Δεν αντέχω άλλο να υπάρχω απλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    Δεν αντέχω άλλο να υπάρχω απλά

    Καλησπέρα. Έχω δερμογραφισμό, ροδόχρους και τώρα μου λένε ΚΑΙ για κνίδωση.
    Προσπάθησα πριν κάποιους μήνες να κάνω δώρο στον εαυτό μου, μαθήματα χορού.
    Ήμουν χαρούμενη, μέχρι που σε ένα από τα μαθήματα, ένιωθα πολύ ιδρωμένη και ξαφνικά τσιμπηματάκια στην πλάτη και φαγούρα. Γυρίζοντας στο σπίτι παρατήρησα 7-8 σπυράκια στην πλάτη. Μου μίλησαν για κνίδωση τύπου χολινεργική.. λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος μετά από άσκηση..
    Σταμάτησα τα πάντα. Όλες μου τις δραστηριότητες.
    Διάβασα τα πάντα στο Ίντερνετ και τρόμαξα. Δεν ξέρω πώς να ζήσω έτσι. Αν υπάρχουν εδώ ομοιοπαθείς, και θέλουν, ας μοιραστούν κάτι μαζί μου.. νιώθω απέραντη μοναξια. Είναι το τρίτο Καλοκαίρι που αποφεύγω τα πάντα.
    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Καλησπέρα. Έχω δερμογραφισμό, ροδόχρους και τώρα μου λένε ΚΑΙ για κνίδωση.
    Προσπάθησα πριν κάποιους μήνες να κάνω δώρο στον εαυτό μου, μαθήματα χορού.
    Ήμουν χαρούμενη, μέχρι που σε ένα από τα μαθήματα, ένιωθα πολύ ιδρωμένη και ξαφνικά τσιμπηματάκια στην πλάτη και φαγούρα. Γυρίζοντας στο σπίτι παρατήρησα 7-8 σπυράκια στην πλάτη. Μου μίλησαν για κνίδωση τύπου χολινεργική.. λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος μετά από άσκηση..
    Σταμάτησα τα πάντα. Όλες μου τις δραστηριότητες.
    Διάβασα τα πάντα στο Ίντερνετ και τρόμαξα. Δεν ξέρω πώς να ζήσω έτσι. Αν υπάρχουν εδώ ομοιοπαθείς, και θέλουν, ας μοιραστούν κάτι μαζί μου.. νιώθω απέραντη μοναξια. Είναι το τρίτο Καλοκαίρι που αποφεύγω τα πάντα.
    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.
    Προφανώς είμαι μόνη μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Έχω διάφορα δερματολογικά, εκζεμα σε διάφορες περιοχές του σώματος, πρόσωπο κυρίως, σμηγματορροικη δερματίτιδα, δυσιδρωσικη δερματίτιδα στα χέρια. Με τα μπάνια στη θάλασσα καλυτερεύουν. Επίσης με τη μείωση του άγχους και όταν είχα κόψει γαλακτοκομικά και έπαιρνα ω3 για τρίμηνο. Χρειάστηκε κάποια στιγμή και πήρα αντιμηκυτισιακη θεραπεία από το στόμα για να αντιμετωπίσω εκτροπιο βλεφάρου. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να γίνει;

  4. #4
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχω διάφορα δερματολογικά, εκζεμα σε διάφορες περιοχές του σώματος, πρόσωπο κυρίως, σμηγματορροικη δερματίτιδα, δυσιδρωσικη δερματίτιδα στα χέρια. Με τα μπάνια στη θάλασσα καλυτερεύουν. Επίσης με τη μείωση του άγχους και όταν είχα κόψει γαλακτοκομικά και έπαιρνα ω3 για τρίμηνο. Χρειάστηκε κάποια στιγμή και πήρα αντιμηκυτισιακη θεραπεία από το στόμα για να αντιμετωπίσω εκτροπιο βλεφάρου. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να γίνει;
    Χίλια συγγνώμη Niels αλλά τώρα είδα την απάντησή σου και σε ευχαριστώ! Μου λένε να παίρνω αντισταμινικά….

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    φιλαρακι αυτα με φαρμακα φευγουν μην στεμναχωριεσε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι αυτα με φαρμακα φευγουν μην στεμναχωριεσε .
    Ποιά φεύγουν φίλε μου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Χίλια συγγνώμη Niels αλλά τώρα είδα την απάντησή σου και σε ευχαριστώ! Μου λένε να παίρνω αντισταμινικά….
    Άρα το θεωρούν αλλεργία; Τα δοκίμασες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    ο γιατρος θα δωσει θεραπεία να φεύγουν αυτο λεω . αν δε ειναι επικίνδυνο κατι για τη ζωη ξεπερνιετε νομιζω με υπομονή.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άρα το θεωρούν αλλεργία; Τα δοκίμασες;
    Δεν έχω καταλάβει τι τα θεωρούν όλα αυτά.. ο καθένας λέει τα δικά του..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Καλησπέρα. Έχω δερμογραφισμό, ροδόχρους και τώρα μου λένε ΚΑΙ για κνίδωση.
    Προσπάθησα πριν κάποιους μήνες να κάνω δώρο στον εαυτό μου, μαθήματα χορού.
    Ήμουν χαρούμενη, μέχρι που σε ένα από τα μαθήματα, ένιωθα πολύ ιδρωμένη και ξαφνικά τσιμπηματάκια στην πλάτη και φαγούρα. Γυρίζοντας στο σπίτι παρατήρησα 7-8 σπυράκια στην πλάτη. Μου μίλησαν για κνίδωση τύπου χολινεργική.. λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος μετά από άσκηση..
    Σταμάτησα τα πάντα. Όλες μου τις δραστηριότητες.
    Διάβασα τα πάντα στο Ίντερνετ και τρόμαξα. Δεν ξέρω πώς να ζήσω έτσι. Αν υπάρχουν εδώ ομοιοπαθείς, και θέλουν, ας μοιραστούν κάτι μαζί μου.. νιώθω απέραντη μοναξια. Είναι το τρίτο Καλοκαίρι που αποφεύγω τα πάντα.
    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.
    Έχω σμηγματοροικη δερματίτιδα, και επίσης παρατήρησα ότι μετά την γυμναστική τώρα τελευταία βγάζω κάτι σπυράκια εκεί που κάνει το βε η μπλούζα, δεν ξέρω αν είναι από κάτι καινούργιο αυτοάνοσο η τίποτα άλλο αλλά φρικαλέα, ίσως είναι μερικές μπλούζες που με ενοχλούν.

    Δερμογραφισμος και ροδόχρους τι είναι Μύρα;
    Ελπίζει να βρεις κάτι και να σου περάσουν.
    Εγώ π.χ βάζω σαμπουάν για την σμηγματοροικη δερματίτιδα.
    Ότι θες γράψε εδώ δεν είσαι μόνη σου.



    Α ξέχασα να αναφέρω πως κ εγώ τρία καλοκαίρια στην σειρά έχω καταστρέψει λόγω άγχους αν αυτό σε παρηγορεί.

  11. #11
    Player, γλυκέ μου player σε ευχαριστώ για την όλη σου διάθεση..πολύ..
    Για τα σπυράκια που βγάζεις εκει στο V της μπλούζας, έχω την εντύπωση ότι προκαλείται από τριβή και ίσως έχει αρκετή ελαστίνη η ύφανση της μπλούζας.. να δοκίμαζες με 100% βαμβάκι;
    Ο Δερμογραφισμός είναι αυτό που όταν ξύνεσαι κοκκινιζεις αρκετά, ή αν κανεις με ένα στύλο μια γραμμή στο χέρι ή οπουδήποτε, σχηματίζεται κόκκινη μετά από λίγο..
    Η ροδόχρους είναι αυτοάνοσο.. κόκκινα μάγουλα (σε εμένα όχι τόσο) και γενικά αποφυγή ηλίου, ζέστης, καυτερων φαγητών, αλκοόλ..

    Λυπάμαι πάρα πολύ που κι εσύ έχασες τρία Καλοκαίρια….εκτιμώ πολύ και σε υπερευχαριστώ για την τρυφερότητα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Player, γλυκέ μου player σε ευχαριστώ για την όλη σου διάθεση..πολύ..
    Για τα σπυράκια που βγάζεις εκει στο V της μπλούζας, έχω την εντύπωση ότι προκαλείται από τριβή και ίσως έχει αρκετή ελαστίνη η ύφανση της μπλούζας.. να δοκίμαζες με 100% βαμβάκι;
    Ο Δερμογραφισμός είναι αυτό που όταν ξύνεσαι κοκκινιζεις αρκετά, ή αν κανεις με ένα στύλο μια γραμμή στο χέρι ή οπουδήποτε, σχηματίζεται κόκκινη μετά από λίγο..
    Η ροδόχρους είναι αυτοάνοσο.. κόκκινα μάγουλα (σε εμένα όχι τόσο) και γενικά αποφυγή ηλίου, ζέστης, καυτερων φαγητών, αλκοόλ..

    Λυπάμαι πάρα πολύ που κι εσύ έχασες τρία Καλοκαίρια….εκτιμώ πολύ και σε υπερευχαριστώ για την τρυφερότητα..
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια.

    Μακάρι να μην είναι τίποτα και να προκαλείται από μπλούζες, θα το κοιτάξω αυτό με το βαμβάκι.

    Εμένα το αυτοάνοσο είναι ακριβώς το αντίθετο, κανονικά θέλει έκθεση στον ήλιο.
    Κόκκινα μάγουλα και μύτη εμενα.

    Μην με ευχαριστείς, φαίνεσαι καλη κοπέλα και ελπίζω να μην σε ρίξει Ενα αυτοάνοσο.
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν και από ένα, δυστυχώς προκαλείται λόγω άγχους τις περισσότερες φορές θεωρώ.

    Και γενικά μην διαβάζεις στο ίντερνετ, γιατί υπάρχει για να μας τρομάζει, αυτό πάθαινα παλιά.

    Όσο για τον χορό, ελπίζω να βρεις τροπο να τον συνεχίσεις.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια.

    Μακάρι να μην είναι τίποτα και να προκαλείται από μπλούζες, θα το κοιτάξω αυτό με το βαμβάκι.

    Εμένα το αυτοάνοσο είναι ακριβώς το αντίθετο, κανονικά θέλει έκθεση στον ήλιο.
    Κόκκινα μάγουλα και μύτη εμενα.

    Μην με ευχαριστείς, φαίνεσαι καλη κοπέλα και ελπίζω να μην σε ρίξει Ενα αυτοάνοσο.
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν και από ένα, δυστυχώς προκαλείται λόγω άγχους τις περισσότερες φορές θεωρώ.

    Και γενικά μην διαβάζεις στο ίντερνετ, γιατί υπάρχει για να μας τρομάζει, αυτό πάθαινα παλιά.

    Όσο για τον χορό, ελπίζω να βρεις τροπο να τον συνεχίσεις.
    Player μου, είναι αργά για μένα… Δυστυχώς έπεσα αδιανόητα ψυχολογικά κυρίως γιατί τρόμαξα και δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου!
    Ήμουν ένας άνθρωπος τρισευγνώμων για τις ομορφιές της ζωής.. μόνο την μοναξιά δεν ήθελα.. μόνο γιατί νιώθω ότι η ζωή αξίζει όταν μοιράζεσαι ό,τι όμορφο έχεις μέσα σου.. και τελικά; Μόνη μου έμεινα, χωρίς κανένας κοντινός μου να καταλαβαινει τις φοβίες μου και επίσης κλεισμένη σε γυάλα..
    Σίγουρα έπαιξαν ρόλο όπως πολύ σωστά είπες και όλο το υλικό του Ίντερνετ..
    Σε ευχαριστώ που διαισθάνθηκες ότι κακός άνθρωπος δεν είμαι ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Player μου, είναι αργά για μένα… Δυστυχώς έπεσα αδιανόητα ψυχολογικά κυρίως γιατί τρόμαξα και δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου!
    Ήμουν ένας άνθρωπος τρισευγνώμων για τις ομορφιές της ζωής.. μόνο την μοναξιά δεν ήθελα.. μόνο γιατί νιώθω ότι η ζωή αξίζει όταν μοιράζεσαι ό,τι όμορφο έχεις μέσα σου.. και τελικά; Μόνη μου έμεινα, χωρίς κανένας κοντινός μου να καταλαβαινει τις φοβίες μου και επίσης κλεισμένη σε γυάλα..
    Σίγουρα έπαιξαν ρόλο όπως πολύ σωστά είπες και όλο το υλικό του Ίντερνετ..
    Σε ευχαριστώ που διαισθάνθηκες ότι κακός άνθρωπος δεν είμαι ..
    Καλησπέρα myra,
    Το ξέρεις ότι δεν είναι αργά, μην πέφτεις σε αυτήν την παγίδα.
    Μπορεί να έχεις ψυχολογικά και να μην αναγνωρίζεις τον εαυτό σου, αλλά σε δύο χρόνια από τώρα μπορεί όλο αυτό να είναι παρελθόν και να είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος.
    Όλοι όσοι έχουμε ψυχολογικά και φοβίες δυστυχώς με τον καιρό απομακρυνόμαστε από όλους , χωρίς να μας καταλαβαίνει κανένας, ακόμη και οι πιο κοντινοί μας.
    Τα ίδια έπαθα και εγώ δυστυχώς και τώρα προσπαθώ να το παλέψω.
    Σε κάποιον ψυχολόγο πηγές; Ίσως σε βοηθούσε να ανέβεις ψυχολογικα και να πολεμήσεις κάποιες φοβίες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Καλησπέρα. Έχω δερμογραφισμό, ροδόχρους και τώρα μου λένε ΚΑΙ για κνίδωση.
    Προσπάθησα πριν κάποιους μήνες να κάνω δώρο στον εαυτό μου, μαθήματα χορού.
    Ήμουν χαρούμενη, μέχρι που σε ένα από τα μαθήματα, ένιωθα πολύ ιδρωμένη και ξαφνικά τσιμπηματάκια στην πλάτη και φαγούρα. Γυρίζοντας στο σπίτι παρατήρησα 7-8 σπυράκια στην πλάτη. Μου μίλησαν για κνίδωση τύπου χολινεργική.. λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος μετά από άσκηση..
    Σταμάτησα τα πάντα. Όλες μου τις δραστηριότητες.
    Διάβασα τα πάντα στο Ίντερνετ και τρόμαξα. Δεν ξέρω πώς να ζήσω έτσι. Αν υπάρχουν εδώ ομοιοπαθείς, και θέλουν, ας μοιραστούν κάτι μαζί μου.. νιώθω απέραντη μοναξια. Είναι το τρίτο Καλοκαίρι που αποφεύγω τα πάντα.
    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.
    Έχω πάθει δύο φορές κνιδωση. Τη πρώτη φορά έκανα θεραπεία 15 μέρες, έκανα μπάνιο με χαμομήλι και έφυγε. Ήταν από αλλεργία Τη δεύτερη φορά άργησε πολύ να φύγει. Όσο έπαιρνα τα χάπια τα πράγματα ήταν τέλεια. Μετά πάλι από την αρχή. Οπότε ο γιατρός είπε να κανω περισσότερο χρόνο να σταματήσω τη θεραπεία για να δούμε πως θα αντιδράσει το σώμα μου. Εκεί πήγαν όλα τέλεια. Τη δεύτερη φορά το έπαθα από το άγχος. Πρώτα ένιωθα ζέστη στις παλάμες, μετά στους ώμους και μετά φαγούρα σε όλο το σώμα. Μίλησε με δερματολόγο για να αρχίσεις θεραπεία με αντισταμινικο. Ίσως χρειαστείς και κορτιζόνη. Η κνιδωση να ξέρεις είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλούς, δεν είναι κάτι σπάνιο.

    Πως είναι τα πράγματα τώρα; Η ζωή σου; Έχεις άγχος;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι απλά ντροπαλή ή παίζει κάτι άλλο;
    By ali62 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2020, 13:48
  2. Απλά...δεν αντέχω άλλο... :( κ θέλω κάποιος, όποιος, να με ακούσει...
    By Coconut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 12-06-2017, 17:04
  3. Καταθλιψη..Απλα δεν μπορω αλλο..
    By redwine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2011, 12:49
  4. Δεν αντεχω αλλο πια!!!!!!
    By ελενη* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 08:19
  5. ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By tinalost73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2008, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •