Διαταραχές κατάποσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Διαταραχές κατάποσης

    Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος που να αντιμετωπίζει πρόβλημα με την καταποση γενικά? Θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Πριν 2 χρον7α κοντεψα να τρελαθω ηταν σχεδον ολες τις ωρες εντελώς στεγνο το στομα και ο οισοφαγος μου και μονιμα ειχα την αισθηση οτι κατι ειχε "περισσέψει " στο τελος του στοματος μου.....εκανα οισοφαγογραφημα ολα καλα .....παρατήρησα οτι το πρωι που ξυπνουσα δεν το ειχα.....άρχισα να παρατηρω πως καταπινα ....ανακαλυψα οτι εσφιγγα ασυναίσθητα τους μυες της κατω γναθου και του λαιμου ....ετσι μπλοκαρα τους σιελογονους και δεν ειχα σαλιο....απο εκει ξεκινουσαν ολα.....ακομα και τωρα το παθαινω χωρις να το καταλαβω.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Εγώ έχω πόνο όταν καταπίνω φαγητό. Αυτό που λες ότι ασυναίσθητα εσφιγγες και εγώ νιώθω κάποιες φορές να κινείται κάτι μέσα ο οισοφαγος μου λογικά. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι και δεν το καταλαβαίνω. Προσπαθώ να δω τι γίνεται μιας και οι γιατροί με καθυσηχαζουν. Σε ευχαριστώ και πάλι που έστειλες. Το έχω πολύ ανάγκη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εννοείται οτι ενιωθα πονο οταν καταπινα αφου ηταν ολος ο οισοφαγος στεγνος και οι μυες της κατάποσης σε ταση ......ενιωθα το κατεβασμα της μπουκιας ...ποντο ποντο ... με πονο....ειχα σταματησει σχεδον να τρωω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αλήθεια το λες? Και εγώ αυτό το βάσανο βιωνω. Έχασα πολλά κιλά τώρα αρχίζω να συνέρχομαι κάπως. Βέβαια ακόμα έχω πόνο κάποιες φορές και με πιάνει φοβος. Ακόμα παίρνω χάπια και προσέχω τι τρώω αλλά κάποιες φορές λυγιζω τρώω κάτι και πάλι με πιάνει πονος. Πραγματικά είναι ότι χειρότερο έχω περάσει μέχρι τώρα. Έχω παρατηρήσει ότι με πονάει και όταν πίνω κρύο νερό αυτό δεν ξέρω πως και γιατί συμβαίνει. Γενικά είναι τρελό. Με ενοχλεί πολύ αν φάω πατατακια. Η σοκολάτα. Παλινδρομηση λογικά παθαίνω και πονάω. Αλλά πονάω και στην κατάποση. Γενικά έχω χαλι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοηθάει ψυχολογικά. Να είσαι καλά. Σου κράτησε καιρό? Γιατί εγώ νομίζω το παντρευτηκα έχω πάνω από 6 μήνες που έχω αυτό το πόνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Elli βασανιστηκα πανω απο χρονο τρεχοντας 10 φορες σε ΩΡΛ με κοιταζε με καμερα απο την μυτη γιατι επεμενα οτι εχω και και καμια 10ρια σε γαστρεντερολογο.....εκανα οισοφαγο γραφήματα 2 και μου περασε οταν καταλαβα οτι το κανω μονη μου σφιγγοντας προς τα " πισω" την κατω γναθο και τον λαιμο μου ......μολις το συνείδητοποιουσα και χαλαρωνα ειχα ξανα σαλιο και σε λιγη ωρα μπορουσα να καταπιω πολυ ποιο ευκολα χωρις να ποναω.....ακομα και τωρα το κανω...δυστυχως ασυναίσθητα. Και εγω ειχα χασει κιλα ...γιατι φοβομουν να φαω ενω πεινουσα .....σε καταλαβαινω......προσπάθησε να καταλαβεις αν κανεις κατι αναλογο με μενα ......

  7. #7
    Εγώ που έχω γοπ έχω έναν μήνα που αισθάνομαι σαν να έχει κολλήσει μιαμτεραστια παχύρρευστη βλέννη στη βαση του λαιμού μου ( στο λακακι) ....παίρνω λαπραζολ με μικρή βελτίωση ....κοντεύω να τρελαθώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Επειδή το σκέφτεσαι συνεχεια νομιζω σου συμβαινει... ενα μηνα τωρα δεν θα μπορουσες να φας ....και αυτο θα ειχε ξεκολλήσει... προσπαθησε (ξερω οτι ειναι πολυύ δυσκολο) να μην εχεις εκει συνεχεια τον νου σου

  9. #9
    Ενώ μου πέρασε ,μάλλον ηταν φαινομενικό ...
    Έχω συνάχι απ' το Σάββατο κ η αίσθηση ότι κάτι έχει κολλήσει στο λαιμό μου είναι όλο κ χειρότερη ..σαν σταγόνα που στάζει;;; πως να το περιγράψω δεν ξέρω......όσο κ να καταπιω αυτό εκεί ...σαν μάζα σάλιου ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αυτό πρέπει να είναι φλεμα. Είναι λογικό να το νιώθεις νομίζω. Χωρίς να είμαι και ειδική. Εγώ πάλι που αρρωστησα κι εγώ και με πολύ πόνο στο λαιμο και νιώθω λίγο πάλι πόνο όταν καταπίνω φαι και αμέσως μετά νερό? Πονάω στο κέντρο του στήθους. Πάλι τα ίδια. Φοβάμαι πολύ γμτ. Μπορεί να με έχει επηρεάσει η αρρώστια ή η αντιβίωση που παίρνω? Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και να μη φρικάρω αλλά είμαι πάλι χαλια.

  11. #11
    Όμως έτσι ένιωθα κ πριν το συνάχι ,αυτή την αίσθηση. Την έχω εδώ κ ένα μήνα ...μήπως έχεις γοπ; έτσι ακούγεται !!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ναι έχω γοπ αλλά παίρνω καιρό συνταγή. Τώρα ρε γμτ ήμουν λίγο καλύτερα και μου έτυχε η αρρώστια και πήρα αντιβίωση. Από όταν ξεκίνησα την αντιβίωση άρχισα να πονάω πάλι. Και μετά όταν τρώω κρύα η τρώω γρήγορα πάλι νιώθω πόνο. Σήμερα πήρα το πρωί το χάπι και πονεσα. Στη δεύτερη γουλιά νερό. Να είναι ότι κατεβαινει και πονάω η να ειναι από την κίνηση του οισοφαγου γμτ? Έχω τρελαθεί.

Similar Threads

  1. Διαταραχές κατάποσης και δυσφαγία
    By IoannaBZ in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2021, 15:34
  2. Διαταραχές κατάποσης και δυσφαγία
    By IoannaBZ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2021, 15:31
  3. Διαταραχές κατάποσης και δυσφαγία
    By IoannaBZ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2021, 15:24
  4. Διαταραχές κατάποσης και δυσφαγία
    By IoannaBZ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2021, 15:22
  5. Διαταραχές κατάποσης και δυσφαγία
    By IoannaBZ in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2021, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •