) ένιωθα μια αναστάτωση, ένα άγχος. Είναι όλα μαζί, η πυρκαγιά, ο κοβιντ, ο καύσωνας, τα δικά μας, και όλα αυτά ενωνονται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Τι σκέφτεσαι πριν σε πιάσει αυτή η ταραχή και δυσπνια. Πρέπει να βρεις την πηγή. Άρχισε γράφεις τα άγχη σου. Γράφε και τι νιώθεις και γιατί. Όταν τα γράφω με βοηθά κάπως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,119
    Ισχύει. Και βοηθάει να οργανώσει κανείς τη σκέψη του και λειτουργεί σαν εκτόνωση.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Τι σκέφτεσαι πριν σε πιάσει αυτή η ταραχή και δυσπνια. Πρέπει να βρεις την πηγή. Άρχισε γράφεις τα άγχη σου. Γράφε και τι νιώθεις και γιατί. Όταν τα γράφω με βοηθά κάπως.
    Γενικότερα ειμαι πιεσμενη αυτο το καιρο. Απλα δεν μπορω να το περιγράψω ως δύσπνοια αυτο ποι νιωθω, αλλα σαν να παίρνω περισσότερο αερα απο οσο χρειάζομαι. Πραγματικά ειναι πολυ περίεργο αυτό. Ισως ειναι απλα ιδεα μου γιατί προσπάθησα να ψάξω λιγακι και δε βρήκα τιποτα. Ουτε ταχύπνοια ειναι. Πραγματικά δε ξερω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Γενικότερα ειμαι πιεσμενη αυτο το καιρο. Απλα δεν μπορω να το περιγράψω ως δύσπνοια αυτο ποι νιωθω, αλλα σαν να παίρνω περισσότερο αερα απο οσο χρειάζομαι. Πραγματικά ειναι πολυ περίεργο αυτό. Ισως ειναι απλα ιδεα μου γιατί προσπάθησα να ψάξω λιγακι και δε βρήκα τιποτα. Ουτε ταχύπνοια ειναι. Πραγματικά δε ξερω.
    Πριν σε πιάσει η ταραχή, τι είναι αυτό που οδήγησε στη "δυσπνοια", τι σκεφτοσουν;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Πριν σε πιάσει η ταραχή, τι είναι αυτό που οδήγησε στη "δυσπνοια", τι σκεφτοσουν;
    Πραγματικά δεν εχω ιδεα.
    Το μονο που σκέφτομαι τις τελευταίες μερες ειναι οτι κάτι εχω, κατι καρδιακό η πνευμονικό, και αρρωσταίνω.
    Ενω πριν μια βδομάδα βγήκαν οι εξετάσεις μου πεντακάθαρες και ειναι αδύνατο να εχω κάτι
    Πραγματικά κοντεύω να τρελαθώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Πραγματικά δεν εχω ιδεα.
    Το μονο που σκέφτομαι τις τελευταίες μερες ειναι οτι κάτι εχω, κατι καρδιακό η πνευμονικό, και αρρωσταίνω.
    Ενω πριν μια βδομάδα βγήκαν οι εξετάσεις μου πεντακάθαρες και ειναι αδύνατο να εχω κάτι
    Πραγματικά κοντεύω να τρελαθώ
    Αφού έκανες όλες τις εξετάσεις και είναι οκ. Καταλαβαίνω ότι οι σκέψεις είναι αφόρητες. Πρέπει να βρεις κάτι να σου αποσπάσει την προσοχή. Αστεία βίντεο, βολτα κανενα θεατρο ή κάτι που σε ευχαριστει. Να ξεχαστείς. Να ακούσεις άλλες ιστορίες που πιθανόν να σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα.

    Εγω σκεφτομαι οτι μπορει κατι να διαταραξει τον υπνο μου, και ταραζομαι ή ότι ακούω θορύβους και θα διαταράξουν την ησυχία μου. Δεν ξέρω νιώθω και εγω περίεργα. Δεν ξέρω. Αυτό το συναίσθημα του ότι κάτι μπορεί να γίνει.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Αφού έκανες όλες τις εξετάσεις και είναι οκ. Καταλαβαίνω ότι οι σκέψεις είναι αφόρητες. Πρέπει να βρεις κάτι να σου αποσπάσει την προσοχή. Αστεία βίντεο, βολτα κανενα θεατρο ή κάτι που σε ευχαριστει. Να ξεχαστείς. Να ακούσεις άλλες ιστορίες που πιθανόν να σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα.

    Εγω σκεφτομαι οτι μπορει κατι να διαταραξει τον υπνο μου, και ταραζομαι ή ότι ακούω θορύβους και θα διαταράξουν την ησυχία μου. Δεν ξέρω νιώθω και εγω περίεργα. Δεν ξέρω. Αυτό το συναίσθημα του ότι κάτι μπορεί να γίνει.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ειμαι πολυ καιρό σε αυτη τη φάση. Εχω περασει περιοδους που φοβόμουν να κοιμηθώ. Ειναι αφόρητο. Ειναι απαίσιο συναίσθημα.
    Το μυαλό μας μας παίζει υπουλα παιχνίδια.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι με παρέα και νιώθω πως χανω ολη την εμπειρία. "Δεν ειμαι εδω" ψυχικά, παρα μονο σωματικά.
    Νιώθω να χάνομαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792
    Προσωπικά έχω θέματα με την τραχεία λόγω παλινδρόμησης. Όταν ερεθιζεται νιώθω κάτι τέτοια περίεργα. Αν έχεις παλινδρόμηση ίσως είναι λόγω αυτού.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Προσωπικά έχω θέματα με την τραχεία λόγω παλινδρόμησης. Όταν ερεθιζεται νιώθω κάτι τέτοια περίεργα. Αν έχεις παλινδρόμηση ίσως είναι λόγω αυτού.
    Εχω ενα θεματάκι με το στομαχι μου αλλα οχι κατι το σοβαρό. Ισως να ειναι εξαιτίας αυτού. Απο την αλλη παλι δε ξερω. Ειμαι σε διαρκή ανησυχια και προσεχω την αναπνοή μου και τη ροη της. Απλα καταλαβαίνω οτι ειναι κατι "μη σωματικό " γιατι οταν άσχολουμαι με κατι ή χαλαρωνω με καποιο τροπο "μου περνάει ". Και επανέρχεται κλασικα οταν το σκέφτομαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ειμαι πολυ καιρό σε αυτη τη φάση. Εχω περασει περιοδους που φοβόμουν να κοιμηθώ. Ειναι αφόρητο. Ειναι απαίσιο συναίσθημα.
    Το μυαλό μας μας παίζει υπουλα παιχνίδια.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι με παρέα και νιώθω πως χανω ολη την εμπειρία. "Δεν ειμαι εδω" ψυχικά, παρα μονο σωματικά.
    Νιώθω να χάνομαι.
    Εμένα μου δημιουργήθηκε πριν 2 χρόνια. Δυσκολεύομαι να το ξεπεράσω. Νευρίασα ξέρεις γιατί ταλαιπωρηθηκαμε εξαιτίας κάποιου άλλου.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Εμένα μου δημιουργήθηκε πριν 2 χρόνια. Δυσκολεύομαι να το ξεπεράσω. Νευρίασα ξέρεις γιατί ταλαιπωρηθηκαμε εξαιτίας κάποιου άλλου.
    Εγώ παλευω πολυ καιρό με ολο αυτό. Έρχονται περίοδοι που ειμαι πολυ καλα και αλλες, οπως αυτη τώρα, που ειμαι χάλια και δε θελω να κάνω απολύτως τίποτα.
    Σε καταλαβαίνω. Και σε εμενα έρχονται στιγμές που νευριάζω πολύ λαι θυμώνω και αγανακτώ. Αλλα οχι με αλλους, με τον εαυτό μου. Γιατί ξερω πως εγω τα κάνω ολα στον εαυτό μου. Εγω αφήνω τους αλλους να με επηρεάζουν.
    Και αυτο ειναι που θελω να αλλάξω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Εγώ παλευω πολυ καιρό με ολο αυτό. Έρχονται περίοδοι που ειμαι πολυ καλα και αλλες, οπως αυτη τώρα, που ειμαι χάλια και δε θελω να κάνω απολύτως τίποτα.
    Σε καταλαβαίνω. Και σε εμενα έρχονται στιγμές που νευριάζω πολύ λαι θυμώνω και αγανακτώ. Αλλα οχι με αλλους, με τον εαυτό μου. Γιατί ξερω πως εγω τα κάνω ολα στον εαυτό μου. Εγω αφήνω τους αλλους να με επηρεάζουν.
    Και αυτο ειναι που θελω να αλλάξω.
    Ναι κι εγω σε καταλαβαίνω. Και εγω με τον εαυτό μου νευριάζω. Εχω και εγω διαφορα τα πλειστα ομως μου τα δημιουργησαν εξωγενεις παραγοντες.
    Πχ.Μια δικαστική διαμάχη που κράτησε χρόνια. Αυτό είχε αρκετό άγχος.
    Ή
    Ή να ανησυχείς για τους δικούς σου, και τσουπ νατο το ατύχημα.
    Ή
    το θεμα του θορυβου που εχω πρόβλημα είμαι θυμωμένη με τον κύριο εκεινον που έφερε εκείνον τον γείτονα στο παλιό του σπίτι για να τον βοηθησει και καλα και στο τέλος να τρελαθούμε εμείς από τη φασαρία. Πιστεύεις ότι εχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια και ακόμα δεν μπορώ να το ξεπερασω; κάθε φορά που ακούγετε το παραμικρό νευριάζω και αγχώνομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Θέλω να κάτσω να σκεφτώ τι θα κάνω με τον μέλλον μου επαγγελματικά και πάντα κάτι συμβαίνει, πάντα κάτι που δεν με αφήνει να συγκεντρωθω. Είμαι άτομο που του αρέσει η ηρεμία. Δεν μπορώ τις εντάσεις.
    Last edited by Meli-meli; 09-08-2021 at 22:39.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ένα περίεργο συναίσθημα
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2020, 12:06
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
    By grgagno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-01-2019, 19:28
  3. λογική και συναίσθημα
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2011, 13:33
  4. Λογική ή συναίσθημα ?
    By Renia29 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-09-2010, 00:20
  5. Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο
    By dfrankos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 07-09-2006, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •