Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 57 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 106 to 120 of 847
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Εκκλησία Α.Ε.
    η εκκλησια της ελλαδος ειναι ο μεγαλυτερος φιλανθρωπικος οργανισμος εν ελλαδι
    Last edited by nikos2; 26-08-2022 at 16:02.

  2. #107
    garfield
    Guest
    Το μεγαλύτερο βήμα για την απελευθέρωση της γυναίκας δεν είναι η δουλειά, είναι να ξεπεράσει το φόβο της μην την πουνε π....... Αν το ξεπεράσει αυτό μπορεί να ζήσει μια χαρά. Εγώ το δουλεύω ακόμα.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Το μεγαλύτερο βήμα για την απελευθέρωση της γυναίκας δεν είναι η δουλειά, είναι να ξεπεράσει το φόβο της μην την πουνε π....... Αν το ξεπεράσει αυτό μπορεί να ζήσει μια χαρά. Εγώ το δουλεύω ακόμα.
    μαλλον το σχολιο σου ειναι ασχετο με το θεμα.

  4. #109
    garfield
    Guest
    Το θέμα λέγεται "η θεουσα της διπλανής πόρτας" οπότε μόνο άσχετο δεν είναι. Ασε να ξέρω καλύτερα από καταστάσεις που έχω ζήσει.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αφήνω αυτό εδώ έτσι για να παίζει


  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Απόσταγμα Πατερικής Σοφίας και Αγάπης.. Όποια γυναίκα σκοτώσει έναν π@ύστη, θα πάει στον παράδεισο.

    Καλόγερος αγίου Όρους.


  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αφήνω αυτό εδώ έτσι για να παίζει
    εν μερει συμφωνω με τον Μητροπολιτη.
    η αμβλωση πρεπει να γινεται εν συναινεση οχι βεβαια της εκκλησιας αλλα του πατερα που πρεπει να εχει και αυτος αποψη και δικαιωμα για το παιδι Του..
    η αμπα ηδη κλαψομουνιαζει ερχεται και εδω, και ειναι ΔΙΚΑΙΟ!!
    https://ampa.lifo.gr/eidiseis/iaponi...toy-syntrofoy/

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αφήνω αυτό εδώ έτσι για να παίζει

    Καλημέρα...

    Άσε, το ακούσαμε, έχει γίνει σούσουρο... Ο άνθρωπος δεν πάει καλά και δεν βλέπει το αυτονόητο... Ότι βιασμός και "θέλω" δεν πάνε μαζί, αν υπήρχε θέληση δεν θα το ονομάζαμε "βιασμό"... Και το λέω αν και πιστεύω στο Θεό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δεχόμαστε τους παραλογισμούς κάποιων επειδή τυχαίνει να είναι εκπρόσωποι Του... Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο βίντεο περί δολοφονίας... Το "ου φονεύσεις" είναι μέσα στις δέκα εντολές, δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζονται τέτοια πράγματα!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εν μερει συμφωνω με τον Μητροπολιτη.
    η αμβλωση πρεπει να γινεται εν συναινεση οχι βεβαια της εκκλησιας αλλα του πατερα που πρεπει να εχει και αυτος αποψη και δικαιωμα για το παιδι Του..
    η αμπα ηδη κλαψομουνιαζει ερχεται και εδω, και ειναι ΔΙΚΑΙΟ!!
    https://ampa.lifo.gr/eidiseis/iaponi...toy-syntrofoy/
    Δεν ξέρω ποια είναι η άμπα ούτε διάβασα το άρθρο της αλλά βασική προϋπόθεση είναι ο σύντροφος να διαθέτει και την απαιτούμενη λογική, θα εξηγήσω παρακάτω...
    Πρώτα όμως να πω ότι πιστεύω πως η έκτρωση πρέπει να γίνεται μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους, την νιώθω σαν αμαρτία και προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ ελαφρά την καρδία... Όμως υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που θα το σκεφτόμουν όπως αν υπήρχε κίνδυνος για τη δική μου ζωή με αποτέλεσμα το παιδί να μείνει ορφανό από μάνα σε τόσο μικρή ηλικία που την χρειάζεται ή αν είχε σοβαρό θέμα υγείας που θα το καθιστούσε ανήμπορο να φροντίσει τον εαυτό του και θα εξαρτώνταν από άλλους για όλη του τη ζωή για το παραμικρό, ακόμα και για τις βασικές του ανάγκες που το κρατάνε στη ζωή... Άρα πρέπει να μπορεί να τα σκεφτεί αυτά ο σύντροφος κι αν δεν τα κατανοεί λυπάμαι αλλά δεν σημαίνει ότι η γυναίκα υποχρεούται να περάσει μια εγκυμοσύνη γιατί κάποιος είναι ανεγκέφαλος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Άσε, το ακούσαμε, έχει γίνει σούσουρο... Ο άνθρωπος δεν πάει καλά και δεν βλέπει το αυτονόητο... Ότι βιασμός και "θέλω" δεν πάνε μαζί, αν υπήρχε θέληση δεν θα το ονομάζαμε "βιασμό"... Και το λέω αν και πιστεύω στο Θεό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δεχόμαστε τους παραλογισμούς κάποιων επειδή τυχαίνει να είναι εκπρόσωποι Του... Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο βίντεο περί δολοφονίας... Το "ου φονεύσεις" είναι μέσα στις δέκα εντολές, δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζονται τέτοια πράγματα!
    Γεια σου Κύκνε

    Υπάρχει κ μια άλλη ορθόδοξη εκδοχή. Και διευκρινίζω όπως το καταλαβαίνω εγώ.

    Όταν αναφέρεται ο τραγόπαπας στις αμβλώσεις κ λεει ότι δεν πρέπει να γίνεται άμβλωση ακόμα και σε περίπτωση βιασμού.. Η ότι δεν νοείτε βιασμός χωρίς συναίνεση.. Εννοεί ότι για να επιτρέπει ο πάνσοφος κ παντοδύναμος Θεός τη διαδικασία της σύλληψης πάει να πει ότι κ το θύμα κατά βάθος γούσταρε.
    Γιατί κατά τη δική τους κοσμοθεωρία η γονιμοποίηση είναι ευλογία κ θέλημα Θεού. Άρα στη συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς δεν μπορεί να φταίει ο πάνσοφος Θεός αλλά ως συνήθως η γυναίκα.

    Όσο για το ου φονεύσεις Κύκνε τα ακούω βερεσέ. Στο όνομα της θρησκείας κ του Θεού έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Δε βαριέσαι προσωπικά δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από μια θρησκεία με έντονα στοιχεία μισογυνισμού ακραίας πατριαρχίας κ πουριτανισμού.
    Εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που η θρησκεία της αγάπης κάνει εμετικό κήρυγμα.
    Αφελής όποιος έχει την εντύπωση ότι διασπείρει αγάπη καλοσύνη κ αλήθεια, μια θρησκεία πού βασίζεται όπως οι πιο πολλές άλλωστε, στο ψέμα στον βίαιο κοινωνικό αυτοματισμό κ την κτηνωδία, αλλά κ που ανέκαθεν ήταν ιδεολογικά αλλά κ στην ουσία της πράξης ρατσιστική φασιστική ενάντια στην επιστήμη κ στα ανθρώπινα δικαιώματα κ ελευθερίες. Σου υπόσχονται το αιώνιο φως αλλά σου ζητούν να ζήσεις στο αιώνιο σκοτάδι. Θλιβερό.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Όσο για όλα αυτά τα κυβερνητικά παράσιτα που κ καλά έσπευσαν να καταδικάσουν τις σκοταδιστικές δηλώσεις του λακαμά.. στην ουσία τους στηρίζουν κ δε δίνουν δεκάρα τσακιστή για τα ανθρώπινα δικαιώματα το δίκαιο κ τη δημοκρατία. Γιατί πολύ απλά κοσμική και θεϊκή εξουσία τα έχουνε κάνει πλακάκια εδώ και χρόνια. Με χρυσά κουτάλια κ δέκα μασέλες τρώει ο καθένας τους.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Η κοσμική εξουσία όταν γίνεται και θεϊκή τότε εφαρμόζεται ευκολότερα. Αναλαμβάνει δράση όπου κολλήσει η καταστολή.

    Κάθε νοήμων άνθρωπος το αντιλαμβάνεται αυτό.


  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Γεια σου Κύκνε

    Υπάρχει κ μια άλλη ορθόδοξη εκδοχή. Και διευκρινίζω όπως το καταλαβαίνω εγώ.

    Όταν αναφέρεται ο τραγόπαπας στις αμβλώσεις κ λεει ότι δεν πρέπει να γίνεται άμβλωση ακόμα και σε περίπτωση βιασμού.. Η ότι δεν νοείτε βιασμός χωρίς συναίνεση.. Εννοεί ότι για να επιτρέπει ο πάνσοφος κ παντοδύναμος Θεός τη διαδικασία της σύλληψης πάει να πει ότι κ το θύμα κατά βάθος γούσταρε.
    Γιατί κατά τη δική τους κοσμοθεωρία η γονιμοποίηση είναι ευλογία κ θέλημα Θεού. Άρα στη συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς δεν μπορεί να φταίει ο πάνσοφος Θεός αλλά ως συνήθως η γυναίκα.

    Όσο για το ου φονεύσεις Κύκνε τα ακούω βερεσέ. Στο όνομα της θρησκείας κ του Θεού έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία.
    Καλημέρα...

    Εγώ εξέφρασα καθαρά την προσωπική μου άποψη για όλα αυτά, τίποτα παραπάνω...

    Διαφωνώ παντελώς με την άλλη ορθόδοξη οπτική που μου παρουσιάζεις κι όποιος συμφωνεί με αυτήν τον θεωρώ παράλογο... Κι εννοείται ότι καταδικάζω τα εγκλήματα που αναφέρεις... Κατά κάποιο τρόπο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο, δεν ξέρω αν το βλέπεις... (δεν το λέω ειρωνικά ή επιθετικά, το διευκρινίζω γιατί ο γραπτός λόγος είναι εύκολο να παρεξηγηθεί)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    tommorello οτι και να λες εμεις αγαπαμε την θρησκεια των προγονων μας τα ηθη και εθιμα μας που μας κανουν διαφορετικους απο ολους τους υπολοιπους. τωρα βγηκε καποιος και ειπε μια μαλακια. ε, στα αρχ@δια μας δεν θα καταστρεψουμε οτι μας δωσαν οι γονεις οι παπουδες μας για εναν μαλακα.

Page 8 of 57 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •