ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ


    ''''''ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
    (ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ)

    Έχοντας υπόψη τις διατάξεις:

    1. Του Α.Ν. 2520/40 (Φ.Ε.Κ 273/1940 τ. Α*) "Περί Υγειονομικών Διατάξεων".
    2. Του Ν. 2218/94 (Φ.Ε.Κ. 90/1994 τ. Α") "Ίδρυση νομαρχιακής αυτοδιοίκησης, τροποποίηση διατάξεων για την πρωτοβάθμια αυτοδιοίκηση και την περιφέρεια και άλλες διατάξεις".
    3. Του Π. Δ/γματος 95/2000 (Φ.Ε.Κ. 76/2000 τ.Α) "Οργανισμός του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας".
    4. Της 3418/9.7.2002 (ΦΕΚ 861/2002 τ..Β΄) απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Υγείας Πρόνοιας "Περί αναθέσεως αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Υγείας και Πρόνοιας `Εκτορα Νασιώκα, Ελπίδα Τσουρή και Δημήτριο Θάνο" και
    5. την ανάγκη λήψης μέτρων για την προστασία της Δημόσιας Υγείας από τις επιπτώσεις του καπνού των τσιγάρων, αποφασίζουμε:
    Εκδίδουμε την παρούσα Υγειονομική Διάταξη, η οποία θα ισχύει σε όλη την Επικράτεια.
    Ι. Απαγορεύουμε το κάπνισμα στους παρακάτω αναφερόμενους χώρους.

    α. Σε όλα τα κτίρια όπου στεγάζονται Γραφεία Δημοσίων Υπηρεσιών, Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, Νομικών Προσώπων Ιδιωτικού Δικαίου που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το Κράτος, Οργανισμοί και άλλα Ιδρύματα (Ο.Τ.Ε., Δ.Ε.Η., ΕΛ.ΤΑ. κ.λπ.).
    Επίσης σε χώρους εργασίας που ανήκουν σε ιδιωτικούς φορείς, καθώς και στους χώρους μακράς αναμονής του κοινού (αίθουσες αναμονής αεροδρομίων, σιδηροδρομικών σταθμών, σταθμών λεωφορείων κ.λ.π.)

    β. Σε όλες τις μονάδες παροχής Υπηρεσιών Υγείας, όπως:
    Νοσοκομεία
    Ιδιωτικές Κλινικές
    Κέντρα Υγείας
    Περιφερειακά Ιατρεία
    Δημοτικά Ιατρεία
    Ιατρεία Νομικών Προσώπων Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου (Ι.Κ.Α., κ.λ.π.)
    Ιδιωτικά Ιατρεία - Οδοντιατρεία
    Φαρμακεία
    Λοιπές μονάδες Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (Π.Φ.Υ.)
    Σε κάθε άλλο χώρο που δεν αναφέρεται παραπάνω, όπου παρέχονται υπηρεσίες υγείας.

    γ. Σε όλους τους χώρους που παρέχεται εκπαίδευση όπως:
    Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Δημόσια ή Ιδιωτικά)
    Σχολεία Δευτεροβάθμιας και Μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Δημόσια ή Ιδιωτικά)
    Πανεπιστήμια, Τεχνολογικά Ιδρύματα και γενικά Ιδρύματα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης
    Φροντιστήρια

    δ. Στα νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, βρεφονηπιακούς σταθμούς, παιδότοπους.

    Στα κτίρια
    των Δημοσίων Υπηρεσιών, Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, Νομικών Προσώπων Ιδιωτικού Δικαίου που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το Κράτος,
    Οργανισμών και άλλων Ιδρυμάτων (Ο.Τ.Ε., Δ.Ε.Η., ΕΛ.ΤΑ. κλπ.)
    στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα, Ιδιωτικές Κλινικές, Κέντρα Υγείας, Ιατρεία Νομικών Προσώπων Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου (Ι.Κ.Α., κλπ.),
    ορίζονται ειδικοί χώροι (καπνιστήρια), στους οποίους θα υπάρχει ισχυρή εγκατάσταση συστήματος εξαερισμού για τους εργαζόμενους καπνιστές.

    Τα ανωτέρω ισχύουν και για τα σχολεία, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και για τα Φροντιστήρια, μόνο για το προσωπικό που επιθυμεί να καπνίσει, για Δε τις σχολές τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για τους εργαζόμενους (επιστημονικό και διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό) και για τους φοιτητές.

    Οι χώροι θα οριστούν από τους διευθυντές - προϊστάμενους των αρμοδίων φορέων ανάλογα με τις ανάγκες τους, με σκοπό να μην παρεμποδίζεται η ουσιαστική λειτουργία της υπηρεσίας.
    II. Επίσης στα μέσα μαζικής μεταφοράς.

    1) Λεωφορεία (Κ.Τ.Ε.Λ., Αστικά, Τουριστικά, Σχολικά κ.λ.π.)

    2) Τρένα (Ο. Σ. Ε, ΜΕΤΡΟ, Η. Σ. Α. Π. κ.λ.π.)

    3) Πλοία εσωτερικών γραμμών: Σε αυτά θα υπάρχει ένας χώρος "καπνιστήριο", καλά αεριζόμενος, εάν είναι δυνατόν ανά όροφο.

    4) Αεροπλάνα εσωτερικών αερογραμμών.

    5) Ταξί.


    III. Επίσης σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος,



    κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 5 της Α1 β/8577/83 Υγειονομικής Διάταξης (Φ.Ε.Κ. 526/83 τ. Β. με εξαίρεση τα αμιγή καταστήματα Μπαρ και Παραδοσιακά Καφενεία του άρθρου 37 και τα Κέντρα Διασκεδάσεως του άρθρου 41 αυτής.

    Ειδικότερα στα καταστήματα των άρθρων 37, 38 και 39 και τα μικτά καταστήματα του άρθρου 40 της ανωτέρω Υγειονομικής Διάταξης, μπορεί να επιτρέπεται το κάπνισμα στην αίθουσα πελατών αυτών, σε χώρο φυσικά ή νοητά χωρισμένο, όπου θα υπάρχει ειδική πινακίδα με την ένδειξη "θέσεις για καπνίζοντες".

    Ο χώρος των μη καπνιζόντων θα έχει εμβαδόν τουλάχιστον 50%τ ου χώρου της αίθουσας πελατών, θα αποτυπώνεται στα σχεδιαγράμματα που προσκομίζονται για την έκδοση της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας και θα αναγράφεται στην άδεια λειτουργίας.

    Ο χώρος των καπνιζόντων θα πρέπει να έχει ειδικές μηχανολογικές εγκαταστάσεις συνεχούς και πλήρους ανανέωσης του αέρος

    Στα καταστήματα της προηγούμενης παραγράφου, εφόσον χρησιμοποιούν αποκλειστικά ή παράλληλα με την κλειστή αίθουσα πελατών και υπαίθριους χώρους, για την ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, επιτρέπεται το κάπνισμα και στους υπαίθριους αυτούς χώρους.''''''''''

    αυτο μου θυμιζει το αλλο μετρο επι παπαθεμελη με τα <πολιτιστικα κεντρα> για τους παλαιοτερους :P εσεις τι νομιζετε γι αυτο?προκειται για σαχλαμαρες?για αναγκαιοτητα λογω ΕΕ? η μηπως ενα ειδος ρατσισμου ?εξοστρακηστε τους παλιανθρωπους καπνιζοντες [αλλα αμερικα οπως εχω ακουσει οτι κανουν) ? η απλά... ουτοπια και μη εφαρμοσιμο στην ελλαδα?η μηπως σεβασμος τελικα για τους μη καπνιζοντες που υποφερουν <χωρις να φταινε>?

    ε ναι λοιπον ειμαι καπνιστρια [αν υπαρχει καποιος που δεν επιασε το νοημα:P} θα θελα να ακουσω αποψεις απο καπνιζοντες και μη
    Dum spiro spero (?)

  2. #2
    Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, ο νόμος αυτός δεν πρόκειται να ισχύσει ποτέ. στην Αμερική δεν μπορείς να καπνίσεις ούτε σε τραπέζι εστιατορίου που βρίσκεται έξω απ το μαγαζί (!).
    Νομίζω πως το έχω ξανά γράψει: στο μόνο μέρος της Αμερικής που μπορείς να καπνίσεις παράνομα σε μαγαζιά είναι η Αστόρια!
    Αθάνατοι Έλληνες!
    Στο Παρίσι, τρώγαμε και είμασταν οι μοναδικοί που βγαίναμε ένας-ένας μες στο κρύο για να καπνίσουμε, εν αντιθέσει με τους Γάλλους που δεν σηκωνόντουσαν παρά μόνο για την τουαλέτα.
    Πάντως εγώ αν και καπνίστρια είμαι υπέρ του μέτρου, γιατί όσες φορές έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό κάπνιζα πολύ λιγότερο απ\' την Ελλάδα και μπορεί να γκρίνιαζα αλλά κατά βάθος μου άρεσε που γλίτωνα έστω και λίγα τσιγάρα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Στην Αμερική κάνουν σαν υστερικοί με το τσιγάρο, αλλά όχι για την κοκαϊνη, τα έκστασις, τις οπλοφορίες των μαθητών....
    Οχι, δεν τους ζηλεύω καθόλου.
    Διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλο, που λέει και η παροιμία.
    Στην Αγγλία όλοι βγαίνουν από τα εστιατόρια και τα μπαρ για να καπνίσουν. Εξω στα τραπεζάκια των εστιατορίων επιτρέπεται. Στην Ελβετία δεν υπάρχει υστερία. Υπάρχουν μέσα στα εστιατόρια περιοχές καπνιστών και μη καπνιστών με νοητό χώρισμα.
    Είμαι υπέρ του μέτρου όπως εφαρμόζεται στην Αγγλία, παρότι καπνίστρια (θέλω να το κόψω).
    Να πειθαρχήσουμε, αλλά να μην γίνουμε υστερικοί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by nature
    Στην Αμερική κάνουν σαν υστερικοί με το τσιγάρο, αλλά όχι για την κοκαϊνη, τα έκστασις, τις οπλοφορίες των μαθητών....
    Πολύ σωστή παρατήρηση..

    Μάλλον δεν έχουν πολλές μετοχές στις καπνοβιομηχανίες..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η γνωμη μου ειναι οτι λενε μπουρδες....
    τσαμπα μετρα, που δεν κοστιζουν τιποτα, και απο την αλλη πουλανε και μουρη οτι ενδιαφερονται για τον πολιτη.

    Για τις ελλειψεις των νοσοκομειων, σε γαζες και προσωπικο, εχουν να εξαγγειλουν κατι, η αυτο κοστιζει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Μου αρέσει να πηγαίνω τη συζήτηση προς ψυχολογία μεριά, λόγω του ονόματος του φόρουμ...
    Ετσι, εκτός του ότι θέλω να εφαρμοστεί το μέτρο για τους γνωστούς λόγους (να το ελαττώσουν οι καπνιστές και να γλυτώσουν οι παθητικοί καπνιστές), επιθυμώ διακαώς να εφαρμοστεί το μέτρο για να κάνουν επιτέλους οι έλληνες μία ρημαδοάσκηση πειθαρχίας.
    Δεν μου αρέσει η ρετσινιά ότι δεν ξέρουμε να πειθαρχούμε.
    Που δεν είναι άδικη άλλωστε.
    Είναι αλήθεια.
    Να λοιπόν μία ευκαιρία.
    Μπορούμε να πειθαρχήσουμε?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature


    Μπορούμε να πειθαρχήσουμε?
    οχι,
    αρνουμε και δεν θελω να πειθαρχησω και δεν θα πειθαρχησω.

  8. #8
    Originally posted by nature
    Μου αρέσει να πηγαίνω τη συζήτηση προς ψυχολογία μεριά, λόγω του ονόματος του φόρουμ...
    Ετσι, εκτός του ότι θέλω να εφαρμοστεί το μέτρο για τους γνωστούς λόγους (να το ελαττώσουν οι καπνιστές και να γλυτώσουν οι παθητικοί καπνιστές), επιθυμώ διακαώς να εφαρμοστεί το μέτρο για να κάνουν επιτέλους οι έλληνες μία ρημαδοάσκηση πειθαρχίας.
    Δεν μου αρέσει η ρετσινιά ότι δεν ξέρουμε να πειθαρχούμε.
    Που δεν είναι άδικη άλλωστε.
    Είναι αλήθεια.
    Να λοιπόν μία ευκαιρία.
    Μπορούμε να πειθαρχήσουμε?

    νατ...δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη....Απλά είναι ένας άλλος τρόπος για να βγάζουν λεφτά οι μπάτσοι και οι υπηρεσίες που θα εναπόκεινται οι παραβάτες. Σε τρεις μήνες όλοι θα πληρώνουν και θα καπνίζουμε μια χαρά.
    Εκτός του ότι ο νόμος λέει πως αν ένα μαγαζί είναι πάνω από 70 τετραγωνικά θα υπάρχει χώρος καπνιστών.
    Ξέρεις κανένα κλαμπ, καφέ ή πίστα που να είναι κάτω από αυτά τα τετραγωνικά?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    Originally posted by nature


    Μπορούμε να πειθαρχήσουμε?
    οχι,
    αρνουμε και δεν θελω να πειθαρχησω και δεν θα πειθαρχησω.
    Με στεναχώρησες, γιατί πρώτος επιβεβαίωσες αυτό που είπα πριν.
    Οτι οι Ελληνες το έχουν σε κακό να πειθαρχήσουν.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν θέλεις να πειθαρχήσεις σε κάτι που είναι για καλό σκοπό?
    Πώς τότε απαιτείς από τη διοίκηση του Νοσοκομείου να αγοράζει γάζες?
    Γιατί να πειθαρχήσει και ο Διοικητής του Νοσοκομείου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Είμαι πρώην καπνιστής (το έκοψα πριν 6 χρόνια). Συμφωνώ με τα μέτρα, γιατί δεν ανέχομαι πλέον να πηγαίνω σ\' ένα εστιατόριο για φαγητό κι αντί να γευτώ το τι τρώω, να καταπίνω τον καπνό που μου φυσάει κάποιος στα μούτρα. Αυτό αφορά την παιδεία του καθένα και δεν θα έπρεπε να αποτελεί επιβολή μέτρων από την πολιτεία.
    Ποιος όμως θα βάλει την παιδεία του πάνω από την εξάρτηση του στη νικοτίνη και θα κάνει το αυτονόητο ? Αν θέλει να καπνίσει να βγει έξω από μόνος του χωρίς να του το έχει επιβάλλει κάποιος ?
    Δυστυχώς η μαγκιά του έλληνα είναι να βρίσκει τρόπους για να ενοχλεί τους άλλους που δεν συμμερίζονται τα πάθη του και τις εξαρτήσεις του, παρά να σεβαστεί το δικαίωμα εκείνου που επιθυμεί να διασκεδάσει, να δουλέψει, να φάει και να πιεί, σ\' ένα περιβάλλον απαλλαγμένο από τον καπνό των καπνιστών.

    Όσο για την Πολιτεία και τις προθέσεις της, οι ψυχωτικοί νόμοι περί της απαγόρευσης του καπνίσματος θα είχαν και ηθικό έρεισμα, αν έπαιρνε πρώτα απ\' όλα μέτρα για τον περιορισμό των περιβαλλοντικών ρύπων από τα αιωρούμενα σωματίδια. Το να τρώω σ\'ένα καθαρό περιβάλλον στο εστιατόριο και να πεθαίνω από καρκίνο αναπνέοντας τους ρύπους των αυτοκινήτων και της βιομηχανικής παραγωγής μόλις βγω έξω στο δρόμο, είναι αν μη τι άλλο γελοίο !

    Ζω στη Θεσσαλονίκη και το παρακάτω άρθρο είναι εύλογο...

    \"Φονικά σωματίδια στη Θεσσαλονίκη
    Τα αποτελέσματα μετρήσεων των σταθμών του Δήμου για τους αιωρούμενους ρύπους

    Του Θαναση Tσιγγανα

    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Μόνιμος ρύπος στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι πλέον τα PM 2,5, τα μικρά αιωρούμενα σωματίδια, από τα πλέον φονικά, όπως διαμηνύουν οι επιστήμονες. Στη διαπίστωση αυτή οδηγούν στοιχεία από μετρήσεις των σταθμών του Δήμου Θεσσαλονίκης.

    Οι εκπρόσωποι του δικτύου των πέντε σταθμών μέτρησης αέριας ρύπανσης έδωσαν χθες στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα των στατιστικών τους για το 2008, από τις οποίες προκύπτει ότι το κυκλοφοριακό και τα εκτελούμενα έργα στο κέντρο της πόλης για το μετρό είναι οι κυριότερες πηγές ρύπανσης που έχουν εκτινάξει τις τιμές αιωρούμενων σωματιδίων, βενζολίου και όζοντος.

    Αναπνεύσιμα

    Τα αποτελέσματα των μετρήσεων εστιάζονται φέτος στα μικρά αιωρούμενα σωματίδια (PM 2,5), τα οποία είναι άμεσα αναπνεύσιμα και αναδεικνύονται στον πιο επικίνδυνο ρύπο για το κέντρο της πόλης. Οι μετρήσεις τα τελευταία τέσσερα χρόνια δείχνουν ότι τα PM 2,5 είναι εκτός των ορίων (25 mg/m3) που έχει ορίσει πρόσφατα η Ε. Ε. Οι υψηλότερες τιμές έχουν καταγραφεί το 2007 στον σταθμό του δημαρχείου, ενώ στον αντίστοιχο σταθμό της Ανω Πόλης οι τιμές είναι κάτω από τα όρια.

    Οσον αφορά τα αιωρούμενα σωματίδια PM 10, που είναι μεγαλύτερα, επίσης εξαιρετικά επικίνδυνα, αλλά όχι τόσο όσο τα PM 2,5, η Θεσσαλονίκη εξακολουθεί να κατέχει το αρνητικό ρεκόρ των τελευταίων χρόνων. Οι μετρήσεις και στους πέντε σταθμούς δείχνουν ότι τα αιωρούμενα σωματίδια PM 10 πνίγουν τη Θεσσαλονίκη, καθώς παντού υπερβαίνουν το ετήσιο όριο των 35 ημερών που έχει θέσει η Ε. Ε. Υψηλότερες είναι στον σταθμό του Δημαρχείου (285 ημέρες) και χαμηλότερες σε αυτόν της Τούμπας (53 ημέρες).

    Το βενζόλιο, που έχει επιπτώσεις στο αιμοποιητικό και σταανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου, εμφανίζεται αυξημένο σε σταθμούς που είναι κοντά στους δρόμους.\"

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_17/06/2009_318826
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ναι οντως κακουγουστο αστειο ειναι σαββα..καταπινουμε την καμηλα κανονικοτατα...
    μπραβο για τη διακοπη του καπνισματος [ελπιζω κι εγω να παρω την αποφαση να το κοψω..ενα θεμα που υπηρχε στο βαθος του μυαλου μου εδω και ενα δυο χρονια..αλλα μαλλον επισπευδεται αναγκαστικα λογω <ανωτερας βιας>]

    εχω την εντυπωση γενικοτερα για τους ιθυνοντες.. οτι ειναι μια ευκαιρια για να συλλεξουν προστιμα απο τους παραβατες.:P
    αλλα δεν μπορω να φανταστω καφε η κλαμπ η εστιατοριο με μη καπνιζοντες ..
    Dum spiro spero (?)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by nature
    Μου αρέσει να πηγαίνω τη συζήτηση προς ψυχολογία μεριά, λόγω του ονόματος του φόρουμ...
    Ετσι, εκτός του ότι θέλω να εφαρμοστεί το μέτρο για τους γνωστούς λόγους (να το ελαττώσουν οι καπνιστές και να γλυτώσουν οι παθητικοί καπνιστές), επιθυμώ διακαώς να εφαρμοστεί το μέτρο για να κάνουν επιτέλους οι έλληνες μία ρημαδοάσκηση πειθαρχίας.
    Δεν μου αρέσει η ρετσινιά ότι δεν ξέρουμε να πειθαρχούμε.
    Που δεν είναι άδικη άλλωστε.
    Είναι αλήθεια.
    Να λοιπόν μία ευκαιρία.
    Μπορούμε να πειθαρχήσουμε?

    νατ...δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη....Απλά είναι ένας άλλος τρόπος για να βγάζουν λεφτά οι μπάτσοι και οι υπηρεσίες που θα εναπόκεινται οι παραβάτες. Σε τρεις μήνες όλοι θα πληρώνουν και θα καπνίζουμε μια χαρά.
    Εκτός του ότι ο νόμος λέει πως αν ένα μαγαζί είναι πάνω από 70 τετραγωνικά θα υπάρχει χώρος καπνιστών.
    Ξέρεις κανένα κλαμπ, καφέ ή πίστα που να είναι κάτω από αυτά τα τετραγωνικά?
    Μη με προσγειώνεις έτσι ανώμαλα....
    Ασε με να ελπίζω, τουλάχιστον μέχρι τον Ιούλιο, ότι μπορεί και να είμαστε Ευρωπαίοι. Απλά δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να το αποδείξουμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by sabb

    Όσο για την Πολιτεία και τις προθέσεις της, οι ψυχωτικοί νόμοι περί της απαγόρευσης του καπνίσματος θα είχαν και ηθικό έρεισμα, αν έπαιρνε πρώτα απ\' όλα μέτρα για τον περιορισμό των περιβαλλοντικών ρύπων από τα αιωρούμενα σωματίδια. Το να τρώω σ\'ένα καθαρό περιβάλλον στο εστιατόριο και να πεθαίνω από καρκίνο αναπνέοντας τους ρύπους των αυτοκινήτων και της βιομηχανικής παραγωγής μόλις βγω έξω στο δρόμο, είναι αν μη τι άλλο γελοίο !

    Ζω στη Θεσσαλονίκη και το παρακάτω άρθρο είναι εύλογο...
    επιασες τον τομεα της δουλεια μου ακριβως! οχι μονο δεν εχει γινει απολυτως τπτ ουτε για τα pm10,pm 2.5 Και pm1 Και 1.5 δεν υπάρχει κ ουσιαστικη βαση δεδομενων κ δεν γινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τπτ σε σημεια που ηταν κ πολυ ευκολο να γινει....

    Τραγικες καταστασεις...οσοι το λενε πώς γινεται για την υγεια μας απλα δεν πειθουν...ειναι βαθια υποκριτικο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature


    Με στεναχώρησες, γιατί πρώτος επιβεβαίωσες αυτό που είπα πριν.
    Οτι οι Ελληνες το έχουν σε κακό να πειθαρχήσουν.


    γενικευεις και αυτο δεν ειναι σωστο.



    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν θέλεις να πειθαρχήσεις σε κάτι που είναι για καλό σκοπό?


    ποιος ειναι ο καλος σκοπος?
    το καρα-δηθεν ευρωπαικο προφιλ αποστειρωσης του ελληνικου υπουργειου υγειας?




    Πώς τότε απαιτείς από τη διοίκηση του Νοσοκομείου να αγοράζει γάζες?


    δηλαδη αν εγω δεν ειμαι υπερ για την απαγορευση του καπνισματος, το υπουργειο υγειας δεν θα παιρνει γαζες?

    προφανως κανεις πλακα, αλλιως θα με κανεις να υποθεσω οτι κανεις προπαγανδα υπερ αυτης της πολιτικης που ειναι της πλακας....




    Γιατί να πειθαρχήσει και ο Διοικητής του Νοσοκομείου?


    πειθαρχει οντως?
    εισαι 101% σιγουρη?

    εισαι σιγουρη οτι δεν κονομαει ο ταδε διοικητης απο Χ μιζες?
    Επετρεψε μου να μην σε θεωρω, τοσο πια αφελη....



  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Helena
    ναι οντως κακουγουστο αστειο ειναι σαββα..καταπινουμε την καμηλα κανονικοτατα...
    μπραβο για τη διακοπη του καπνισματος

    για πια διακοπη καπνισματος μιλαμε?
    Ηδη στους πιο πολλους χωρους που αναφερονται, το καπνισμα απαγορευοταν.
    Το μονο που θα αλλαξει ειναι οι χωροι διασκεδασης που εκει θα προσπαθησουν να επιβαλλουν καποιες τροποποιησεις μονο και μονο για να μπορεσουν να εκβιασουν καποιους καταστηματαρχες.

    Το ολο ζητημα απλα δεν με αφορα.
    Δεν πληρωνανε μηπως οι καταστηματαρχες διαφορες μιζες σε διοικητικους υπαλληλους για αλλες παραβασεις?
    τωρα θα τους κοβουν και για αλλη μια....

    Εγω θα επιλεγω καταστηματα που να μπορω να καπνιζω και τελος.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •