Η ΖΩΗ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ...ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 86 of 86
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Ειδα οτι ημουν ελαφρως καλυτερα στην διαθεση αλλα μονο χαπιων. Ουσιατικη διαφορα, τιποτα. Τα σταματησα ολα. Και χαπια και γιατρο.

    Δεν ξερω αν εκανα καλα ή οχι, δεν μπορουσα αλλο ομως. Με τον γιατρο πλεον δεν ειχα να πω τιποτα. Πηγαινα και κοιτιμασταν. Ασε που δεν μιλουσα και σε αυτον τελευταια. Δεν μου εβγαινε τιποτα...

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τι θεραπεία κάνεις;με ζαναξ μόνο; και πόσο διάστημα;

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Cipralex επαιρνα μονο, για 6 μηνες περιπου

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    μα είναι δυνατόν να αφήνεις έτσι τον εαυτό σου;τα φάρμακα θέλουν κάποιο χρόνο να δράσουν.Πέρασαν 3 μήνες για να πω ότι είδα βελτίωση.Μήπως να έπαιρνες και δεύτερη γνώμη;Είσαι μικρή κοπέλα μην χάνεις πολύτιμο χρόνο

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Θα επαναλάβω χικα μια δεύτερη γνώμη και ισως μια καλύτερη θεραπεία

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Γιωτα μου, δεν θελω να νιωθω εστω και λιγο καλυτερα γιτι παιρνω τ αχαπια. Θελω να νιωσω καλα γιατι κατι θα εχει αλλαξει στη ζωη μου, γιατι κατι θα πηγαινει καλυτερα. Αλλωστε η διαθεση μου βελτιωνοταν ελαχιστα απο τ αχαπια και αυτο ηταν ολο. Δεν εβρισκα πλεον νοημα

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    xika μου μάλλον πρέπει να ξανασκεφτείς τη θεραπεία σου.Δλδ τώρα δεν κάνεις τπτ?
    Αχχχ θέλει υπομονή κ προσπάθεια γμτ....

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Τωρα τιποτα...δεν ξερω δεν θελω να ξαναπαρω χαπια. Και ο γιατρος μου καλος ειναι αλλα καποια στιγμη επαψα να του μιλαω. Δεν μου εβγαινε τιποτα. Δεν ηθελα να του πω τιποτα. Τζαμπα χρηματα εδινα τελευταιο καιρο.

    Θελει υπομονη Arsi το ξερω, ειναι πολυ δυσκολο ομως. Και ακομα πιο δυσκολο μου φανηκε να παραδεχτω οτι ενιωθα εστω και λιγο καλυτερα απο τα χαπια...

    Μου φανκε δυσκολο γιατι ξερω οτι ειμαι δυνατη και δεν θελω να δεχτω οτι χρειαζομαι βοηθεια, ισως να ειναι αυτο..

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by xika
    Γιωτα μου, δεν θελω να νιωθω εστω και λιγο καλυτερα γιτι παιρνω τ αχαπια. Θελω να νιωσω καλα γιατι κατι θα εχει αλλαξει στη ζωη μου, γιατι κατι θα πηγαινει καλυτερα. Αλλωστε η διαθεση μου βελτιωνοταν ελαχιστα απο τ αχαπια και αυτο ηταν ολο. Δεν εβρισκα πλεον νοημα
    Ναι xika αλλά με το που θα νιώσεις καλύτερα απ\'τα φάρμακα θα μπορέσεις να πάρεις δυνάμεις κ να κάνεις κ τις αλλαγές που θέλεις στη ζωή σου,οπότε κ η διάθεσή σου να έχει πιο σταθερές βάσεις για να είναι καλύτερη.Συγχρόνως μπορείς να κάνεις κ ψυχοθεραπεία.Συμφωνώ απόλυτα με τη Γιώτα,μην αφήνεις τον εαυτό σου χωρίς θεραπεία-φροντίδα τώρα που το έχει ανάγκη.

    Όσο για την ελάχιστη βελτίωση που λες ότι έβλεπες μπορεί να μην ήταν τα κατάλληλότερα φάρμακα για σένα .

    Η κατάθλιψη δεν περνάει από μόνη της,χρειάζεται βοήθεια ειδικού.Σκέψου να κάνεις κάτι.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by xika
    Τωρα τιποτα...δεν ξερω δεν θελω να ξαναπαρω χαπια. Και ο γιατρος μου καλος ειναι αλλα καποια στιγμη επαψα να του μιλαω. Δεν μου εβγαινε τιποτα. Δεν ηθελα να του πω τιποτα. Τζαμπα χρηματα εδινα τελευταιο καιρο.

    Θελει υπομονη Arsi το ξερω, ειναι πολυ δυσκολο ομως. Και ακομα πιο δυσκολο μου φανηκε να παραδεχτω οτι ενιωθα εστω και λιγο καλυτερα απο τα χαπια...

    Μου φανκε δυσκολο γιατι ξερω οτι ειμαι δυνατη και δεν θελω να δεχτω οτι χρειαζομαι βοηθεια, ισως να ειναι αυτο..
    Εντάξει άσε τα φάρμακα αφού είσαι τόσο αρνητική,
    γιατί δε σκέφτεσαι ψυχοθεραπεία με κάποιον καλό ψυχολόγο???
    Αν έχεις οικονομικές δυσκολίες σκέψου ένα κ.ψ.υ.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα(μόνο να κερδίσεις!),κλείσε ένα ραντεβού και δοκίμασέ το.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ναι και ποιος θέλει χικα να παίρννει χάπια;αλλά τα αντικαταθλιπτικά δρουν και θεραπευτικά εκτός του ότι δεν δημιουργούν εξάρτηση.Εαν είχες θυρειειδή και έπρεπε να πάρεις θυροξίνη δεν θα το έκανες;ακριβως το ίδιο συμβαίνει και με την κατάθλιψη όταν τα επίπεδα της σερετονίνης πέφτουν απο το συνεχές στρες.Εαν λοιπόν πάρεις τα αντικαταθλιπτικά που στην ουσία είναι επαναπρόσληψη της σερετονίνης θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα.Αυτο δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη.Σκέψου ότι η μικρότερη θεραπεία κρατά 6 μήνες.Μήπως έπρεπε να σου γράψει άλλο σχήμα θεραπείας.Επίσης και όταν νιώσουμε καλά σταματάνε σταδιακά τα χάπια.Δηλαδή είναι καλύτερα να υποφέρεις;μετά απο χρόνια και συνεχείς αρνήσεις κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω θεραπεία και όσο συντομότερα τόσο καλύτερα.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •