Εμπόδιο στο χάσιμο κιλών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το θέμα δεν είναι να στερείσαι,είναι να τρως από όλα αλλά με μέτρο
    3/4 της σακούλας είναι αρκετά αλλά δε θα χοντρύνεις με μια φορά.
    Μην το επαναλάβεις όμως.
    Τρώε υγιεινά και να πίνεις χυμούς γιατί τώρα το καλοκαίρι χάνουμε υγρά και θα δεις που θα αδυνατίσεις!

    όσο για την προλακτίνη και εγώ έχω αυξημένη αλλά τι σχέση έχει με το βάρος;

  2. #2
    λίμπρα....τα πατατάκια από μόνα τους είναι πάνω από πεντακόσιες θερμίδες και αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις...
    Στα κιλά που είσαι, πρέπει να τρως τουλάχιστον 1000-1200 για να χάνεις 1.5 κιλό την εβδομάδα. Στα λέω κατά προσέγγιση γιατί δεν ξέρω ούτε την ηλικία ούτε το ύψος σου ούτε αν γυμνάζεσαι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αχα... σε απασχολει το χασιμο κιλων γι αυτο κ ανεσυρες το θεμα..
    μα την αληθεια απελπιστικα απο διαιτες, προσεκτικες διατροφες, δεν θα χωραω σε λιγα χρονια να περασω απο την πορτα κ θα ανοιξω γκαραζοπορτα για να μπαινει το οχημα μαζι με το φορτίο του μεσα!
    ειναι πραγματι η πιο κουραστικη κ εξαντλητικη διαδικασια η διαιτα, ο μεταβολισμος μας κοιμαται, μαζι του συσσωρευονται κ ολα τα καταλληλα αποθέματα για να αποκτήσεις ενα κάρο προβλήματα υγείας, την μια παιρνεις θάρρος ξεκινάς δίαιτα, την άλλη τα παρατας, αντε πάλι απο την αρχή, για πόσο;;; για όλη μας την ζωή.. εεε δεν γινεται να στερείσαι κ το φαγητό ανάμεσα στις τόσες στερήσεις ή τις τόσες λίγες απολαύσεις κ χαρές!

  4. #4
    Μαρία...εσένα στα χω πει, μη μου κάνεις τα νεύρα κορδόνια!

    Λίμπρα, το θέμα δεν είναι οι θερμίδες αλλά τι βάζεις μέσα σου για να κινητοποιηθεί ο μεταβολισμός σου. Το έχεις πάρει πολύ λάθος, μη ρίχνεις το βάρος στην προλακτίνη. Μίλησε με μια διαιτολόγο-επιστήμονα, (κυκλοφορούν πολλά κελεπούρια που έχουν κάνει δυο σεμινάρια κια το παίζουν διαιτολόγοι), και τότε θα καταλάβεις τι πρέπει να τρως για να χάσεις.
    Φυσικά αν συνδυάσεις τη δίαιτα με χαλαρή άσκηση θα δεις απίθανα αποτελέσματα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Σε γενικές γραμμές μια καλή δίαιτα είναι η εξής: καλό πρωϊνό και μεσημεριανό, βραδυνό όχι μετά τις 8 και πολύ ελαφρύ όπως μια σούπα. Όχι λαδερά, όχι junk, όχι γλυκά, όχι πολύ ψωμί, όχι αναψυκτικά, όχι λιπαρά φαγητά. Τονίζω το όχι γιατί ακόμα και αν δε ξεπερνάς τις θερμίδες αυτά παχαίνουν πολύ περισσότερο απο κάτι υγιεινό με τις αντίστοιχες θερμίδες. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά το έχω δεί σε αρκετά άτομα.
    Μη τσιμπολαγάς ανάμεσα στα γεύματα. Το καλύτερο είναι συχνά και μικρά γιατί έτσι δουλεύει καλύτερα ο μεταβολισμός. Και μακρίά απο ατκινς και λοιπές βλακείες. Η μεσογειακή διατροφή είναι η καλύτερη. Δηλαδή: κάθε μέρα λαχανικά φρούτα, σιτηρά (όχι όμως υπερβολικές ποσότητες). 2-3 φορές τη βδομάδα περίπου ψάρι και λίγο πιο σπάνια άλλο λευκό κρέας και σπανιότερα ή καθόλου κόκκινο κρέας. Τα γλυκά και τα τηγανητά λάδια είναι περιττά και επικίνδυνα. Αυτή είναι η καλύτερη διατροφή και για υγεία. Παρ\' όλα αυτά μπορεί να υπάρχουν εξειδικευμένες ανάγκες π.χ. αναιμία όπου εκεί απαιτείται κόκκινο κρέας πιο συχνά. Αυτά όμως θα στα πει ένας γιατρός. Πάντως να ξέρεις ότι για τη μεσογειακή διατροφή πέρα απο αυτά που ακούμε τα έχω δεί στη πράξη.
    Επιπλέον γυμναστική είναι απαραίτητη για τη συντήρηση των αποτελεσμάτων.

    ¨Οσο για τις θερμίδες εξαρτάται απο τις ανάγκες. Η μητέρα μου έκανε δίαιτα 1000-1200 θερμίδων που της την είχε δώσει διαιτολόγος και ήταν αποτελεσματική. 4 κιλά το μήνα περίπου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι δυστηχως όσο εύκολα παίρνουμε τόσο δύσκολα χάνουμε..
    κ γω παρατηρησα μια αυξηση των 10 απο τοτε που πρωτοπηρα αντικαταθλιπτικα, δηλ. εδω κ ενα χρόνο, προσπαθησα εχασα τα 5, τα ξαναπηρα.. ε αϊ σι χτιρ λέω
    μην σε ανησυχεί, σε φτάνω 85, 87, 78, 83 κ παει λέγοντας, αν ημουν στα 70 θα μουν ευχαριστημενη, 68 το ιδανικο, ας παψω τωρα, η υπομονή μου τελείωσε,
    βαλε στοχο (εχει βαλει ηδη) κ προσπάθησε να συντηρησεις αυτα τα κιλά, διαφορετικά δεν γίνεται. προσπαθησε παραλληλα να κανεις καυσεις, γυμναστηριο ή γυμναστικη, παραλια - το κολύπμπι είναι οτι καλύτερο κ περπάτημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Πάντως είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας παρά προλακτίνης ή άλλης ουσίας. Για παράδειγμα η μήτερα μου που προανέφερα παίρνει συστηματικά και για χρόνια κορτιζόνη και αντικαταθλιπτικά. Η κορτιζόνη αυξάνει πάρα πολύ το βάρος. Και όντως όσο το έριχνε στη κορτιζόνη δεν έχανε κιλά. Όταν όμως το πήρε απόφαση να κάνει δίαιτα σοβάρά και όχι για 1 - 2 μήνες και με τσιμπολογήματα ενδιάμεσα τότε άρχισε να χάνει. Η ψυχολογία παίζει πρωταρχικό ρόλο στην απώλεια κιλών. Και επίσης η απώλεια κιλών αρχίζει μετά απο συστηματική δίαιτα 2 - 3 εβδομάδων. Πρέπει να προσαρμοστεί ο μεταβολισμός. Δε γίνεται να αρχίσει απο τη μια μέρα στην άλλη. Πάντως όταν αρχίσει η απώλεια και αν συντηρηθεί η δίαιτα τότε ξεκινάει μια πιο σταθερή απώλεια κιλών με έναν ρυθμό 3-4 κιλών ή και παραπάνω το μήνα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εαν έχεις κατακράτηση υγρών ή πριν την έμμηνο ρήση

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω δευτερα χω ραντευου με την διαιτολογο μου.ευχομαι να ξεφορτοθω τα 10 παραπανισια κιλα π με βαρενουν.υδρονω,κουραζομαι ,δεν μ πανε τα ρουχα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    οι μεταβολές ενός ή δύο κιλών είναι τα υγρά του σώματος.
    μην κρίνεις από ένα κιλό μπορεί σε μια ώρα να το έχεις πάλι χάσει!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πανικούλα και εγώ πήρα 10 κιλά.Πριν λίγο μου τηλεφώνησε μια φίλη και μου είπε πως πάχυνα αρκετά.Και εγώ ήμουν πάντα σταθερή στο βάρος και αισθάνομαι ότι θα σκάσω, ασε τα ρούχα τώρα που δοκίμαζα τα καλοκαιρινά δεν μπαίνω πρέπει να βάλουμε φερμουάρ στο στόμα μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Δυστυχώς και εγώ που πήγα στο χωριό για μια εβδομάδα έτρωγα το βράδυ γιαουτράκι και κανένα φρούτο γυρίζοντας ζυγίστηκα και ήμουν τα ιδια.Ρώτησα τον γιατρό αν παχαίνουν τα φάρμακα και μου είπε όχι αλλά οι περισσότεροι βάζουν κιλά και υποτίθεται παίρνω λαντος που είναι το μοναδικό που χάνεις.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σημερα θα ζηγιστω στην διαιτολογο και θας σας πω ποσες οκαδες ειμαι.χιχιχιχι.νομιζω εχω υποθυροειδισμό, αλλα δεν νομιζω να φταιαι αυτο π καθε τρεις κ λιγο χλαπακιαζω.

  14. #14
    παιδιά εγώ άρχισα πριν κανα μήνα δίαιτα κ έχω χάσει περίπου 5 κιλά. Τη βδομάδα της περιόδου δε χάνεις λόγω πρηξίματος κ κατακράτησης αλλά μετά οκ. υπομονή κ κουράγιο σιγά σιγά 4 κιλά το μήνα θα τα χάσουμε όλες! εγώ ευελπιστώ τον Νοέμβριο το πολύ να γίνω όπως ήμουν πριν 3 χρόνια, 60 κιλά.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αχ με ζηγησε η διαιτολογος κ ντρεπομαι να πω ποσα ειμαι :( 81 κλαπς.πρεπει να φτασω τα 70 μου ειπε για το υψος μου.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •