Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 74
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 74 of 111 FirstFirst ... 2464727374757684 ... LastLast
Results 1,096 to 1,110 of 1658
  1. #1096
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Κοιμήθηκα καλά και ησύχασα για λίγες ώρες...Για υπνο είναι η δουλειά...Τζάμπα κόπος η πραγματικότητα...Μακάριοι αυτοί που απολαμβάνουν τον ξύπνιο τους περισσότερο απο τον ύπνο τους.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #1097
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Νιώθω χάλια... Νιώθω θλίψη και συγχρόνως έχω υπερένταση...
    Θα πάρω ηρεμιστικό για το δεύτερο απλώς ήθελα να το μοιραστώ για να νιώσω λίγο καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #1098
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Άλλο ένα καλοκαίρι με όνειρα που δεν πραγματοποιηθούν ποτέ, άλλη μια εποχή με μόνη λεξή να την χαρακτηρίζει η ματαίωση και πως να το αντέξεις όλο αυτό... μα φυσικά ξέρεις τον τρόπο.
    Last edited by HarleyQuinn; 22-07-2023 at 19:49.

  4. #1099
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    Αισθάνομαι ψίθυρους από ιδανικούς αυτόχειρες, φοβισμένες πριγκίπισσες και ανάξιους εραστές να σβήνουν στο ζεστό φως του απομεσήμερου.
    Πρέβεζα: Ήπιε τη βυσσινάδα του στο παραλιακό καφενείο «Ο Ουράνιος Κήπος», περπάτησε μερικές εκατοντάδες μέτρα, ξάπλωσε με το κουστούμι του κάτω από έναν ευκάλυπτο και πάτησε την σκανδάλη στοχεύοντας ίσια στην καρδιά. Ήταν 21 Ιουλίου 1928, 16:30 νωρίς το απόγευμα και δεν είχε καν πατήσει τα 32 -σκάρτα 2 χρόνια μετά, την άνοιξη του ’30, η Μαρία Πολυδούρη θα έφευγε κι αυτή για να τον συναντήσει και να σημαδέψει και τον άλλο κόσμο με τη θλίψη και το σπαραγμό του ανεκπλήρωτου έρωτά της για τον Κώστα Καρυωτάκη…

    Ξετυλίγοντας με προσοχή την τσαλακωμένη επιστολή που βρέθηκε στην τσέπη του:
    «Εἶναι καιρὸς νὰ φανερώσω τὴν τραγωδία μου. Τὸ μεγαλύτερό μου ἐλάττωμα στάθηκε ἡ ἀχαλίνωτη περιέργειά μου, ἡ νοσηρὴ φαντασία καὶ ἡ προσπάθειά μου νὰ πληροφορηθῶ γιὰ ὅλες τὶς συγκινήσεις, χωρὶς τὶς περισσότερες, νὰ μπορῶ νὰ τὶς αἰσθανθῶ. Τὴ χυδαία ὅμως πράξη ποὺ μοῦ ἀποδίδεται τὴ μισῶ. Ἐζήτησα μόνο τὴν ἰδεατὴ ἀτμόσφαιρά της, τὴν ἔσχατη πικρία. Οὔτε εἶμαι ὁ κατάλληλος ἄνθρωπος γιὰ τὸ ἐπάγγελμα ἐκεῖνο. Ὁλόκληρο τὸ παρελθόν μου πείθει γι' αὐτό. Κάθε πραγματικότης μοῦ ἦταν ἀποκρουστική.
    Εἶχα τὸν ἴλιγγο τοῦ κινδύνου. Καὶ τὸν κίνδυνο ποὺ ἦρθε τὸν δέχομαι μὲ πρόθυμη καρδιά. Πληρώνω γιὰ ὅσους, καθὼς ἐγώ, δὲν ἔβλεπαν κανένα ἰδανικὸ στὴ ζωή τους, ἔμειναν πάντα ἕρμαια τῶν δισταγμῶν τους, ἢ ἐθεώρησαν τὴν ὕπαρξή τους παιχνίδι χωρὶς οὐσία. Τοὺς βλέπω νὰ ἔρχονται ὁλοένα περισσότεροι μαζὶ μὲ τοὺς αἰῶνες. Σ' αὐτοὺς ἀπευθύνομαι.
    Ἀφοῦ ἐδοκίμασα ὅλες τὶς χαρές (!!!), εἶμαι ἕτοιμος γιὰ ἕναν ἀτιμωτικὸ θάνατο. Λυποῦμαι τοὺς δυστυχισμένους γονεῖς μου, λυποῦμαι τὰ ἀδέλφια μου. Ἀλλὰ φεύγω μὲ τὸ μέτωπο ψηλά. Ἤμουν ἄρρωστος.
    Σᾶς παρακαλῶ νὰ τηλεγραφήσετε, γιὰ νὰ προδιαθέση τὴν οἰκογένειά μου, στὸ θεῖο μου Δημοσθένη Καρυωτάκη, ὁδός Μονῆς Προδρόμου, πάροδος Ἀριστοτέλους, Ἀθήνας»
    Κ.Γ.Κ.
    [Υ.Γ.] Καὶ γιὰ ν' ἀλλάξουμε τόνο. Συμβουλεύω ὅσους ξέρουν κολύμπι νὰ μὴν ἐπιχειρήσουνε ποτὲ νὰ αὐτοκτονήσουν διὰ θαλάσσης. Ὅλη νύχτα ἀπόψε ἐπὶ δέκα ὧρες, ἐδερνόμουν μὲ τὰ κύματα. Ἤπια ἄφθονο νερό, ἀλλὰ κάθε τόσο, χωρὶς νὰ καταλάβω πῶς, τὸ στόμα μου ἀνέβαινε στὴν ἐπιφάνεια. Ὡρισμένως, κάποτε, ὅταν μοῦ δοθεῖ ἡ εὐκαιρία, θὰ γράψω τὶς ἐντυπώσεις ἑνὸς πνιγμένου».
    Κ.Γ.Κ.
    ΠολύτιμοιΣύνδεσμοιτουΕκείμετοΕδώ

  5. #1100
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Πήγε πάλι σημερα να με πιάσει κρίση πανικού...Μου κόπηκε η ανάσα αν και ήμουν στο αιρ κοντισιον...
    Ξάπλωσα στο κρεββάτι,έκλεισα τα μάτιακ αι άρχισα από μέσα μου να τραγουδώ στίχους από το Σπασμένο Καράβι του Σκαρίμπα,απο το Μαχαίρι του Καββαδία και απο την Ρόζα του Μικρούτσικου για να αντιπερισπάσω την προσοχή μου.
    Και κάπως έτσι κατάφερα να την αποτρέψω.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #1101
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Νιώθω πολύ χάλια... Νομίζω πως με πείραξε η ζέστη (ήμουν σε δωμάτιο που για μένα τουλάχιστον δεν ψύχονταν αρκετά κι ένιωθα ότι ζεσταίνομαι και δυσφορία η οποία και συνεχίζει)... Νιώθω πονοκέφαλο και ζαλάδα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #1102
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Βγήκα προχθές στον ήλιο για να πάω κάπου ώρα 11 περίπου και με χτύπησε τόσο πολύ η χάβρα που δεν μπορούσα να συνέλθω. ¨ΕΚαιγα ολόκληρη. Κάνω ένα χλιαρό ντουζ και μετά ένα εντελώς κρύο ντουζ και παιδιά όλη νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Με πόναγε όλο μου το σώμα. Ήπια σίγουρα πάνω από 8 μπουκάλια νερό και δεν μπορούσα να ξαπλώσω στο κρεβάτι με τίποτα! Τέτοιον εφιάλτη δεν θέλω να τον ξανα πάθω. ΓΙ' αυτό΄να προσέχετε τη ζέστη και τα κρύα ντουζ.

  8. #1103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Η φάση είναι η παραλία , ή ερ κοντισιον και δωμάτιο μαζί.

  9. #1104
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Χαρλευ παρε ηλεκτρολυτεσ συμπληρωμα απο το φαρμακειο

  10. #1105
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΕΛΙΣ!!!

  11. #1106
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    φωνή λαού οργή θεού

  12. #1107
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Αισθάνομαι κουρέλι σωματικά... Είχα κάτι δουλειές σήμερα κι ήμουν έξω κι ενώ έχει αρκετή ώρα που γύρισα νιώθω πολύ κουρασμένη... Νομίζω πως φταίει η ζέστη... Έφτιαξα ένα φραπέ για να τονωθώ και μάλλον θα με βοηθήσει να νιώσω λίγο καλύτερα, το ελπίζω τουλάχιστον...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #1108
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Πονούν όλα μου τα κόκαλα. Κάνω κρύα ντουζ, παίρνω οστεοφλέξ διαφορετικά δεν μπορώ να ξαπλώσω στο κρεβάτι και γενικά είμαι ένα σαράβαλο αυτόν τον καιρό.

  14. #1109
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Για άλλη μία φορά μόνη μου κι έχω ήδη αρχίσει να φοβάμαι... Πρέπει κάποια στιγμή να το ξεπεράσω αυτό ολόκληρη γυναίκα... Άντε να το προσπαθήσω να δω πως θα πάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #1110
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Για άλλη μία φορά μόνη μου κι έχω ήδη αρχίσει να φοβάμαι... Πρέπει κάποια στιγμή να το ξεπεράσω αυτό ολόκληρη γυναίκα... Άντε να το προσπαθήσω να δω πως θα πάει...
    Δεν είσαι μόνη...Εχεις όλους εμάς παρέα...
    Το παθαίνω και εγώ όταν φευγουν όλοι και μένω μόνος στο σπίτι,αλλά γρήγορα το συνηθίζω.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 74 of 111 FirstFirst ... 2464727374757684 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •