Όλα αυτά που παθαινω λέτε ότι είναι ψυχοσωματικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Όλα αυτά που παθαινω λέτε ότι είναι ψυχοσωματικά?

    Παιδιά η κατάσταση είναι δυσκολη. Εχω κάθε μέρα και από κάτι καινουργιο, πονος από εδώ και πονος από εκεί, ανησυχώ κάθε μέρα για όλα. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω είμαι πολυ αγχωμένη, με πονανε όλα τα έντερα η κοιλια ο θώρακας και άσχημες σκέψεις με κατακλύζουν ότι θα πεθανω ότι κάτι θα παθω ότι δεν θα μου περασει. Είμαι παρα πολυ αγχωμένη φοβάμαι μην παθω κάτι επειδή πριν 1 μήνα περασα και κορονοιο... Φοβάμαι πολυ τώρα επειδή ποναω στην κοιλιά και στα έντερα έτσι ξαφνικά με έπιασε ο πονος... Αγχώνομαι πολυ πειτε μου κάτι να ηρεμήσω περναω μεγάλο ζόρι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά η κατάσταση είναι δυσκολη. Εχω κάθε μέρα και από κάτι καινουργιο, πονος από εδώ και πονος από εκεί, ανησυχώ κάθε μέρα για όλα. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω είμαι πολυ αγχωμένη, με πονανε όλα τα έντερα η κοιλια ο θώρακας και άσχημες σκέψεις με κατακλύζουν ότι θα πεθανω ότι κάτι θα παθω ότι δεν θα μου περασει. Είμαι παρα πολυ αγχωμένη φοβάμαι μην παθω κάτι επειδή πριν 1 μήνα περασα και κορονοιο... Φοβάμαι πολυ τώρα επειδή ποναω στην κοιλιά και στα έντερα έτσι ξαφνικά με έπιασε ο πονος... Αγχώνομαι πολυ πειτε μου κάτι να ηρεμήσω περναω μεγάλο ζόρι
    Καλημερα Χριστίνα.
    Ετσι ξαφνικα αρχισε ο πόνος; Που πιστευεις οτι οφείλεται; Δηλαδη ξυπνησες κ αρχισε να σε ποναει η επειδη εβαλες την ιδεα οτι σε ποναει σε αυτα τα σημεια, αρχισε ο πόνος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Είναι μια μορφή intrusive thoughts λογικά, το αντιμετωπίζω και εγώ αυτό. Δεν παίρνω όρκο, μπορεί η περίπτωσή σου να είναι διαφορετική, αλλά έτσι εκτιμώ. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν ή βρες δουλειά για να μην τα σκέφτεσαι αυτά

  4. #4
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Είναι μια μορφή intrusive thoughts λογικά, το αντιμετωπίζω και εγώ αυτό. Δεν παίρνω όρκο, μπορεί η περίπτωσή σου να είναι διαφορετική, αλλά έτσι εκτιμώ. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν ή βρες δουλειά για να μην τα σκέφτεσαι αυτά
    Εσυ αισθάνεσαι διάφορες ενοχλήσεις σωματικές και αγχώνεσαι για αυτές?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Προσπάθησε να αποσπας το μυαλό σου και να μην σκέφτεσαι κάθε φορά τι σε ενοχλεί γιατί θα σε πιάνουν εμμονές και θα αγχώνεσαι
    Κάνε κάτι που σε χαλαρώνει και σε ηρεμεί

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εσυ αισθάνεσαι διάφορες ενοχλήσεις σωματικές και αγχώνεσαι για αυτές?
    Συνήθως, ναι. Κατά καιρούς αλλάζει η ενόχληση και πάει σε άλλο σημείο του σώματος

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Περασα και εγω κορονοιο πριν καιρο και λογω του αγχους που ειχα τοτε μην τυχων και το περασω βαρια και χρειαστω εισαγωγη στο νοσοκομειο και με ολα οσα μας βομβαρδιζανε στην τηλεοραση ειχα αγχωθει τρομερα… Το περασα σχεδον ασυμπτωματικα αλλα το αγχος μ εκανε παρεα για αρκετο καιρο μετα με διαφορα συμπτωματα και πονους στο σωμα…Εννοειται οι εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις μετα τον κορονοιο, καρδιολογο, ακτινογραφια, αιματος και ολες ητα τελειες οποτε ολα τα συμπτωματα ηταν καθαρα απ το αγχος… Αν θες να ηρεμισεις κανε μια ακτινογραφια και μια εξεταση αιματος και νομιζω οτι θα ηρεμισεις αρκετα. θελει χρονο ομως για να περασει…

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    9
    Πριν περίπου τρία χρόνια έπαθα την πρώτη κρίση πανικού και από τότε συνέχεια έχω κάτι είτε σωματικό είτε ψυχολογικό .μπορεί να έχω τα ίδια συμπτώματα για κάποιο διάστημα και μετά να βγει κάτι νέο .σωματικά έχω νιώσει και συνεχίζω να τα νιωθω , όχι συνέχεια ,τα εξής: δύσπνοια, ζάλη ,πονοκεφάλους, ταχυκαρδιες, αναγουλες, πόνο στο στήθος και τσιμπήματα, μου κόβονται τα πόδια σαν να μουδιάζουν, πόνο στην κοιλιά με ναυτίες και δυσκολία κατάποσης , κόπωση χωρίς να έχω κάνει κάτι δύσκολο.επισης έχω συνέχεια φοβίες για την ζωή μου.εχω κάνει θεραπεία με zoloft η οποία με βοήθησε για να αποφύγω χειρότερα γιατί είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να φάω και ευτυχως με βοήθησε.εχω πάει σε γιατρούς και αυτό που μου λένε είναι ότι έχω πολύ στρες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Αισθάνομαι λές κ είμαι μετά απο γρίπη λαχανιάζω με τα πιο απλά,αγκομαχητό οργανισμού περπατάω ζαλίζομαι νιώθω κάτι στο στέρνο σαν ν ήμουν άρρωστη μετά σαν ν μην αιματώνεται καλάη καρδία κ τώρα τελευταία ναυτία μαζεύοντε γαστρικά υγρά κ σα τάση γ εμετό ανησυχώ πολύ δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω...μν έχω ελικοβακτηρίδιο η κάτι κακό;υπάρχει κάποιος που να τον πιάνουν καθημερινές ναυτίες;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, ειναι ψυχοσωματικα ......

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •