ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    279

    ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

    Καλησπέρα!Δεν ξέρω πως νιώθετε εσείς,αλλά εγώ νιώθω απαίσια τα τελευταία χρονια(κυρίως την τελευταία 15ετια).Θα ήθελα να γύριζε ο χρονος τουλάχιστον 20χρονια πίσω,αν και θα ήθελα παρά πολύ να ζούσα στο 1980.Εσείς νιώθετε καλά με το τώρα,η νοσταλγείτε και εσεις παλιές εποχές;
    Last edited by Pinkrose17; 01-06-2024 at 16:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    318
    Εννοειται...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Location
    Love Can Be Found Anywhere
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Δεν ξέρω πως νιώθετε εσείς,αλλά εγώ νιώθω απαίσια τα τελευταία χρονια(κυρίως την τελευταία 15ετια).Θα ήθελα να γύριζε ο χρονος τουλάχιστον 20χρονια πίσω,αν και θα ήθελα παρά πολύ να ζούσα στο 1980.Εσείς νιώθετε καλά με το τώρα,η λησμονείτε και εσεις παλιές εποχές;
    Έχω την εντύπωση πως αντί το "νοσταλγείτε" σου ξέφυγε το λησμονείτε, σωστά?

    όπως έλεγε κι ο άπιαστος Τζέιμς Ελρόι στη Λευκή Τζαζ του, "ακύρωσε τον χαμένο χρόνο, αγάπησέ με μανιασμένα μέσα στον κίνδυνο".

    Μου επιτρέπεις να ρωτήσω την ηλικία σου? Τη δεκαετία του '80 την έχεις ζήσει ή έστω κομμάτι αυτής? Με οποιοδήποτε τρόπο? πχ τη μουσική της?

    Προσωπικά νοσταλγώ το μέλλον -που θα είναι ένα με το παρελθόν μου και τα φαντάσματά του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,669
    Εγώ νιώθω τέλεια στην εποχή μου. Νιώθω πως τα νέα παιδιά έχουν προχωρήσει μπροστά, η μόδα το ίδιο, όλα είναι πιο κουλ. Είμαι πια 35. Όχι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ήμουν παιδί! Απολαμβάνω την ηλικία μου και χαίρομαι που ο κόσμος και τα νέα παιδιά πηγαίνουν όλο και προς το καλύτερο όσο αναφορά τα lgbtq, τις διαφορετικότητες, το μπούλινγκ κ.α Γενικά είμαι αισιόδοξη. Μου αρέσουν και οι προηγούμενες δεκαετίες αλλά πιστεύω οι δικές μας είναι καλύτερες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Έχω την εντύπωση πως αντί το "νοσταλγείτε" σου ξέφυγε το λησμονείτε, σωστά?

    όπως έλεγε κι ο άπιαστος Τζέιμς Ελρόι στη Λευκή Τζαζ του, "ακύρωσε τον χαμένο χρόνο, αγάπησέ με μανιασμένα μέσα στον κίνδυνο".

    Μου επιτρέπεις να ρωτήσω την ηλικία σου? Τη δεκαετία του '80 την έχεις ζήσει ή έστω κομμάτι αυτής? Με οποιοδήποτε τρόπο? πχ τη μουσική της?

    Προσωπικά νοσταλγώ το μέλλον -που θα είναι ένα με το παρελθόν μου και τα φαντάσματά του
    Ναι έχεις δίκιο.θα το διορθώσω..ευχαριστώ!Ειμαι 33,και την δεκαετία του 80 την ξέρω μόνο μέσα από την μουσική και τις ταινιες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    406
    Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα το 1980 ίσως και παλιότερα, αν αφαιρέσουμε τους πολέμους από αφηγήσεις ηλικιωμένων ήταν ευτυχισμένοι. Η ζωή ήταν ανέμελη και ήρεμη. Τώρα υπάρχει άγχος απογοήτευση και γενικά υπερκατανάλωση, πρέπει να ξοδεύεις χρήματα και να διασκεδάζεις με τρόπο "ανήθικο" . Υπήρχε φτώχια και σκληρή δουλειά αλλά διασκέδαζαν αληθινά. Τώρα είναι όλα ψεύτικα και υπάρχει ανταγωνισμός. Οι άνθρωποι θέλουν να προκαλούν με ταξίδια ακριβή ζωή, να δείχνουν τον πλούτο τους. Δεν υπάρχει άνθρωπος να συζητήσεις και να είναι διπλά σου πρόθυμος να σε στηρίξει χωρίς να τον πληρώσεις ή να το κάνει από υποχρέωση. Σε επίπεδο γειτονιάς υπήρχε κατανόηση και υποστήριξη ενώ τώρα αδιαφορία, γκρίνια, ζήλια και φόβος. Αν χρειαστείς κάτι κανένας δεν θα ανοίξει την πόρτα του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα το 1980 ίσως και παλιότερα, αν αφαιρέσουμε τους πολέμους από αφηγήσεις ηλικιωμένων ήταν ευτυχισμένοι. Η ζωή ήταν ανέμελη και ήρεμη. Τώρα υπάρχει άγχος απογοήτευση και γενικά υπερκατανάλωση, πρέπει να ξοδεύεις χρήματα και να διασκεδάζεις με τρόπο "ανήθικο" . Υπήρχε φτώχια και σκληρή δουλειά αλλά διασκέδαζαν αληθινά. Τώρα είναι όλα ψεύτικα και υπάρχει ανταγωνισμός. Οι άνθρωποι θέλουν να προκαλούν με ταξίδια ακριβή ζωή, να δείχνουν τον πλούτο τους. Δεν υπάρχει άνθρωπος να συζητήσεις και να είναι διπλά σου πρόθυμος να σε στηρίξει χωρίς να τον πληρώσεις ή να το κάνει από υποχρέωση. Σε επίπεδο γειτονιάς υπήρχε κατανόηση και υποστήριξη ενώ τώρα αδιαφορία, γκρίνια, ζήλια και φόβος. Αν χρειαστείς κάτι κανένας δεν θα ανοίξει την πόρτα του.
    Σύμφωνο απόλυτα μαζί σ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Location
    Love Can Be Found Anywhere
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Εγώ νιώθω τέλεια στην εποχή μου. Νιώθω πως τα νέα παιδιά έχουν προχωρήσει μπροστά, η μόδα το ίδιο, όλα είναι πιο κουλ. Είμαι πια 35. Όχι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ήμουν παιδί! Απολαμβάνω την ηλικία μου και χαίρομαι που ο κόσμος και τα νέα παιδιά πηγαίνουν όλο και προς το καλύτερο όσο αναφορά τα lgbtq, τις διαφορετικότητες, το μπούλινγκ κ.α Γενικά είμαι αισιόδοξη. Μου αρέσουν και οι προηγούμενες δεκαετίες αλλά πιστεύω οι δικές μας είναι καλύτερες.

    Τα τελευταία 20 χρόνια σου ανήκουν δικαιωματικά! Με νικ Χάρλεϊ Κουίν θα έπρεπε ούτως ή άλλως να νιώθεις τέλεια! Εκτός κι αν τα πράγματα έχουν αγριέψει τελευταία στη Γκόθαμ Σίτι και η καψούρα με τον Τζόκερ σου πέρασε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Location
    Love Can Be Found Anywhere
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Ναι έχεις δίκιο.θα το διορθώσω..ευχαριστώ!Ειμαι 33,και την δεκαετία του 80 την ξέρω μόνο μέσα από την μουσική και τις ταινιες.
    δεν κάνει τίποτα
    Με τι είδους μουσικές την ξέρεις, ελληνικά ή ξένα? Δώσε μας κανένα στίγμα αν θες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,669
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Τα τελευταία 20 χρόνια σου ανήκουν δικαιωματικά! Με νικ Χάρλεϊ Κουίν θα έπρεπε ούτως ή άλλως να νιώθεις τέλεια! Εκτός κι αν τα πράγματα έχουν αγριέψει τελευταία στη Γκόθαμ Σίτι και η καψούρα με τον Τζόκερ σου πέρασε?
    Αφού ξέρεις την Χάρλευ Κουίν και τον Τζόκερ, τότε ξέρεις πως οι δύο αυτοί ψυχοπαθείς δεν χωρίζουν. Και η Χάρλευ είναι ένας από τους πιο εμβληματικούς χαρακτήρες, αφού ήταν μια ψυχίατρος που ερωτεύτηκε τον ασθενή της και ο ασθενής της την τρέλανε για εκδίκηση, επειδή πίστευε πως αυτή ευθύνεται για το χάος του μυαλού του χα χα
    Ποιος τρέλανε τον Τζόκερ; Η Χάρλευ Κουίν ως ψυχίατρος του ή ο Τζόκερ την Χάρλευ Κουίν ως ο έρωτας της; Αιώνιο ερώτημα!
    Δεν ζω στο Γκόθαμ Σίτι άλλα το Νίκ μου είναι ότι ένα από τα πιο αντιπροσωπευτικά που ταιριάζει εδώ :Ρ

    Δεν ξέρω αν μου μιλάς ειρωνικά ή παιχνιδιάρικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Τα τελευταία 20 χρόνια σου ανήκουν δικαιωματικά! Με νικ Χάρλεϊ Κουίν θα έπρεπε ούτως ή άλλως να νιώθεις τέλεια! Εκτός κι αν τα πράγματα έχουν αγριέψει τελευταία στη Γκόθαμ Σίτι και η καψούρα με τον Τζόκερ σου πέρασε?
    χαχαχα δεν εχεις και αδικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Δεν ξέρω πως νιώθετε εσείς,αλλά εγώ νιώθω απαίσια τα τελευταία χρονια(κυρίως την τελευταία 15ετια).Θα ήθελα να γύριζε ο χρονος τουλάχιστον 20χρονια πίσω,αν και θα ήθελα παρά πολύ να ζούσα στο 1980.Εσείς νιώθετε καλά με το τώρα,η νοσταλγείτε και εσεις παλιές εποχές;
    Τι σου αρεσει σε ολο αυτο ;
    Η παιδικη ανεμελια ή θα ηθελες σαν ενηλικη να ζουσες το 80 ;

    σιγουρα παλιοτερα ηταν πιο ωραιες εποχες υπηρχαν πιο πολλα συναισθηματα ,σημερα πλεον ολα εχουν γινει πιο ωμα και κυνικα στους ανθρωπους .
    Ακομα και οι ερωτικες σχεσεις μοιαουν σαν τα κουνελια ...πανε με οσους πιο πολλους μπορουν χωρις συναισθημα και σεβασμο .

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Location
    Love Can Be Found Anywhere
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αφού ξέρεις την Χάρλευ Κουίν και τον Τζόκερ, τότε ξέρεις πως οι δύο αυτοί ψυχοπαθείς δεν χωρίζουν. Και η Χάρλευ είναι ένας από τους πιο εμβληματικούς χαρακτήρες, αφού ήταν μια ψυχίατρος που ερωτεύτηκε τον ασθενή της και ο ασθενής της την τρέλανε για εκδίκηση, επειδή πίστευε πως αυτή ευθύνεται για το χάος του μυαλού του χα χα
    Ποιος τρέλανε τον Τζόκερ; Η Χάρλευ Κουίν ως ψυχίατρος του ή ο Τζόκερ την Χάρλευ Κουίν ως ο έρωτας της; Αιώνιο ερώτημα!
    Δεν ζω στο Γκόθαμ Σίτι άλλα το Νίκ μου είναι ότι ένα από τα πιο αντιπροσωπευτικά που ταιριάζει εδώ :Ρ

    Δεν ξέρω αν μου μιλάς ειρωνικά ή παιχνιδιάρικα.
    Όντως έχεις νικ που σκοτώνει εδώ μέσα και υπονοεί πράγματα.
    Τι πράγματα? Εσύ θα μου πεις -αν θες…
    Η Δρ Χαρλίν Κουίνζελ έκοψε φλέβες για τον Τζόκερ, έγινε μέλος της ομάδας αντιηρώων Ομάδα Αυτοκτονίας -γιατί όπως θα ‘λεγε ο Μπάρι Άνταμσον «σε έναν ασπρόμαυρο κόσμο, το φονικό φέρει μια πινελιά χρώματος…» - και ναι, πλέον πιθανότατα δε θα χωρίσουν ποτέ.
    Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω σχετικά με το ότι δε ζεις στο Γκόθαμ Σίτι. Πως το ξέρεις και πως είσαι τόσο σίγουρη? Ζούμε όπου γουστάρουμε, κάνουμε παρέα με τα φαντάσματά μας άμα λάχει, αγγίζουμε με ευλάβεια ένα λεπτό γυναικείο χέρι εύθραυστο όπως η πορσελάνη, αγαπάμε το πιο όμορφο κορίτσι του κόσμου που πλέον δε ζει ανάμεσά μας, περιμένουμε τις νέες περιπέτειες του Ανθρώπου-Αράχνη, το νέο άλμπουμ των Kinks…
    Και κάπως έτσι, η χρονοκάψουλά μας είναι κολλημένη εκεί που πρέπει, δίχως να υπάρχει η παραμικρή ελπίδα «σωτηρίας»…

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,333
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Δεν ξέρω πως νιώθετε εσείς,αλλά εγώ νιώθω απαίσια τα τελευταία χρονια(κυρίως την τελευταία 15ετια).Θα ήθελα να γύριζε ο χρονος τουλάχιστον 20χρονια πίσω,αν και θα ήθελα παρά πολύ να ζούσα στο 1980.Εσείς νιώθετε καλά με το τώρα,η νοσταλγείτε και εσεις παλιές εποχές;
    κι εγώ αισθάνομαι απαίσια. όμως νιώθω πως θα αισθανόμουν απαίσια σε όποια εποχή θα ζούσα. σημασία έχει πως, πλέον η επιστήμη έχει προοδεύσει και η ψυχοθεραπεία δεν είναι ταμπού. με θλιβει τί περνούσαν τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι με διαταραχές συναισθήματος ή αυτισμό.

    τώρα σε ό,τι αφορά την εποχή του 80, αν ζούσα σε ένα σύμπαν σαν του stranger things γιατί όχι; ή το freaks and geeks. γενικότερα υπήρχε τσιγάρο παντού, το δημόσιο ήταν στα χάλια του, μίζες, κομπίνες, μπουζούκια, game boy, εντάξει καλά ήταν. ιδανικά θα ήθελα να ζω την βικτωριανή εποχή, ζηλεύω τα σπίτια και την αισθητική της εποχής, ότι δεν υπήρχαν αυτοκίνητα, αλλά υπήρχαν δυστυχως άμαξες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    δεν κάνει τίποτα
    Με τι είδους μουσικές την ξέρεις, ελληνικά ή ξένα? Δώσε μας κανένα στίγμα αν θες
    Και με τα δυο!Κυριως ξένη όμως.
    Μου αρέσει και η ντίσκο,ποπ,οι ροκ μπαλάντες.Για μένα ήταν μια ονειρική εποχή…μακάρι να μπορούσα να την ζήσω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Να γύριζα το χρόνο πισω
    By Annna in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 25-01-2022, 09:53
  2. Μακάρι να γυρνούσα το χρόνο πίσω.
    By Dimitra01 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-2021, 21:46
  3. Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω
    By Laila in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 01-05-2021, 13:41
  4. αμα γυριζατε πισω στο χρονο
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 26-12-2015, 05:12
  5. Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 29-10-2011, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •