Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 88
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 88 of 181 FirstFirst ... 3878868788899098138 ... LastLast
Results 1,306 to 1,320 of 2701
  1. #1306
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Τι να σου πω, εγώ δεν θα πρωτοτυπήσω... Πιστεύω ότι μετά το θάνατο εξακολουθεί να υπάρχει η ψυχή και κατατάσσεται ανάλογα με τις πράξεις του ανθρώπου όσο ζει σε παράδεισο ή κόλαση... Τώρα τι ακριβώς θα συμβεί στην Δευτέρα παρουσία δεν ξέρω, μόνο υποθέσεις κάνω... Ίσως το μάθω όταν έρθει η ώρα μου...
    Εγω πιστεύω στην κυκλική ύπαρξη των ψυχών και όλων των πραγματων γενικότερα,και όχι σε μια στατική και αιώνια υπαρξη...Ακόμα και ο παράδεισος δεν θα ήταν μονότονος και βαρετός και δεν θα επιθυμούσαμε την άγνοια μιας καινούριας ζωής,μιας νεας περιπέτειας?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #1307
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Που το ξέρεις ότι δεν θέλησες να υπάρχεις?...μπορεί να ήταν δική μας επιλογή και να ήρθαμε σε αυτον τον κόσμο...
    Οπως ένα όνειρο που δεν επέλεξες να το ονειρευτείς,αλλά επέλεξες να κοιμηθείς ξέροντας ότι θα δεις όνειρο...Κάπως έτσι συμβαίνει και με την ζωή...Οταν πεθάνουμε θα ξυπνήσουμε στον κόσμο απο τον οποίο προήλθαμε,και ισως επιλέξουμε να ξανακοιμηθούμε/ξαναγεννηθούμε.
    Την έχω δει σε βίντεο στο youtube αυτήν την εξήγηση και λέει πως συμφωνούμε τι θα ζήσουμε, κάνουμε ένα σχέδιο δηλαδή, και γεννιέται η ψυχή μας με το πρόγραμμα που έχουμε συμφωνήσει από πριν. Στο ταξίδι μας υπάρχει κάποια βοήθεια πνευματική για να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και πως αν δεν τα ξεπεράσουμε και αυτοκτονήσουμε πχ ξαναγεννιόμαστε και ξανακάνουμε την ίδια ζωή μέχρι να φτάσουμε στο τέλος.
    Ωραίο φαίνεται αλλά δεν με καλύπτει γιατί πως εξηγείς ότι πολλαπλασιάζονται οι ψυχές; Από που έρχονται τόσα δισεκατομμύρια και πόσα υπάρχουν ακόμη;

  3. #1308
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εγω πιστεύω στην κυκλική ύπαρξη των ψυχών και όλων των πραγματων γενικότερα,και όχι σε μια στατική και αιώνια υπαρξη...Ακόμα και ο παράδεισος δεν θα ήταν μονότονος και βαρετός και δεν θα επιθυμούσαμε την άγνοια μιας καινούριας ζωής,μιας νεας περιπέτειας?
    Δεν ξέρω να πω για άλλους αλλά εγώ έχω ανάγκη από σταθερότητα στη ζωή μου σε γενικές γραμμές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #1309
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Oι Ψυχές είναι θεωρητικά άπειρες, δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός...Υπάρχουν 8 δισεκατομμύρια αυτην την στιγμή στο ηλιακό μας σύστημα και υπάρχουν πάνω απο 200 δισεκατομμύρια ηλιακα συστήματα στον γαλαξία μας και πάνω απο 200 δισ γαλαξίες στο ορατό συμπαν..
    Και φυσικά δεν ξέρουμε πόσα συμπαντα σαν το δικό μας ή και διαφορετικά υπάρχουν στην υπαρξη γενικότερα...Οπότε για υπολόγισε πόσες ψυχες μπορούν να υπάρχουν...
    Προσωπικα δεν πιστεύω στην Σαμσάρα,στον κύκλο των μετενσαρκώσεων δηλαδή που έχει τελικο σκοπό να βγούμε απο αυτόν τον κύκλο και να περιέλθουμε σε μια αιώνια κατάσταση υπαρξης...Τα πάντα ρεί...Θα ερχόμαστε και θα φεύγουμε απο την υπαρξη στο διηνεκες.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #1310
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Θα ερχόμαστε και θα φεύγουμε απο την υπαρξη στο διηνεκες.
    Όχι θέ μου! Χα χα! Κάτι άλλο γίνεται Γιόκοτσοκο, όχι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Άνθρωποι υποφέρουν. Γι΄αυτό δεν υπάρχει εξήγηση. Κάποια άλλη εξήγηση υπάρχει.

  6. #1311
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    εγώ όλα αυτά τα αποκαλώ παρηγοριά.
    λέμε πράγματα ο ένας στον άλλο κι έτσι φαίνεται η ζωή υποφερτή.
    αν τον άλλονε τον φτάνει να πιστεύει στην αιώνια ζωή, ας πιστεύει.

  7. #1312
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Από την στιγμή που υπάρχει το ''κάτι'',υπάρχουν τα πάντα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #1313
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν τελειώνει το κοσμικό παιχνίδι με τον θάνατο...Οπως βρεθηκες σε αυτην την ζωή,έτσι θα βρεθείς και σε άλλες.
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αν δεν θυμάσαι ότι υπήρξες τότε δεν έχει σημασία και 1000 φορές να ζήσεις ξανά. Πάντα θα είναι σαν πρώτη φορά.
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σωστά...Πιστεύω ότι υπήρχαμε πριν την γεννησή μας κα θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε μετά τον θάνατο,όχι απαραίτητα σε αυτόν τον πλανήτη και σε αυτό το σύμπαν ή σε αυτήν την μορφή της ύπαρξης.
    Η πιθανότητα να μην υπήρξαμε ποτέ πριν στο παρελθόν,να ζουμε 70-80 χρόνια σε αυτόν τον κόσμο και μετά να μην ξαναυπάρχουμε στον αιώνα τον άπαντα είναι πολύ μικρή.
    Οι ίδιες αιτίες που μας έφεραν σε αυτήν την ζωή θα μας φερουν και στις άλλες.
    Είμαστε παιδιά του κόσμου,διαρκώς ανανεώμενα.
    Συγνώμη που παρεμβαίνω στην όμορφη συζητησή σας αλλά εδώ η HarleyQuinn σου απαντάει κάτι συγκεκριμένο και διαλεκτικά ακατάρριπτο: θυμάσαι προηγούμενες ζωές; εμπειρίες από προηγούμενες ζωές; υπάρχει στην μνήμη σου κάτι από «άλλες ζωές»; δεν απάντησες σε αυτό προφανώς γιατί δεν θυμάσαι να υπήρξες, όπως και εμείς. Οπότε οι εμπειρίες σου και τα βιώματά σου, η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ σου αυτή που διαμορφώθηκε όλα τα χρόνια της ζωής σου, (ακόμη και αν υπήρξαν «άλλες ζωές» που προυπήρξες) εφόσον δεν παρέμειναν και στην τωρινή σου ζωή -δεν έχεις καμμιά ανάμνηση-, τεκμαίρει πως παύει με τον θάνατό σου. Ότι όλα όσα έζησες που συναποτελούν τον μοναδικό αυτόν άνθρωπο, θα τελειώσει οριστικά αφότου κλείσεις τα μάτια. Δεν παίρνω θέση γιατί δεν έχω και βεβαιότητες επάνω σε τέτοια ζητήματα που είναι μεταφυσικά, μόνο προσπαθώ να εξηγήσω γιατί στο παραπάνω διάλογο το συγκεριμένο επιχείρημα σου οδηγεί σε αδιέξοδο. Καλημέρα
    Last edited by salvador; 30-06-2023 at 10:07.

  9. #1314
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    στα παραπάνω ζητήματα μου έδωσε εν μέρη απάντηση και κίνητρο το μικρό βιβλίο του Καζαντζάκη
    Ασκητική/Salvatores Dei:
    «Ερχόμαστε από μία σκοτεινή άβυσσο. Καταλήγουμε σε μία σκοτεινή άβυσσο. Το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή».

    «Μια προσταγή μέσα μου:Σκάψε! Τι βλέπεις;
    - Ανθρώπους και πουλιά, νερά και πέτρες!
    - Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
    - Ιδέες κι ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.
    - Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
    - Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θα ΄ναι ο θάνατος.
    - Σκάψε ακόμα!
    - Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα,φτερά γρικώ στον άλλον όχτο!
    - Μην κλαις! Μην κλαις! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και ταφτερά είναι η καρδιά σου!»
    Last edited by salvador; 03-07-2023 at 03:58.

  10. #1315
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εγω πιστεύω στην κυκλική ύπαρξη των ψυχών και όλων των πραγματων γενικότερα,και όχι σε μια στατική και αιώνια υπαρξη...Ακόμα και ο παράδεισος δεν θα ήταν μονότονος και βαρετός και δεν θα επιθυμούσαμε την άγνοια μιας καινούριας ζωής,μιας νεας περιπέτειας?
    νομιζεις οτι η αληθεια, ειναι αυτη που μας "βολευει" να πιστευουμε;

  11. #1316
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζεις οτι η αληθεια, ειναι αυτη που μας "βολευει" να πιστευουμε;
    https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B...B5%CE%B9%CE%B1

    Αλήθεια είναι, γενικά, η υπαρκτότητα μιας κατάστασης ή η πραγματικότητα ενός γεγονότος. Γενικά η έννοια και η αξία της αλήθειας αποτελεί ένα από τα δυσκολότερα προβλήματα της φιλοσοφίας, με πολλές διαφορετικές θεωρίες να έχουν ειπωθεί.

    Η λέξη προέρχεται από το στερητικό α- και τη λέξη λήθη (λησμονιά).[1] Σύμφωνα όμως με το λεξικό των Λίντελ - Σκοτ η λέξη προέρχεται από το λήθω = λανθάνω (= μου διαφεύγει) και το στερητικό "α".

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91...B5%CE%B9%CE%B1

    Το ψέμα δεν είναι το ακριβώς αντίθετο της αλήθειας. Η αλήθεια αντανακλά και παράγει πραγματικότητα, η μη αλήθεια δεν παράγει πραγματικότητα, ενώ το ψέμα, επειδή δεν αντανακλά την πραγματικότητα, παράγει νέα πραγματικότητα, νέα δηλαδή αλήθεια, όταν το πιστεύει κάποιος.

    Η αλήθεια δεν είναι ίδια για τον καθένα. Για την αλήθεια διαφωνούν ακόμη και ειδικοί επί των θεμάτων. Για παράδειγμα οι επιστήμονες διαφωνούν σε πολλά θέματα για το τι ισχύει πραγματικά και οι θρησκείες αποδέχονται διαφορετική εκδοχή της αλήθειας η μία από την άλλη. Ακόμη και όταν αλήθεια θεωρείται η πραγματικότητα που βιώνουμε, όσοι υποστηρίζουν πως υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα, θεωρούν πως ένα σύμπαν σαν το δικό μας είναι επίσης μια εκδοχή της αλήθειας

    Για να αποφευχθεί το λάθος, η επιστήμη αναζητά την αλήθεια μέσα από αυστηρές διαδικασίες ελέγχου. Η επιστημονική αλήθεια φαίνεται να είναι αρκετά αντικειμενική καθώς ζητά τα όσα ισχυρίζεται κάποιος να επαληθεύονται πειραματικά, όσες φορές κι αν κάποιο πείραμα επαναλαμβάνεται. Για όσο διάστημα μια θεωρία καλύπτει όσα παρατηρούμε, η θεωρία αυτή θεωρείται αληθής. Καθώς η επιστήμη κάνει συνεχώς νέες ανακαλύψεις, η επιστημονική αλήθεια αναπροσαρμόζεται ή επεκτείνεται.[4] Η αλήθεια για να εκφραστεί σε απόλυτο αιτιακό βάθος απαιτεί την ταύτιση της οντοαξιωματικότητας (αξιωματικότητα της υποστατότητας) με την επιστημονική αξιωματικότητα (αν υπάρχει, διότι τα περισσότερα επιστημονικά πεδία δεν έχουν καθαρή αξιωματικότητα). Δηλαδή ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχει απόλυτη ή σχετικιστική (βλ. relativism) αλήθεια, δεν είναι πάντα εφικτό να εκφραστεί με αιτιακή πληρότητα.

    Η αλήθεια των θρησκειών είναι περισσότερο αξιωματική και αδιαπραγμάτευτη από αυτή της επιστήμης. Η θρησκευτική αλήθεια παραμένει σταθερή, ενδεχομένως όμως να αλλάζει η ερμηνεία των πιστεύω της ώστε να ακολουθεί τις σύγχρονες παρατηρήσεις. Στον χριστιανισμό, η θρησκευτική αλήθεια φανερώνει τον ίδιο τον Θεό ως την απαρχή και συνέχεια της αλήθειας: «Εγώ ειμί η οδός και η αλήθεια και η ζωή» (Ιω. γ΄ 21). Μεγάλο μέρος της θρησκευτικής αλήθειας δεν φαίνεται να είναι δυνατό να τεκμηριωθεί με επιστημονική διαδικασία και ως εκ τούτου γίνεται αποδεκτή μέσω της βιωματικής πίστης Στη θρησκευτική αλήθεια γίνεται φανερό πως, οι θρησκευτικές αλήθειες διαφέρουν μεταξύ τους από θρησκεία σε θρησκεία

    Ο Πλάτωνας, θέλοντας να δείξει τη δυσκολία του να συλλάβει κανείς την αλήθεια, χρησιμοποίησε μια αλληγορία. Είπε πως οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τις αισθήσεις τους για να συλλάβουν την αλήθεια, όμως εξαπατώνται από αυτές. Μοιάζουν σαν να είναι δεμένοι μέσα σε ένα σπήλαιο από το οποίο δεν μπορούν να βγουν ή να κοιτάξουν πίσω, όπου (πίσω τους) βρίσκεται αναμμένη μία φωτιά, καθώς και διάφορα αντικείμενα που περνούν από μπροστά της. Το μόνο που βλέπουν είναι οι σκιές που σχηματίζονται από τα αντικείμενα στον τοίχο του σπηλαίου καθώς αυτά φωτίζονται από τη φωτιά.

    Η σκιά ενός κύβου θα μπορούσε να εμφανίζεται είτε σαν ακανόνιστο εξάγωνο, σαν παραλληλόγραμμο ή σαν τετράγωνο, αλλάζοντας συνεχώς μορφή καθώς αυτός περιστρέφεται. Οι σκιώδεις αυτές μορφές εμφανίζονται μάλιστα παραμορφωμένες από τη φωτιά που κυματίζει και από το ανάγλυφο του τοίχου του σπηλαίου. Οι άνθρωποι τελικά, εμπιστευόμενοι την εικόνα που τους δίνει η περιορισμένη όρασή τους, την οποία και συνηθίζουν, πιστεύουν πως η αλήθεια είναι οι σκιές. Ακόμη και αν κάποιος δραπετεύσει και βγει από το σπήλαιο στο φως του ήλιου, αν δεν έχει ανοικτό φιλοσοφικό πνεύμα τυφλώνεται από το φως και ξαναμπαίνει στη σιγουριά του σπηλαίου, ανίκανος να ξεφύγει από αυτό που έχει συνηθίσει ως αληθινό. Ο φιλόσοφος, αυτός δηλαδή που συνεχώς θέτει ερωτήματα για το «τι», «πώς» και «γιατί», είναι ο μόνος που μπορεί να δει την αλήθεια και παρόλο που γνωρίζει πως θα χλευαστεί στην προσπάθειά του να τη μεταφέρει και στους υπόλοιπους μέσα στο σπήλαιο, ο Πλάτωνας υποστηρίζει πως είναι χρέος του να τους μεταδώσει τη γνώση αυτή.

    Η σύγχρονη φιλοσοφική σκέψη δίνει στον όρο αλήθεια διάφορες ερμηνείες:

    Οντολογική αλήθεια: Είναι η αλήθεια για τα πράγματα όπως υπάρχουν καθ' εαυτά και όπως είναι η πραγματική τους φύση και όχι όπως ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να τα γνωρίσει.
    Τυπική αλήθεια: Στην τυπική αλήθεια προϋπόθεση είναι η έλλειψη αντιφατικότητας και η ταυτόχρονη παρουσία λογικής ακολουθίας. Ωστόσο μία τυπική αλήθεια μπορεί να μην είναι ουσιαστική. Στην φράση «η ψυχή είναι αθάνατη», περιέχεται μία τυπική αλήθεια, δεδομένου ότι δεν είναι ουσιαστικά επιβεβαιωμένη.
    Καθ' ύλην αλήθεια: Είναι η αλήθεια κατά την οποία υπάρχει πλήρης ταύτιση της γνώσης προς το περιεχόμενο και τα πραγματικά δεδομένα. Η φράση «Η γη κινείται γύρω από τον ήλιο» είναι πραγματική αλήθεια και διαθέτει απόλυτο κύρος.
    Μεταφυσική αλήθεια: Πρόκειται για την αλήθεια που δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει με βεβαιότητα. Έρχεται σε αντίθεση με την θετική σχολή, που υποστηρίζει ότι γνωρίζουμε την αλήθεια μόνο με τα εμπειρικά δεδομένα.
    Δογματική αλήθεια: Είναι η άποψη ότι μπορούμε με βεβαιότητα να γνωρίσουμε την αλήθεια των πραγμάτων, τα οποία είναι όπως ακριβώς μας φαίνονται.

    Το αληθές είναι μία από τις δύο βασικές αξίες (τιμές) της λογικής. Η δεύτερη είναι το ψευδές.

    Ο Αριστοτέλης φαίνεται να ήταν ο πρώτος που έθεσε τυπικό πλαίσιο για τη λογική, την προτασιακή λογική, που εξελίχθηκε και συνδέεται άμεσα με την ευρύτερη μαθηματική λογική. Η Άλγεβρα Μπουλ, που έχει προκύψει ως μαθηματική έκφραση της Αριστοτέλειας λογικής (του είναι ή δεν είναι), έχει βρει ευρεία εφαρμογή στην σχεδίαση του λογισμικού και των κυκλωμάτων των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

    Στην αρχαιοελληνική μυθολογία, η Αλήθεια προσωποποιείται. Την θεωρούσαν κόρη του Δία, μητέρα της Αρετής και τροφό του Απόλλωνα. Οι Ρωμαίοι την πίστευαν ως κόρη του Κρόνου και αργότερα του Χρόνου.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #1317
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Oι Ψυχές είναι θεωρητικά άπειρες, δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός...Υπάρχουν 8 δισεκατομμύρια αυτην την στιγμή στο ηλιακό μας σύστημα και υπάρχουν πάνω απο 200 δισεκατομμύρια ηλιακα συστήματα στον γαλαξία μας και πάνω απο 200 δισ γαλαξίες στο ορατό συμπαν..
    Και φυσικά δεν ξέρουμε πόσα συμπαντα σαν το δικό μας ή και διαφορετικά υπάρχουν στην υπαρξη γενικότερα...Οπότε για υπολόγισε πόσες ψυχες μπορούν να υπάρχουν...
    Προσωπικα δεν πιστεύω στην Σαμσάρα,στον κύκλο των μετενσαρκώσεων δηλαδή που έχει τελικο σκοπό να βγούμε απο αυτόν τον κύκλο και να περιέλθουμε σε μια αιώνια κατάσταση υπαρξης...Τα πάντα ρεί...Θα ερχόμαστε και θα φεύγουμε απο την υπαρξη στο διηνεκες.
    Και τα δέντρα το παθαίνουν αυτό ή μόνο οι άνθρωποι; Και οι φάλαινες όρκα που έχουν αυξημένη νοημοσύνη ή μόνο εμείς; Ή αυτά δεν έχουν ψυχή αλλά κάτι άλλο; Εμείς έχουμε συνείδηση πάντως πέρα από ''ψυχή'' που δεν είναι σίγουρο ότι έχουμε. Μήπως ο εγκέφαλος του ανθρώπου προσπαθεί να περάσει στο επόμενο επίπεδο, δηλαδή η συνείδηση να επιβιώνει χωρίς το σώμα ή το σώμα να επιβιώνει περισσότερο χρόνο ώστε να επιβιώνει και η συνείδηση περισσότερα χρόνια;

  13. #1318
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Παρακολουθώ μια συνέντευξη του Δρ. Δανέζη στις "Αντιθέσεις", όπου λέει επιστημονικές αλήθειες εκπληκτικές

    https://www.youtube.com/watch?v=bmP9ZQx9a3c
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #1319
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    Συγνώμη που παρεμβαίνω στην όμορφη συζητησή σας αλλά εδώ η HarleyQuinn σου απαντάει κάτι συγκεκριμένο και διαλεκτικά ακατάρριπτο: θυμάσαι προηγούμενες ζωές; εμπειρίες από προηγούμενες ζωές;
    Οταν ονειρεύεσαι ένα όνειρο,θυμάσαι άλλα όνειρα που είχες ονειρευτεί?...Θυμάσαι ότσι στην πραγματικότητα δεν βρίσκεσαι στον τόπο του ονείρου αλλά στο κρεββάτι σου και κοιμάσαι?
    Δεν έχετε καταλάβει ότι η συνείδησή μας δεν βρισκεται αυτην την στιγμή στον πλανήτη Γη...Μόνο το άβαταρ μας βρισκεται εδώ...Η συνείδηση κοιμάται στα Halls of Amenti...Οταν πεθάνουμε εδώ,θα ξυπνήσουμε εκεί...Και μετά πάλι θα ξαναζήσουμε.
    Μπορεί η επόμενη ζωή μας να είναι σε 1 εκατομμύριο χρόνια και σε έναν γαλαξία 5 δις έτη φωτος μακρυά αλλά αυτη η χρονικη μετάβαση θα είναι ουσιαστικά μια στιγμή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #1320
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Η θεραπεια ενασ σκετοσ καφεσ κι αφου φασ κ σε πιασει πρωτεινεσ κ γινεσαι κουφετο και λεω σασ θεραπευω κ πατε στο γιατρο κ γινεστε χαλια αρα οι γιατροι σασ ειναι αχρηστοι δυο τρεισ καφεδεσ σκετουσ κ μετα αρακα φυτικα πραγματα κι οτι γινει

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •