χρόνια αϋπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334

    χρόνια αϋπνία

    Τι κάνετε με αυτό το βάσανο;Ακόμη και με χάπι δεν με πιάνει ο ύπνος.Πολλά χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ύπνο.και το χειρότερο ειναι ότι μετά τις 10 το βράδυ ξαγρυπνάω τελείως.Το μεσημέρι μπορώ άνετα να κοιμηθώ αλλά αποφεύγω γιατί τα πράγματα χειροτερεύουν πολύ.Τι στο καλό παθαίνω το βράδυ βρυκολακιάζω;Αντιμετωπίζε� � άλλος ανάλογο πρόβλημα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι εγω.και δεν ξερω τι να κανω.υπνοτικα δεν περνω παντος.αλα ακομα κ τις σπανιες φορες π κοιμαμαι εκει π κοιμαμαι γλυκα-γλυκα με ξυπναει ο γιος μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    εγω είχα τεράστιο πρόβλημα αυπνίας..αν δείτε παλαιοτερα θέματα εδώ είχα μείνει 8 μέρες χωρίς να κοιμηθώ δευτερόλεπτο...!βασανιζόμου ν πολύ.αλλα μετά που βρήκα καινούριο ψυχολόγο μου έδωσε το triticco των 50.στην αρχη έπαιρνα 1 κ 1/2 κ μετα το μείωσα κ τώρα παίρνω 1 ή 1/2 ανάλογα.είναι ενα παλαιό αντικαταθλιπτικό που δεν είχε αποτελέσματα στην κατάθλιψη.η μόνη επίπτωση που είχε είναι η υπνηλία κ έτσι το χρησιμοποιούν ως υπνοτικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μέχρι τώρα νύσταζα και κατέβαλα προσπάθεια να μην κοιμηθώ αφού όλητην ημέρα είμαι σαν χαζό.Τώρα που θα πιώ το traxene λογικά θα πρέπει να πέσω κάτω.Ελα όμως που όσο περνά η ώρα το μάτι γίνεται γαρίδα.Είμαι περίπτωση τι να πώ:(:( Μάλλον η επιστήμη δεν .εχει ανακαλύψει την περίπτωσή μου:o:o

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ωω εγω δεν θελω να παρω κ αλλο φαρμακο τετιο.το ενα πρωινο π περνω ειναι ερκετο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εγω δεν εχω αυπνια ακριβως απλως χρειαζομαι λιγες ωρες υπνο πλεον...μαλλον μεγαλωσα αποτομα:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    να σας πω τι κανω και κοιμαμε?διαβαζω ενα καλο μυθηστοριμα.αλα δεν ξερω π θα παει αυτη η καταστασημε τα βιβλια.εχω διαβασει ολον τον κοσμο.100 καλα μυθηστοριματα απο 4 φορες το καθενα κ μολις βρω χρηματα παω σαν να εχω εξαρτησησε βιβλιοπολεια χεχε.οχι οτι δεν σταματανε ετσι οι αυπνιες αλλα τουλαχιστον αντι για 3 τα μεσανυκτα με περνει ο υπνος στης 1 1/2

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ διαβάζω έχω σηκώσει τον Ελευθερουδάκη και μόλις καταλάβω ότι νυστάζω ξαπλώνω αλλά δεν μπορώ να αποκοιμηθώ.Το πρωί με παίρνει ο ύπνος αλλά έχω και υποχρεώσεις τα παιδιά τι να κάνω;Σκέψου να μην έπαιρνα και χάπι. Οταν έρχεται ο άνδρας μου καθότι είναι ναυτικός δεν προλαβαίνει να ακουμπήσει το κεφάλι του στο μαξιλάρι και τον παίρνει αμέσως ο ύπνος εκεί είναι που τρελλαίνομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Παιδιά είναι ενας μηνας που νιωθω ασχημα και εχω και αυπνια. Τη τελευταία βδομάδα εχει επιδεινωθεί η κατασταση. Κοιμάμαι γύρω στις 3-4 ώρες. Το πρωί δουλεύω και είμαι ολη μέρα χάλια. Πηγα σε ψυχολόγο απο την αρχή και μου ειπε οτι εχω θλίψη και άγχος. Κάνω ακόμα ψυχοθεραπεία αλλά νιωθω οτι γίνομαι χειρότερα γιατί συνειδητοποιώ ποσο χάλια αισθάνομαι!Τι να κάνω? να παω σε ψυχίατρο για χάπια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sofaki,

    Καλως ήρθες:)

    εγω θα σου ελεγα σε πρωτη φαση να μιλησεις με τον ψυχολογο σου, ολα αυτα που αναφερεις εδω. Δλδ οτι αισθανεσαι χειροτερα κ οτι δεν βλεπεις βελτιωση....Θα σου ελεγα παντως, πώς ενας μηνας ειναι μικρο διαστημα για να δεις σημαντικη διαφορα. Επισης, στην φαση της ψυχοθεραπειας ειναι συνηθισμενο να αισθανεσαι χειροτερα, ερχομενη αντιμετωπη με σημαντικες συνειδητοποιησεις.

    Ο ψυχολογος σου, πιστευω θα σε βοηθησει περισσοτερο, αν συζητησεις μαζι του οσα σε απασχολουν στην θεραπεια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •