Χριστιανισμός-Φάρος ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396

    Χριστιανισμός-Φάρος ζωής

    Υπάρχουν χιλιάδες θρησκείες ανά τον κόσμο.Τι κάνει όμως ξεχωριστό τον χριστιανισμό συγκριτικά με όλες τις υπόλοιπες;Μηπως Οι υπέροχες βυζαντινές ψαλμωδίες που ηχούν στα αυτια σου και αγαλιαζει η ψυχή σου;Η μηπως οι υπέροχες βυζαντινές τοιχογραφίες που μοιάζουν με κόσμοτεχνημα και σε εκστασιάζουν στο κοίταγμα τους;!Νομιζω οτι όλα αυτά..αλλά προπάντων η δύναμη που νιώθεις πιστεύοντας σε κάτι ανυπέρβλητο!.Σε κάτι που δίνει νόημα στην ζωή σου και σε κάνει να αφουγκράζεσαι κάθε ομορφο συναίσθημα που δημιουργειτε μέσα σου,κάτι σαν ένας φάρος που φωτίζει κάθε σκοτεινό σημείο μέσα σου!
    Last edited by Pinkrose17; 06-06-2024 at 03:01.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Πιστεύω ότι όλες οι θρησκείες έχουν κάποιες σωστές θεωρίες,δε ξέρω γιατί η Ορθοδοξία θεωρείται η σωστή απ όλες....δεν έχω μελετήσει θρησκειολογία
    Παρ όλα αυτά και γω Χριστιανή Ορθόδοξη είμαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Υπάρχουν χιλιάδες θρησκείες ανά τον κόσμο.Τι κάνει όμως ξεχωριστό τον χριστιανισμό συγκριτικά με όλες τις υπόλοιπες;Μηπως Οι υπέροχες βυζαντινές ψαλμωδίες που ηχούν στα αυτια σου και αγαλιαζει η ψυχή σου;Η μηπως οι υπέροχες βυζαντινές τοιχογραφίες που μοιάζουν με κόσμοτεχνημα και σε εκστασιάζουν στο κοίταγμα τους;!Νομιζω οτι όλα αυτά..αλλά προπάντων η δύναμη που νιώθεις πιστεύοντας σε κάτι ανυπέρβλητο!.Σε κάτι που δίνει νόημα στην ζωή σου και σε κάνει να αφουγκράζεσαι κάθε ομορφο συναίσθημα που δημιουργειτε μέσα σου,κάτι σαν ένας φάρος που φωτίζει κάθε σκοτεινό σημείο μέσα σου!
    Αυτο που κανει το χριστιανισμό να ξεχωρίζει ειναι ο ιδιος ο Χριστός.δεν ειναι ουτα τα ψηφιδωτά ουτε η κολονες ουτε τιποτα αυτα ειναι απλα υλη..
    Η πιστη εχει τεραστια δύναμη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    286
    Η πνευματικοτητα και η σοφια δεν εχει καμια σχεση με την υλη που πρεσβευει δυστηχως σημερα ο Χριστιανισμος !
    Την ιδια αξια εχει για οποιον αναγνωριζει την δυναμη και την ευλογια να εισαι κατω απο την σκεπη του, ειτε ειναι οπως πρωτοεμφανιστικε ο Χριστος μας ,αγνος και ταπεινος ειτε οπως τωρα που δυστηχως υπαρχει μεσα απο την ανάδειξη του πλουτου και τις κοσμικοτητας .
    Δεν δινεις δημασια λοιπον στην υλη αλλα στο πνευμα !
    Οποιος δινει σημασια στην υλη απλα δεν εχει πνευματικοτητα .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    427
    Ο χριστιανισμός κατασκευάστηκε από όσους ξεκίνησαν να γράφουν. Είχε απήχηση στον κόσμο γιατί αντέγραψε κάτι από άλλους θεούς. Πάτησε πάνω σε γιορτές και δημιούργησε τις ίδιες μέρες τις δικές της. Έχει προφητείες, γέννηση θεού από άνθρωπο, γεννήθηκε στα ηλιουγεννα , έχει 12 μαθητές με δυνάμεις θεών, έχει εντολές για να ακολουθήσουν οι πιστοί και να συμμορφωθούν. Κατέστρεψε ιερούς τόπους και ναούς για να φτιάξει εκκλησίες. Έχει την ελπίδα για να συναντήσεις τους νεκρούς και να συγχωρεθούν οι αμαρτίες σου. Στην διάρκεια των ετών εντυπωσίασαν με θαύματα και με μεγαλοπρεπείς ναούς, εικόνες , και εμπλούτισαν το ημερολόγιο με περισσότερες γιορτές, προσέγγισαν κόσμο με βασανιστήρια δήθεν πως σκότωσαν αγίους ανθρώπους που δεν άλλαξαν την πίστη τους, κάτι που γινόταν καθημερινά για οποιοδήποτε λόγω όπως και για να διαδεχθεί κάποιος τον θρόνο του βασιλιά. Υπάρχουν τελετές μύησης όπως η βάφτιση, γάμος, κηδεία.
    Είναι ολοκληρωμένη θρησκεία, με οικονομικά, πολιτιστικά, κυβερνητικά συμφέροντα που κρύβονται πίσω από τον Θεό.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    286
    Ο τιτλος του θεματος σου μου θυμισε και το καταπλικτικο βιβλιο του πατηρ Φιλόθεου Φαρου για το πενθος

    Τι ωραιο βιβλιο και ποσο ομορφα προσεγγιζει τον φοβο του θανατου μεσα απο την θρησκευτικη αλλα και ψυχολογικη ματια του !

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αυτο που κανει το χριστιανισμό να ξεχωρίζει ειναι ο ιδιος ο Χριστός.δεν ειναι ουτα τα ψηφιδωτά ουτε η κολονες ουτε τιποτα αυτα ειναι απλα υλη..
    Η πιστη εχει τεραστια δύναμη.
    Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα!Δεν επικεντρώθηκα στην ύλη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Η πνευματικότητα πάντα θα υπερισχύει της ύλης!Δεν νομίζω να άφησα περιθώριο να υπονοηθεί το αντίθετο μέσα από το κείμενο μου!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Η πνευματικοτητα και η σοφια δεν εχει καμια σχεση με την υλη που πρεσβευει δυστηχως σημερα ο Χριστιανισμος !
    Την ιδια αξια εχει για οποιον αναγνωριζει την δυναμη και την ευλογια να εισαι κατω απο την σκεπη του, ειτε ειναι οπως πρωτοεμφανιστικε ο Χριστος μας ,αγνος και ταπεινος ειτε οπως τωρα που δυστηχως υπαρχει μεσα απο την ανάδειξη του πλουτου και τις κοσμικοτητας .
    Δεν δινεις δημασια λοιπον στην υλη αλλα στο πνευμα !
    Οποιος δινει σημασια στην υλη απλα δεν εχει πνευματικοτητα .
    Εγώ πιστευω στον θεό,δεν ασχολουμε ούτε με την εκκλησία αλλά ούτε και με την υψηλή ιεραρχία!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    286
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Εγώ πιστευω στον θεό,δεν ασχολουμε ούτε με την εκκλησία αλλά ούτε και με την υψηλή ιεραρχία!
    Μπορείς να πιστεύεις όπου θέλεις όπως και εγώ είναι δικαίωμα του καθενός μας και όποιος πάει να πατήσει πάνω σε αυτό ξεκάθαρα έχει εκείνος θέμα.

    Αλλά δεν μπορώ μα ακούω ότι ο χριστιανισμος είναι οι σημερινοί παπάδες..ειλικρινά με αυτό το παπαδαριό και εγώ που πιστεύω βγάζω σπυράκια....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Μπορείς να πιστεύεις όπου θέλεις όπως και εγώ είναι δικαίωμα του καθενός μας και όποιος πάει να πατήσει πάνω σε αυτό ξεκάθαρα έχει εκείνος θέμα.

    Αλλά δεν μπορώ μα ακούω ότι ο χριστιανισμος είναι οι σημερινοί παπάδες..ειλικρινά με αυτό το παπαδαριό και εγώ που πιστεύω βγάζω σπυράκια....
    Η αδιαφορία είναι το καλύτερο πράγμα.Αυτοι είναι δεν αλλάζουν!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    286
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Η αδιαφορία είναι το καλύτερο πράγμα.Αυτοι είναι δεν αλλάζουν!
    και το τρολαρισμα πλεον ,σωτηριο γελας με την ψυχη σου ,καντω και θα με θυμηθεις ,βρες τροπους πλεον να γελας με την καταντια να ασχολουντε αυτοι μαζι σου και οχι πλεον εσυ με αυτους ,προβολες κανουν !!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Δεν ειπα αυτο οτι επικεντρωθηκες στην υλη.ειπα γιατι ο χριστιανισμός ειναι ξεχωριστή θρησκεια απτης αλλες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,161
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Μηπως Οι υπέροχες βυζαντινές ψαλμωδίες που ηχούν στα αυτια σου και αγαλιαζει η ψυχή σου;
    Εγώ τριπάρω άσχημα με τις ψαλμωδίες από την Σιμωνόπετρα!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Γιόκο Τσόκο, να κάτι που θα σε ευφράνει!!

    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ψυχωση και χριστιανισμος
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 248
    Last Post: 08-09-2019, 11:21
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ (Μέρος 'Α)
    By M87 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 617
    Last Post: 27-08-2016, 12:51
  3. Θρησκεία: Χριστιανισμός
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 11-01-2012, 23:23
  4. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 14:46
  5. Ένας χαρισματικός άνθρωπος - Πατήρ Φιλόθεος Φάρος...
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 11-12-2010, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •