φόβος και εγωισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178

    φόβος και εγωισμός

    Πριν ένα διάστημα συνειδητοποίησα σε ώρες απελπισίας όπου ήμουνα το ότι όλα περιτριγυρίζονται από το φόβο και τον εγωισμό. Από το ψυχισμό μας μέχρι και έτσι όπως λειτουργεί η κοινωνία. Από τα μικρότερα μέχρι τα μεγαλύτερα εγκλήματα γίνονται λόγω του εγωισμού. Από την άλλη προσπαθούν να μας φοβήσουν για να είμαστε καλύτερα χειραγωγήσιμη. Ποια είναι η γνώμη σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    ολοσωστα τα λες εαυτουλακιδες δυχως ψυχη και καλοσύνη ο κοσμος εχει γινει . ναρκισσακια που κοιταν πως να αρπαξουν με οποιο κοστος . τα βλεπω κι εγω τα λεω τα φωναζω μα μονον οι τοίχοι με ακουν κανεις αλος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Πριν ένα διάστημα συνειδητοποίησα σε ώρες απελπισίας όπου ήμουνα το ότι όλα περιτριγυρίζονται από το φόβο και τον εγωισμό. Από το ψυχισμό μας μέχρι και έτσι όπως λειτουργεί η κοινωνία. Από τα μικρότερα μέχρι τα μεγαλύτερα εγκλήματα γίνονται λόγω του εγωισμού. Από την άλλη προσπαθούν να μας φοβήσουν για να είμαστε καλύτερα χειραγωγήσιμη. Ποια είναι η γνώμη σας?

    έτσι είναι τόνι πιστεύεις ότι θα σταματήσει ποτέ αυτό?

    εγώ όχι

    ας πάρει ο καθένας τη θέση που θέλει και μπορεί απέναντι στον εγωισμό...και ας αφήσει το ίχνος της επιλογής του στην απέραντη και άπειρη άμμο της ζωής και της ιστορίας


    και ας κρίνει ο μόνος κριτής...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Την κουβέντα την άρχισα γιατί όταν το συνειδητοποίησα προσωπικά μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης. Και ήθελα να βάλω κι άλλους μήπως το σκεφτούνε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Ο εγωισμός και ο φόβος, ιδού οι δύο μοχλοί που κινούν τους ανθρώπους.
    Ναπολέων Βοναπάρτης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,410
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Την κουβέντα την άρχισα γιατί όταν το συνειδητοποίησα προσωπικά μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης. Και ήθελα να βάλω κι άλλους μήπως το σκεφτούνε
    Καλημέρα!
    Ποιο γεγονός σε έκανε να το συνειδητοποιήσεις;

    Σίγουρα ζούμε σε μια εν δυναμην ναρκισσιστικη κοινωνία αλλά δεν είναι μόνο αυτή.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Δεν υπήρχε μόνο ένα γεγονός ήταν η ταινίες που είχα δει η αρρώστια μου πέρασα όλα καταλήγαν σε αυτα τα δύο.Πχ στην τηλεόραση οι ειδήσεις προσπαθούν να σε φοβίσουν από την διαφημίσεις να σου καλύψουν τον εγωισμό σου. Το θέμα είναι ότι αν συνειδητοποιήσεις σαν άνθρωπος ότι περιτριγυρίζεσαι από αυτά τα δύο αντιλαμβάνεσαι ότι όλοι μας είμαστε σε αυτό το παιχνίδι και οι μισοί δεν το χουν καταλάβει.και εδώ είναι η απορία άμα με κάποιο τρόπο το καταλαβαίνανε δεν θα είχαμε μία καλύτερη κοινωνία? Με λιγότερο φόβο και εγωισμό
    Last edited by tony; 11-02-2024 at 15:31.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,410
    Δεν υπήρχε μόνο ένα γεγονός ήταν η ταινίες που είχα δει η αρρώστια μου πέρασα όλα καταλήγαν σε αυτα τα δύο.Πχ στην τηλεόραση οι ειδήσεις προσπαθούν να σε φοβίσουν από την διαφημίσεις να σου καλύψουν τον εγωισμό σου.

    Για να καταλαβω ταινιες εννοείς τις ειδησεις ?
    Οι ειδήσεις ειναι γνωστο πλεον οτι ειναι μεσο χειραγώγησης εξου και αρκετος κοσμος δεν τις παρακολουθει ...Ειναι το γνωστο gaslighting που εφαρμόζετε πολυ εντονα ωστε ο κόσμος να τρομοκρατείτε, να φοβάται για γεγονοτα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ,αρα γιατί να παρασυρθείς οταν κατι τέτοιο πλεον ειναι γνωστο ?
    Οι διαφημίσεις ειναι αλλο κομμάτι και εχουν να κανου με τον καταναλωτισμό ....
    Τωρα οσο αφορα την υγεια σου ,μήπως ειναι και η αιτια να τα βλέπεις ολα τοσο μαυρα ?


    Το θέμα είναι ότι αν συνειδητοποιήσεις σαν άνθρωπος ότι περιτριγυρίζεσαι από αυτά τα δύο αντιλαμβάνεσαι ότι όλοι μας είμαστε σε αυτό το παιχνίδι και οι μισοί δεν το χουν καταλάβει.και εδώ είναι η απορία άμα με κάποιο τρόπο το καταλαβαίνανε δεν θα είχαμε μία καλύτερη κοινωνία? Με λιγότερο φόβο και εγωισμό
    Φοβος και εγωισμός δυο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις ...
    Ενας εγωιστής σίγουρα δεν φοβαται τόσο πολύ ,,,ένας ανασφαλείς περισσότερο θα ελεγα !

    Επειτα οτι και να υπάρχει γύρω σου ,εσυ δεν εισαι υπεύθυνος να το επιτρέψεις να εισχωρήσει στην ζωή σου ?
    Μιλαμε για τοξικότητα και πόσο μας επηρεάζει ..ναι αλλά τι είναι τοξικό ?Δεν ειναι το οτιδηποτε εμείς επιτρέπουμε να εισχωρεί μέσα μας ..

    Αν εμείς δεν επιτρέπουμε μέσα ,γεγονότα ,καταστάσεις και ανθρώπους να μας επηρεάζουν και να επιδρούν επάνω μας πως μπορούν αλλιώς να μας κατευθύνουν αρνητικα ?

    Τους άλλους δεν μπορουμε να τους αλλαξουμε ,εμεις πρεπει να οχυρωθούνε απέναντι τους ..Ας έχουμε ελάχιστους ανθρώπους κοντά μας ,ένα δυο άντε τρεις το πολύ ..αρκεί να είναι κοντά μας και να είμαστε ήρεμα ..
    Ασε τους αλλους και μην βλεπεις ειδησεις ,εχει τοσο ωραια πραγματα να δεις ,ντοκιμαντερ ταινιες ,δες καλυτερα αυτα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Το έχεις γυρίσει στο προσωπικό της συζήτηση δεν ήθελα να το πάω εκει χαχαχα. για φιλοσοφική την πήγαινα την κουβέντα .Δεν τα βλέπω μαύρα απλά μου είναι πιο ξεκάθαρα κάποια πραγματάκια προς τους άλλους. Δεν βλέπω ειδήσεις πλέον. Και από φόβο χόρτασα λόγω της ασθενείας μου σχιζοσυναισθηματική διαταραχή δεν φοβάμαι κάτι πλέον έχω δει live θρίλερ και μου κόπηκε η μαγκιά. Φαντάζομαι πώς ψυχολογία πρέπει να έχεις τελειώσει ε?
    Last edited by tony; 11-02-2024 at 19:40.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,410
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Το έχεις γυρίσει στο προσωπικό της συζήτηση δεν ήθελα να το πάω εκει χαχαχα. για φιλοσοφική την πήγαινα την κουβέντα .Δεν τα βλέπω μαύρα απλά μου είναι πιο ξεκάθαρα κάποια πραγματάκια προς τους άλλους. Δεν βλέπω ειδήσεις πλέον. Και από φόβο χόρτασα λόγω της ασθενείας μου σχιζοσυναισθηματική διαταραχή δεν φοβάμαι κάτι πλέον έχω δει live θρίλερ και μου κόπηκε η μαγκιά. Φαντάζομαι πώς ψυχολογία πρέπει να έχεις τελειώσει ε?
    Καλημερα !
    Αντιλαμβανομαι πληρως τι εχεις ζησει και οντως ειναι λιγακι τρομακτικο ολο αυτο που βιωνεται ολοι εσεις με την συγκεκριμενη διαταραχη .Ελπιζω να πλαισωνεσαι καταλληλα και με αγωγη ουτως ωστε ολας αυτα να εχουν ηρεμησει!
    Το αρχικο σου μηνυμα ηταν κατάθεση μιας προσωπικης πεποιθησης οποτε τι ακριβως θελεις να συζητησουμε - φιλοσοφισουμε ?
    Περι εγωισμου περι κοινωνιας περι φοβου περι σχεσεων ?

    Κατι εχω τελειωσει και εγω ναι και επειδη ετοιμαζω κατι αλλο θελω παρα πολυ να συνομιλώ με ολους εσας ,τους πραγματικους ήρωες αυτης της ζωης ,εφοσον μεγαλυτερη μαχη απο το να παλεύεις με μια ψυχικη διατραχη δεν υπαρχει ...
    Οταν νοσει το σωμα ,ξερεις θα παρεις φαρμακα και θα περασει ,οταν νοσει ομως ο εγκεφαλος δυσκολη κατασταση μεχρι να βρεθει η καταλληλη χημεια που θα σου προσφερει μια ισορροπία ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Τα προσωπικά μου άστα για άλλο θέμα φαντάζομαι γράφεις βιβλίο?.Τα βλέπεις με άλλα μάτια τα πράγματα.άμα δεις τι έχω γράψει εκτός από τα τελευταία τα προσωπικά έχω βγάλει το συμπέρασμα μετά από ένα χρόνο το οποίο με έχει βοηθήσει. όχι ότι όλα είναι απαισιόδοξα . Αλλά στο ότι έτσι κινείται ο κόσμος . Μου άλλαξε την κοσμοθεωρία. Στο ότι και η υπόλοιπη γύρω μου είναι φοβισμένοι ή εγωιστές αλλά χωρίς να το γνωρίζουν. Όχι γιατί το επέλεξαν γιατί έτσι τους έμαθαν. Δεν ξέρω αν με πιάνεις τον ειρμό της σκέψης μου. Είναι δύσκολο εξ αποστάσεως να σου εξηγήσω. Άμα ξέρεις το πείραμα τον πιθήκον κάτι αντίστοιχο γίνεται και εδώ https://youtu.be/kCodyZELwNs?feature=shared

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,410
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Τα προσωπικά μου άστα για άλλο θέμα φαντάζομαι γράφεις βιβλίο?.Τα βλέπεις με άλλα μάτια τα πράγματα.άμα δεις τι έχω γράψει εκτός από τα τελευταία τα προσωπικά έχω βγάλει το συμπέρασμα μετά από ένα χρόνο το οποίο με έχει βοηθήσει. όχι ότι όλα είναι απαισιόδοξα . Αλλά στο ότι έτσι κινείται ο κόσμος . Μου άλλαξε την κοσμοθεωρία. Στο ότι και η υπόλοιπη γύρω μου είναι φοβισμένοι ή εγωιστές αλλά χωρίς να το γνωρίζουν. Όχι γιατί το επέλεξαν γιατί έτσι τους έμαθαν. Δεν ξέρω αν με πιάνεις τον ειρμό της σκέψης μου. Είναι δύσκολο εξ αποστάσεως να σου εξηγήσω. Άμα ξέρεις το πείραμα τον πιθήκον κάτι αντίστοιχο γίνεται και εδώ https://youtu.be/kCodyZELwNs?feature=shared
    χαχα οχι εγω δεν θα γραψω αλλο ενα βιβλιο αυτοβελτιωσης εφοσον ειμαι και λιγακι και της προσωποκεντρικης προσεγγισης ,οπου το καθε ατομο το βλεπω τελειως μεμονωμένα ,σαν μια ξεχωριστη ιδιαιτερη μοναδα με τα δικα του αποκλειστικα βιωματα και σιγουρα δεν μπορει να προτροναριστει με κανεναν άλλων ..
    Αλλωστε αν διαβασεις ενα απο ολα αυτα που πλεον ο οποιοσδηποτε βγαζει αντιλαμβανεσαι οτι ο συγκεκριμενος τα καταφερε γιατι ειχε τα δικα του ιδιατερα χαρακτηριστικα ,ακολούθησε τον δικο του μοναδικο δρομο που καποιος που δεν διαθέτει βασικες δεξιοτητες σαν τις δικες του δεν προκειται να τα καταφερει και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα οδηγηθει σε ακομα μια απογοητευση ..


    Γενικα δεν ειμαι της μασημένης τροφης ,παρε αυτο, διαβασε αυτο και εφάρμοσε το και ολα καλα ..Ισα ισα ο καθενας βγαινει απο τον λαβυρυνθο του με ενα τελειως μοναδικο τροπο και προτιμω βιβλια που με κανουν να αναρωτιέμαι ,να αναστοχαζομαι και να εξερευνώ εμενα ...

    Καποια στιγμη θα μπω να διαβαζω το ιστορικο σου οταν βρω χρονο ...

    Για να καταλαβω ουσιαστικα μου λες οτι οι άνθρωποι πλέον ειναι τηλεκατευθυνομενοι ?
    Προγραμματισμενοι να ζουν σε αυτο το καθεστώς του φοβου αγνοωντας ομως την βασικη αιτια αυτου ?

    Ενεργουν ετσι γιατι ετσι μεγαλωσαν ?

    Το πειραμα το ξερω πολυ καλα και το εχουμε συζητησει λιγακι και στην σχολη οπως και πολλα αλλα πειραματα που αφορουν την κλασικη εξαρτημενη μαθηση !

    Τωρα για την υιοθέτηση του political ......μεγαλοοοο θεμα ..Ενα θεμα αστείρευτο θα ελεγα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Δεν εννοούσα να διαβάσεις το ιστορικό μου αυτά που είχα γράψει παραπάνω εννοούσα. Ναι αυτό εννοώ έτσι τους έμαθαν οικογένεια τα σχολεία και αυτό αναπαράγουν κύκλος είναι που δεν σταματάει για αυτό έδωσα παραπάνω τι είπε ναπολέοντας δεν είναι σημερινό πρόβλημα χρόνια έτσι κινούνται κοινωνίες . Κανένας δεν γεννιέται ούτε φοβισμένος ούτε εγωιστής κάτι συνέβη για να γίνει έτσι. Άποψή μου μπορεί να κάνω και λάθος
    Last edited by tony; 12-02-2024 at 17:00.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,410
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Δεν εννοούσα να διαβάσεις το ιστορικό μου αυτά που είχα γράψει παραπάνω εννοούσα. Ναι αυτό εννοώ έτσι τους έμαθαν οικογένεια τα σχολεία και αυτό αναπαράγουν κύκλος είναι που δεν σταματάει για αυτό έδωσα παραπάνω τι είπε ναπολέοντας δεν είναι σημερινό πρόβλημα χρόνια έτσι κινούνται κοινωνίες . Κανένας δεν γεννιέται ούτε φοβισμένος ούτε εγωιστής κάτι συνέβη για να γίνει έτσι. Άποψή μου μπορεί να κάνω και λάθος
    Καλημερα !

    Οχι δεν κανεις λαθος και ειναι σεβαστη η αποψη σου οπως και καθε ανθρωπου εφοσον πατα πανω στα δικα του βιωματα ,ασχετα αν συμφωνω ή διαφωνω εφοσον εχω αλλα βιωματα !

    Τωρα ομως γεννιέται ενα αλλο ερωτημα ..

    Εσυ τι κανεις για ολο αυτο ?
    Αντιλαμβανεσαι πλεον πως ζεις σε μια τηλεκατευθυνομενη κοινωνια ,εσυ γιατι δεν ¨επαναστατείς " ?

    Μήπως ασυναισθητα σε βολευει ?

    Ξερεις κατι ?
    Πολλες φορες αντιδρουμε ,εναντιονομαστε λεκτικα απεναντι σε μια κοινωνια, αλλα πρακτικα τι κανουμε ?
    Τιποτα ...εχουμε μαθει να θυματοποιουμε τον εαυτο μας ..
    Η κοινωνια φταίει, ο αλλος φταιει ,ο γειτονας φταιει κ.ο.κ για την ζωη που ζουμε εμεις ..Αφηνεις δηλαδη καποιον τριτο να οριζει την δικη σου ζωη ...

    Γιατι δεν την αλλαζεις την ζωη σου εφοσον δεν σου αρεσει ?
    Γιατι επιλεγεις να σε παρασύρει το κύμα αυτης?
    Γιατι δεν πας κοντρα ?

    Γιατι επιλεγεις να μενεις σε ενα γιατι συμβαίνει αυτο και δεν εχεις αντικαταστησει το γιατι με το πως ..
    Πως θα αλλαξω την ζωη μου ?
    Πως θα σταματησω να παρασυρομαι απο αυτο το κυμα ?

    Δυστηχως ξερεις σε τι κοινωνια ζουμε και γιατι τελικα συμβαινει ολο αυτο ?
    Σε μια κοινωνια που αντιλαμβανεται οτι παει κατι παει λαθος, αλλά δεν παίρνει την αποφαση να αλλαξει ο καθενας πρωτα τον εαυτο του ..
    Η κοινωνια δεν θα αλλαξει αν δεν ξεκινησει ο καθενας μας την προσωπικη του αλλαγη ,ωστε να ερθει και η συλλογική-κοινωνικη αλλαγη ..

    Επιλεγουμε να θυματοποιουμαστε,παραμενω στην λεγομενη ζωνη ανεσης μου (comfort zone ),την γνωριζεις ?
    Παραμένουμε εκει , ας ειναι και δυσλειτουργικη εμεις την υποστηριζουμε , γιατι φοβομαστε την αλλαγη ..
    Αυτος ειναι ο φοβος λοιπον που μου αναφερεις ..
    Φοβαμαι ν αλλαξω εγω !


    Η αλλαγή δεν ποναει ,η αντισταστη στην αλλαγη ειναι αυτη που σε πονα, που σε κρατα στάσιμο ,αβουλο, σαν πιστός ¨ακόλουθος ¨μιας δυσλειτουργικης- ελαττωματικης στο μεγαλύτερο συνολο της κοινωνια και δεν επιλεγεις να παρεις το ρολο του ¨ηγετη ¨της δικης σου ζωης !

    Αρα?
    Τι λες ?
    Εσυ προσωπικα ,ο καθενας μας γενικα δεν ειναι υπευθυνος αν εξακολουθισει να παραμενει φοβισμενος,πιστος ακόλουθος ή γινει επιτελους ο ηγετης του δικου του εαυτου και αρχιζει και αναζητα και αλλους ηγετες ?

    Να ξερεις ενας ανθρωπος που ειναι" ηγετης" (προσοχη η έννοια δεν εχει να κανει καθολου με το στοιχειο της επαρσης ή της αλαζονείας ) στην ζωη του επιλεγει να εχει μονο " ηγετες" τριγύρω.Μονο εχοντας τετοιους συνοδοιπορους μπορεις να παραμενεις ηγετης εφοσον παραδειγματιζεσαι απο αυτους .
    Ειμαι ηγετης και εχω ηγετες φιλους ηγετες συντροφους,εργοδοτες κ.ο.κ

    Εχω την ευθυνη του εαυτου μου ,δεν κανω μετάθεση (πολυ συχνη αμυνα του εγω μας )σε αλλους τις δικες μου λαθος επιλογες ...Ποσο οξύμωρο και ελαττωματικό ολο αυτο ...Κατηγορώ καποιον αλλον ,ασχετο οτι εγω επελεξα να εχω ενα ελαττωματικο φιλο ,συντροφο ή ακομα και εργοδοτη ...ή δεν ακους συχνα οτι επειδη εγω εχω ελαττωματικο συντροφο ,ολες οι γυναικες ή αντρες αντιστοιχα ειναι ελαττωματικοι (τι ανακουφιστικη αυτη η γενίκευση )

    Οι ανασφαλεις ,αβουλοι και κυριος οι ανθρωποι χωρις αυτοεκτιμηση επιλεγουν να εχουν " ακόλουθους¨(followers ) διπλα τους γιατι μονο διπλα σε αυτους μπορουν να διαιωνίζουν την ελαττωματικοτητα που τους επιτρεπει να παραμενουν στην δυσλειτουργικη comfort zone τους ...

    Επλεξε εσυ λοιπον τι θες να εισαι,στην δικη σου ζωη και σπασε επιτελούς αυτο το φαυλο κυκλο μιας δυσλειτουργικης κοινωνιας, ξεκινώντας απο εσενα , ασε αυτη την κοινωνια !!!!!
    Last edited by Marilou; 13-02-2024 at 10:39.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    178
    Χαίρομαι για την κουβέντα που κάνουμε. Παρόλο που το γυρίζεις στο προσωπικό μπορεί να πιαστή πώς απευθύνεσαι προς όλους.Μία προσωπική επανάσταση είναι ότι το κουβεντιάζω και έχω αναθεωρήσει το σκεπτικό μου μέσα και από προσωπικά βιώματα .και ο στόχος μου ήταν να καταλάβουν κι άλλοι αυτό που αντιλήφθηκα για αυτό άλλωστε και το γραψα όπως και το κουβεντιάζω φίλους μου όχι για να μαζέψω followers αλλά μήπως το αντιληφθούν με όχι τεράστια επιτυχία.άμα δεν κατανοήσουν ότι υπάρχει πρόβλημα δεν μπορούνε να αλλάξουνε κάτι το οποίο ξέρουνε πως δεν υπάρχει. Είναι αντίστοιχο όπως ο μύθος του σπηλαίου πλάτωνα άμα τον ξέρεις αλλά με σύγχρονα δεδομένα . https://youtu.be/JIw3ACO9HS0?feature=shared επειδή έτσι έχουμε μεγαλώσει πραγματικότητα τους είναι άλλη όπως ήταν και δικιά μου άλλη . Και η απορία είναι γυρίζεις να λύσεις του συντρόφους ή όχι ? Για μένα ναι αυτό προσπαθώ να κάνω . Το ότι το κατάλαβες αυτό που θέλω να πω είναι μία επιτυχία παρόλο που δεν μας λες την άποψή σου χαχαχα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εγωισμος...
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 18
    Last Post: 09-03-2023, 22:39
  2. Εγωισμός...
    By Nefeli28 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2017, 18:53
  3. εγωισμος
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2015, 12:01
  4. μοναξια=εγωισμος.... + εγωισμος=προβληματα
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-07-2014, 15:47
  5. ΕΓΩΙΣΜΟΣ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2007, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •