Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 94
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 94 of 111 FirstFirst ... 44849293949596104 ... LastLast
Results 1,396 to 1,410 of 1658
  1. #1396
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε , αισθάνομαι χάλια γιατί δεν βλέπω πρόοδο με το άγχος και απογοητεύομαι.
    Ίσως πρέπει να πάρω και άλλο χαπακι τι να πω.
    Αισθάνομαι χάλια γιατί μετά το γυμναστήριο και το τρέξιμο , δυστυχώς με έπιασε ο εθισμός με τα τζανκ φουντ και χτύπησα δύο πιτογυρα, πισωγυρισμα τεράστιο.
    Εντάξει αναμενόμενο, θα υπάρχουν και αυτά

    P.s. βρες σαπόρτ να σε τραβάει μπροστά

  2. #1397
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Είναι φυσιολογικό. Μη το βλέπεις πισογύρισμα.

    Δεν είμαι ειδικός απλά επειδή κι εγώ προσπαθώ και έχω μειώσει τα κιλά μου για πρώτη φορά τόσο πολύ (είμαι άνω των πενήντα και τόσα λίγα κιλά πρέπει να είχα όταν ήμουν μικρό παιδί στο γυμνάσιο), θα σου πω περίπου τι κάνω.

    Όπως σου είπαν, συνήθως η πρωτεϊνη μας κόβει την όρεξη αλλά ταυτόχρονα αυξάνει και τη μυϊκή μάζα.

    Εγώ παίρνω πρωτεϊνη με 2% γιαούρτι και μετά από λίγο νιώθω εντάξει. Άσε που έχω πάρει πρωτεΐνη με γεύση cookies και νιώθω σα να τρώω παγωτό.

    Άλλες φορές επειδή κάνω δύσκολη εργασία θα πιω καφέ πριν πάω στη δουλειά για να μου δώσει ενέργεια, σκέτο καφέ με πρωτεϊνη μέσα και θα το συνοδεψω με μια μπανάνα.

    Επίσης αγγουράκια έτοιμα κομμένα στο ψυγείο με λίγο ρίγανη επάνω , ίσως και με κρεμμυδάκι για τις στιγμές που με πιάνει λιγούρα και θέλω οπωσδήποτε να φαω κάτι.

    Από ψάρι σολομό και τσιπούρα και καμιά φορά λαυράκι. Κυρίως από λιντλ γιατί έχει χαμηλές τιμές ή τα πρωινά τα έχει στη μισή τιμή σχεδόν ( όταν λήγουν σύντομα).

    Ανανάς και γενικότερα φρούτα αντί για ψωμί ή μακαρόνια. Σαλάτες τις έτοιμες και από κρέας κοτόπουλο και γαλοπούλα φιλέτο χωρίς λάδια στο air fryer.

    Όσπρια κυρίως τις κονσέρβες αγοράζω, αυτές με τα φασόλια που έχουν λίγες θερμίδες και τα τρώω με ανθότυρο και ίσως φρυγανιές από αυτές που είναι χωρίς αλάτι και ζάχαρη.


    Τρέξιμο και γενικότερα άσκηση και καθημερινή καταμέτρηση θερμίδων με ρολόι που δείχνει πόσες θερμίδες ξόδεψα και πόσες πήρα. Βασικά υπάρχουν και μέρες που δε καταγράφω, αλλά στο περίπου υπολογίζω.

    Και κάποια συμπληρώματα μόνο όμως κατόπιν άδειας του γιατρού ή του ειδικού.

    Προσπαθώ και αν δω πως πήρα δύο τρία κιλά, να κάνω περισσότερη άσκηση ή να μειώσω τις θερμίδες για να μη ξαναξεφύγω στα κιλά.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως χαλάω πλέον αρκετά λιγότερα χρήματα στο φαγητό!
    Μιλάμε για αισθητή διαφορά εξοικονόμησης χρημάτων.

    Παρότι σε σχέση με παλιότερα είναι συνήθως ποιοτικό και ακριβό το φαγητό που τρώω όμως γλυτώνω χρήματα από το επιπλέον φαγητό , τις επιπλέον δηλαδή ποσότητες φαγητού που έτρωγα, μετά γλυτώνω χρήματα από το γεγονός πως δε θα φάω έξω σε εστιατόρια, ταβέρνες, η ποτό σε μπαρ κτλ παρά σπάνια μόνο, και επίσης γλυτώνω πολλά χρήματα και από το γεγονός πως δεν αγοράζω, σοκολάτες, γλυκά, τυρόπιτες, σουβλάκια, πίτσες, μπύρες κτλ.
    Έχω κόψει και το τσιγάρο, ο οργανισμός δουλεύει καλύτερα, μειώνονται οι επισκέψεις σε γιατρούς και φάρμακα, οπότε βλέπεις πως η προσεγμένη διατροφή και υγιεινή ζωή, εκτός των άλλων σε βοηθά αρκετά και στα οικονομικά σου.

    Καλή συνέχεια σου εύχομαι. Προσπάθησε καπως να γίνει τρόπος ζωής η διατροφή σου για να μη ζοριζεσαι και τα παρατήσεις.

  3. #1398
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Μα τι κάνεις ρε συ ακυρώνεις όλη την προσπάθεια σου! ¨Ολον τον ιδρώτα σου!
    Δεν είναι εθισμός, είναι η πείνα που σε πιάνει μετά την γυμναστική και πρέπει να την τροφοδοτήσεις με πρωτεϊνες, όχι σκουπίδια που θα σου βάλουν πίσω το λίπος που έχασες.
    Αν σου πω πόσα τέτοια σκουπίδια έχω φάει τα τελευταία δυόμιση χρόνια θα καταλάβεις ότι δυστυχώς πλέον είναι εθισμός, άμα δεν φάω τζανκ φουμτ πέφτω ψυχολογικά.
    Αλλά άρχισα μια προσπάθεια και θα την συνεχίσω.
    Δεν ξανατρωω. Σκέφτομαι τον ιδρώτα που ρίχνω και έτσι κρατιέμαι.

  4. #1399
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Εντάξει αναμενόμενο, θα υπάρχουν και αυτά

    P.s. βρες σαπόρτ να σε τραβάει μπροστά
    Δυστυχώς Σαπόρτ δεν υπαρχει
    Τουλάχιστον σήμερα κύλησε καλά η μέρα και δεν έφαγα.
    Πήγα και έκανα μόνο διάδρομο μερικά χιλιόμετρα.
    Λίγη βρώμη, λίγα όσπρια, μερικά ασπράδια και λίγη πράσινη σαλάτα ήταν το μενού σήμερα.
    Να ρίξουμε και χοληστερίνη , αν έχω.

  5. #1400
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Είναι φυσιολογικό. Μη το βλέπεις πισογύρισμα.

    Δεν είμαι ειδικός απλά επειδή κι εγώ προσπαθώ και έχω μειώσει τα κιλά μου για πρώτη φορά τόσο πολύ (είμαι άνω των πενήντα και τόσα λίγα κιλά πρέπει να είχα όταν ήμουν μικρό παιδί στο γυμνάσιο), θα σου πω περίπου τι κάνω.

    Όπως σου είπαν, συνήθως η πρωτεϊνη μας κόβει την όρεξη αλλά ταυτόχρονα αυξάνει και τη μυϊκή μάζα.

    Εγώ παίρνω πρωτεϊνη με 2% γιαούρτι και μετά από λίγο νιώθω εντάξει. Άσε που έχω πάρει πρωτεΐνη με γεύση cookies και νιώθω σα να τρώω παγωτό.

    Άλλες φορές επειδή κάνω δύσκολη εργασία θα πιω καφέ πριν πάω στη δουλειά για να μου δώσει ενέργεια, σκέτο καφέ με πρωτεϊνη μέσα και θα το συνοδεψω με μια μπανάνα.

    Επίσης αγγουράκια έτοιμα κομμένα στο ψυγείο με λίγο ρίγανη επάνω , ίσως και με κρεμμυδάκι για τις στιγμές που με πιάνει λιγούρα και θέλω οπωσδήποτε να φαω κάτι.

    Από ψάρι σολομό και τσιπούρα και καμιά φορά λαυράκι. Κυρίως από λιντλ γιατί έχει χαμηλές τιμές ή τα πρωινά τα έχει στη μισή τιμή σχεδόν ( όταν λήγουν σύντομα).

    Ανανάς και γενικότερα φρούτα αντί για ψωμί ή μακαρόνια. Σαλάτες τις έτοιμες και από κρέας κοτόπουλο και γαλοπούλα φιλέτο χωρίς λάδια στο air fryer.

    Όσπρια κυρίως τις κονσέρβες αγοράζω, αυτές με τα φασόλια που έχουν λίγες θερμίδες και τα τρώω με ανθότυρο και ίσως φρυγανιές από αυτές που είναι χωρίς αλάτι και ζάχαρη.


    Τρέξιμο και γενικότερα άσκηση και καθημερινή καταμέτρηση θερμίδων με ρολόι που δείχνει πόσες θερμίδες ξόδεψα και πόσες πήρα. Βασικά υπάρχουν και μέρες που δε καταγράφω, αλλά στο περίπου υπολογίζω.

    Και κάποια συμπληρώματα μόνο όμως κατόπιν άδειας του γιατρού ή του ειδικού.

    Προσπαθώ και αν δω πως πήρα δύο τρία κιλά, να κάνω περισσότερη άσκηση ή να μειώσω τις θερμίδες για να μη ξαναξεφύγω στα κιλά.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως χαλάω πλέον αρκετά λιγότερα χρήματα στο φαγητό!
    Μιλάμε για αισθητή διαφορά εξοικονόμησης χρημάτων.

    Παρότι σε σχέση με παλιότερα είναι συνήθως ποιοτικό και ακριβό το φαγητό που τρώω όμως γλυτώνω χρήματα από το επιπλέον φαγητό , τις επιπλέον δηλαδή ποσότητες φαγητού που έτρωγα, μετά γλυτώνω χρήματα από το γεγονός πως δε θα φάω έξω σε εστιατόρια, ταβέρνες, η ποτό σε μπαρ κτλ παρά σπάνια μόνο, και επίσης γλυτώνω πολλά χρήματα και από το γεγονός πως δεν αγοράζω, σοκολάτες, γλυκά, τυρόπιτες, σουβλάκια, πίτσες, μπύρες κτλ.
    Έχω κόψει και το τσιγάρο, ο οργανισμός δουλεύει καλύτερα, μειώνονται οι επισκέψεις σε γιατρούς και φάρμακα, οπότε βλέπεις πως η προσεγμένη διατροφή και υγιεινή ζωή, εκτός των άλλων σε βοηθά αρκετά και στα οικονομικά σου.

    Καλή συνέχεια σου εύχομαι. Προσπάθησε καπως να γίνει τρόπος ζωής η διατροφή σου για να μη ζοριζεσαι και τα παρατήσεις.
    Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε.
    Η αλήθεια είναι ότι οικονομικά είναι κοντά στα 300 ευρώ το μήνα τσάμπα το φαστ φουντ, χωριά που καταστρέφει την υγεία μας.
    Βάλε χοληστερίνη, σάκχαρο και αλλά που προκαλεί.
    Το έαρ φραιερ το είναι; στον ατμό;

  6. #1401
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δυστυχώς Σαπόρτ δεν υπαρχει
    Τουλάχιστον σήμερα κύλησε καλά η μέρα και δεν έφαγα.
    Πήγα και έκανα μόνο διάδρομο μερικά χιλιόμετρα.
    Λίγη βρώμη, λίγα όσπρια, μερικά ασπράδια και λίγη πράσινη σαλάτα ήταν το μενού σήμερα.
    Να ρίξουμε και χοληστερίνη , αν έχω.
    Μπράβο, που δεν τα παρατάς. Ωστόσο βλέπω πως έφαγες πάρα πολύ λίγο, τοσο τρως συνήθως?

    Για τον εθισμό ξέρω καλά τι λες, μια μέρα να φαω βρώμικο θέλω και την επόμενη και την επόμενη. Άσε που παίρνει 2 εβδομάδες μετά να ξεκολλήσει το μυαλό

  7. #1402
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Ανατριχιάζω μόνο με την σκέψη να μ' αγγίξεις ξανά.
    Περιμένω πώς και πώς την στιγμή.

  8. #1403
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ανατριχιάζω μόνο με την σκέψη να μ' αγγίξεις ξανά.
    Περιμένω πώς και πώς την στιγμή.
    Το γκομενακι;..

  9. #1404
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το γκομενακι;..
    Ε ναι!
    Όλο εγώ του την πέφτω αλλά δεν λέει και όχι :ρ

  10. #1405
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ε ναι!
    Όλο εγώ του την πέφτω αλλά δεν λέει και όχι :ρ
    Χαχαχα... Καλά κάνεις. Αφού σε κάνει χαρούμενη, να το συνεχίσεις

  11. #1406
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Μπράβο, που δεν τα παρατάς. Ωστόσο βλέπω πως έφαγες πάρα πολύ λίγο, τοσο τρως συνήθως?

    Για τον εθισμό ξέρω καλά τι λες, μια μέρα να φαω βρώμικο θέλω και την επόμενη και την επόμενη. Άσε που παίρνει 2 εβδομάδες μετά να ξεκολλήσει το μυαλό
    Όχι δεν τρώω τόσο, απλά δεν έχω ζυγαριά και πρόγραμμα ακόμη ώστε να μετράω θερμίδες, οπότε τρώω λίγο για να χάσω, θα ανεβάσω θερμίδες.
    Σήμερα ήδη ανέβασα, έφαγα μοσχάρι με ρύζι δύο φορές, βρώμη με γάλα, γιαούρτι και φρούτο, αλλά έκανα μαραθωνιο.
    Θα το βρω με την διατροφή απλά όλο το αναβάλλω να βγάλω ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα.
    Θέλει δύο τρεις ώρες να κάτσω να το φτιάξω.
    Χαχχαχα σπουργίτι στην δική μου περίπτωση θέλει μήνες να ξεκολλήσει το μυαλο από το φαστ φουντ.
    Και τώρα που μιλάμε σκέφτομαι πιτογυρα και μου τρέχουν τα σάλια χαχαχαζα.

  12. #1407
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Όχι δεν τρώω τόσο, απλά δεν έχω ζυγαριά και πρόγραμμα ακόμη ώστε να μετράω θερμίδες, οπότε τρώω λίγο για να χάσω,
    Θες να σου στείλω μια απο τις 4 που έχω , θα είναι και γούρικη


    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σήμερα ήδη ανέβασα, έφαγα μοσχάρι με ρύζι δύο φορές, βρώμη με γάλα, γιαούρτι και φρούτο, αλλά έκανα μαραθωνιο.
    Πολύ καλύτερα σήμερα, έφαγες σαν άνθρωπος. Μαραθώνιο σεξ ελπίζω να εννοείς

    Quote Originally Posted by Player View Post
    Θα το βρω με την διατροφή απλά όλο το αναβάλλω να βγάλω ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα.
    Θέλει δύο τρεις ώρες να κάτσω να το φτιάξω.
    Θες να δοκιμάσεις και το app, my fitnesspal ? Τζαμπα είναι, μπορεις να σκανάρεις qr code απο πολλά προιόντα, κάποια τα εχει περασμένα ήδη μεσα και μπορείς φυσικά να περάσεις και τα δικά σου. Κάνει πρόσθεση μονο του τα μακρος και τις θερμίδες.
    Last edited by Σπουργίτι; 23-11-2023 at 05:23.

  13. #1408
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Νιώθω χάλια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #1409
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νιώθω χάλια...
    Τι σε στεναχωρεί?

  15. #1410
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νιώθω χάλια...
    Πες "Καλημερα"

Page 94 of 111 FirstFirst ... 44849293949596104 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •