Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 183
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    @Marilou δεν ξερω γιατί τα χεις βαλει μαζι μου δεν ξερω.
    Ουδέτερη σταση δεν εχεις. Φόβους όλοι έχουμε. Η ευθυνοφοβία πως μπήκε στη ζωή μας; Το να γράφεις κεφαλαία σε βοηθάει σε κάτι; Γιατι εμενα μου φαινεται περίεργο.
    Το οτι σου απανταω αυτο παει να πει οτι τα εχω βαλει μαζι σου ?
    Πεσμου ακριβως κατηγορω τους γκει ας πουμε ή την θρησκεια εφοσον λες οτι δεν εχω ουδετερη σταση ....
    Τα κεφαλαια δινουν εμφανση ,αλλο ενα συνηθες φαινομενο εδω μεσα που μονο εσυ το βλεπεις περιεργο ....

    Φυσικά και οι παπάδες με αφορούν γιατί με τη στάση τους κρατάνε πίσω την κοινωνία.
    Για ποια κοινωνια μιλας Νοτη ?
    Γι αυτη που φοβασαι ο ισιος να μιλησεις ακομα και στην μαμα σου ή στον συντροφο σου για το τι εισαι ?
    Αυτο σου λεω και πλαι δεν το αντιλαμβανεσαι και λες μαλιστα οτι τα εχω βαλει μαζι σου .

    Αν εσυ ο ιδιος δεν αποδεκτής τον ευατο σου και δεν φοβασαι να μιλησεις και να υποστηριξεις τα θελω σου οι παπαδες θα ειαι το προβηλημα σου ή εσυ ?
    Απο λαθος πλευρα πας να ξεκινησεις να το λυσεις ολο αυτο ....

    Ένας κατηγόρισε τους γκει για τη φωτιά, ένας έλεγε να μας φτύσουν και δεν τελειωνουν ποτε αυτα τα περιστατικά. Και θα αναρρωτιεσαι γιατι δεν ειναι ευκολο να πω οτι ειμαι γκει; Γιατι ανθρωποι επικαλούμενοι την θεση τους στο ονομα του θεου μας λένε αμαρτωλούς και ανώμαλους.
    και επειδη βγηκε και ειπε ενας ολα αυτα τα κουλα παει να πει οτι ειναι ετσι η κατσταση και τοποθετουμε και ολο το υπολοιπο στον Καιαδα ?
    αντε και βγηκε ,ειδες κανεναν να υιοθετεί αυτο τον παραλογισμο ?
    Ειδες ακνεναν να τον παρεκκλίνει απο τα καθημερινα του θεματα και να φοβαται να κυκλοφορήσει απο την στιγμη που εχει αποδεκτει τον ευατο του ?

    Και αυτό που κανεις δεν ειναι ισαποστασικισμός όπως και αν γράφεται, είναι ότι εχεις ξεκαθαρη θεση που δεν παιρνεις και το παίζεις στο κέντρο. Οπότε τις "ιδέες" σου πες τες σε κανενα φορουμ με παπαδες να πάρουν το μερος σου.
    Εισαι αλλου για αλλου και εχεις επιλεκτικη μνημη γιατι αν θυμασαι απο τα πρωψτα ποστ σου ειπα οτι δεν υποστηριζω τους παπαδες,αλλα παλι εθελοτυφλη ..
    Το που θα εκφερω γνωμη θα το κανω εκει που μπορω και ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ...

    Εδώ και αρκετές απαντήσεις εσύ εισαι θυμωμένη, δεν ξερω γιατι. Και επειδή με "απειλείς" αρκετά μηνύματα ότι θα παψεις να ασχολείσαι καντο. Σε ευχαριστουμε για τη μεσαιωνική σου θέση, χρειαζομασταν μια ιστορική διάσταση στο θέμα και μας την παρείχες.
    Ναι τωρα ειμαι θυμωμενη γιατι η μη αποδεκτικοτητα σας και ο σεβασμος σας σε κατι διαφορετικο καθρεπτιζεται μονο σε προσβολες περι ελληνικου λεξιλογιου και τετοια κουλα ..Αυτο και μονο καθρεπτιζει πολλα !
    Τωρα για το ποιος θιγεται μεσα απο ολο αυτο ,αστο ειλικρινα ..
    Οχι εγω παντως γιατι στο ξαναλεω ,θιγμενος ειναι μονο ο φοβισμενος και αντι να εστιαζεις στο πραγματικο σου θεμα που ειναι και η αιτια για να βιωνεις ολο αυτο ,ακομα και αυτο φοβασαι να το αγγιξεις .

    Θελεις να ξυπνησεις αυριο και να ζεις σε μια ελευθερη κοινωνία για εσενα ?
    Ξεκινα απο τον ευατο σου και ασε εμενα τον γειτονα τον παπα και γενικα οτι σε θυμωνει περαν απο τον ιδιο σου τον ευατο που τον εχεις τοποθετησει σε μια γυαλα γεματη με ψεμα και φοβιες ..

    Αν ακουγονται σκληρά ολα αυτα λυπαμαι αλλα ειναι η αληθεια .Αλλα βλεπω οτι εισαι πολυ δυνατος τελικα για να κρινεις τους αλλους οποτε μπορεις να κοιταχτεις και στον καθρεπτη και να δεις και τα δικα σου ουσιαστικα θεματα .
    Ολοι αυτο κανουμε και εγω ειχα μια φοβια στην ζωη μου και μεχρι να την δουλεψω και την διωξω μου εφταιγαν οι παντες και τα παντα πλην ο ευατο μου ..

    Ετσι και για να επανερχομαστε και στο θεμα σου οπου και εκει μια μεγαλη σου φοβια δεν θες να δουλεψεις και σε φτανει σε σημειο να βγαζεις κακια και θυμο σε αντικειμενα (τα κόλλυβα που σου προσφερε ενας ανθρωπος που νομιζεις οτι δεν αγαπουσε τον φιλο σου )..
    Απο αλλου πηγαζει ολο αυτο και αλλου ξεσπας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou δεν τα έχεις βάλει μαζί μου; το ύφος σου είναι αρκετά επιθετικό..

    Ναι για αυτή την κοινωνία μιλάω. Που στην τηλεόραση οι γκει ειναι θηλυπρεπείς καρικατούρες και που η εκκλησία τους λέει ανώμαλους. Σε αυτή την κοινωνία ζω και φοβάμαι να το πω γιατί θα περιθωριοποιηθώ. Και όσο δεν μαζεύει κάποιος αυτές τις φωνές τόσο θα φοβούνται οι γκει να αποκαλυθφούν.

    Δεν ακούω τίποτα σκληρό από εσένα. Είναι ξεκάθαρο ότι είσαι στο πλευρό της εκκλησίας και αυτήν υπερασπίζεσαι. Και όχι αυτές τις βλακείες ξεκινά από τον εαυτό σου τις ακούω βερεσέ. Να ξεκινήσουμε από τους οπαδούς του σκοταδισμού, να πάψουμε να τους ανεχόμαστε. Και ασε τα άλλα. Πες ότι απλά το γουστάρεις όλο αυτό δεν είναι κακό, αλλά μη μου το παίζεις ουδέτερη, δεν είσαι και το ξέρεις. Και όποιος το διαβάσει το ίδιο θα πει. Επίσης εσύ ξεσπάς, εγώ απλά απαντάω.


    Για τον καιάδα να ο καθένας θα λεει τη μαλακία του από αυτούς και εμείς θα κάνουμε την πάπια. Η δημοκρατία δεν έχει Καιάδα, σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και όποιος τα θίγει δέχεται κυρώσεις και αντιμετωπίζεται νομικά/ποινικά. Δεν βρίσκεται σε κάποιο είδος απυρόβλητου. Είμαστε σε χώρα όπου οι ομοφοβικές επιθέσεις είναι συχνές, πριν κάποια χρόνια είχαν γίνει συστηματικές μέχρι και επεισόδιο σε εκπομπή του Σροιτερ ειχαμε. Και υπό αυτές τις συνθήκες έχουμε ρατσιστικές δηλώσεις. Και φυσικά και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ως μεμονωμένο άτομο. Εκπρόσωπος της εκκλησίας είναι. Οπότε η εκκλησία εφόσον διαφωνεί πρέπει και αυτή να τοποθετηθεί, αλλά συμφωνεί. Να μη θυμηθώ και για την περίπτωση του παιδιού με τον "παστίτσιο" που είχε καταδικαστεί για βλασφημία και είχε γίνει θέμα στη διεθνή αμνηστία.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Ναι για αυτή την κοινωνία μιλάω. Που στην τηλεόραση οι γκει ειναι θηλυπρεπείς καρικατούρες και που η εκκλησία τους λέει ανώμαλους. Σε αυτή την κοινωνία ζω και φοβάμαι να το πω γιατί θα περιθωριοποιηθώ. Και όσο δεν μαζεύει κάποιος αυτές τις φωνές τόσο θα φοβούνται οι γκει να αποκαλυθφούν.
    Και οι υπολοιποι πως ζουν ?
    Σου ειπα οτι ξερω ατομα που δεν φοβουντε για κανεναν και τιποτα και μαλιστα αυτοσαρκαζονται κιολας με ολο αυτο ..ΕΣΥ ΦΟΒΑΣΑΙ να μιλησεις ΕΣΥ εχεις φτιαξει ενα ψευτικο κοσμο και ζεις εκει μεσα και κανενας αλλος ..

    Δεν ακούω τίποτα σκληρό από εσένα. Είναι ξεκάθαρο ότι είσαι στο πλευρό της εκκλησίας και αυτήν υπερασπίζεσαι. Και όχι αυτές τις βλακείες ξεκινά από τον εαυτό σου τις ακούω βερεσέ. Να ξεκινήσουμε από τους οπαδούς του σκοταδισμού, να πάψουμε να τους ανεχόμαστε. Και ασε τα άλλα. Πες ότι απλά το γουστάρεις όλο αυτό δεν είναι κακό, αλλά μη μου το παίζεις ουδέτερη, δεν είσαι και το ξέρεις. Και όποιος το διαβάσει το ίδιο θα πει.
    Φυσικα και ειμαι Χριστιανη ορθοδοξη πιστευω σε αυτη αλλα μεχρι εκει ..
    Δεν θα με ορισει ουτε πως θα κανω σεξ ουτε με ποιους θα συναναστραφω ..

    Τι μου λες τωρα δεν καταλαβα ..Θα απολογηθώ εγω γιατι πιστευω ?
    και σε ποιον θα απολογηθω ή θα φοβηθω να το πω σε εσενα ?

    Ρε συ γελαμε εδω ,συνελεθε τι εισαι και θα φοβηθω να υποστηριξω τα πιστευω μου ?

    Εγω και την ζωη μου εχω φανερη και τα πιστευω μου και τις σεξουαλικες μου προτιμησεις ..
    Κρινεις εσυ ανθρωπους ?
    Εκπλησομαι ειλικρινα ...


    Για τον καιάδα να ο καθένας θα λεει τη μαλακία του από αυτούς και εμείς θα κάνουμε την πάπια.
    Αυτην κανεις καλο μου .
    Τι νομιζεις επειδη το ειδες επαναστατης του καναπε και μιας οθονης οτι πολεμας απο την στιγμη που φοβασαι να το παραδεχτεις ακομα και στους δικους σου ανθρωπους ?

    Βγες εκει εξω μαζι με ολους αυτους που κανουν παρελασεις για τα δικαιωματα τους και εγω μαζι σου και οχι μονο εγω και πολλοι αλλοι γιατι πανω απο ολα σεβομαι την σεξουαλικη σου επιθυμια πραγμα που εσυ δεν κανεις και δεν με σεβεσαι σε ενα αλλο ακομα ...
    Δεν μπορεις να το κανεις ομως γιατι φοβασαι και δεν εχεις φροντίσει να τον διωξεις αυτο τον φοβο σου ....


    Η δημοκρατία δεν έχει Καιάδα, σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και όποιος τα θίγει δέχεται κυρώσεις και αντιμετωπίζεται νομικά/ποινικά.
    Για ποια δικαιωματα παλι μ ιλας δεν καταλαβα ..Αυτα που απαρνεισαι εσυ ?
    Την ελευθερια σου ?
    Μηπως η δικη σου ομοφοβια αντικατροπτιζεται στους παντες και τα παντα ?

    Δεν βρίσκεται σε κάποιο είδος απυρόβλητου. Είμαστε σε χώρα όπου οι ομοφοβικές επιθέσεις είναι συχνές
    Τι κανεις γι αυτες ?
    κρυβεσαι και φοβασαι αντι να βγεις και να διεκδικήσεις την κοινωνια που σας αρμοζει ..
    Ολα τα αλλα Νοτη ειναι δικαιολογιες και δικες σου μακ@κιες οπως εσυ χαρακτηρισες την αληθεια που εκφραζω με ασχημους χαρακτηρισμους .
    Μαλλον και τον θυμο και την επιθεση την καθρεπτιζεις γιατι συνεχιζεις ... .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou

    Δεν ζουν όλοι εύκολα. Σχεδόν ακτιβισμός είναι να εισαι οπεν. Και ειναι ακομα πιο δυσκολο να εισαι οταν εισαι αρρενωπος. Και μια κοπέλα ξέρω τη Μαλάλα, που εναντιώθηκε στους τζιχαντιστές και σπούδασε και προσπαθεί να βοηθήσει και αλλες κοπελες να το πετυχουν. Προφανως δεν ειναι τοσο ακραία η κατάσταση στην Ελλάδα, στο λεω μπας και καταλαβεις οτι δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολο να πεις οτι εισαι γκει. Το οτι γινεται απο καποιους δεν το κανει ευκολο. Το να εισαι γκει τελειωνει καριερες ειδικά ηθοποιών και τραγουδιστών, μην εθελοτυφλείς.

    Πολλές φορές οι "Χριστιανοί Ορδόξοι" πιστεύετε στην Ορθοδοξία και σταυρώνετε τον άνθρωπο. Δεν σου ζητησα να απολογηθείς για κάτι, απλά να πεις τι πραγματικά πιστεύεις και μη μου το παίζεις ουδέτερη, γιατι δεν εισαι. Δεν το παίζω επαναστάτης ούτε του καναπέ ούτε κανενός άλλου επίπλου. Εσυ που εισαι χριστιανή δεν σε πειράζει η ρητορική μίσους της εκκλησίας για τους γκει και τόσους άλλους; η στάση τόσο καιρό της εκκλησίας (όπου δεν φοράνε μάσκες, κυκλοφορούαν σπρει αγιασμού κατά του κοβιντ) και που η δύναμη τους ήταν τόση που ενώ είχαν κλεισει άλλα κ άλλα φοβοντουσαν να κλείσουν τις εκκλησίες; Προφανως και δεν σε πειράζει γιατί είσαι με αυτούς. Και αφού αυτοί έχουν φροντίσει με κάθε δυνατό τρόπο να πουν στους Έλληνες που έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά θρησκευόμενων ανθρώπων στην Ευρώπη ότι πρέπει να φτύνουμε τους γκει, σου κανει εντυπωση γιατι εγω ειμαι κρυφός.

    Ξερεις πολύ καλά για ποια δικαιωματα μιλάω. Απλά είσαι εγκάθετη και με παρωπίδες. Και το χειρότερο απολα ειναι οτι δεν παραδεχεσαι οτι εισαι θρησκοληπτη. Η κοινωνία που μας αρμόζει δυστυχώς έχει σκοταδιστές σαν εσένα. Αλλά ο διαφωτισμός θα έρθει όσο και αν δεν τον θέλεις. Γιατί εσύ τόσα μηνύματα προσπαθείς να μου πεις ότι πρέπει να δέχομαι τους παπάδες γιατί έχουμε δημοκρατία παρά αυτοί μισούν τόσες ομάδες ανθρώπων. Αμα ειναι ετσι ας εχουμε νομιμους τους ναζιστές ψυχή έχουν και αυτοί.

    Σταματάω εδώ την κουβέντα μαζί σου. Είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο σήμερα, αλλα με ντουβάρια πόσο να αντέξω να μιλήσω; Δεν έχω κατι με τους θρησκοληπτους, ισα ισα στεναχωριέμαι για αυτούς γιατί δεν έχουν μαθει να σκεφτονται.

  5. #155
    Φίλους έχεις Noctis ?

    Μου φαίνεται πως ούτε τότε είχες φίλους ούτε μετά το χαμό μπόρεσες να αποκτήσεις φίλους, κυρίως λόγω του χαρακτήρα σου. Μου δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που δύσκολα έως σπάνια συνδέεται με κάποιον σε βαθμό ψυχικής - προσωπικής επικοινωνίας. Δεν είσαι κλειστός χαρακτήρας, αλλά επιλεκτικός, ήτοι ψάχνεις να βρεις το κατάλληλο άτομο για να του δοθεις πλήρως, δηλαδή να του ξανοιχθείς πλήρως. Απλά προέκυψε αυτός ο ξεχωριστός για σένα άνθρωπος στον οποίο λόγω αυτού σου του χαρακτήρα κυριολεκτικά του δόθηκες ψυχικά στο κομμάτι παρέα - φιλία, οι άλλοι ήταν απλά καλοί γνωστοί και πιο κάτω. Έκτοτε, δεν βρέθηκε κάποιος άλλος για να συνδεθείς τόσο πολύ μαζί του. Οι άνθρωποι που σπάνια συνδέονται συχνά είναι και ευαίσθητοι συνάμα, γι αυτό και ζει ακόμα στη μνήμη σου ζωντανά κι είναι σαν να κάνεις παρέα μαζί του. Από τότε δεν εντόπισες άλλον ή άλλους που να χουν εκείνα τα χαρακτηριστικά που το ένστικτο σου θα σε κανε να συνδεθείς μαζί τους, κι ίσως σ΄αυτό να παιξε ρόλο η σύνδεση στη μνήμη που δημιούργησες μαζί του. Διότι, άλλοι άνθρωποι κρατάνε μέσα τους έναν πόνο, μια ανάμνηση που δεν φτάνει καθόλου στα όρια της δικής σου μνήμης γι αυτόν τον φίλο, κι έτσι προχωράνε στη ζωή τους με άλλες φιλίες, επαγγελματικά με βάση τις δικές τους επιλογές και ούτω καθεξής.

    Απλά, μην ρθει κάποια στιγμή από το πουθενά που να σε χτυπήσει μια σκέψη, μα είμαι μόνος, σαν μια τρόπον τινά απότομη προσγείωση, όπου θα επιζητάς να επικοινωνήσεις με γνωστούς, συμφοιτητές, συναδέλφους και λοιπά επιζητώντας σύνδεση μαζί τους όσο πιο ψυχική - προσωπική, διότι κακά τα ψέματα αυτό που βιώνεις δεν είναι το πλέον φυσιολογικό, ήτοι μια κατάσταση την οποία μπορεί να βιώνει ο άνθρωπος επ αόριστον στη ζωή του.
    γιάννης

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @ioannis2. Δεν ξερουν οτι ειμαι γκει το οποίο είναι ένα θέμα. Έχω φίλους που όταν χρειάστηκα ήταν δίπλα μου, που τους αγαπώ και με αγαπάνε και που είμαι και εγώ δίπλα τους. Που τους σκέφτομα και αν δεν μιλήσουμε θα μου λείψουνε. Επίσης έχω μια κατηγορία που με μπερδεύει. Συναδέλφους που δουλεύουμε τις απειρες ωρες μαζι, που μιλαμε ακομα και για να γκρινιαξουμε για τη δουλεια. Και που τελικά λεμε για τα παντα γιατι γιναμε σαν οικογενεια. Δεν τους λεω φιλους αλλα μοιραζομαι τα παντα σχεδον.

    Δεν ξερω αν ειμαι κλειστος χαρακτηρας. Αλλα δεν νιωθω οτι ρπσοπαθησα με καποιον να γινω φιλος και απετυχα. Απλα θεωρω οτι οι περισσοτεροι δεν αξιζουν τον κοπο. Προτιμω να εχω 2 ανθρωπους δπλα μου απλ.α Επισης εχω τον συντροφο μου που είναι πάντα διπλα μου.

  7. #157
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @ioannis2. Δεν ξερουν οτι ειμαι γκει το οποίο είναι ένα θέμα. Έχω φίλους που όταν χρειάστηκα ήταν δίπλα μου, που τους αγαπώ και με αγαπάνε και που είμαι και εγώ δίπλα τους. Που τους σκέφτομα και αν δεν μιλήσουμε θα μου λείψουνε. Επίσης έχω μια κατηγορία που με μπερδεύει. Συναδέλφους που δουλεύουμε τις απειρες ωρες μαζι, που μιλαμε ακομα και για να γκρινιαξουμε για τη δουλεια. Και που τελικά λεμε για τα παντα γιατι γιναμε σαν οικογενεια. Δεν τους λεω φιλους αλλα μοιραζομαι τα παντα σχεδον.

    Δεν ξερω αν ειμαι κλειστος χαρακτηρας. Αλλα δεν νιωθω οτι ρπσοπαθησα με καποιον να γινω φιλος και απετυχα. Απλα θεωρω οτι οι περισσοτεροι δεν αξιζουν τον κοπο. Προτιμω να εχω 2 ανθρωπους δπλα μου απλ.α Επισης εχω τον συντροφο μου που είναι πάντα διπλα μου.
    Εγώ τουλάχιστον τη δεδομένη περίοδο αλλά και ευρύτερα, πέραν της οικογένειας μου, δεν είχα κανέναν πραγματικά δίπλα μου όπως εγώ εννοώ το δίπλα μου όπως σου το παρέθεσα. Ίσως και να δα το θέμα σου από τη δική μου σκοπιά....
    γιάννης

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εγώ τουλάχιστον τη δεδομένη περίοδο αλλά και ευρύτερα, πέραν της οικογένειας μου, δεν είχα κανέναν πραγματικά δίπλα μου όπως εγώ εννοώ το δίπλα μου όπως σου το παρέθεσα. Ίσως και να δα το θέμα σου από τη δική μου σκοπιά....
    Δεν είναι κακό να το βλέπεις απο τη δικη σου σκοπια, προσφερεις μια οπτικη που ο αλλος δεν εχει. Εγώ πχ πέραν της μητέρας μου και τα ξαδερφια που εχουμε καλη σχεση δεν εχω καποιον αλλον σε οικογενεια, ειμαι μοναχοπαιδι. Αν ειχα αδερφο ισως ννα μην ειχα ψαξει πιο εξω για φιλους.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ναι στη Σουηδία ισχύει αυτό που λες. Εδώ ο καθε παπας μπορεί να λεει οτιδηποτε ομοφοβικο θελει και να μενει στο απυρόβλητο. Για να μην αναφέρω για μια υποθεση βιαμσου σε ορφανοτροφειο που τελικα βγηκαν λαδι. Να μην αναφερω επισης οτι στα νοσοκομεια που ξερω απο πρωτο χερι εχουμε τραγικες ελλειψεις σε προσωπικο αλλα περσι μονιμοποιησαμε περιπου 4000 ιερείς. Οτι φετος ειχαμε παπαδες και δεν ειχαμε πυροσβεστες. Εννοειται πως τιποτα απο ολα αυτα δε θα σε πεισει, ολοι οι βαθια θρησκευομενοι και δεν ξερω τι αλλο δεν ακουτε τιποτα. Παρολα αυτα ενιωσα την αναγκη να τα παραθεσω
    Ναι, όντως στη Σουηδία είναι πιο προοδευτικό το κράτος. Όσο για τους παπάδες που λένε πράγματα του τύπου "φτύστε τους ομοφυλόφιλους" ναι, είναι σημαντικό το πρόβλημα και δημιουργεί κι αυτό κλίμα από μόνο του, και καταλαβαίνω τι λες ότι φοβάσαι. Όμως, αυτοί οι παπάδες είναι ελάχιστοι σε σχέση με τον συνολικό αριθμό, και ευτυχώς πλέον μόλις τα πουν αυτά αρχίζουν όλα τα ιντερνετικά μίντια και τους βρίζουν- και καλά κάνουν. Εννοώ ότι δεν τους χαρίζεται κανένας. Κι εγώ αν μου 'λέγε κάποιος παπάς ότι οι γκέι θέλουν φτύσιμο θα τον άλλαζα από πνευματικό. Έχω έναν πνευματικό που πηγαίνω 3-4 φορές το χρόνο, και αυτό που μου έχει πει για τα ερωτικά είναι "ανεξάρτητα από το φύλο που ελκύεται κάποιος, καλό είναι να δείχνει εγκράτεια όσο μπορεί". Αυτός από τότε που έγινε παπάς δεν έχει κάνει σεξ, και φυσικά δεν του λείπει γιατί αυτό συνηθίζεται. Κι εμένα μου λέει ότι καλό θα ήταν να μειώσω τον αυνανισμό (και το έχω κάνει, ούτε μια φορά το μήνα πλέον). Δηλαδή δεν θέλετε να έχουν δικαίωμα κάποιοι να μιλάνε ούτε και για εγκράτεια γιατί νιώθετε ότι σας καταπιέζουν? Που είναι κάτι που στηρίζουν όχι μόνο οι θρησκείες, αλλά και πολλές φιλοσοφίες?
    Και εδώ θέλω να σε ρωτήσω. Έχεις μια σχέση χρόνια, έχεις πει εδώ ότι το σεξ είναι συχνό, και ρωτάω: κορέστηκες ποτέ από το σεξ ή όλο ζητάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο? Δηλαδή, αυτοί που λένε για εγκράτεια έχουν άδικο τελικά? Αν το περιόριζες, θα το ζητούσες και λιγότερο. Στις πόσες φορές σεξ σε μια ζωή θα νιώσεις γεμάτος? 1000, 5000, 15000? Και όχι, δε με νοιάζει το φύλο με το οποίο κάνεις σεξ, αυτό ισχύει για όλους.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @EagleGuy Το ότι είναι ελάχιστοι δεν βοηθάει σε κάτι. Ούτε ξέρω ακριβώς πόσο είναι. Με στεναχωρεί που κάποιος μπορεί να βγάζει ρητορική μίσους απέναντι μου και η εκκλησία να μην αντιδρά και να ξέρεις απο πριν ότι και η πολιτεία δεν θα αντιδράσει. Μιλώ γενικότερα για τη στάση της εκκλησίας σε αυτό. Και είναι παρήγορο οτι τα σοσιαλ βοηθάμε, αλλα δεν ειναι και ανησυχητικο οτι πρεπει να γινει ντορος απο τα σοσιαλ για να σεβαστουν τα δικαιωματα μας και να μη λενε τέτοια;

    Το πρόβλημα δεν ειναι εγω να λεω να βγω για εγκρατεια ή εσυ ή οποιοσδήποτε. Το πρόβλημα είναι να θεωρούνται αυθεντίες επικαλούμενοι το θεό και να προσπαθούν επηρεάζοντας τους κυβερνώντες και τους πιστούς σε συγκεκριμένα πράγματα. Και από ιατρικής άποψης το σπέρμα πρέπει να βγαινει καθε βδομάδα για να εχεις καλή υγεία στο ουρογεννητικο σου. Επίσης το "εγκράτεια" είναι πολύ γενικό. Δηλαδή οκ το να εισαι σεξομανής δεν είναι καλό, αλλά η εγκράτεια πως ορίζεται; Είναι κακό να δαιμονοποιείται το σεξ και τα ΣΜΝ να θεωρούνται τιμωρία, κάνοντας τους ασθενείς να νιώθουν ένοχοι και κάνοντας την κοινωνία να είναι απέναντί τους.

    Για το σεξ με τον δικο μου που λες. Κάνεις σεξ και "χορταίνεις" μετά ξαναθέλεις. Όχι ασταματήτα αλλά θέλεις συχνα πυκνά. Τώρα δεν μπορώ να σου πω νούμερο στο πόσες φορές σεξ θελω στη ζωη μου, έχει κάποια σημασία; Όσες φορές ερεθίζομαι και είναι εύκολο πρακτικά. Κάποιες φορές την εβδομάδα κανω σεξ, συνήθως 2 από 3 φορές.

    Αν επιτρρέπεται ποσο χρονων εισαι;

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ναι, όντως στη Σουηδία είναι πιο προοδευτικό το κράτος. Όσο για τους παπάδες που λένε πράγματα του τύπου "φτύστε τους ομοφυλόφιλους" ναι, είναι σημαντικό το πρόβλημα και δημιουργεί κι αυτό κλίμα από μόνο του, και καταλαβαίνω τι λες ότι φοβάσαι. Όμως, αυτοί οι παπάδες είναι ελάχιστοι σε σχέση με τον συνολικό αριθμό, και ευτυχώς πλέον μόλις τα πουν αυτά αρχίζουν όλα τα ιντερνετικά μίντια και τους βρίζουν- και καλά κάνουν. Εννοώ ότι δεν τους χαρίζεται κανένας. Κι εγώ αν μου 'λέγε κάποιος παπάς ότι οι γκέι θέλουν φτύσιμο θα τον άλλαζα από πνευματικό. Έχω έναν πνευματικό που πηγαίνω 3-4 φορές το χρόνο, και αυτό που μου έχει πει για τα ερωτικά είναι "ανεξάρτητα από το φύλο που ελκύεται κάποιος, καλό είναι να δείχνει εγκράτεια όσο μπορεί". Αυτός από τότε που έγινε παπάς δεν έχει κάνει σεξ, και φυσικά δεν του λείπει γιατί αυτό συνηθίζεται. Κι εμένα μου λέει ότι καλό θα ήταν να μειώσω τον αυνανισμό (και το έχω κάνει, ούτε μια φορά το μήνα πλέον). Δηλαδή δεν θέλετε να έχουν δικαίωμα κάποιοι να μιλάνε ούτε και για εγκράτεια γιατί νιώθετε ότι σας καταπιέζουν? Που είναι κάτι που στηρίζουν όχι μόνο οι θρησκείες, αλλά και πολλές φιλοσοφίες?
    Και εδώ θέλω να σε ρωτήσω. Έχεις μια σχέση χρόνια, έχεις πει εδώ ότι το σεξ είναι συχνό, και ρωτάω: κορέστηκες ποτέ από το σεξ ή όλο ζητάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο? Δηλαδή, αυτοί που λένε για εγκράτεια έχουν άδικο τελικά? Αν το περιόριζες, θα το ζητούσες και λιγότερο. Στις πόσες φορές σεξ σε μια ζωή θα νιώσεις γεμάτος? 1000, 5000, 15000? Και όχι, δε με νοιάζει το φύλο με το οποίο κάνεις σεξ, αυτό ισχύει για όλους.
    Eagle να σε ρωτήσω κάτι ειλικρινά.
    Γιατί κάποιος που του αρέσει το σεξ να κάνει εγκράτεια; Πεςμου απλά έναν λόγο. Είναι κακό ας πούμε κάποιος να θέλει σεξ κάθε μέρα;
    Αφού το σεξ δεν είναι κάτι κακό κι είναι μια απόλαυση (για όσους είναι τέτοια) γιατί πρέπει να το μειώσω;

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:33.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Eagle να σε ρωτήσω κάτι ειλικρινά.
    Γιατί κάποιος που του αρέσει το σεξ να κάνει εγκράτεια; Πεςμου απλά έναν λόγο. Είναι κακό ας πούμε κάποιος να θέλει σεξ κάθε μέρα;
    Αφού το σεξ δεν είναι κάτι κακό κι είναι μια απόλαυση (για όσους είναι τέτοια) γιατί πρέπει να το μειώσω;
    Δεν είναι θέμα "κακού", δεν είναι κακό, αλλά είναι μια εξάρτηση που δεν τη χορταίνεις ποτέ και δεν την έχεις ανάγκη, δεν είναι σαν το φαγητό. Περισσότερους λόγους που δεν είναι καλό να υπακούς συχνά στις- όποιες- παρορμήσεις του εαυτού σου (γλυκά, ύπνος, πολύ φαϊ. πολύ σεξ, τζόγος κλπ) αναφέρουν οι διάφορες φιλοσοφίες, διαφορετικούς η κάθε μία. Εμένα δεν με νοιάζει κι αν κάποιος κάνει και 10 φορές σεξ μέσα σε μια μέρα, έχω περάσει άλλωστε κι εγώ από τη φάση που νόμιζα ότι το σεξ είναι ό,τι σημαντικότερο και πρέπει να είμαι άρρωστος που δεν το κυνηγάω. Αλλά μην ξεχνάς ότι ο Νοκτίς είπε ότι "είναι θλιβερό να περάσεις μια ζωή ανέραστος" για όσους κάνουν εγκράτεια, που είναι πολύ άδικο. Άσε τους παπάδες, και φιλόσοφοι όπως ο Διογένης ο Κυνικός, ο Πλάτων, οι Στωικοί και άλλοι είπαν ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε σε όλες τις παρορμήσεις μας. Όλοι αυτοί έλεγαν βλακείες? Αν θες τους ακολουθείς, αν θες τους απορρίπτεις, αλλά μην τους υποτιμάς.
    Νοκτίς είμαι 35. Αν όμως ήμουν μεγαλύτερος ή μικρότερος, θα είχε σημασία? Μάλλον θα πάω το κομπιούτερ για αναβάθμιση επειδή έχει θέματα, οπότε ίσως δεν θα μπαίνω για 1-3 μέρες.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Eagle guy ήθελα απλά να έχω στο μυαλό μου πόσο χρονών είσαι.

    Είναι θλιβερό να περάσει κάποιος τη ζωή του ανέραστος. Όπως λέει και το τραγούδι, δόξα τω θεώ αγάπησα πολύ και έπεσα από αγάπη να πεθάνω (και μιλούσε για ερωτική αγάπη). Αφού σου αρέσουν και οι αρχαιοι θα σου πω το "Μέτρον άριστον". Και το καθόλου είναι επίσης μη αρμονικό, μη ισορροπημένο. Ο καθένας κάνει ότι θέλει, αν θλέλει ας μείνει ανέραστος κάποιος, αυτός θα χάσει. Κάποιες φορες το σεξ ειναι απλά ξεπέτα, πιο "ωμό". Αυτό ίσως δεν αρέσει σε όλους. Τις φορές που τυχαίνει όμως και είναι έρωτας απλά βγάζεις φτερά εκείνη την ώρα. Και όσο και αν ακούω για εγκράτεια κτλ, όποιος δεν το βιώνει χάνει κάτι σημαντικό από τη ζωή του.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κανενας δεν συγκρινεται με ολο αυτο .
    Απλα καθρεπτιζεται ΔΙΚΕΣ τους συμπεριφορες στην δικη μας κοινωνια για να μπορεσετε να υποστηριξετε κατι τοσο αβασιμο ...Εξου και το παραδειγμα που ανεφερα ...

    Εκει υπαρχει ολη αυτη η καταπιεση και οχι εδω
    Εσύ το έφερες στην κουβέντα Μαριλού, κανείς άλλος.
    Και ο eagle μας είπε γιατί το ανακατεύουμε και γιατί το συγκρίνουμε ενώ ούτε εγώ ούτε ο νοκτις αναφερθήκαμε καθόλου στους Ταλιμπαν.
    Όταν το αναφέρεις ενώ μιλάμε για την εδώ καταπίεση και λες εκεί υπάρχει καταπίεση όχι εδώ....αυτό λέγεται σύγκριση στα ελληνικά.

    Υγ. Τελικά νομίζω ότι κατάλαβα τι θες να πεις όταν λες "ουδετερότητα". Μάλλον εννοείς αντικειμενικότητα (το οποίο πάλι βέβαια δεν στέκει γιατι ουδεις αντικειμενικός) ή αμεροληψία ή χωρίς προκαταλήψεις...κάτι τέτοιο τελοσπαντων και λανθασμένα λες ουδετεροτητα θεωρώντας το κάτι θετικό.

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 21:52
  2. ζω μεσα σε εναν εφιαλτη
    By μαρια1999 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2012, 18:07
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 16:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 16:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •