Εγκυμοσύνη και ιδψ - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 17 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 245
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά είναι σαν να έχω μια θλίψη, χωρίς κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω πως το ότι αλλάζω, περνάω σε μια άλλη φάση της ζωής μου και με γνωρίζω καλύτερα με κομπλάρει. Είχα χθες συνεδρία και τα είπα.
    Σας διαβάζω πάντως. :)

  2. #137
    End of an era και εγώ το νιώθω αυτό.Απο την στιγμή που με έπιασε αυτό το πράγμα η θλίψη υπάρχει σχεδόν κάθε μέρα.Ασχολουμαι με πράγματα κ το ξεχνάω όσο γίνεται.Και φορές που είμαι με παρέα ξεχνιέμαι έντελως κ νιώθω χαρούμενη.Στην καθημερινότητα μου όχι όμως.Δεν είμαι χάλια αλλά ούτε κ καλά.

  3. #138
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Έτσι γίνεται ναι.Σκεψεις υπάρχουν αλλά δεν είναι όπως πριν.Εννοειται πως πολλές φορές κολλάμε.πως είστε βρε παιδιά σήμερα;;; nefeli28,end of an era, Stress??
    Αγχώθηκα με τη δουλειά σήμερα αλλά προσπάθησα όταν γύρισα σπίτι να χαλαρώσω και να σκεφτώ ότι έρχεται ΣΚ.
    Έχω λίγες σκέψεις αλλά τις παλεύω. Προσπαθώ να μην δίνω σημασια και να τις περνάω στο ντούκου….

  4. #139
    Εκεί που είμαι καλά εκεί δεν είμαι. Σήμερα κάποια στιγμή "χάθηκα", ένιωθα βαριά και μια μελαγχολία. Κι εξακολουθώ. Έχω ένα βάρος που πάει κι έρχεται... Μια αγωνία να το πω; Σαν να πρόκειται να συμβεί κάτι κακο.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ προσπαθώ αυτή την απάθεια/θλίψη/ουδετερότητα να μην με εμποδίζει από αυτά που μου δίνουν χαρά ή έχω σχεδιάσει. Τουλάχιστον μετά την χθεσινή συνεδρία σε αυτό κατέληξα μέσα μου, να το πάρω πιο ήρεμα. Έχω το κακό πως θέλω να τα ξέρω όλα εκ των προτέρων και το άγνωστο με φοβίζει, αντί να με ενθουσιάζει.

  6. #141
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αγχώθηκα με τη δουλειά σήμερα αλλά προσπάθησα όταν γύρισα σπίτι να χαλαρώσω και να σκεφτώ ότι έρχεται ΣΚ.
    Έχω λίγες σκέψεις αλλά τις παλεύω. Προσπαθώ να μην δίνω σημασια και να τις περνάω στο ντούκου….
    Να εκμεταλλευτείς το ΣΚ για να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς. Σου εύχομαι να αποφορτιστεις.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το πρόκειται να συμβεί κάτι κακό το έχω κι εγώ από μικρή. Μην δίνεις βάση. Είναι και η απότομη αλλαγή του καιρού, μικραίνει η ημέρα, αλλάζουμε εποχή.

  8. #143
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά είναι σαν να έχω μια θλίψη, χωρίς κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω πως το ότι αλλάζω, περνάω σε μια άλλη φάση της ζωής μου και με γνωρίζω καλύτερα με κομπλάρει. Είχα χθες συνεδρία και τα είπα.
    Σας διαβάζω πάντως. :)
    Η αλλαγή σε τρομάζει; Το άγνωστο; Η συνεδρία σε χαλάρωσε λιγάκι;

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, η αλλαγή και το άγνωστο. Αλλάζω εγώ, ωριμάζω, είμαι κοντά σε αυτό που θέλω από εμένα, αλλά με τρομάζει όλο αυτό, με "ξεβολεύει" από ότι έχω συνηθίσει. Ενώ τώρα είμαι στην καλύτερη φάση από τα 26 χρόνια ζωής μου σαν άνθρωπος.

  10. #145
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Το πρόκειται να συμβεί κάτι κακό το έχω κι εγώ από μικρή. Μην δίνεις βάση. Είναι και η απότομη αλλαγή του καιρού, μικραίνει η ημέρα, αλλάζουμε εποχή.
    Προσπαθώ να γεμίζω τη μέρα για να ξεχνιέμαι αλλά κάποιες στιγμές με πλακώνει. Στεναχωριέμαι κιόλας με όλο αυτό. Θεωρούσα ότι τώρα που έχω μια διάγνωση και ξέρω με τι έχω να κάνω, θα ήμουν καλύτερα. Θεωρούσα ότι το έχω πάρει χαλαρά. Τελικά όμως με έχει πειράξει. Φοβάμαι μήπως το μετέφερα στα παιδιά μου και κολλάω με τη σκέψη αυτή. Επιπλέον με πειράζει που δεν καταφέρνω να επιβληθω και συνεχίζω να σκέφτομαι τα δικά μου. Νιώθω άσχημα.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, κάπως τα είπαμε. Δεν ξέρω αν η συνεδρία αυτή καθεαυτή με βοήθησε, σίγουρα με κατηύθυνε να δώσω κάποιες απαντήσεις σε αυτά που έχω το τελευταίο διάστημα και να σκεφτώ.

  12. #147
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Ναι, η αλλαγή και το άγνωστο. Αλλάζω εγώ, ωριμάζω, είμαι κοντά σε αυτό που θέλω από εμένα, αλλά με τρομάζει όλο αυτό, με "ξεβολεύει" από ότι έχω συνηθίσει. Ενώ τώρα είμαι στην καλύτερη φάση από τα 26 χρόνια ζωής μου σαν άνθρωπος.
    Καταλαβαίνω τι εννοείς. Το άγνωστο κι εμένα με αγχωνει. αυτό το να μην ξέρω τι θα γίνει με τρελαίνει. Πιστεύω ότι θα τα πας πολύ καλά. είσαι μικρή και ήδη δουλεύεις το θέμα σου με ειδικούς. Και τα πας καλα. Κι αυτό είναι σπουδαίο.

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Νομίζω πως πρέπει να δουλέψεις το ότι οι σκέψεις σου που οφείλονται στην ΙΔΨ δεν είσαι εσύ. Κι εγώ έχω περάσει από την φάση που νόμιζα ότι τρελαίνομαι, πάει η ζωή, ένιωθα άσχημα για κάποιες σκέψεις και όλο αυτό οδηγούσε σε αδιέξοδο. Όσο δεν τους δίνουμε αξία και τις αγνοούμε, τόσο νομίζω υποχωρούν.

  14. #149
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Νομίζω πως πρέπει να δουλέψεις το ότι οι σκέψεις σου που οφείλονται στην ΙΔΨ δεν είσαι εσύ. Κι εγώ έχω περάσει από την φάση που νόμιζα ότι τρελαίνομαι, πάει η ζωή, ένιωθα άσχημα για κάποιες σκέψεις και όλο αυτό οδηγούσε σε αδιέξοδο. Όσο δεν τους δίνουμε αξία και τις αγνοούμε, τόσο νομίζω υποχωρούν.
    Δυσκολεύομαι ακόμα να διαχωρίσω τις σκέψεις. Που ξεκινάει και που σταματάει η ΙΔΨ. Μπορώ λίγο πιο εύκολα να καταλάβω το παράλογο αλλά όταν ξεκινάνε οι αμφιβολίες κολλάω. Το μυαλό μου κάνει ένα σκασμό σενάρια και διαρκώς αναρωτιέμαι κι αν;

  15. #150
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Νομίζω πως πρέπει να δουλέψεις το ότι οι σκέψεις σου που οφείλονται στην ΙΔΨ δεν είσαι εσύ. Κι εγώ έχω περάσει από την φάση που νόμιζα ότι τρελαίνομαι, πάει η ζωή, ένιωθα άσχημα για κάποιες σκέψεις και όλο αυτό οδηγούσε σε αδιέξοδο. Όσο δεν τους δίνουμε αξία και τις αγνοούμε, τόσο νομίζω υποχωρούν.
    Μετά από τόσα χρόνια με την ΙΔΨ και τις τόσες συνεδριες σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους νομίζω πως αυτή είναι η «μαγική» λύση: να μην δινουμε αξία στις σκέψεις και αυτές με τη σειρά τους θα υποχωρούν. Δεν θα εξαφανιστούν εντελώς αλλα τουλάχιστον θα μικρύνουν κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Αυτό έχω καταλάβει. Και προσπαθώ να το εφαρμόσω στην πράξη. Είναι δύσκολο αλλά ξεκίνησα από αυτό που λες: αυτές οι σκέψεις δεν είμαι εγώ. Όσο και να βασανίζομαι δεν είναι αληθινές είναι πλασματικές. Τις φτιάχνει το μυαλό μου με κάποιο τρομακτικό τρόπο αλλά δεν είναι αλήθεια. Όποτε αστες να υπάρχουν κι εγώ συνεχίζω κανονικά τη ζωή μου…

Page 10 of 17 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  2. Εγκυμοσύνη και σχέση
    By carrie21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-2016, 13:29
  3. Εγκυμοσύνη και διάθεση
    By Flower16 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2016, 00:08
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •