Συγκατοικηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2

    Συγκατοικηση

    Καλησπερα.
    Είμαι 30 χρονών.Εχω σχεση εδω και 2 χρονια με καποιον 5 χρόνια νεότερο που ταιριάζουμε πολυ. Αγαπιομαστε, περναμε καλα και προσφατα μου ζητησε να μετακομίσω στο δικό του σπίτι.(Μένω μόνη μου και οι γονείς μου είναι εκτός Αθηνών). Γενικά δε λέω στους γονείς τίποτα που αφορά τα ερωτικά μου. Δεν ξέρουν τίποτα γι αυτή την σχέση κι όταν με ρωτάνε γίνομαι εριστική γύρω από το θέμα αυτό. Ίσως επειδή θέλουν καταβάθος να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια και τέτοιο ζήτημα δεν τίθεται προς το παρόν για διάφορους λόγους.
    Την άλλη βδομάδα θα πάω στο πατρικό μου και πρέπει να τους ανακοινώσω ότι πρόκειται να συζήσω με κάποιον που έχω σχέση εδώ και 2 χρόνια, που δεν τον έχω αναφέρει ποτέ, που δεν έχουν γνωρίσει και που δεν έχουμε συζητήσει το θέμα της οικογένειας ποτέ.
    Αυτό που με αγχώνει είναι πώς να ξεκινήσω μια τέτοια συζήτηση αφού ποτέ δεν έχω συζητήσει μαζί τους κάτι παρόμοιο.
    Φοβάμαι πως θα πάθουν σοκ λόγω διαφοράς ηλικίας και θα απογοητευτούν που δεν τους είπα ποτέ τίποτα.
    Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το πώς θα το πώ σε σημείο που δε με αφήνει να χαρώ το ότι σε λίγο καιρό θα μένω με τον αγαπημένο μου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

  2. #2
    καλησπέρα. εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ότι είσαι πλέον 30 ετών κ δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το τι θα πουν οι γονείς σου κ φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένη να λες τα πάντα για την προσωπική σου ζωή. Πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους γονείς μας σύμφωνα με την ηλικία μας πιστεύω, όχι μια ζωή σαν να είμαστε 15... Η διαφορά ηλικίας δεν είναι τραγική αλλά κ να ήταν πάλι εαν θα ήσουν εσύ ευτυχισμένη κ περνούσες καλά δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν (αυτοί που μας αγαπάνε πρέπει να χαίρονται με τη χαρά μας). Οπότε ηρέμησε δεν είναι τίποτα τρομερό. Ζήσε τη ζωή σου κ πέρνα καλά με τον φίλο σου κ αν τύχει να παντρευτείτε οκ αν όχι πάλι δεν έγινε κ τπτ, δεν είμαστε όλοι φτιαγμένοι για γάμο κ παιδιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    \"Μαμά, μπαμπά, πρόκειται να συγκατοικήσω με τον τάδε, με τον οποίο έχω σχέση εδώ και 2 χρόνια και είναι 5 χρόνια νεότερός μου.\"

  4. #4
    Εγώ που έχω πάνω από δέκα χρόνια διαφορά με τον καλό μου πρέπει να φουντάρω δηλαδή; Αστειεύομαι φυσικά!
    Καταρχήν είναι τόσο μικρή η διαφορά που φαντάζομαι πως δεν θα φαίνεται καν. Απ\' την άλλη, γιατί θα πρέπει δηλαδή να τους πεις ακριβώς την ημερομηνία γέννησης του φίλου σου;
    Πες τους πως είστε σχεδόν συνομίλικοι και τελείωσε.
    Είναι επιλογή σου, αλλά αν θες να γλιτώσεις γκρίνια φέρτο στα μέτρα τους. Αργότερα, αν είναι να πάτε για γάμο κλπ βλέπεις πως θα τους το πεις....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by nebula
    Καλησπερα.
    Είμαι 30 χρονών.Εχω σχεση εδω και 2 χρονια με καποιον 5 χρόνια νεότερο που ταιριάζουμε πολυ. Αγαπιομαστε, περναμε καλα και προσφατα μου ζητησε να μετακομίσω στο δικό του σπίτι.(Μένω μόνη μου και οι γονείς μου είναι εκτός Αθηνών). Γενικά δε λέω στους γονείς τίποτα που αφορά τα ερωτικά μου. Δεν ξέρουν τίποτα γι αυτή την σχέση κι όταν με ρωτάνε γίνομαι εριστική γύρω από το θέμα αυτό. Ίσως επειδή θέλουν καταβάθος να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια και τέτοιο ζήτημα δεν τίθεται προς το παρόν για διάφορους λόγους.
    Την άλλη βδομάδα θα πάω στο πατρικό μου και πρέπει να τους ανακοινώσω ότι πρόκειται να συζήσω με κάποιον που έχω σχέση εδώ και 2 χρόνια, που δεν τον έχω αναφέρει ποτέ, που δεν έχουν γνωρίσει και που δεν έχουμε συζητήσει το θέμα της οικογένειας ποτέ.
    Αυτό που με αγχώνει είναι πώς να ξεκινήσω μια τέτοια συζήτηση αφού ποτέ δεν έχω συζητήσει μαζί τους κάτι παρόμοιο.
    Φοβάμαι πως θα πάθουν σοκ λόγω διαφοράς ηλικίας και θα απογοητευτούν που δεν τους είπα ποτέ τίποτα.
    Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το πώς θα το πώ σε σημείο που δε με αφήνει να χαρώ το ότι σε λίγο καιρό θα μένω με τον αγαπημένο μου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
    Τροφή για σκέψη..

    Αν οι γονείς σου γνώριζαν για την σχέση σου πιστεύεις πως αυτό θα την έκανε λιγότερο ενδιαφέρουσα?

    Αν ο άνθρωπος σου είχε την \"κατάλληλη\" ηλικία και για σένα και για τους γονείς σου πιστεύεις πως αυτός θα ήταν το ίδιο ενδιαφέρον για σένα?

    Εκείνος στην ηλικία που είναι πως βλέπει την σχέση σας? Σαν τον ήρεμο γιαλό της ασφάλειας και της επιβεβαίωσης ή μήπως βλέπει κύματα κατά καιρούς?

    Με το να θέτεις του προβληματισμούς σου προς το διαδίκτυο και σε αγνώστους τι περιμένεις να ακούσεις? Ότι σε ξέρουν καλύτερα από τους γονείς σου?

    ..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Πιστευω οτι με το να κρυβεσαι δινεις τροφη για σεναρια σε ενα ανυπαρκτο θεμα/προβλημα.
    Οσο το κρατουσες στην αφανεια, τοσο αφηνες κοσμο να αναρωτιεται....

    Θα προτεινα, απλα να το ανακοινωσεις με τον πιο φυσικο τροπο, και στο θεμα του γιατι δεν ειπες πιο πριν κλπ κλπ..... απλα αναφερε οτι ειναι στοιχειο του χαρακτηρα σου και οπως και να εχει καθε πραγμα λεγεται στην ωρα του.
    Γενικα πες 2-3 πραγματα, αλλα προσπαθησε να το υποβαθμισεις για να αποφυγεις να δωσεις λεπτομεριες που δεν θες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2
    Η διαφορά ηλικίας δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στη σχέση μας. Ακόμα και στη ίδια ηλικία να είμασταν το ίδιο πιστεύω θα ήταν.

    Ο κάθε γονιός πλάθει μια ιδανική εικόνα για το μέλλον του παιδιού του. Συνήθως τα όνειρα των παιδιών διαφέρουν από αυτά των γονιών του. Αυτό που με απασχολεί στην ουσία είναι πως το \"ιδανικό\" που έχουν οι γονείς μου στο μυαλό τους θα καταρρεύσει απότομα χωρίς να τους έχω προετοιμάσει. Θα μου πείτε πως αν δούν ότι είμαι ευτυχισμένη με τις επιλογές μου θα πρέπει να το αποδεκτούν και να χαρούν για μένα. και αυτό είναι που ελπίζω να γίνει με τον καιρό....θα ήθελα να έβρισκα τις σωστές λέξεις όταν τους το πω για να μην τους έρθει απότομο. Παρεπιπτόντως, να αναφέρω ότι ο λόγος που τους επισκεπτομαι είναι οι αρραβώνες του αδερφού μου ο οποίος τους επεσπευσε για να συζήσει με την κοπέλα αφού οι γονείς της είναι πολύ αυστηροί και δεν δέχονταν κάτι τέτοιο χωρίς να λογοδοθούν.

    Δεν πρόκειται να ζητήσω \"άδεια\" γι΄αυτό που θα κάνω...να τους ενημερώσω όσο πιο ανώδυνα γίνεται θέλω.
    Θέτωντας τους προβληματισμούς μου σε αγνώστους περιμένω μια άποψη αντικειμενική.

    \'Οσον αφορά το να πω ότι είμαστε συνήλικοι...δεν θα το έκανα γιατί είμαι υπέρ της ειλικρίνειας και πολύ κακή στο να λέω ψέματα.

    Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    πες τους οσο πιο λιγα αλλα ξεκαθαρα πραγματα μπορεις, οπως οτι εχεις γνωρισει ενα καλο παιδι που περνατε πολυ καλα μαζι κι αποφασισατε να δοκιμασετε την συγκατοικηση και στην συνεχεια πες ολα τα υπολοιπα λυνοντας τους τις αποριες που θα τους γεννηθουν.
    μερικες φορες τα πραγματα ειναι απλα και τα κανουμε δυσκολα,,,,

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Μπαμπά, μαμά, είμαι με κάποιον που τον αγαπώ και ταιριάζουμε πολύ.
    Απόφασίσαμε να συγκατοικίσουμε και να μην περιμένουμε να το κάνουμε στα 40 μας.
    Ο λόγος που δεν σας μίλησα νωρίτερα για αυτή τη σχέση είναι γιατί δεν μου αρέσει να μοιράζομαι τα προσωπικά μου όυτε και με τους γονείς μου.
    Γιατί τότε άλλωστε δεν θα ήταν προσωπικά, θα ήταν οικογενειακά.
    Και η σχέση ενός ενηλίκου είναι προσωπικό του θέμα.
    Σας αγαπώ και θα διατηρώ μαζί σας υψηλού επιπέδου επαφή και αγάπη, ανάλογα φυσικά με τον σεβασμό που θα δείξετε στις επιλογές μου και στην ενήλικη οντότητά μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    χμμμμ...κι εγώ ως αγοράκι πονηρό τα είχα για αρκετό καιρό με κάποια 14 χρόνια μεγαλύτερη από εμένα.Η διαφορά των 5 ετών δεν είναι ούτε καν πλημέλλημα!Go for it!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ που έχω πάνω από δέκα χρόνια διαφορά με τον καλό μου πρέπει να φουντάρω δηλαδή; Αστειεύομαι φυσικά!
    κολλητη μου που παντερυτηκε 2 φορες τους \"κα·ταλληλους!\" και βγηκαν ακαταλληλοι!!, παντρευτηκε σε 3ο γαμο εναν 13 χρονια μικροτερο της ειναι 6 χρονια παντρεμενοι, υιοθετησαν και ενα παιδακι εδω και 4 χρονια γιατι η φιλη μου δεν μπορουσε να κανει παιδια, και την κοιταει και στα ματια παρακαλω!!!
    Τι ειναι τελικα καταλληλο και τι ακαταλληλο;;;
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  12. #12
    Originally posted by boubourina
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ που έχω πάνω από δέκα χρόνια διαφορά με τον καλό μου πρέπει να φουντάρω δηλαδή; Αστειεύομαι φυσικά!
    κολλητη μου που παντερυτηκε 2 φορες τους \"κα·ταλληλους!\" και βγηκαν ακαταλληλοι!!, παντρευτηκε σε 3ο γαμο εναν 13 χρονια μικροτερο της ειναι 6 χρονια παντρεμενοι, υιοθετησαν και ενα παιδακι εδω και 4 χρονια γιατι η φιλη μου δεν μπορουσε να κανει παιδια, και την κοιταει και στα ματια παρακαλω!!!
    Τι ειναι τελικα καταλληλο και τι ακαταλληλο;;;

    Μπι....πέρασα πολλά μέχρι να κατασταλάξω σε αυτές τις απόψεις. Βλέπω γύρω μου \"φυσιολογικά\" ζευγάρια και πραγματικά νιώθω πολύ ευτυχισμένη με την επιλογή μου...
    Άσε που είμαι σίγουρη για τα γεράματα....(χα χα!)....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •