Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 86
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 86 of 181 FirstFirst ... 3676848586878896136 ... LastLast
Results 1,276 to 1,290 of 2701
  1. #1276
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    άλλη απορία/ προβληματισμός: πιστεύεις πως εσύ τα προκαλείς στον εαυτό σου;
    η διάσπαση προσοχής θα έπρεπε να είναι μια ξεχωριστή διάγνωση. απο όσα έχω καταλάβει, απλά προσαρμόζεσαι διαφορετικά από το κοινώς αποδεκτό όριο προσαρμοστικότητας, πχ σε ένα οπτικό ερέθισμα, μήπως θα βοηθούσε να το δεις ξεχωριστά από ό,τι άλλο την προκάλεσε, και ανεξάρτητα ως διαχείρηση. αν και δεν καταλαβαίνω, είναι πολύ διαδεδομένη η δεπυ -αν λέγεται έτσι- υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα στην κοινωνία, λες και είναι κάτι αλλόκοτο.
    δεν ξέρω αν μπορείς να φύγεις απο τον πολιτισμό, ουτοπικό μου ακούγεται, δυστοπικό ίσως. εγώ δεν θέλω πολλά πολλά βασικά, ψάχνω να μάθω για το τί μπορώ να κάνω να μείνω σε απόσταση χωρίς να κάνω ριζικές αλλαγές, πχ χωρίς ίντερνετ δεν μπορώ. πάντως ο Καζίνσκι πχ ωραία την είχε δει τη φάση, μια καμπίνα στο δάσος, και κατέβαινε στην πόλη με το ποδήλατο.
    εμένα η σιγουριά ότι θα πεθάνω κάποτε με γεμίζει χαρά, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία.

  2. #1277
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    άλλη απορία/ προβληματισμός: πιστεύεις πως εσύ τα προκαλείς στον εαυτό σου;
    η διάσπαση προσοχής θα έπρεπε να είναι μια ξεχωριστή διάγνωση. απο όσα έχω καταλάβει, απλά προσαρμόζεσαι διαφορετικά από το κοινώς αποδεκτό όριο προσαρμοστικότητας, πχ σε ένα οπτικό ερέθισμα, μήπως θα βοηθούσε να το δεις ξεχωριστά από ό,τι άλλο την προκάλεσε, και ανεξάρτητα ως διαχείρηση. αν και δεν καταλαβαίνω, είναι πολύ διαδεδομένη η δεπυ -αν λέγεται έτσι- υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα στην κοινωνία, λες και είναι κάτι αλλόκοτο.
    δεν ξέρω αν μπορείς να φύγεις απο τον πολιτισμό, ουτοπικό μου ακούγεται, δυστοπικό ίσως. εγώ δεν θέλω πολλά πολλά βασικά, ψάχνω να μάθω για το τί μπορώ να κάνω να μείνω σε απόσταση χωρίς να κάνω ριζικές αλλαγές, πχ χωρίς ίντερνετ δεν μπορώ. πάντως ο Καζίνσκι πχ ωραία την είχε δει τη φάση, μια καμπίνα στο δάσος, και κατέβαινε στην πόλη με το ποδήλατο.
    εμένα η σιγουριά ότι θα πεθάνω κάποτε με γεμίζει χαρά, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία.
    Χμμ...η ολιγαρκεια δεν υφισταται στη φουσκα της τσιμεντοποιησης . Οποτε ειναι αναποφευκτη η αυξητικη ροη της αποκτησης . Γιατι με οσους περισσοτερους ανθρωπους αλληλεπιδρας στο κοινο περιβαλλον υπαρχει υψηλοτερη πιθανοτης αφομοιωσης ή μιμησης . Κανεις δε μενει παντελως ανεπηρεαστος . Διοτι δεν εισαι εσυ ο δημιουργος , αλλα το περιβαλλον . Εισαι δεσμωτης των πρεπει . Μπορει να ενιστασαι για το οτιδηποτε αλλα δεν εχει καμια σημασια . Θα απορροφηθεις στο τελος . Δεν γλυτωνει κανεις . Εκατονταδες χιλιαδες προσπαθησαν πριν απο σενα ή εμενα χωρις αποτελεσμα . Ειναι οποτε στατιστικα αδυνατο . Ειτε θα παρασυρθεις ειτε θα απομονωθεις .
    Ο Τεντ Καζινσκι ηταν αναμφιβολα τρομερα ευφυης σε ενα κοσμο που η μετριοτητα ηταν παρασημο . Δεν ηθελε να κριθει απο τους μετριους . Φταινε σιγουρα και τα πειραματα στη εφηβεια του . Ειχε ενα αρτια δομημενο τροπο εξαγωγης συμπερασματων . Το μυαλο του ηταν μια ζωντανη ομορφη ζωγραφια και το ευνουχισαν . Η κοινωνια τον ξεφτυλισε . Κατακρεουργησαν την ομορφια του . Ηταν πλεον αποτοκος . Και ολη η ομορφια χαθηκε . Και δε βρεθηκε ποτε . Το κενο το συμπληρωσε με πραξεις ανειπωτες κατακλυσμιαιων συνεπειων . Ηταν καποιος αλλος μεχρι και πριν λιγες μερες που απεβιωσε .
    Κανεις δε μπορει να φανταστει το μεγεθος της απογοητευσης και της οργης μεσα του . Εγινε αυτοκλητος τιμωρος εναντια στη συγχρονη κοινωνια . Η απομονωση του ηταν ακραια υπερβολικη . Αλλα εξυπηρετουσε ενα σκοπο . Την εκδικηση . Φουντωνε σαν ηφαιστειο μεσα του . Αυτο ακριβως το εξωτερικευσε με ενα διεστραμμενο τροπο . Ξανα και ξανα και ξανα . Ολος ο κοσμος ηταν πλεον εχθρος . Μια αβυσσαλεα ναρκισσιστικη συμπεριφορα . Η χειροτερη του 20 αιωνα . Περασε στη σκοτεινη και χαοτικη πλευρα . Δεν θα σταματουσε ποτε . Δεν υπηρχε ομοιος του για να συζητησει , αλλωστε . Μονο εχθροι .
    User , εχω διαβασει αποσπασματα απο το μανιφεστο του και ταυτιζομαι πληρως . Η διαισθηση του ηταν ονειρωδης . Ηταν πολυ σοφος και διορατικος . Ισως περισσοτερο απο οσο αξιζουμε . Ειμαι οπαδος των ιδεων του αλλα οχι των πραξεων του . Αντιφατικο , δεν νομιζεις ?
    Η κοινωνια τον κατεστρεψε και αυτος στραφηκε εναντιον της . Ποιος κερδισε ? Κανεις .

  3. #1278
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by user View Post
    εμένα η σιγουριά ότι θα πεθάνω κάποτε με γεμίζει χαρά, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία.
    Δεν τελειώνει το κοσμικό παιχνίδι με τον θάνατο...Οπως βρεθηκες σε αυτην την ζωή,έτσι θα βρεθείς και σε άλλες.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #1279
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by user View Post
    εμένα η σιγουριά ότι θα πεθάνω κάποτε με γεμίζει χαρά, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία.
    Τι όμορφη πρόταση! Βγαλμένη μέσα απ' την καρδιά! Κι εγώ θα το ήθελα όσο τίποτε άλλο! Πονεμένη καρδιά που κουράστηκε.
    Last edited by HarleyQuinn; 28-06-2023 at 19:56.

  5. #1280
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν τελειώνει το κοσμικό παιχνίδι με τον θάνατο...Οπως βρεθηκες σε αυτην την ζωή,έτσι θα βρεθείς και σε άλλες.
    Πιστεύεις στην μετενσάρκωση;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #1281
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν τελειώνει το κοσμικό παιχνίδι με τον θάνατο...Οπως βρεθηκες σε αυτην την ζωή,έτσι θα βρεθείς και σε άλλες.
    Αν δεν θυμάσαι ότι υπήρξες τότε δεν έχει σημασία και 1000 φορές να ζήσεις ξανά. Πάντα θα είναι σαν πρώτη φορά.

  7. #1282
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    αρχικά να πω πως τον Καζίνσκι τον εμαθα πέρισυ, από το νέτφλιξ, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, φυσιολογικό θα σκεφτεί κανείς, από πού να τον μάθω;
    ήταν ιδιαίτερος και προκαλούσε πρόβλημα στην ζωή του, το τυπικά κανονικό δεν του ταίριαζε, αυτό ήταν το λάθος, ίσως αν υπήρχε ένας τρόπος να μην είναι αντικρουστικός να μην ήταν βίαιος. πιστεύω έφταιγε πολύ η κοινωνια της αμερικής για την όποια εκτροπή του.
    οι ιδέες του ήταν πολύ μπροστά, συμφωνώ. και χαίρομαι να υπάρχουν ανθρώποι να μην σκέφτονται με την μάζα, αυτές οι φωνές καλό είναι να μένουν, γνώμη μου, ότι αυτό που σου παρουσιάζεται ως εξέλιξη είναι μια μπούρδα που θέλει να σε αιχμαλωτίσει, και ούτε εγώ πιστεύω πως το να σκοτώνεις κόσμο μπορεί να αλλάξει τον κόσμο, απλά, το να μην κάνεις τίποτα αυτοί το θεωρούν ως συμφωνία μαζί τους; ίσως κάτι τέτοιο να σκεφτόταν.
    προσφατα άκουσα πως υπάρχει μια θεωρία πως δεν έκανε αυτός τις επιθέσεις, ότι τον χειραγωγησαν, δεν ξέρω τί να πιστέψω.

  8. #1283
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    αρχικά να πω πως τον Καζίνσκι τον εμαθα πέρισυ, από το νέτφλιξ, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, φυσιολογικό θα σκεφτεί κανείς, από πού να τον μάθω;
    ήταν ιδιαίτερος και προκαλούσε πρόβλημα στην ζωή του, το τυπικά κανονικό δεν του ταίριαζε, αυτό ήταν το λάθος, ίσως αν υπήρχε ένας τρόπος να μην είναι αντικρουστικός να μην ήταν βίαιος. πιστεύω έφταιγε πολύ η κοινωνια της αμερικής για την όποια εκτροπή του.
    οι ιδέες του ήταν πολύ μπροστά, συμφωνώ. και χαίρομαι να υπάρχουν ανθρώποι να μην σκέφτονται με την μάζα, αυτές οι φωνές καλό είναι να μένουν, γνώμη μου, ότι αυτό που σου παρουσιάζεται ως εξέλιξη είναι μια μπούρδα που θέλει να σε αιχμαλωτίσει, και ούτε εγώ πιστεύω πως το να σκοτώνεις κόσμο μπορεί να αλλάξει τον κόσμο, απλά, το να μην κάνεις τίποτα αυτοί το θεωρούν ως συμφωνία μαζί τους; ίσως κάτι τέτοιο να σκεφτόταν.
    προσφατα άκουσα πως υπάρχει μια θεωρία πως δεν έκανε αυτός τις επιθέσεις, ότι τον χειραγωγησαν, δεν ξέρω τί να πιστέψω.
    Τον Καζινσκι απο 10 χρονων τον αντιμετωπιζαν ως φρικιο . Διοτι ηταν ευκολο για τη κοινωνια . Παμε στο επομενο θεαμα . Και αυτο συνεχιστηκε ως και το τελος των ακαδημαικων σπουδων . Τουτο το στιγμα εγινε η ταυτοτητα του . Και βαση αυτης της ταυτοτητας , διεμηνυσε στη κοινωνια με τον πιο βροντερο τροπο , οτι << ειμαι αυτο που συμφωνησατε οτι ειμαι , εχετε δικιο >> . Κυνικη απαντηση .
    Υπαρχουν παμπολλες θεωριες συνομωσιας εκει εξω , αν αρχισουμε και δινουμε σημασια σε ολες , χανουμε το νοημα . Το νοημα ειναι οτι η κοινωνια δε πηρε το μαθημα της και ουτε προκειται . Πληρης αγνοια κινδυνου . Αυτοκαταστροφικο στοιχειο .

  9. #1284
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Τον Καζινσκι απο 10 χρονων τον αντιμετωπιζαν ως φρικιο . Διοτι ηταν ευκολο για τη κοινωνια . Παμε στο επομενο θεαμα . Και αυτο συνεχιστηκε ως και το τελος των ακαδημαικων σπουδων . Τουτο το στιγμα εγινε η ταυτοτητα του . Και βαση αυτης της ταυτοτητας , διεμηνυσε στη κοινωνια με τον πιο βροντερο τροπο , οτι << ειμαι αυτο που συμφωνησατε οτι ειμαι , εχετε δικιο >> . Κυνικη απαντηση .
    Υπαρχουν παμπολλες θεωριες συνομωσιας εκει εξω , αν αρχισουμε και δινουμε σημασια σε ολες , χανουμε το νοημα . Το νοημα ειναι οτι η κοινωνια δε πηρε το μαθημα της και ουτε προκειται . Πληρης αγνοια κινδυνου . Αυτοκαταστροφικο στοιχειο .
    η κοινωνία και οι κοινωνίες ποτέ δεν πρόκειται «να πάρουν το μάθημά τους» από ιδιοφυΐες - πρωτοπόρους - καινοτόμους, γιατί τους τρομάζουν (όπως κάθε τι που ξεφεύγει πολυ επάνω από το μέσο όρο). Η ανθρωπότητα έρχεται επικουρικά και είτε νομοθετεί είτε επιβάλλει έμμεσα -ευτυχώς, έστω και καθυστερημένα- το οτιδήποτε ωφέλιμο που διδάσκεται και από τέτοιους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ' όπως και η ανθρωπότητα «μαθαίνει από τα μαθήματα» (και τα παθήματα) των ανθρώπων. Οι κοινωνίες είναι πλήθος από άτομα που επιδιώκουν να προάγουν κυρίως τον ατομισμό τους ' ευδαιμονισμός, πλούτος, δόξα ' ότι θεωρούν ανα εποχές ότι αξίζει να επιδιώξουν. Συμφωνώ μαζί σου.

  10. #1285
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αν δεν θυμάσαι ότι υπήρξες τότε δεν έχει σημασία και 1000 φορές να ζήσεις ξανά. Πάντα θα είναι σαν πρώτη φορά.
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Πιστεύεις στην μετενσάρκωση;
    Σωστά...Πιστεύω ότι υπήρχαμε πριν την γεννησή μας κα θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε μετά τον θάνατο,όχι απαραίτητα σε αυτόν τον πλανήτη και σε αυτό το σύμπαν ή σε αυτήν την μορφή της ύπαρξης.
    Η πιθανότητα να μην υπήρξαμε ποτέ πριν στο παρελθόν,να ζουμε 70-80 χρόνια σε αυτόν τον κόσμο και μετά να μην ξαναυπάρχουμε στον αιώνα τον άπαντα είναι πολύ μικρή.
    Οι ίδιες αιτίες που μας έφεραν σε αυτήν την ζωή θα μας φερουν και στις άλλες.
    Είμαστε παιδιά του κόσμου,διαρκώς ανανεώμενα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #1286
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σωστά...Πιστεύω ότι υπήρχαμε πριν την γεννησή μας κα θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε μετά τον θάνατο,όχι απαραίτητα σε αυτόν τον πλανήτη και σε αυτό το σύμπαν ή σε αυτήν την μορφή της ύπαρξης.
    Η πιθανότητα να μην υπήρξαμε ποτέ πριν στο παρελθόν,να ζουμε 70-80 χρόνια σε αυτόν τον κόσμο και μετά να μην ξαναυπάρχουμε στον αιώνα τον άπαντα είναι πολύ μικρή.
    Οι ίδιες αιτίες που μας έφεραν σε αυτήν την ζωή θα μας φερουν και στις άλλες.
    Είμαστε παιδιά του κόσμου,διαρκώς ανανεώμενα.
    Ένα ρομπότ αν πάψει να λειτουργεί παύει να λειτουργεί για πάντα. Γιατί μια βιολογική ύπαρξη να μην έχει τέλος;

  12. #1287
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ένα ρομπότ αν πάψει να λειτουργεί παύει να λειτουργεί για πάντα. Γιατί μια βιολογική ύπαρξη να μην έχει τέλος;
    Διότι μια βιολογική ύπαρξη είναι απείρως πολυπλοκότερη και η λειτουργία της μοιάζει στο Σύμπαν. Η δε Ψυχή της, όπως και να ορίσουμε αυτή, είναι συνδεδεμένη με την ουσία του Σύμπαντος
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  13. #1288
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει ''ψυχή''. Μόνο λειτουργία του εγκεφάλου. Άρα εφόσον η λειτουργία του εγκεφάλου πάψει να λειτουργεί παύει να λειτουργεί ο βιολογικός οργανισμός.

  14. #1289
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει ''ψυχή''. Μόνο λειτουργία του εγκεφάλου. Άρα εφόσον η λειτουργία του εγκεφάλου πάψει να λειτουργεί παύει να λειτουργεί ο βιολογικός οργανισμός.
    Είχα ένα αυτοκίνητο που είχε εγκέφαλο και όταν ο εγκέφαλος κάηκε το αυτοκίνητο έπαυσε να λειτουργεί.

    Ο οδηγός του υπήρχε, δεν έπαθε τίποτα από τη βλάβη εγκεφάλου του αυτοκινήτου.

    Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ένας κβαντικός υπολογιστής https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...84%CE%AE%CF%82
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #1290
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Είχα ένα αυτοκίνητο που είχε εγκέφαλο και όταν ο εγκέφαλος κάηκε το αυτοκίνητο έπαυσε να λειτουργεί.

    Ο οδηγός του υπήρχε, δεν έπαθε τίποτα από τη βλάβη εγκεφάλου του αυτοκινήτου.
    Αν ο εγκέφαλος του οδηγού πέθαινε, θα λειτουργούσε το αυτοκίνητο;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •