υπαρξιακα και ψυχικη ηρεμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    34

    υπαρξιακα και ψυχικη ηρεμια

    αγορασα ενα βιβλιο σχετικα με το ζεν και τον διαλογισμο κ με εβαλε σε σκεψεις...
    τωρα τελευταια με απασχολει πολυ το θεμα της πιστης,θρησκειας και ολα αυτα τα περι κοσμου και ιδεολογιας.ειμαι σε μια φαση γενικα ψαξιματος οσο αφορα τον εαυτο μου και προσπαθω να βρω μια σχετικη αρμονια και ηρεμια μεσα μου γιατι ειμαι καπως ασταθης χαρακτηρας.εξαλλου ολοι εχουμε καποια στιγμη την αναγκη της ηρεμιας ε?

    Εσεις τι πιστευετε για την θρησκεια και την πιστη???θα χαρω πολυ να ακουσω τις αποψεις σας για το θεμα αυτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    [Kira, διάβασε το \"Πιστεύω\" και θα καταλαβεις πολλα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    η θρησκεία είναι ιδεολογία. ιδεολογία είναι ένα κλειστό και μη διαψεύσιμο σύστημα πρόσληψης και κατασκευής της πραγματικότητας. Κατασκευάστηκε απο την εξουσία και επιβλήθηκε στις μάζες επιβάλλοντας τους ένα κοινό τρόπο σκέψης των πράγματων προκειμένου να είναι πιο εύκολα ελέγξιμες. Η θρησκεία εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα λίγων εκμεταλευόμενη τους υπαρξιακούς φόβους των πολλών. Επίσης είναι αλλαζονικό να πιστεύουμε ότι γνωρίζουμε την αλήθεια των πραγμάτων.

    Η πίστη απο την άλλη είναι πιο αφηρημένη έννοια. Είναι ανάγκη κάθε ανθρώπου και είναι σημαντικό να πιστεύει κάπου αρκεί να έχει επιλέξει ο ίδιος που να πιστεύει και να μην του το επέβαλαν άλλοι. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα απο την ελεύθερη και παραγωγική σκέψη και την κατασκεύη απο μέρους του ανθρώπου των δικών του νοημάτων γύρω απο τη ζωή. Η θρησκεία είναι ασύμβατη με αυτό.
    Κάποιος μπορεί αντί να πιστεύει σε μια αόριστη απροσέγγιστη οντότητα, να πιστεύει στο ιδανικό του εαυτού του προσπαθώντας να το φτάσει. Μπορεί να πιστεύει στη αγάπη και να αξιοποιεί τη πίστη του αγαπώντας. Έτσι η πίστη γίνεται παραγωγική.
    Γενικά πιστεύω ότι το πνεύμα του ανθρώπου δε πρέπει να περιορίζεται σε ένα συγκεκριμένο τρόπο πρόσληψης της πραγματικότητας - μεροληπτικό και στρεβλωμένο (θρησκεία).
    Γιατί έτσι μαζικοποιούμαστε και αναπαράγουμε την ιδεολογία του κοινοτισμού που ισοπεδώνει το άτομο και τις δυνατότητες του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χμμ, για την ώρα θα ήθελα να δώσω μια νέα πνοή στην συζήτηση. Δεν μπορώ να υποστηρίξω πως πάω εκκλησία κάθε Κυριακή, ούτε οτι είμαι εκπρόσωπος μιας καθαράς θεολογικής αντίληψης των πραγμάτων, όμως παραδέχομαι πως χωρίς την αίσθηση μιας ανώτερης δύναμης χάνουμε την ουσία και την παραδοχή της θνητής μας ύπαρξης. Ο Woody Allen έχει υποστηρίξει πως η δουλειά του (σκηνοθέτης είναι ο άνθρωπος) είναι ένα μέσο προς την αιωνιότητα. Σαν να λεει.. δεν μπορώ να φτάσω τον θεό αλλά μπορώ να νιώσω σαν θεός. Δεν έχει και άδικο αν σκεφτεί κανείς πως η ανωτερότητα της αιωνιότητας είναι ένας θεός απο μόνος του.

    Σε ένα άρθρο ( http://www.tscpulpitseries.org/greek/ts81fait.html ) μου άρεσε το εξής:

    \"Έτρεμα στην ιδέα ότι ο Θεός επέτρεπε σε μερικούς να υποφέρουν περισσότερο από άλλους, για να τους βοηθήσει να έρθουν σε μια βαθύτερη γνώση του Εαυτού Του. Αλλά τότε κοίταξα σε εκείνους που υποφέρουν - και συχνά είναι τα πιο πιστά, έμπιστα, και με περισσότερη αγάπη από όλα τα παιδιά του Θεού. Αληθινά, είναι σκεύη εκλογής.\"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by vince


    \"Έτρεμα στην ιδέα ότι ο Θεός επέτρεπε σε μερικούς να υποφέρουν περισσότερο από άλλους, για να τους βοηθήσει να έρθουν σε μια βαθύτερη γνώση του Εαυτού Του. Αλλά τότε κοίταξα σε εκείνους που υποφέρουν - και συχνά είναι τα πιο πιστά, έμπιστα, και με περισσότερη αγάπη από όλα τα παιδιά του Θεού. Αληθινά, είναι σκεύη εκλογής.\"
    Αληθινα, παρηγορια στον αρρωστο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by vince


    \"Έτρεμα στην ιδέα ότι ο Θεός επέτρεπε σε μερικούς να υποφέρουν περισσότερο από άλλους, για να τους βοηθήσει να έρθουν σε μια βαθύτερη γνώση του Εαυτού Του. Αλλά τότε κοίταξα σε εκείνους που υποφέρουν - και συχνά είναι τα πιο πιστά, έμπιστα, και με περισσότερη αγάπη από όλα τα παιδιά του Θεού. Αληθινά, είναι σκεύη εκλογής.\"
    Αληθινα, παρηγορια στον αρρωστο!
    Το μήνυμα σου είναι ένδειξη υγιής αντίδρασης. Ο σκοπός μου δεν είναι να διαφωνήσω σε αυτό.

    Όμως.

    Καλό είναι να ξέρουμε τι μπορεί να μας βοηθήσει όταν όλα τα άλλα δεν μπορούν.

    :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εννοεις οτι καποιος μπορει να βοηθηθει μ αυτη τη σκεψη, οταν ολο τα αλλα φαινονται ανικανα να τον βοηθησουν?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    εννοεις οτι καποιος μπορει να βοηθηθει μ αυτη τη σκεψη, οταν ολο τα αλλα φαινονται ανικανα να τον βοηθησουν?
    Σε γενικές γραμμές δεν λατρεύω την υπεροψία. Κατανοώ πως πρόκειται παράγωγο της ανθρώπινης εξέλιξης, όμως θεωρώ πως υποβιβάζει τον άνθρωπο, τον περιορίζει σε έναν βαθμό ως προς στον τρόπο που θα αντιλαμβάνεται τα πράγματα.

    Η σκέψη (αποδοχή θεού) όπως θέτεις υπό ερώτηση μπορεί να βοηθήσει. Μπορεί όμως και να φέρει την απελπισία αν ένας άνθρωπος πιάνεται αποκλειστικά και μόνο από τέτοιες σκέψεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Θα συμφωνήσω με την evath.... γενικά πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανώτερης από εμάς οντότητας που οπωσδήποτε κρατάει όλο το σύμπαν σε τάξη... αλλιώς δε θα υπήρχαμε... (αν και γενικά αν ήμουνα θεός δεν θα ήμουν και πολύ περήφανος για το πως έχει καταντήσει η ανθρωπότητα...) αλλά θρήσκα δε με λες....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7
    Δεν ξέρω για τι πράγμα εννοείτε όταν αναφέρεστε στη θρησκεία.

    Ως πιστός Ορθόδοξος θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα χωρίς να μπαίνω σε αντιμαχίες με κανένα. Το θέμα αυτό εγείρει πολλές έριδες και μίση και πολλά και διάφορα.

    Απλώς θέλω να επισημάνω για όποιον ενδιαφέρεται ότι η Ορθοδοξία δεν είναι ιδεολογία. δεν είναι ένα οικοδόμημα-φιλοσόφημα που στηρίζεται σε λογικά επιχειρήματα. Δλδ δεν ξεκινάμε απο καπου και εφόσον ισχύει αυτό μετά ισχύει αυτό και ούτω καθεξής, και στο τέλος καταλήγουμε σε κάτι.

    Απλά μας λέει ότι ο άνθρωπος που έζησε πριν 2 χιλιάδες χρόνια και σταυρώθηκε κτλ κτλ είναι ο Θεός-ο δημιουργός του κόσμου. Ακούγεται εξωπραγματικό...

    Δεν υπάρχει τρόπος να το δεχτούμε αυτό χρησιμοποιώντας απλά και μόνο τη λογική μας. Γιατί ότι και να μας πούνε υπέρ αυτού πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία ότι μπορει΄να συμβαίνει κάτι άλλο.

    Τι απόδειξη θα ήθελε κάποιος για να πειστεί. Άλλοι αν έβλεπαν ενα περίεργο γεγονός (θαύμα) να εκτυλίσεται μπροστα τους μπορεί να πίστευαν. Αλλοι δεν θα πίστευαν με το ίδιο γεγονός και θα ήθελαν κάτι άλλο κοκ. Άλλοι δεν θα πίστευαν με τίποτα αφού πιστεύουν ότι όλα εξηγούνται μέσω της επιστήμης,

    Και τον Θεό τον ίδιο να δεις σε όραμα, στον ξύπνιο σου, μετά δεν θα έχεις αμφιβολίες για το αν ήταν απλά μια παραίσθηση;

    Τι απόδειξη θέλουμε για να πειστούμε; Κάτι μόνιμο που θα κουβαλάμε πάντα μαζί μας και θα μας θυμίζει πως αυτό που ζήσαμε δεν ήταν παραίσθηση; Άνθρωποι είμαστε έχουμε αμφιβολίες...Και φυσικά δεν μπορούμε να πιστεψουμε τον κάθε κοκορνιόκο που θα μας πει ότι έτσι είναι...αυτή είναι η αλήθεια κοκ. Θέλουμε αποδείξεις για να αισθανόμαστε ασφάλεια τόσο για το που οδεύουμε με αυτές τις πεποιθήσεις αλλα και για να ικανοποιήσουμε τη δίψα μας να μάθουμε την αλήθεια και να μην πούμε στο τέλος τσάμπα σπατάλησα τόσο καιρό που πίστευα αυτό τα πράγματα και έχασα χρόνο από τη ζωή μου..

    Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι η πίστη (στον Χριστό) θέλει προσπάθεια. Δεν είναι κάτι που έχουμε καταλήξει με λογικά επιχειρήματα και πιστεύουμε σε αυτό και είμαστε 1000/100 βέβαιοι για την ορθότητά του.

    Πρέπει να ελπίζουμε και να θέλουμε να πιστεψουμε σε αυτόν, κάτι που θα μας κινητοποιήσει να τον αναζητήσουμε ( να καταλάβουμε αν υπάρχει) και να σπαταλήσουμε κάτι από τον εαυτό μας για να τον βρούμε και εν τέλει να τον αντιμετωπίζουμε σαν υπαρκτό προσωπο όπως είμαι εγώ και εσείς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δειτε και τις ημερομηνιες της συζητησης :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1

    ΨΥΧΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ.ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΨΑΞΕΣ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ Ή ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ,ΚΑΙ (ΕΣΥ) ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ.ΑΜΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ 8Α ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΙΧΕΣ ΕΙΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ ΣΟΥ.ΑΜΑ ΓΕΝΝΙΟΣΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΘΑ ΕΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑ 99 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΙΝΔΟΥΙΣΤΗΣ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ,ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑ8ΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΛΟΣ) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •