ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ

    Καλησπέρα σε όλους.
    Η διάγνωση της ιατρού μου ήταν κατάθλιψη-διπολική διαταραχή.
    Το πρόβλημα ήταν χρόνιο, κατά καιρούς έπαιρνα κάποια φάρμακα, αλλά μετά από λίγο καιρό τα παρατούσα.
    Το Πάσχα κατέρρευσα. Απομονώθηκα, καθόμουν συνεχώς σε ένα καναπέ, έκλαιγα, δεν είχα διάθεση να βγω, έκανα απόπειρες αυτοκτονίας και τότε συνειδητοποίησα πως το πρόβλημα με είχε ξεπεράσει.
    Σήμερα νιώθω καλύτερα, αλλά αισθάνομαι σαν….πειραματόζωο. Έχω πάρει όλα τα χάπια που υπάρχουν για την κατάθλιψη, αλλά δυστυχώς κανένα δεν φάνηκε να αντιδρά σωστά στον οργανισμό μου. Έτσι αποφασίσαμε με την ιατρό μου να κάνουμε ένα συνδυασμό φαρμάκων: cipralex, stedon, seroxat και lexotanil.
    Σας παρακαλώ θα ήθελα να με πληροφορήσετε (αναλυτικά) σε τι βοηθάει το κάθε φάρμακο από τα παραπάνω.
    Επιπρόσθετα θα ήθελα να πληροφορηθώ αν κάποιο μέλος της κοινότητάς σας ακολουθεί την ίδια θεραπεία και πόσο τον έχει βοηθήσει.
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Kαλησπέρα έχω κι εγώ διπολική .

    παίρνω Topamac, Lithiofor, Solian και είμαι οκ.Είναι σταθεροποιητές -διάθεσης -αντιεπιληπτικο και αντιψυχωτικό.

    Τα φάρμακα που παίρνεις είναι αντικαταθλιπτικά-αγχολυτικα-ηρεμιστικά.Μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες για μερικά από αυτά στην ιστοσελίδα :
    www.stress.gr/medicine/medicine1.html

    Καλό θα ήταν να διαβάσεις και να ρωτήσεις για την δ.δ. και το πως αντιμετωπίζεται φαρμακολογικά και να το συζητήσεις με το γιατρό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Καλησπερα και απο εμενα , ειμαι και εγω διπολικος παιρνω ρισπερνταλ,τεγκρετολ,ντεπα κιν,εφεξορ ειναι σταθεροποιητικα διαθεσης και αντικαταθλιπτικα,ξερω να σου πω για το στεντον που ειναι ελαφρυ αγχολυτικο και για το λεξοτανιλ που ειναι ηρεμηστικο, το στεντον στο εδωσε για να φυγει το σφηξιμο στο στηθος και η δισπνοια που πιθανως εχεις και το λεξοτανιλ για να εισαι ηρεμη και να αποφυγεις καποια νεα αποπειρα αυτοκτονιας αλλα θα σου προτεινα να τα συζητησεις με τον γιατρο σου αν τον ρωτησεις θα σου πει.Μην σε παιρνει απο κατω που εχεις παρει πολλα φαρμακα ετσι γινεται με ολους σχεδον και με μενα ετσι εγινε αλλαζω φαρμακα εδω και 4 χρονια και παλι υπαρχουν στιγμες που δεν ειμαι καλα δυστιχως ετσι ειναι δωσε χρονο και στον εαυτο σου και στα φαρμακα σιγα σιγα και μεχρι να καταληξετε στον καταλληλο συνδιασμο θα ειναι πολυ λιγοτερα τα \"πανω και τα \"κατω\" και θα σταθεροποιηθεις.
    φιλικα Δημήτρης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    hallo Lady!!!!!
    Αυτό που θελω να πω καθαρά είναι ότι παίρνεις άσχετα,αχρηστα και παλιας τεχνολογίας φάρμακα.Σορυ δεν είμαι γιατρός αλλά νομιζω ότι πρέπει να αλλάξεις φαρμακα. Είναι δικαίωμά σου να ενημερώνεσαι για όσον το δυνατόν καλύτερα και με λιγότερες παρενέργειες και όσον το δυνατον λιγότερα φάρμακα. Είναι δικαίωμά σου να μην είσαι ζομπι
    Καταρχήν αν όντως έχεις διπολική διαταραχή και παίρνεις όλα αυτά τα αντικαταθλιπτικά σκετα είναι πολύ επικίνδυνο :the fact that antidepressants sometimes switch a depressed bipolar patient into mania is consistent.
    υπαρχουν φαρμακα οπως το λιθιο ή το tegretol κ.α.
    lithium holds a responsive biopolar patient in a normal mood state on a long term basis.It brings a person down out of mania, but not up from depression

    δεν κανω cyber διαγνωση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    3

    bipolar disorder

    όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρεί κάθε πληροφορία σχετική με την ΔΔ στις σελίδες του www.medlineplus.gov΄\'οπου μπορεί να βρεί την πλέον πρόσφατη ενημέρωση για τις περισσότερες ασθένειες (συμπτώματα, διαγνωστικά μέσα, θεραπείες, κλπ.) καθώς και να αναζητήσει λεπτομερείς πληροφορίες για όλα τα εγκεκριμένα φάρμακα στή σχετική σελίδα. Επειδή έχω κατεβάσει όλο το σχετικό υλικο όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το ζιπάρω και να του το στείλω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    3
    επανέρχομαι με τη διεύθυνση της σελίδας με την πληροφόρηση για τις ασθένειες

    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/healthtopics_f.html

    και τα φάρμακα

    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginformation.html

    η μόνη λεπτομέρεια είναι ότι πρέπει να ξέρει κανείς πολύ καλά Αγγλικά για να μπορεί να διαβάσει το ενημερωτικό υλικο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    4
    ειμαι ψυχολογος αλλα δε συνφωνω καθολου με τη ληψη πολλων και διαφορετικων φαρμακων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Συγνώμη δεν είμαι ούτε ειδική ούτε κάν με παρόμοια αγωγή...

    Απλά επειδή κι εγω φοβάμαι τα φάρμακα, αν έχεις όρεξη για μελέτη θα σε συμβούλευα να αρχίσεις από http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter4.htm#44
    που είναι και του ΕΟΦ.

    Από εκεί και πέρα η πολυφαρμακεία σε κανέναν δεν αρέσει σαν ιδέα, αλλά αυτό να μην σε επηρεάζει. Σημασία έχει να βρείτε με το γιατρό σου τι σου ταιριάζει, άσχετα αν αυτό μπορεί να ακούγεται περίεργο ή παρωχημένο σε κάποιους από εμάς (συγνώμη coma, καλά κάνεις και ενημερώνεις τη lady, αλλά δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε το σκεπτικό του γιατρού της).

    Το μόνο που θεωρώ σίγουρο είναι ότι πρέπει να ενημερώνεσαι σε σχέση με την αγωγή που σου δίνουν και να μη ντρέπεσαι να βομβαρδίσεις το γιατρό σου με κάθε φύσεως ερώτηση που πιθανόν σου δημιουργείται...

    (Πρήξ\' τον στα πώς και γιατί! Αυτή είναι η δουλειά του!)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....δυο αντικαταθλιπτικα στη διπολικη;χμ μηπως \'\'ανεβαινεις\'\'καθολου;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    ειμαι και εγώ διπολική και παίρνω λιθιοφόρ, τοπαμάκ, ρισπερντάλ, ακινετόν και ταβόρ, οι δύο πρώτοι είναι σταθεροποιητές , ξέρω ότι είναι πολλά τα φάρμακα αλλά επίσης ξέρω ότι είναι και απαραίτητα...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Originally posted by coma
    hallo Lady!!!!!
    Αυτό που θελω να πω καθαρά είναι ότι παίρνεις άσχετα,αχρηστα και παλιας τεχνολογίας φάρμακα.Σορυ δεν είμαι γιατρός αλλά νομιζω ότι πρέπει να αλλάξεις φαρμακα. Είναι δικαίωμά σου να ενημερώνεσαι για όσον το δυνατόν καλύτερα και με λιγότερες παρενέργειες και όσον το δυνατον λιγότερα φάρμακα. Είναι δικαίωμά σου να μην είσαι ζομπι
    Καταρχήν αν όντως έχεις διπολική διαταραχή και παίρνεις όλα αυτά τα αντικαταθλιπτικά σκετα είναι πολύ επικίνδυνο :the fact that antidepressants sometimes switch a depressed bipolar patient into mania is consistent.
    υπαρχουν φαρμακα οπως το λιθιο ή το tegretol κ.α.
    lithium holds a responsive biopolar patient in a normal mood state on a long term basis.It brings a person down out of mania, but not up from depression

    δεν κανω cyber διαγνωση.
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Συνήθως η συνδιασμένη αγωγή γίνεται για πολλούς λόγους.

    Εξαρτάται τι τύπου δ.δ έχει.

    Εαν υπάρχουν και άλλα συπτώματα πέραν της κατάθλιψης(ψυχωσικά,φοβίες ,τάσεις αυτοκτονίας κ.λ.π).

    Εφ\'όσον είναι στο στάδιο της κατάθλιψης ή/και δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα.Τότε κανένα απο τα παραπάνω δεν έχει αντένδειξη για θεραπεία ή αλληλεπίδραση.

    Συνήθως ο συνδιασμός φαρμάκων χρησιμοποιείται όταν συντρέχουν πολλοί λόγοι και έχουμε πολλά συμπτώματα.

    Η μονοθεραπεία προτιμάται αργότερα για σταθεροποίηση (βάζωντας stabilizer).Εξαρτάται πάντα και απο τη συχνότητα των υποτροπών.

    Πολλοί ασθενείς δεν αντιδρούν αποτελεσματικά μόνο σε mood stabilizer και έχουν υποτροπές.

    Ο κίνδυνος να \"φύγει\" ο διπολικός προς τη μανία ή την κατάθλιψη υπάρχει ΠΑΝΤΑ ανεξαρτήτως φαρμάκων.

    Απο βιολογικής πλευράς πέρα απο την αγωγή έχει να κάνει και με τον κάθε ασθενή ξεχωριστά κάποιο αίτιο υποτροπής(Ανα χειμερινή περίοδο/καλοκαιρινή,τύπο δ.δ κ.λ.π)και διαφοροποιούνται τα ποσοστά πιθανότητας υποτροπής στον καθένα ανάλογα και με την ηλικία,κοινωνικές επιρροές,επιμέλεια στην αγωγή,χρήση αλκοόλ,σταθερό ωράριο ύπνου και πολλά άλλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •