Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 101
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 101 of 111 FirstFirst ... 519199100101102103 ... LastLast
Results 1,501 to 1,515 of 1658
  1. #1501
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Νιώθω υπερβολικά κουρασμένη και δεν νομίζω πως είναι φυσιολογικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #1502
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    κι εγώ. θέλω να είμαι όλη μέρα ζζζ νανάκια δεν μπορώ.

  3. #1503
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Μια από τα ίδια και εγώ κοιμάμαι βαριά και πολλές ώρες.
    Ίσως να φταίνε τα χάπια.

  4. #1504
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ. θέλω να είμαι όλη μέρα ζζζ νανάκια δεν μπορώ.
    Τι αγωγή παίρνεις και τι διάγνωση σου έχει δώσει ο γιατρός?
    Και εγώ έχω υπνηλία και κατατονία και κοιμάμαι γεμάτο 8ωρο...
    Είναι από τα φάρμακα..Το προτιμώ από το να παλεύω κάθε βράδυ με την αυπνία.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #1505
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    δεν παίρνω φάρμακα αν και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. ούτε πίνω. θέλω να κοιμάμαι όλη μέρα κυρίως μετά τις 5 το απόγεμα τελευταία νιώθω μια κόπωση και ματαίωση,

  6. #1506
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by user View Post
    δεν παίρνω φάρμακα αν και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. ούτε πίνω. θέλω να κοιμάμαι όλη μέρα κυρίως μετά τις 5 το απόγεμα τελευταία νιώθω μια κόπωση και ματαίωση,
    Τι τα θες,για να σε καταστείλουν περαιτέρω?...Κοίταξε να δραστηριοποιηθείς και θα έρθει το κίνητρο...Κάνεις κάτι στην ζωή σου?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #1507
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    η ορθή απάντηση θα ήταν "τίποτα".
    η ειλικρινής απάντηση είναι "ό,τι μπορώ".
    τα φάρμακα δεν συντελούν όταν βρεθεί το κίνητρο να δραστηριοποιηθεί κάποιος καλύτερα και ευκολότερα; το άγχος και το στρες βαράνε ταβάνι πολλές φορές και χωρίς προφανή λόγο. ίσως έχω εξιδανικεύσει την αγωγή.
    εσύ πώς την παλεύεις;

  8. #1508
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by user View Post
    η ορθή απάντηση θα ήταν "τίποτα".
    η ειλικρινής απάντηση είναι "ό,τι μπορώ".
    τα φάρμακα δεν συντελούν όταν βρεθεί το κίνητρο να δραστηριοποιηθεί κάποιος καλύτερα και ευκολότερα; το άγχος και το στρες βαράνε ταβάνι πολλές φορές και χωρίς προφανή λόγο. ίσως έχω εξιδανικεύσει την αγωγή.
    εσύ πώς την παλεύεις;
    Και εγώ δεν κάνω τίποτα δημιουργικό στην ζωή μου,απλά διαχειρίζομαι την πάθησή μου βγαίνοντας βόλτες για περπάτημα, βλέποντας ταινίες, ακούγοντας μουσική, διαβάζοντας.
    Απο την προσωπική μου εμπειρία,τα αντικαταθλιπτικά βοηθάνε στο να αμβλύνουν τα ψυχοσωματικά συμπτώματα του άγχους και της κατάθλιψης,όπως το να μην μπορείς να φας και να κοιμηθείς και να παθαίνεις κρίσεις πανικού χωρίς λόγο.
    Ως προς την κινητροδότηση, δεν με βοήθησαν...Το αντίθετο,από τότε που τα παίρνω δεν έχω κίνητρο γαι τίποτα...Σταμάτησα και να εργάζομαι και απλά βόσκω στην ζωή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #1509
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    ο γιατρός τί λέει; γιατί δεν αλλάζει δόση ή κάτι τέτοιο; ο γιατρός πιστεύω ευθύνεται όταν ένα φάρμακο συνεχίζεις να το παίρνεις ενώ δεν σε βοηθάει και τόσο. είναι η δουλειά του η θεραπεία σου, αν δεν υπάρχει θεραπεία αλλά αντενδείξεις, ξερωγώ, κάτι πρέπει να αλλάξει. ψυχοθεραπεία κάνεις;

  10. #1510
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by user View Post
    ο γιατρός τί λέει; γιατί δεν αλλάζει δόση ή κάτι τέτοιο; ο γιατρός πιστεύω ευθύνεται όταν ένα φάρμακο συνεχίζεις να το παίρνεις ενώ δεν σε βοηθάει και τόσο. είναι η δουλειά του η θεραπεία σου, αν δεν υπάρχει θεραπεία αλλά αντενδείξεις, ξερωγώ, κάτι πρέπει να αλλάξει. ψυχοθεραπεία κάνεις;
    Ποιος γιατρός?...Είχα πάει σε 3 διαφορετικούς ψυχιάτρους και δοκίμασα πολλές διαφορετικές αγωγές...Τι νόημα έχει να ξαναπάω να ξαναπώ τα ίδια και να δοκιμάσω ακόμα μια αγωγή?...Μενω στο ότι έχει φτιάξει ο ύπνος μου και η ορεξή μου.
    Δεν πιστεύω στην ψυχοθεραπεία...Δεν αλλάζει κάτι με τα λόγια...δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να συνειδητοποιήσεις...Πιστεύ� � στις ριζικές αλλαγές του τρόπου ζωής...Πρακτικά πράγματα τα οποία δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω.
    Εσυ έχεις πάρει διάγνωση από γιατρό?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #1511
    Είναι άσχημο πράγμα να μην σε παίρνει κανείς τηλέφωνο με δική του πρωτοβουλία, και για άλλους να καταλαβαίνεις πως σε κάνουν ή σε κάναν παρέα από ανάγκη ή για να καλύψουν κενά ή να νιώθεις πως έχεις ανάγκη συμπαράστασης ή καθοδήγησης, και με εξαίρεση τους οικείους σου, και να σαι μόνος, να σου χουν κόψει με τον τρόπο τους ή την έλλειψη ενδιαφέροντος τους την επικοινωνία ακόμα και άτομα που είχες για κατάλληλα για το σκοπό αυτό.
    Ακόμα και τα πολύ λίγα άτομα, ούτε στα δάκτυλα του ενός χεριού, να ναι ακατάλληλα λόγω παιδείας ή νοητικού επιπέδου να σε καταλάβουν για να σου προσφέρουν αυτή την καθοδήγηση και συμπαράσταση.
    Έτσι, σε πιάνει μελαγχολία, μπορεί ακόμα να αποφεύγεις να κάνεις βήματα στη ζωή σου άμα ξέρεις πως εκεί που θα πας θα σαι μόνος, ιδίως άμα καταλαβαίνεις πως ο χαρακτήρας σου θα σε φέρει και πάλι στις ίδιες καταστάσεις μοναξιάς.
    γιάννης

  12. #1512
    Το έχετε σκεφτεί πως ο τρόπος που νιώθετε, δηλαδή σκατά, είναι όπως πρέπει να είναι ? Δηλάδη το άγχος σας να είναι η καλύτερη δυνατή πραγματηκότητα για εσας , να είναι το επόμενο βήμα για να ικανοποίηθουν εν καιρώ όλες οι επιθυμίες σας? Ναι, το περιορισμένο μυαλουδακι σας δεν μπορεί να δει πως αυτό θα μπορούσε να είναι αληθινό,παρολαυτά αυτή να ΕΙΝΑΙ η αλήθεια? Σαν μία ταινία όπου το σκοτάδι κυριαρχεί πανω στο πρωταγωνιστή αλλά στο τελος βγαινει νικητής και κερδισμένος , αν το σκοτάδι δεν υπηρχε στη αρχή τότε θα ηταν μια βαρετή ταινία που δεν θα έβλεπε κανείς. Γιατί άραγε μας αρέσουν οι ταινίες όπου κάτι πάει στραβά στην αρχή? Μήπως δεν είναι τυχαίο? Αλλα μια βαθιά διάισθηση της αλήθειας?

    Μόνος ,μπροστά σε μία οθόνη, χωρίς φίλους και λεφτά και αυτή η πραγματικότητα να είναι η καλύτερη δυνατη πραγαμτικότητα για αυτόν ,το τέλειο βήμα προς τον παραδεισό του.

    Ακούω τις ενστάσεις του μικρού ,περιορισμένου και ημίτυφλου μυαλού σας.

  13. #1513
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    κατι σαν μαζοχιστικη διαταραχη μου ακουγονται αυτα που λες Υπαρχει κ η ηδονη του φοβου που εναι καλυτερη απο το τιποτα Ειναι ομως αεναος κυκλος ,δεν βγαινεις σχεδον ποτε ,εκτος αν λαμψει το φως κ εισαι τυχερος
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  14. #1514
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    πιστευω πως νιώθω σκατά επειδή έτσι πρέπει να νιώθω. επειδή κάτι πάει στραβά με μένα και θα έπρεπε να είμαι ευτυχής που δεν μπορώ να εκφράσω τον εαυτό μου ελεύθερα σε έναν κόσμο που έχει άποψη ο κάθε παπάντζας για το τί θα κάνω εγώ στη ζωή μου.
    πρέπει να αισθάνομαι σκατά επειδή το να αισθάνομαι σκατά είναι πηγή εσόδων για πολύ κόσμο. εσόδων όχι μόνο χρηματικών αλλά και πνευματικών. όπως αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση, εγωισμός, ευχαρίστηση, ανωτερώτητα, πληρότητα.
    σαφώς και είναι αλήθεια, δεν με πιστεύεις;

    όχι λόγω συνθηκών προσωπικών δεν έχω πάριε διάγνωση, γι αυτό λέω το σκέφτομαι να ζητήσω ιατρική βοήθεια. φυσικά κάνει κρά ότι υπάρχει πρόβλημα, όμως ακριβώς συντηρείται σε καλό επίπεδο η ζωή=επιβίωση οπότε μόκο.

  15. #1515
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Το έχετε σκεφτεί πως ο τρόπος που νιώθετε, δηλαδή σκατά, είναι όπως πρέπει να είναι ? Δηλάδη το άγχος σας να είναι η καλύτερη δυνατή πραγματηκότητα για εσας , να είναι το επόμενο βήμα για να ικανοποίηθουν εν καιρώ όλες οι επιθυμίες σας?
    Μην προσπαθείς να ηρωοποιήσεις τη κατάθλιψη και την κατάντια...Δεν υπάρχει κανένα redeeming quality στη αρρώστια...Δεν βγαίνεις πιο δυνατός ή πιο σοφός από αυτην...Απλά βγαίνεις πιο γ@μημένος.
    Δεν είναι επιθμητή και ιδανική κατάσταση το βάλτωμα, γιατί το αντιπαραβάλλω με περιόδους που ήμουν καλά και φυσικά προτιμώ το να είμαι καλά...Να απολαμβάνω τόσο την ζωή που να μην θέλω να κοιμηθώ για να μην χάσω τίποτα από αυτην.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •