Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 31
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 31 of 57 FirstFirst ... 21293031323341 ... LastLast
Results 451 to 465 of 847
  1. #451
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    To εχουν καταλαβει κι αλλοι κυκνακι μου οτι ειναι ο τροπος και η καραμελα εδω "ειναι δικο μου το θεμα μπορω να γραφω οτι θελω ¨δεν ισχυει ..

    Δικο σου θα ηταν να γραφεις σε ενα πρωσικό ημερολογιο, σε ενα τετραδιο ...ναι εκει θα ηταν παραβίαση να ερθω εγω και να σου υποδειξω τον τροπο που το κανεις ...εκει εχεις καθε δικαιωμα να βγαζεις μισος προσβολη και εναντίωση στο προσωπο οποιου θελεις ..


    Και ερχομαι εδεω και ρωταω γιατι καποιος λοιπον αν το κανει δημοσια ολο αυτο και οχι ιδιωτικά και μαλιστα στοχευμενα πλεον σε προσωπικοτητες ?
    Απο αυτο και μονο αντιλαμβανεσαι οτι υπαρχει προθεση για προσβολη και αυτη η προθεση βρίσκει δυστηχως χώρο ...

    Οταν εισαι σε ενα δημοσιο φορουμ και μαλιστα ψυχολογιας ΟΧΙ κανενα θεμα δεν ειναι προσωπικο και οποιοσδηποτε μπορει να πει και να γραψει οτι θελει στα πλαισια ομως ενος σωστου διαλογου ..


    Ωρες ωρες αισθανομαι οτι ειμαι σε νηπιαγωγειο ενω περιστοιχιζομαι απο ενηλικες και πρεπει να ξαναλεμε του κανονες τι σημαινει γραφω προσωπικα και τι δημοσια ...


    Ολοι μπορουμε λοιπον να γραφουμε οτι θελουμε αρκει να μην προσβαλουμε κανενα πιστευω και το συστημα του "ωχ αδελφισμου " σιγα μην ασχοληθω ειναι αυτο που θεωρουμαστε συν υπευθυνοι ακομα και για ενα φονο που συμβαινει διπλα μας και εκπλησσόμαστε τοσο πολυ γιατι πολυ απλα λεγαμε σιγα μην ασχοληθω με ακομα εναν ...

    Καθαρα και μονο η δικη σου προσέγγιση ηταν και ο λογους ολου αυτου ..

    Και Κυκνακι μου να θυμασαι παντα ,μεχρι εκει που αντεχουμε κοριτσι μου ,ενα κουμπακι ειναι κλειστο να παει στο καλο και να μην επηρεάζεσαι απο τον οποιοδηποτε

    παμε παρακατω !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #452
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    θυμαμαι ενα σαιτ με ταινιες,που μια θειτσα απαιτουσε να κατεβουν καποιες ταινιες που την προσεβαλλαν.
    τυπου serbian film και καποιες τουρκικες "προπαγανδιστικες".και επειδη ηταν το παλιοτερο μελος της καναν τη χαρη.(κι ομως αληθινο).
    ειχε προτεινει να μπλοκαριστουν και οσοι την κραζανε στα σχολια!!που ελεγαν την αποψη τους,οτι δεν πρεπει να λογοκρινεται η τεχνη και αλλα αυτονοητα.
    παρτε πτυχιο εισαγγελεα,μηπως γινετε σαν το ντογιακο.
    τιποτα δε μου προκαλει εκπληξη,απο τετοιοιου ειδους ατομα.
    παρτε φορα... ή κανα τανκ

  3. #453
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Όλο βλακείες κι άστοχες, άκυρες συγκρίσεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #454
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    To εχουν καταλαβει κι αλλοι κυκνακι μου οτι ειναι ο τροπος και η καραμελα εδω "ειναι δικο μου το θεμα μπορω να γραφω οτι θελω ¨δεν ισχυει ..

    Δικο σου θα ηταν να γραφεις σε ενα πρωσικό ημερολογιο, σε ενα τετραδιο ...ναι εκει θα ηταν παραβίαση να ερθω εγω και να σου υποδειξω τον τροπο που το κανεις ...εκει εχεις καθε δικαιωμα να βγαζεις μισος προσβολη και εναντίωση στο προσωπο οποιου θελεις ..


    Και ερχομαι εδεω και ρωταω γιατι καποιος λοιπον αν το κανει δημοσια ολο αυτο και οχι ιδιωτικά και μαλιστα στοχευμενα πλεον σε προσωπικοτητες ?
    Απο αυτο και μονο αντιλαμβανεσαι οτι υπαρχει προθεση για προσβολη και αυτη η προθεση βρίσκει δυστηχως χώρο ...

    Οταν εισαι σε ενα δημοσιο φορουμ και μαλιστα ψυχολογιας ΟΧΙ κανενα θεμα δεν ειναι προσωπικο και οποιοσδηποτε μπορει να πει και να γραψει οτι θελει στα πλαισια ομως ενος σωστου διαλογου ..


    Ωρες ωρες αισθανομαι οτι ειμαι σε νηπιαγωγειο ενω περιστοιχιζομαι απο ενηλικες και πρεπει να ξαναλεμε του κανονες τι σημαινει γραφω προσωπικα και τι δημοσια ...


    Ολοι μπορουμε λοιπον να γραφουμε οτι θελουμε αρκει να μην προσβαλουμε κανενα πιστευω και το συστημα του "ωχ αδελφισμου " σιγα μην ασχοληθω ειναι αυτο που θεωρουμαστε συν υπευθυνοι ακομα και για ενα φονο που συμβαινει διπλα μας και εκπλησσόμαστε τοσο πολυ γιατι πολυ απλα λεγαμε σιγα μην ασχοληθω με ακομα εναν ...

    Καθαρα και μονο η δικη σου προσέγγιση ηταν και ο λογους ολου αυτου ..

    Και Κυκνακι μου να θυμασαι παντα ,μεχρι εκει που αντεχουμε κοριτσι μου ,ενα κουμπακι ειναι κλειστο να παει στο καλο και να μην επηρεάζεσαι απο τον οποιοδηποτε

    παμε παρακατω !!
    Έχεις δίκιο Μαριλού, δεν θα τους κάνω τη χάρη... Πάλεψα πολύ για να βρω μια ισορροπία για να την χαλάω για άτομα που δεν αξίζουν... Και που δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν αυτό που λες, ότι βρίσκονται σε φόρουμ ψυχολογίας όπου μπαίνουν άτομα με προβλήματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #455
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    πίστεψε με πλεο δεν φταίνε αυτοί, αυτοί έχουν δείξει ποιοι είναι...

    κάποιοι άλλοι θα έπρεπε να προβληματιστουν γιατί πλέον κυριαρχεί η νοσηροτητα εδώ μέσα και όχι τίποτα βαζουν και στο ίδιο τσουβάλι κρινουν αποφάσεις αλλων ΕΜΜΕΣΟΣ ,δηλαδη αυτούς που κρινουν και σβηνουν καποια ποστ ας πουμε σαν αβουλα οντα γιατι προφανως δεν τους εχουν ικανους αντιληψης και κρισης μια κατάστασης που κανει μπαμ απο μακρυα και νοβονεστι μπορούν να προστατεύουν ένα μέλος με ιστορικό ποκυ βάρη και ευάλωτο...

    Πραγματικα αυτό το βαρέλι δεν έχει πάτο ηλιθιότητας πλέον από την τρόπο που συνεχιζουν να προσεγγίζουν τόσο λεπτά θέματα όσο ειβαι η αυτοχειρία.....

    Να ξέρεις κυκνακι μου σε αυτή τη ζωή ο έξυπνος δεν θα το πει ποτέ και ο ηλιθιος δεν θα το μάθει εξισου ποτέ ,γιατι πολυ
    απλα η βλακεια καμία φορά δικαιολογειται και ισως μπουν στην διαδικασια ορισμενοι να συζητησουν μαζι του και να το αντιληφθει ,με την ηλιθιοτητα όμως είναι μάταιο να ασχολείσαι, απλά αδιαφορεις !

    απλά ΜΗΝ ασχολείσαι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #456
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    θυμαμαι ενα σαιτ με ταινιες,που μια θειτσα απαιτουσε να κατεβουν καποιες ταινιες που την προσεβαλλαν.
    τυπου serbian film και καποιες τουρκικες "προπαγανδιστικες".και επειδη ηταν το παλιοτερο μελος της καναν τη χαρη.(κι ομως αληθινο).
    ειχε προτεινει να μπλοκαριστουν και οσοι την κραζανε στα σχολια!!που ελεγαν την αποψη τους,οτι δεν πρεπει να λογοκρινεται η τεχνη και αλλα αυτονοητα.
    παρτε πτυχιο εισαγγελεα,μηπως γινετε σαν το ντογιακο.
    τιποτα δε μου προκαλει εκπληξη,απο τετοιοιου ειδους ατομα.
    παρτε φορα... ή κανα τανκ
    Τι να κάνουμε φίλε ζουν ανάμεσα μας

  7. #457
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    απλά ΜΗΝ ασχολείσαι
    Γερόντισσα Marilou συμφωνώ 100% την ευλογία σας. Φιλώ το άσπρο σας χεράκι με ευλάβεια.

  8. #458
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Η ανοησία περίσσεψε σ αυτήν την χώρα.. Αγιασμοί, λείψανα, ζώνες, κάστανα και παντόφλες "αγίων", κυριολεκτικά μεγαλουργούν και ξαφρίζουν τον αφελέστατο κοσμάκη, για να πλουτίζει ο κάθε ξεδιάντροπος απατεώνας.

    Όταν μερικές φορές αισθάνεσαι ανόητος.. Σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι τα ταριχευμένα πτώματα έχουν θεραπευτικές ικανότητες.

    Αποδεικνύει πόσο φανατισμό δημιουργούν οι θρησκείες και πόσο αντιανθρώπινες είναι χωρίζοντας τους ανθρώπους και επικαλούμενες πως η κάθε μία είναι η μόνη αληθινή.
    Άλλωστε η εγκληματική ιστορία ειδικά των αβρααμικών θρησκειών το αποδεικνύει.
    Ο άνθρωπος ως νοήμων ον έχει την ανάγκη να γνωρίζει και όχι να πιστεύει. Με τη γνώση εξελίσσεται ψυχονοητικά, με την πίστη απλώς ανακυκλώνει τα όποια δογματικά παραμύθια μένοντας στάσιμος κάτω από ενοχές και φόβους και γίνεται υποχείριο των ιερατείων.

  9. #459
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μήπως τελικά η θρησκεία είναι κυρίως ζήτημα γεωγραφίας η οικογενειακής παράδοσης; Αν εμείς, που μεγαλώσαμε ως ορθόδοξοι, ζούσαμε τελικά μια άλλη ζωή στην γειτονική Τουρκία από Τούρκους γονείς, τι πιθανότητες θα είχαμε να είμαστε χριστιανοί;

  10. #460
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Άλλωστε όλες οι θρησκείες ή μάλλον οι περισσότερες είναι βαμμένες με τόσο αίμα που ακόμα και οι μαφιόζικες οργανώσεις ωχριούν μπροστά τους, οι θρησκείες είναι το όπιο του λαού και βασικός κατασταλτικός παράγοντας στην ελεύθερη σκέψη και βούληση, άσε που δεν γίνεται να μιλάει για αγάπη κάτι που αν δεν το ακολουθήσεις τιμωρεί.

  11. #461
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Γερόντισσα Marilou συμφωνώ 100% την ευλογία σας. Φιλώ το άσπρο σας χεράκι με ευλάβεια.
    Γέροντα Μπακούνιν εσείς δώστε μου την ευλογία σας. Εσείς καταλάβατε ότι δεν υπάρχει τίποτα το ανώτερο και ο λόγος που δημιουργήθηκε το σύμπαν είναι να "τσακίσουμε την πλουτοκρατία και την αστική τάξη". Το σύμπαν το έφτιαξαν οι "ταξικοί εχθροί" για να εκμεταλλεύονται τους καημένους τους εργάτες.

  12. #462
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Μήπως τελικά αυτό που σας τσούζει με τη θρησκεία (γιατί δεν βρίζετε, ας πούμε, τον εθνικισμό και το φασισμό, μόνο τη θρησκεία) είναι ότι σε ΟΛΕΣ τις φτωχές χώρες οι "προλετάριοι" είναι αναφανδόν υπέρ της θρησκείας τους, και μόνο σε πλούσιες χώρες κακομαθημένων "αντίφα" πλουσιόπαιδων υπάρχει η ιδεολογία αυτή?

  13. #463
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γέροντα Μπακούνιν εσείς δώστε μου την ευλογία σας. Εσείς καταλάβατε ότι δεν υπάρχει τίποτα το ανώτερο και ο λόγος που δημιουργήθηκε το σύμπαν είναι να "τσακίσουμε την πλουτοκρατία και την αστική τάξη". Το σύμπαν το έφτιαξαν οι "ταξικοί εχθροί" για να εκμεταλλεύονται τους καημένους τους εργάτες.
    Ότι να ναι.. αλλά οκ ξεχαρμάνιασε έχεις την ευλογία μου λευκέ άνθρωπε

  14. #464
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Μιας και θυμηθήκαμε τον Μπακούνιν.

    Η αληθινή αγάπη, η έκφραση μιας αμοιβαίας και εξίσου αισθητής ανάγκης, μπορεί να υπάρχει μόνο μεταξύ ίσων. Η αγάπη του ανώτερου για τον κατώτερο είναι καταπίεση, εξάλειψη, περιφρόνηση, εγωισμός, αλαζονεία και ματαιοδοξία, που θριαμβεύουν μέσα σε ένα αίσθημα μεγαλείου, βασισμένο στην ταπείνωση του άλλου μέρους.

    Και η αγάπη του ανώτερου από τον κατώτερο είναι ταπείνωση, οι φόβοι και οι ελπίδες ενός δούλου που περιμένει από τον αφέντη του είτε την ευτυχία είτε τη δυστυχία.

    Ο χαρακτήρας της λεγόμενης αγάπης του Θεού για τους ανθρώπους είναι δεσποτισμός από τη μεριά του ενός και δουλεία από την πλευρά των άλλων. Τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις: να αγαπάς τους ανθρώπους και να τους κάνεις καλό για την αγάπη του Θεού;

    Ο αληθινός χαρακτήρας αυτού που οι ειλικρινείς λάτρεις του Θεού αποκαλούν αγάπη για τους ανθρώπους δεν είναι τόσο πολύ αφοσίωση εκ μέρους εκείνων που αγαπούν όσο εξαναγκαστική θυσία εκείνων που είναι αντικείμενα ή μάλλον θύματα της αγάπης αυτής. Δεν είναι η χειραφέτησή τους, είναι η υποδούλωση τους για τη μεγαλύτερη αγάπη του Θεού.

    Το να αγαπάμε τους ανθρώπους σύμφωνα με όσα λέει ο Θεός σημαίνει να αγαπάμε την υποδούλωσή τους. Εγώ όντας άτομο αθάνατο και ολοκληρωμένο χάρη στο Θεό, δεν έχω ανάγκη κανέναν άνθρωπο για να κάνω πληρέστερη την ευδαιμονία της πνευματικής και ηθικής μου ύπαρξης, αλλά διατηρώ τη σχέση μου με αυτούς απλώς για να υπακούσω το Θεό, αγαπώντας τους για την αγάπη του Θεού και φερόμενος σε αυτούς όπως λέει και ο Θεός, θέλω να είναι δούλοι του Θεού όπως και εγώ.

    Επομένως αν θέλει ο ανώτατος κύριος να με εκλέξει για να υπερισχύσει η άγια θέληση του πάνω στη γη, πρόθυμα θα υποχρεώσω τους άλλους ανθρώπους να υπακούσουν με τη βία.

    Είναι φανερό ότι όσο θα έχουμε ένα αφέντη στον ουρανό, θα είμαστε δούλοι στη Γη. Το λογικό και η βούληση μας θα εκμηδενίζονται από αυτά.

    Όσο πιστεύουμε ότι του οφείλουμε απόλυτη υπακοή -και απέναντι στο Θεό δεν είναι δυνατό κανένα άλλο είδος υπακοής- θα πρέπει υποχρεωτικά να υποτασσόμαστε παθητικά και δίχως να ασκούμε καμία κριτική στην άγια εξουσία που έχουν οι μεσολαβητές και οι εκλεκτοί του: Μεσσίες, προφήτες, θεόπνευστοι νομοθέτες, αυτοκράτορες, βασιλιάδες και όλοι οι ανώτεροι δημόσιοι υπάλληλοι και υπουργοί, καθαγιασμένοι εκπρόσωποι των δύο μεγάλων θεσμών που μας τους επιβάλλουν λες και τους έχει εγκαθιδρύσει ο Θεός ο ίδιος για να κυβερνά τους ανθρώπους: της Εκκλησίας και του κράτους.
    Κάθε εξουσία κοσμική ή ανθρώπινη απορρέει απευθείας από την πνευματική ή θεϊκή εξουσία. Η εξουσία όμως είναι άρνηση της ελευθερίας. Ο Θεός, ή μάλλον το πλάσμα φαντασίας που λέγεται θεός, είναι κατά συνέπεια ο καθαγιασμός και το πνευματικό και ηθικό αίτιο όλων των υποδουλώσεων πάνω στη γη. Η ελευθερία των ανθρώπων δεν θα είναι ποτέ ολόπλευρη παρά μόνο αφού ο άνθρωπος θα έχει εκμηδενίσει ολωσδιόλου το αποτρόπαιο πλάσμα της φαντασίας ενός ουράνιου κυρίου και αφέντη.

    Θεός και κράτος

  15. #465
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Eγω βλεπω δυο ειδη αθεων... Τους ιδεολογους σε πολιτικο επιπεδο (αναρχοκομμουνιστες) και αυτους που δεν δεχονται μη επιστημονικα σενάρια, δηλαδη τους ορθολογιστες μη αριστερους ομως. Καποιος βεβαια μπορει να ανηκει και στις δυο κατηγοριες ταυτοχρονα. Οχι εγω παντως...

Page 31 of 57 FirstFirst ... 21293031323341 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •