Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 119
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 119 of 181 FirstFirst ... 1969109117118119120121129169 ... LastLast
Results 1,771 to 1,785 of 2701
  1. #1771
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Εγώ το λέω, γιατί προτιμώ τον όρο αντικοινωνικός. Δε με εκφράζει το ακοινώνητος περισσότερο από το
    αντι κοινωνικός. Το ακοινώνητος παρουσιάζει το υποκείμενο ως παθητικό, δεχόμενο τον εαυτό του απλώς εκτός
    της κοινωνίας. Το αντί πάλι αναγνωρίζει τα παιχνίδια της κοινωνίας πάνω, μέσα και απέναντί του. Γιατί να φοβάμαι
    έναν όρο δηλαδή; Να με λένε όπως θέλουνε, θα με λέω όπως θέλω.

  2. #1772
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω αναφερθηκα στο τι σημαινει. Εαν δεν προκαλεις βλαβες στους αλλους οπως να τους φτυνεις, να τους βριζεις, να τους ξυλοκοπας, να εισαι χουλιγκαν, να γουσταρεις να κλωτσας γατακια ή τα παρεμφερη που σημαινει ο ορος και απλα απομονωνεσαι στην ησυχια σου να διαβασεις ενα βιβλιο. Τεσπα ετσι κι αλλιως ο περισσοτερος κοσμος χρησιμοποιει τον ορο αυτο λανθασμενα. Δεν το ειπα για να κανω το δασκαλο γιατι υπαρχει και το ψυχολογικο κομματι οπως αντικοινωνικης συμπεριφορας για να ξερουμε για τι μιλαμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #1773
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Και φτύνω, και βρίζω και αν μπορώ και χρειαστεί θα ξυλοκοπήσω. Μισώ τον φιλειρηνισμό και τη μαλακισμένη
    ιδεολογία του γυρνάω το μάγουλο. Να σου ξεριζώσω το δικό σου (δεν μιλάω για σένα keep_walking).
    Είναι σα να δέχεσαι βία και να απαντάς με ένα λέλουδο, όπως τη μαλακία αυτής της δημοφιλούς καμπάνιας με
    το όπλο που στην κάνη του είχε μια μαργαρίτα. Μαργαρίτα θα πιω τώρα. Να πάνε να οι φιλειρηνικοί.
    (Μην μπερδεύεις τη χρήση βίας ως απάντηση ή άμυνα, ή επίθεση, με το χτυπάω ένα γατάκι. Δεν έχουν καμία απολύτως
    σχέση). Η αποδοχή της βίας πάνω μας είναι οικειοθελής παραίτηση, αυτοθυσία, αυτο οικτιρμός, εγκατάλειψη κάθε
    δυναμικής αντίστασης. Και σαν ιδεολογία που αγκυλώνει την εναντίωση, ο φιλειρηνισμός sucks ass.

  4. #1774
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω αγαπαω τα γατακια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #1775
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    πολλή όρεξη βλέπω και κουράστηκα.
    συμφωνώ κι εγώ ακοινώνητη με λέω όχι αντικοινωνική. εδώ παλεύω για έναν αντίφα τρόπο ζωής.
    οι αντικοινωνικοί είναι αυτοί που βλάπτουν την κοινωνία και ό,τι πρεσβεύει, δεν σέβονται κανόνες. όχι αυτοί που μισούν τους ανθρώπους ή την κοινωνία και καθονται στην μερίτσα τους να ζουν όπως επέλεξαν με όποιο κόστος. ξερωγω.

  6. #1776
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Καλα σχημα λογου ειναι.Οποιος αυτοπροσδιοριζεται ως αντικοινωνικος, δε σημαινει οτι εχει αντικοινωνικη διαταραχη,ουτε οτι ειναι σιριαλ κιλλερ.

  7. #1777
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Η αντικοινωνική διαταραχή είναι κατασκεύασμα έντεχνης συμμόρφωσης μέσω της παθολογοποίησης.
    Έτσι, όταν θελήσει κάποιος να πάρει θέση που έστω και ελάχιστα θα άγγιζε τη θεοποιημένη κοινωνία
    να δέχεται πιέσεις, ώστε να πάρει μία αντίθετη, ή μία μεσοβέζικη στάση ανάλογα με το πόση αντίσταση προβάλλει.
    Ο κοινωνικός έλεγχος έχει πολλά ποδάρια. Πράγμα ακριβώς που δείχνει το αν δεν είναι μία μαζοποιημένη χλαπάτσα,
    τότε γίνεται ένας επικίνδυνος όχλος. Και στις δύο περιπτώσεις, ουδέτερη δεν είναι, καθώς και η απάθεια που την χαρακτηρίζει
    αφήνει το κάθε σύστημα εξαναγκασμού αλώβητο, είτε ως όχλος αποκτά τη δική της τερατώδικη άλογη λογική.

  8. #1778
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Και γω πιστευω οτι η κατηγοριοποιηση και η διακριση των διαταραχων ειναι βουτυρο στο ψωμι των ειδικων για να μπορεσουν να σε ενταξουν καπου και να σου δωσουν αγωγες.
    Απο την αλλη μοτιβα συμπεριφορας υπαρχουν.Ο καθενας μας πρεπει να προσπαθει για το καλυτερο και την εξελιξη του,χωρις να παταει τον αλλον.Προσωπικα αν προσπαθησουν να με πατησουν,θα δουν την ασχημη πλευρα μου χωρις να νιωθω τυψεις.
    Αν καποιος ειναι ρατσιστης και φασιστας και η κοινωνια τον δεχεται και του συμπεριφερεται ευνοικα,τοτε η κοινωνια εχει το προβλημα,οχι εγω που δε τον ανεχομαι
    Οι κανονες που παιζεται το παιχνιδι ειναι ετσι και αλλιως αδικοι.Το να ακολουθεις απλα τους ηδη γραμμενους,απλα σε κανει προβατο.Την κοινωνια δε τη σεβομαι ετσι οπως ειναι,θελω ομως να εχω τους δικους μου κανονες και αξιες και τις υπερασπιζομαι χωρις να κρυβομαι.

  9. #1779
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μαλάκες δεν έχω λόγια. Ντροπή του ανθρώπινου γένους.

    https://www.newsbomb.gr/sports/spor/...-tis-enorganis

    Τι σαπίλα ρε φίλε. Πόσο βρώμικοι άνθρωποι.

  10. #1780
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Τι να πω ρε πο@στη μου..Νομιζα οτι αυτοι θα ειναι πιο κομπλε..Παντου τα ιδια.
    Το κοριτσακι που της μιλαει διπλα τι να της λεει αραγε?

  11. #1781
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Τι να πω ρε πο@στη μου..Νομιζα οτι αυτοι θα ειναι πιο κομπλε..Παντου τα ιδια.
    Το κοριτσακι που της μιλαει διπλα τι να της λεει αραγε?
    Εξοργιστικό ρε φίλε.. Ποιος ξέρει τι να της έλεγε. Δε μπορούσα να μπω στο φόρουμ τόσην ώρα, κόλλησε η μαλακία.

  12. #1782
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Και γω το ιδιο.Παιζει να της εξηγουσε για την καθαροτητα της φυλης και οτι πρεπει να δουλεψει πρωτα 15 χρονια ορυχειο, για να παρει μεταλλιο

  13. #1783
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Πρέπει να το πει κάποιος.
    Ο πλανήτης είναι σε κατάσταση ανάγκης απινιδωτή.
    Ένας τεράστιος Κέρβερος ορθώνεται μπροστά μας,
    ξεριζώνοντας τα πάντα στο πέρασμά του.
    Οι ζωές μας είναι εγκλωβισμένες σε κουτιά περιορισμένης εμβέλειας. Άλλοι λιώνουν
    σε φυλακές υπό άθλιες συνθήκες περιορισμού, εξαναγκασμού και στέρησης.
    Ζούμε σε μία καλά σχεδιασμένη φυλακή, όπου πάρκα και μαρμαροστρωμένες πλατείες
    παίζουν το ρόλο της "φύσης". Τα είδη των άγριων ζώων που είτε εξημερώνονται χωρίς
    τη θέλησή τους, είτε εξοντώνονται καθημερινά και εξαφανίζονται για πάντα είναι ολοένα
    και αυξανόμενος. Τα εθνικά πάρκα έχουν πάρει τη θέση της αγριότητας.
    Το θέαμα καλύπτει τα πάντα. Η μηχανή λιώνει σώματα, ο πολιτισμός μυαλά, οι ραγδαίες
    ανακαλύψεις σωρρεύουν πάνω μας διαρκώς νέες εξειδικευμένες τεχνολογίες καταπίεσης
    και θανάτου.
    Κι εμείς σκεφτόμαστε τόσο μυωπικά, ασχολούμενοι με την ανάληψη της υποβοήθησης
    με κοινωνικές κουζίνες, αλληλεγύη στον έναν και τον άλλο (τυχαίο άλλο, ναι, θα το πω),
    antifa, LBGTQI+ rights, πορείες αλληλεγγύης ή εθιμοτυπικές (με το ίδιο σκεπτικό
    και εικόνα περασμένων δεκαετιών) ενώ η αντίπαλη
    οντότητα έχει περάσει σε εποχή μετανθρώπινης παράλλαξης.

    Αυνανιζόμαστε με καημό.

  14. #1784
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μερικοι θεωρησαν την αντικοινωνικη συμπεριφορα = με την αντιπαθεια τους προς την κοινωνια. Σας εχω νεα, σχεδον ολοι εχουν να πουν κατι για την κοινωνια ποσο σαπια ειναι κλπ και ποσο διαφορετικη πρεπει να ηταν απο αρχαιοτατους χρονους. Το θεμα ειναι οτι αυτοι που χαλανε κυριως την κοινωνια, ειναι αυτοι που εκδηλωνουν αυτο που λεμε αντικοινωνικη συμπεριφορα για να γινω πιο σαφης + οτι οι ορισμοι συνηθως δεν πιανουν τα ακρα, μιλαμε κυριως για μεσες καταστασεις οχι για serial killers , οχι οτι δεν υπαρχουν και αυτοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #1785
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    συμφωνώ με κιπ γουόκιν.

    περι διαταραχών και αγωγών δεν έχω άποψη.

    δεν είναι όλοι οι ψυχοπαθεις sirial killers, όμως όλοι οι sirial killers είναι ψυχοπαθείς, δεν το λέω εγώ.

    εγώ πχ που μισώ τους πάντες με έλεγα αντικοινωνική. τώρα πια δεν ξέρω πώς να με πω, εκτός από χάπατο. δεν πειράζω κανέναν. απλά δεν θέλω τους ανθρώπους.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •