Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 57 FirstFirst ... 9171819202129 ... LastLast
Results 271 to 285 of 847
  1. #271
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ο άνθρωπος γεννιέται με ελεύθερη βούληση, δεν την αποκτά στο δρόμο της ζωής του!

    Όσον αφορά το προπατορικό αμάρτημα, οι ανατολίτες το περιγράφουν καλύτερα με τον νόμο του Κάρμα. Ο άνθρωπος γεννιέται με τα αμαρτήματα των προηγούμενων ζωών του. Η ελπίδα του είναι να "κάψει" το Κάρμα του υποφέροντας από την πρώτη στιγμή σε ετούτη τη ζωή
    δεν υπαρχει η εννοια της "βουλησης" σε ενα τετραχρονο παιδακι, ποσο μαλλον της "ελευθερης" . ουτε νομικα ισχυει, ΦΥΣΙΚΑ.

    αυτα τα σκαρφιστηκαν για να μην επαναστατησουν τα μιλιουνια των παμφτωχων ινδων (και αλλων λαων) που ζουν κατω απο τα ορια της φτωχιας και της υγιεινης...
    αλοιμονο αν δεχθουμε ολοι οτι το καλυτερο μας σε αυτην (την μοναδικη) ζωη , ειναι να υποφερουμε απο την ωρα που γεννιομαστε.
    τοτε θα πεφταμε ομαδικα να πεθανουμε κι ας αναλαβει το ξεπλυμα του καρμα ο επομενος καταραμενος...

  2. #272
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν υπαρχει η εννοια της "βουλησης" σε ενα τετραχρονο παιδακι, ποσο μαλλον της "ελευθερης" . ουτε νομικα ισχυει, ΦΥΣΙΚΑ.

    αυτα τα σκαρφιστηκαν για να μην επαναστατησουν τα μιλιουνια των παμφτωχων ινδων (και αλλων λαων) που ζουν κατω απο τα ορια της φτωχιας και της υγιεινης...
    αλοιμονο αν δεχθουμε ολοι οτι το καλυτερο μας σε αυτην (την μοναδικη) ζωη , ειναι να υποφερουμε απο την ωρα που γεννιομαστε.
    τοτε θα πεφταμε ομαδικα να πεθανουμε κι ας αναλαβει το ξεπλυμα του καρμα ο επομενος καταραμενος...
    Όταν ένα παιδάκι διαλέγει ανάμεσα σε πολλά παιχνίδια, δεν ασκεί ελεύθερη βούληση; Όταν σταματά να βυζαίνει το στήθος της μητέρας του γιατί χόρτασε, δεν ασκεί ελεύθερη βούληση; Όταν σηκώνει μια πέτρα να χτυπήσει το άλλο παιδάκι, δεν ασκεί ελεύθερη βούληση; Όταν γκρινιάζει μέχρι να γίνει το δικό του, δεν ασκεί ελεύθερη βούληση;

    Η ζωή μας από κάπου προήλθε και κάπου πηγαίνει! Ο έρωτας των γονιών μας είναι γενεσιουργός αιτία της ύπαρξής μας. Υπάρχει κάτι πριν από μας και θα υπάρχει κάτι μετά από μας. Οι γονείς μας μάς έχουν κληροδοτήσει τον γενετικό τους κώδικα. Από αυτόν καθορίζονται τα χαρακτηριστικά της ζωής μας όλης. Πάει λέει η λαϊκή σοφία μέχρι 7 γενεές πίσω η κληροδότηση των χαρακτηριστικών μας.

    Αυτό είναι το κάρμα μας, το προπατορικό μας αμάρτημα. "Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα" Όσες περισσότερες αμαρτίες ξεπληρώσουμε ο καθένας μας τόσο καλύτερη ζωή εξασφαλίζουμε για τα παιδιά μας. Τα παιδιά μας είναι αυτό το "κάτι" που υπάρχει μετά από μας, μαζί με όλον τον υπόλοιπο κόσμο!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #273
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει στον κόσμο;
    .................................................. ................................
    Γιατί επιτρέπει την αδικία και την κακία;
    Το καταφύγιο τών απίστων, είναι ένα επιχείρημα που διαρκώς ακούμε από αυτούς, σε κάθε μεγάλη καταστροφή όπου πεθαίνουν αθώοι άνθρωποι, κυρίως παιδιά: "Γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει αν υπάρχει; Γιατί αφήνει τόσα παιδιά να πεθαίνουν αβοήθητα καθημερινά;" Και σε αυτό το επιχείρημα, νομίζουν ότι βρήκαν το τέλειο άλλοθι τής άλογης απιστίας τους.
    ......................
    Γιατί ο θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;
    Ερώτηση: Γιατί ο θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;
    Απάντηση: Γιατί άσχημα πράγματα συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους; Αυτή είναι μια από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις στη θεολογία. Ο Θεός είναι αιώνιος, άπειρος, παντογνώστης, πανταχού παρών, παντοδύναμος κτλ. Γιατί θα πρέπει εμείς, τα ανθρώπινα όντα ( μη αιώνια, άπειρα, παντογνώστες, πανταχού παρών ή παντοδύναμα) να απαιτούμε να καταλαβαίνουμε πλήρως όλους τους τρόπους του Θεού. Το βιβλίο του Ιώβ στην Παλαιά Διαθήκη ασχολείται με αυτό το ζήτημα.
    Ο Θεός επέτρεψε στον σατανά να κάνει ότι θέλει στον Ιώβ εκτός απ’ το να τον σκοτώσει. Ποιά ήταν η αντίδραση του Ιώβ; «Και αν με θανατόνη, εγώ θέλω ελπίζει εις αυτόν.» [Ιώβ 13:15] «ο Κύριος έδωκε και ο Κύριος αφήρεσεν• είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον.» [Ιώβ 1:21] Ο Ιώβ δεν καταλάβαινε γιατί ο Θεός επέτρεπε να συμβαίνουν τα πράγματα που συνέβαιναν, γνώριζε όμως ότι ο Θεός είναι καλός και έτσι συνέχιζε να Τον εμπιστεύεται.
    Εν τέλει, αυτή θα πρέπει να είναι και η δική μας στάση. Ο Θεός είναι καλός, δίκαιος, γεμάτος αγάπη και έλεος. Συχνά μας συμβαίνουν πράγματα που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Παρ’ όλα αυτά αντί να αμφιβάλουμε για την καλοσύνη του Θεού, θα πρέπει να σταθούμε με εμπιστοσύνη στον Θεό. «Έλπιζε επί Κύριον εξ όλης σου της καρδίας, και μη επιστηρίζεσαι εις την σύνεσίν σου• εν πάσαις ταις οδοίς σου αυτόν γνώριζε, και αυτός θέλει διευθύνει τα διαβήματά σου» [Παροιμίες 3:5-6].
    Ίσως μια καλύτερη ερώτηση θα ήταν η εξής: «Γιατί καλά πράγματα συμβαίνουν σε κακούς ανθρώπους;» Ο Θεός είναι Άγιος [Ησαϊας 6:3 , Αποκάλυψη 4:8].
    Οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί [Ρωμαίους 3:23 , 6:23] Θέλεις να μάθεις πως βλέπει ο Θεός την ανθρωπότητα;
    «Το λέει και η Γραφή: Δεν υπάρχει δίκαιος άνθρωπος, ούτε ένας. Δεν υπάρχει κανένας με σύνεση. Δεν υπάρχει κανένας που να αναζητεί τον Θεό, όλοι εξαχρειώθηκαν. Κανένας, μα κανένας δεν κάνει το καλό. Το λαρύγγι τους είναι σαν τάφος ανοιχτός, απ’ την γλώσσα τους βγαίνει μόνο ψέμα, τα χείλη τους κρύβουν φαρμάκι οχιάς. Το στόμα τους είναι γεμάτο από πικρόχολες κατάρες. Τρέχουν γρήγορα τα πόδια τους όταν είναι για φόνο, συντρίμμια και καταστροφές αφήνουν στο διάβα τους. Κι ούτε καν ξέρουν τι θα πει ειρήνη. Ζουν χωρίς φόβο Θεού.»
    Κάθε ένα ανθρώπινο πλάσμα πάνω σ’ αυτόν τον πλανήτη, αξίζει να ριχτεί στην κόλαση αυτή τη στιγμή. Κάθε λεπτό που παραμένουμε ζωντανοί, είναι μόνο εξ’ αιτίας της χάρης του Θεού. Ακόμα και η μεγαλύτερη δυστυχία που μπορεί να μας συμβεί σ’ αυτήν εδώ τη ζωή, είναι έλεος μπροστά σ’ αυτό που μας αξίζει, την αιώνια δηλαδή κόλαση μέσα στην λίμνη της φωτιάς.
    «Ο Θεός όμως, ξεπερνώντας αυτά τα όρια έδειξε την αγάπη του για μας, γιατί ενώ εμείς ζούσαμε ακόμα στην αμαρτία, ο Χριστός έδωσε την ζωή του για μας.» [Ρωμαίους 5:8]. Ο Θεός μας αγάπησε, παρ’ όλη την άθλια, αμαρτωλή, ξεπεσμένη ανθρώπινη φύση μας.
    Μας αγάπησε τόσο πολύ ώστε να πάρει Αυτός την τιμωρία πάνω του, για τις δικές μας αμαρτίες [Ρωμαίους 6:23]. Το μόνο που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό [Ιωάννης 3:16, Ρωμαίους 10:9] έτσι ώστε να συγχωρεθούμε και να μας υποσχεθεί μια ουράνια κατοικία στον παράδεισο [Ρωμαίους 8:1]. Τι μας αξίζει=κόλαση. Τι μας δίνεται=αιώνια ζωή στον Ουρανό, αν απλά πιστέψουμε.
    Όπως κάποιοι λένε: Αυτός εδώ ο κόσμος, είναι η μόνη κόλαση που θα γευτεί ο πιστός Χριστιανός, και αυτός εδώ ο κόσμος είναι ο μόνος παράδεισος που θα γευτεί ο άπιστος άνθρωπος. Την επόμενη φορά που θα αναρωτηθούμε «Γιατί ο Θεός επιτρέπει κακά πράγματα να συμβαίνουν σε καλούς ανθρώπους;» , ίσως θα πρέπει καλύτερα να ρωτάμε «Γιατί ο Θεός επιτρέπει καλά πράγματα να συμβαίνουν σε κακούς ανθρώπους;»
    https://www.facebook.com/Filoi.tis.G...7021396680129/

    Όταν βλέπω τέτοια κείμενα ρε φίλε νιώθω ότι προσβάλλεται η νοημοσύνη μου, λειτουργεί το θυμικό μου. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί αφελείς εκεί έξω που ψάχνουν ένα ''μοναδικό Θεό'' για να τους απαλλάξει από την ευθύνη του εαυτού τους. Τι συζήτηση μπορεί να κάνεις με ανθρώπους που πλέον η φαντασία είναι πολύ ισχυρότερη και απο τη φυσική τους λογική.

  4. #274
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να ελπίζουν και κάποιοι εκμεταλλεύονται αυτήν την ανάγκη, για να στήνουν αντιπαραθέσεις και πολέμους, να χωρίζουν τους ανθρώπους σε χριστιανούς και ισλαμιστές, να τους κάνουν να τρώγονται μεταξύ τους και να κερδίζουν χρήμα, ουσιαστικά είναι ο μόνος κοινός Θεός, των "επιτήδειων", ανά τον κόσμο.
    Στο μεταξύ αν δεν γεννιόμασταν στην χώρα που γεννηθήκαμε, σε ποιον Θεό θα πιστεύαμε; αν υπάρχει Θεός ποιος είναι; αυτός των βουδιστών, των ισλαμιστών, των χριστιανών, άλλων; αν υπήρχε Θεός, γιατί δεν παρουσιάστηκε σε όλους τους ανθρώπους ο ίδιος;

    Το μόνο σίγουρο είναι πως αν ένας φανατικός Ελληνάκος χριστιανός, σήμερα, γεννιόταν στο Ιράν, θα ήταν ένας φανατικός ισλαμιστής. Πόσο πιο απλά και ξεκάθαρα;

  5. #275
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι γνωστοί θεοί και θρησκείες στη γη κατασκευάστηκαν από τον άνθρωπο αρχικά ως εσωτερική ανάγκη και συντηρήθηκαν μετέπειτα από οργανωμένα επιχειρηματικά συμφέροντα.

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Χριστιανοί αποφασίστε τελικά αν ο Θεός (σας) παρεμβαίνει η όχι στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Γιατί εξ όσων γνωρίζω τα θαύματα είναι παραχώρηση Θεού. Άρα παρέμβαση, άρα επιλεκτικός Θεός; Όχι ίδιος για όλους;
    Και αφού λοιπόν μεσολαβή στα μυστήρια, στις βαπτίσεις, στις χειροτονίες και στα υποτιθέμενα θαύματα κτλ. Γιατί δεν παρεμβαίνει με την ίδια ευκολία και στους βιασμούς των παιδιών;

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Θέλω να πω ότι όταν ο εκπρόσωπος του Θεού σας ( που ο Θεός ο ίδιος τον έκανε εκπρόσωπο με το μυστήριο της χειροτονίας ) κατεβάζει τα βρακιά του μπροστά σε ένα παιδάκι, και ενίοτε μάλιστα μέσα στο ιερό της εκκλησίας όπου τελούνται τα ιερά μυστήρια.. Κακοποιεί, και εντέλει βιάζει ψυχή τε και σώματι μια αθώα ύπαρξη, και στη τελική του δημιουργεί προβλήματα για όλη την υπόλοιπη ζωή του.

    ΡΩΤΑΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΡΙΚΑΛΕΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ; ΕΝΩ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;

    Και εδώ που τα λέμε πως μπορεί κάποιος να κάνει τα στραβά ματιά όταν είναι πανταχού παρών;

  8. #278
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Και ξανά λέω, εγώ το τιποτα ο κοινός θνητός που δεν έχω άπειρη αγάπη μέσα μου, θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου προκειμένου να εμποδίσω ένα κατακάθι της κοινωνίας να κακοποιήσει μια γυναίκα ή να βιάσει ένα παιδί. Ο ΘΕΟΣ (ΣΑΣ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Φλασιά: Δλδ αλήθεια, αυτά τα καθάρματα, τα αποβράσματα της κοινωνίας.. τι και αν έχουν βιάσει σκοτώσει βασανίσει αθώα πλάσματα.. αν μετανοήσουν θα πάνε στο παράδεισο; Μάλλον ΝΑΙ ε;

    Δλδ ο Θεός είναι φιλεύσπλαχνος με τον θύτη.. Αλλα όταν βασανίζεται και βιάζετε μια μικρή αθώα ψυχή κλαιν;

    Ελεύθερη βούληση λέει.. Μάλιστα κυριε. Σαν να λέμε πως το θέλω ενός βιαστή είναι μεγαλύτερο από το θέλω του παιδιού/γυναίκας που δεν θέλει να βιαστεί. Εξαιρετικά.

  10. #280
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Και ξανά λέω, εγώ το τιποτα ο κοινός θνητός που δεν έχω άπειρη αγάπη μέσα μου, θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου προκειμένου να εμποδίσω ένα κατακάθι της κοινωνίας να κακοποιήσει μια γυναίκα ή να βιάσει ένα παιδί. Ο ΘΕΟΣ (ΣΑΣ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;
    Αν βρεις την απάντηση σ' αυτή την ερώτηση να μου την πεις κι εμένα και δεν το λέω ειρωνικά... Έχω αναρωτηθεί κι εγώ κάποιες φορές γιατί επιτρέπει να συμβαίνουν άσχημα πράγματα σε καλούς ανθρώπους και βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί δεν έχω περάσει και λίγα χωρίς να μου αξίζει πιστεύω αλλά δεν είναι της παρούσης οι λεπτομέρειες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #281
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Ευτυχώς χριστιανοί που ο Θεός σας έδωσε την ελεύθερη βούληση για να υπακούτε με τη θέληση σας στο θέλημα του. Και άμα κάνετε παρακοή στο θέλημα του, σας περιμένει η αιώνια κόλαση.

    Μάλλον οι πλέον αρμόδιοι να μιλάνε για ελεύθερη βούληση και ελευθερία είναι οι δούλοι του θεού.

  12. #282
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα σχόλια, αλλά θα σου πω πως ο άρχων του κόσμου τούτου όπως λέει η Αγία Γραφή, δεν είναι ο Θεός αλλά ο διάβολος. Ο Θεός όλα τα βλέπει και θα αποδώσει στο καθένα κατά τις πράξεις του. Δεν μπορώ να ξέρω γιατί ακριβώς συμβαίνουν όλες αυτές οι αδικίες που αναφέρεις, αλλά το σίγουρο είναι πως και ο άνθρωπος με τον αρχικό ξεπεσμό του και τη δίωξή του από το Παράδεισο ( Αδάμ και Εύα )έφεραν και αυτά τα τωρινά αποτελέσματα στις γενεές. Τώρα αν εσύ δεν πιστεύεις και αρχίσεις να λοιδορείς αυτά που αναφέρω, δεν μπορώ να κάνω διάλογο μαζί σου.

  13. #283
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,757
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ευτυχώς χριστιανοί που ο Θεός σας έδωσε την ελεύθερη βούληση για να υπακούτε με τη θέληση σας στο θέλημα του. Και άμα κάνετε παρακοή στο θέλημα του, σας περιμένει η αιώνια κόλαση.

    Μάλλον οι πλέον αρμόδιοι να μιλάνε για ελεύθερη βούληση και ελευθερία είναι οι δούλοι του θεού.
    πανω απο ολα μας εδωσε βυζαντινη αυτοκρατορια
    ξυδακι!!

  14. #284
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,708
    Δεν μπορεισ να πασ στην κολαση αν ζεισ ηδη εκει

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα σχόλια, αλλά θα σου πω πως ο άρχων του κόσμου τούτου όπως λέει η Αγία Γραφή, δεν είναι ο Θεός αλλά ο διάβολος. Ο Θεός όλα τα βλέπει και θα αποδώσει στο καθένα κατά τις πράξεις του. Δεν μπορώ να ξέρω γιατί ακριβώς συμβαίνουν όλες αυτές οι αδικίες που αναφέρεις, αλλά το σίγουρο είναι πως και ο άνθρωπος με τον αρχικό ξεπεσμό του και τη δίωξή του από το Παράδεισο ( Αδάμ και Εύα )έφεραν και αυτά τα τωρινά αποτελέσματα στις γενεές. Τώρα αν εσύ δεν πιστεύεις και αρχίσεις να λοιδορείς αυτά που αναφέρω, δεν μπορώ να κάνω διάλογο μαζί σου.
    Γιατί πρέπει να μας νοιάζει τι λέει η Αγία Γραφή?

Page 19 of 57 FirstFirst ... 9171819202129 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •