Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 183
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    χαχα οχι δεν θα σε ρωτησω για το Ε9 μη φοβου

    Ναι κάπου τοτε εννοώ. Μετά με έλεγαν στο γυμνασιο αυτα τα μαλακισμενα πουτ*νακι (φοβερους γονεις αυτα τα παιδια) και μετα άλλαξα εγώ βασικά και σταμάτησε αυτό. Απλά "εγινα άντρας". Σίγουρα είναι θέμα διαπαιδαγώγησης. Με έλεγαν αγοροκοριτσο γιατι δεν ηθελα να παιζω ποδοσφαιρο. Αλλά πια δεν με νοιάζει. Μια που μου την επεφτε στη δουλεια μου λεει μηπως δεν με θες επειδη εισαι γκει; και το θεώρησα πολύ προσβλητικό και της ειπα (από κακία αλλά αλήθεια ηταν) όχι απλά δεν βλέπεσαι. Μια καθαρίστρια σε φαστφουνταδικο επισης μου ειχε κανει κατι ασχημο και το εκανα μεγαλο θεμα και μπορει και να απολυθηκε αλλα επισης δεν με ενοιαξε γιατι εκανε κατι πολυ ασχημο και το ανεφερα στη διοικηση. και αλλη μια φορα έχουν παει να δειρουν εμενα και τον φφιλο μου επειδη σε ενα παγκακι τρωγαμε μαζι σουβλακι. Και επαιξα ξυλο. Δεν με στεναχωρουν αυτα πιο πολυ με κανουν να διεδικω πραγματα, να μην ξαναδεχω την προσβολη και να σκυψω.
    Κάπως έτσι νομίζω ότι εγκλωβίστηκε κι ο φίλος που σου λεγα και τελικά πήγε και παντρεύτηκε για να αποδείξει σε όλους πόσο άντρας έγινε. Και σ αυτόν στο σχολείο υπήρχαν σχόλια και κουβεντουλες για την σεξουαλικότητα του απο διάφορα "καλά" παιδιά.

    Το καταλαβαίνω σαν αντίδραση, δεν το κρινω (για σενα λεω, όχι τον αλλον που παντρευτηκε) απλά το θεωρώ πολύ κρίμα. Γιατί ξέρεις όλοι εδώ μιλάμε και λίγο έξω από τον χορό. Εγώ πχ σαν στρειτ δεν χρειάστηκε ποτέ να πιάσω την μάνα μου και να της ανακοινώσω οτι μου αρέσουν οι άντρες και να ξέρω την αναστάτωση που θα της προκαλέσω.
    Εκεί που δεν σε καταλαβαίνω είναι με τους φίλους σου. Εγώ πχ που δεν είμαι γκει, φίλους που να είναι ρατσιστές ή ομοφοβικοί δεν τους θέλω. Τους απομακρύνω με συνοπτικές διαδικασίες. Εσύ πώς γίνεται να θεωρείς φίλο σου κάποιον που δεν χωνεύει τους γκει?

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Κάπως έτσι νομίζω ότι εγκλωβίστηκε κι ο φίλος που σου λεγα και τελικά πήγε και παντρεύτηκε για να αποδείξει σε όλους πόσο άντρας έγινε. Και σ αυτόν στο σχολείο υπήρχαν σχόλια και κουβεντουλες για την σεξουαλικότητα του απο διάφορα "καλά" παιδιά.

    Το καταλαβαίνω σαν αντίδραση, δεν το κρινω (για σενα λεω, όχι τον αλλον που παντρευτηκε) απλά το θεωρώ πολύ κρίμα. Γιατί ξέρεις όλοι εδώ μιλάμε και λίγο έξω από τον χορό. Εγώ πχ σαν στρειτ δεν χρειάστηκε ποτέ να πιάσω την μάνα μου και να της ανακοινώσω οτι μου αρέσουν οι άντρες και να ξέρω την αναστάτωση που θα της προκαλέσω.
    Εκεί που δεν σε καταλαβαίνω είναι με τους φίλους σου. Εγώ πχ που δεν είμαι γκει, φίλους που να είναι ρατσιστές ή ομοφοβικοί δεν τους θέλω. Τους απομακρύνω με συνοπτικές διαδικασίες. Εσύ πώς γίνεται να θεωρείς φίλο σου κάποιον που δεν χωνεύει τους γκει?
    Γιατί φοβάμαι μην μαθευτεί και έχει κάποιο αρνητικό αντίκτυπο πάνω μου. Επίσης ένας καλός φίλος μου πιστεύει άσχημα πράγματα για τους γκει που δεν ισχυουν. Δεν ειναι σε θεση εγκεφαλικα να αλλαξει αποψη, η σκεψη δεν ειναι το δυνατο του σημειο. Ειναι και ενστολος. Αλλα ειναι καλο παιδι, με νοιάζεται και με νιώθει. Απλα ξερω οτι δεν μπορει να τ διαχειριστει ολο αυτό. Δεν ξερω, δεν ειμαι καλα σε αυτο- το κομματι.

  3. #138
    Marilou
    Guest
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:25.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση..
    Στο ξαναείπα και συνεχίζεις να τα ανακατεύεις.
    Είναι άλλο να λέμε έναν άνθρωπο ίδιαιτερο κι άλλο να λέμε έχει ιδιαιτερότητα επειδή είναι ομοφυλόφιλος.

    Κι εμένα δεν μου αρέσουν τα σαλιγκάρια ένω άλλοι τρελαίνονται. Έχω ιδιαιτερότητα; Έχουν οι άλλοι που τα τρώνε;

    Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το κάνω πιο απλό.

    Άντι για τηλεόραση άνοιξε κανένα λεξικό. Θα ναι πιο χρήσιμο.

    Υγ. Και την "ουδετερότητα" που λες παρακάτω πάλι λάθος τη χρησιμοποιείς. Προφανώς κάτι άλλο θες να πεις και λες λανθασμένα ουδετερότητα.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:26.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Το θέμα σας είναι ότι έχετε κόλλημα με τη θρησκεία, θεωρείτε ότι αυτή ακόμα κυριαρχεί, ενώ η αλήθεια είναι ότι στις δυτικές χώρες έχει κυριολεκτικά ξεδοντιαστεί, και κάνετε και συγκρίσεις με τους... Ταλιμπάν, λες και έχουν καμία σχέση οι σύγχρονοι Χριστιανοί. Και δε βλέπετε ότι όλη η κοινωνία προβάλλει τρελά το σεξ, αλλά βλέπετε τους ελάχιστους που λένε στα παιδιά τους "το σεξ είναι αμαρτία".

  6. #141
    Marilou
    Guest
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:26.

  7. #142
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το θέμα σας είναι ότι έχετε κόλλημα με τη θρησκεία, θεωρείτε ότι αυτή ακόμα κυριαρχεί, ενώ η αλήθεια είναι ότι στις δυτικές χώρες έχει κυριολεκτικά ξεδοντιαστεί, και κάνετε και συγκρίσεις με τους... Ταλιμπάν, λες και έχουν καμία σχέση οι σύγχρονοι Χριστιανοί. Και δε βλέπετε ότι όλη η κοινωνία προβάλλει τρελά το σεξ, αλλά βλέπετε τους ελάχιστους που λένε στα παιδιά τους "το σεξ είναι αμαρτία".
    Καλημερα !

    Ατομικα κομπλεξ και απωθημενα ανθρωπων επειδη μεγαλωσαν σε τετοιες οικογενειες προσπαθουν να περαστουν σαν παραβατικες συμπεριφορες οταν σε αλλες χωρες συμβαινουν αυτα που λενε και οχι εδω σε εμας .
    Οταν εθελοτυφλεις για να παγιώνεις μια κατασταση που ουτε καν υπαρχει χωρις ονομαστικα επιχειρηματα αντιλαμβανεσαι ποσο ολο αυτο εχει ποτισει την ψυχη των εκαστοτε ανθρωπων ..

    Θα σου προτεινα τελειως φιλικα να μην μπαινεις καν στην διαδικασια να κανεις διαλογο για το θεμα της θρησκειας με τετοιους ανθρωπους και ειδικα εδω μεσα , γιατι ειναι ανώφελο απο την στιγμη που εσυ εισια καλα μεσα σε ολο αυτο ενω εκεινοι δεν εχουν κατασταλαξει ακομα και ψαχνονται βγαζοντας μονο αρνητικότητα.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Ωραία, εσύ να κρατάς ουδετερότητα λοιπόν και να μην εκφράζεις άποψη βασισμένη μόνο στα δικά σου πιστεύω.

    (Θα εκφράζεις άποψη βασιμένη στα πιστεύω άλλων; Δεν θα εφράζεις άποψη; Δεν ξέρω τι εννοείς εδώ αλλά οκ...είπαμε δεν θα κάτσω να κάνω και μάθημα για την έννοια των λέξεων και πώς χρησιμοπιούνται. Ο, τι κατάλαβες, κατάλαβες.)

    Εμάς μας επιτρέπεις να μην έχουμε ουδετερότητα και να εκφράζουμε άποψη βασισμένη στα δικά μας πιστεύω;
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:27.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το θέμα σας είναι ότι έχετε κόλλημα με τη θρησκεία, θεωρείτε ότι αυτή ακόμα κυριαρχεί, ενώ η αλήθεια είναι ότι στις δυτικές χώρες έχει κυριολεκτικά ξεδοντιαστεί, και κάνετε και συγκρίσεις με τους... Ταλιμπάν, λες και έχουν καμία σχέση οι σύγχρονοι Χριστιανοί. Και δε βλέπετε ότι όλη η κοινωνία προβάλλει τρελά το σεξ, αλλά βλέπετε τους ελάχιστους που λένε στα παιδιά τους "το σεξ είναι αμαρτία".
    Ναι στη Σουηδία ισχύει αυτό που λες. Εδώ ο καθε παπας μπορεί να λεει οτιδηποτε ομοφοβικο θελει και να μενει στο απυρόβλητο. Για να μην αναφέρω για μια υποθεση βιαμσου σε ορφανοτροφειο που τελικα βγηκαν λαδι. Να μην αναφερω επισης οτι στα νοσοκομεια που ξερω απο πρωτο χερι εχουμε τραγικες ελλειψεις σε προσωπικο αλλα περσι μονιμοποιησαμε περιπου 4000 ιερείς. Οτι φετος ειχαμε παπαδες και δεν ειχαμε πυροσβεστες. Εννοειται πως τιποτα απο ολα αυτα δε θα σε πεισει, ολοι οι βαθια θρησκευομενοι και δεν ξερω τι αλλο δεν ακουτε τιποτα. Παρολα αυτα ενιωσα την αναγκη να τα παραθεσω

    @Marilou του λες να μην ασχολειται αλλα εσυ τοσα μηνυματα τωρα απλα εχεις ανοιξει δικο σου θεμα εδω και τσακωνεσαι μονη σου και δεν εχεις καν το θαρος να πεις εσυ σε ποιο "στρατοπεδο" εισαι και σε πηρε ο φοβος ταχα για ρατσισμους κτλ. Οι θεσεις σου φαινονται, αλλα εσυ για καποιο λογο δεν θες να τις παραδεχτεις.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το θέμα σας είναι ότι έχετε κόλλημα με τη θρησκεία, θεωρείτε ότι αυτή ακόμα κυριαρχεί, ενώ η αλήθεια είναι ότι στις δυτικές χώρες έχει κυριολεκτικά ξεδοντιαστεί, και κάνετε και συγκρίσεις με τους... Ταλιμπάν, λες και έχουν καμία σχέση οι σύγχρονοι Χριστιανοί. Και δε βλέπετε ότι όλη η κοινωνία προβάλλει τρελά το σεξ, αλλά βλέπετε τους ελάχιστους που λένε στα παιδιά τους "το σεξ είναι αμαρτία".
    Για να σου αποδείξω ότι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ προσεκτικά ποιος γράφει τι, θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις πού χρησιμοποιήσα έγω την σύγκριση με τους Ταλιμπαν, γενικά πού ακριβώς ανέφερα τους Ταλιμπαν.

    Αν διάβαζες προσεκτικά eagle θα βλεπες ότι αυτός που έφερε τους Ταλιμπαν στη συζήτηση κι έκανε σύγκριση είναι η Μαριλου. Κανείς άλλος. Άρα γεννάται αυθόρμητα η απορία....με αυτούς θέλετε να συγκρίνεστε; Εκεί θεωρείτε ότι ανήκετε και θέλετε να κάνετε σύγκριση με τους Ταλιμπαν;

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ναι στη Σουηδία ισχύει αυτό που λες. Εδώ ο καθε παπας μπορεί να λεει οτιδηποτε ομοφοβικο θελει και να μενει στο απυρόβλητο. Για να μην αναφέρω για μια υποθεση βιαμσου σε ορφανοτροφειο που τελικα βγηκαν λαδι. Να μην αναφερω επισης οτι στα νοσοκομεια που ξερω απο πρωτο χερι εχουμε τραγικες ελλειψεις σε προσωπικο αλλα περσι μονιμοποιησαμε περιπου 4000 ιερείς. Οτι φετος ειχαμε παπαδες και δεν ειχαμε πυροσβεστες. Εννοειται πως τιποτα απο ολα αυτα δε θα σε πεισει, ολοι οι βαθια θρησκευομενοι και δεν ξερω τι αλλο δεν ακουτε τιποτα. Παρολα αυτα ενιωσα την αναγκη να τα παραθεσω

    @Marilou του λες να μην ασχολειται αλλα εσυ τοσα μηνυματα τωρα απλα εχεις ανοιξει δικο σου θεμα εδω και τσακωνεσαι μονη σου και δεν εχεις καν το θαρος να πεις εσυ σε ποιο "στρατοπεδο" εισαι και σε πηρε ο φοβος ταχα για ρατσισμους κτλ. Οι θεσεις σου φαινονται, αλλα εσυ για καποιο λογο δεν θες να τις παραδεχτεις.
    καλέ τώρα δεν βγήκε ο άλλος και είπε οτι για τις φωτιές φταίνε οι ομοφυλόφιλοι και μας τιμωρεί ο Θεός;;; Έχουν κάνει και τον Θεό σα τα μούτρα τους, μισάνθρωπο.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    καλέ τώρα δεν βγήκε ο άλλος και είπε οτι για τις φωτιές φταίνε οι ομοφυλόφιλοι και μας τιμωρεί ο Θεός;;; Έχουν κάνει και τον Θεό σα τα μούτρα τους, μισάνθρωπο.
    Για να μη μιλήσω για την ανάμιξη της θρησκείας στην εκπαίδευση. Άσε που ακόμα και γκει να μην υπήρχαν άλλους θα εβρισκαν. Στο μεσαίωνα ότι μαλακία γινόταν στο τέλος καίγανε μια γυναίκα για μάγισσα. Με τον σκοταδισμό κανείς δεν είναι ασφαλής κάτι- θα θεωρηθεί ότι έκανες λάθος και ότι τιμωρεί ο θεός και στο τέλος θα τον καψουν για εξαγνισμό.

  13. #148
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    . Άρα γεννάται αυθόρμητα η απορία....με αυτούς θέλετε να συγκρίνεστε; Εκεί θεωρείτε ότι ανήκετε και θέλετε να κάνετε σύγκριση με τους Ταλιμπαν;
    Κανενας δεν συγκρινεται με ολο αυτο .
    Απλα καθρεπτιζεται ΔΙΚΕΣ τους συμπεριφορες στην δικη μας κοινωνια για να μπορεσετε να υποστηριξετε κατι τοσο αβασιμο ...Εξου και το παραδειγμα που ανεφερα ...

    Εκει υπαρχει ολη αυτη η καταπιεση και οχι εδω

  14. #149
    Marilou
    Guest
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 18:20.

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou δεν ξερω γιατί τα χεις βαλει μαζι μου δεν ξερω.
    Ουδέτερη σταση δεν εχεις. Φόβους όλοι έχουμε. Η ευθυνοφοβία πως μπήκε στη ζωή μας; Το να γράφεις κεφαλαία σε βοηθάει σε κάτι; Γιατι εμενα μου φαινεται περίεργο.

    Φυσικά και οι παπάδες με αφορούν γιατί με τη στάση τους κρατάνε πίσω την κοινωνία. Ένας κατηγόρισε τους γκει για τη φωτιά, ένας έλεγε να μας φτύσουν και δεν τελειωνουν ποτε αυτα τα περιστατικά. Και θα αναρρωτιεσαι γιατι δεν ειναι ευκολο να πω οτι ειμαι γκει; Γιατι ανθρωποι επικαλούμενοι την θεση τους στο ονομα του θεου μας λένε αμαρτωλούς και ανώμαλους. Και αυτό που κανεις δεν ειναι ισαποστασικισμός όπως και αν γράφεται, είναι ότι εχεις ξεκαθαρη θεση που δεν παιρνεις και το παίζεις στο κέντρο. Οπότε τις "ιδέες" σου πες τες σε κανενα φορουμ με παπαδες να πάρουν το μερος σου.

    Εδώ και αρκετές απαντήσεις εσύ εισαι θυμωμένη, δεν ξερω γιατι. Και επειδή με "απειλείς" αρκετά μηνύματα ότι θα παψεις να ασχολείσαι καντο. Σε ευχαριστουμε για τη μεσαιωνική σου θέση, χρειαζομασταν μια ιστορική διάσταση στο θέμα και μας την παρείχες.

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 21:52
  2. ζω μεσα σε εναν εφιαλτη
    By μαρια1999 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2012, 18:07
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 16:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 16:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •