Κρίση πανικού!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Κρίση πανικού!!!

    Πως νιώθετε μετά την κρίση πανικού;;;; Έπαθα μια τεραστιας έντασης. Ούτε το λεξοτανιλ δεν με έπιασε ουτε τιποτα και τωρα νιώθω απίστευτα χάλια. Ζαλάδα δυσπνοια και σαν να έχει κάτσει κάτι πάνω στην καρδιά μου. Πως τα ξεπερνάμε αυτά βρε παιδιά. Θα ξεκινήσω αγωγή αλλα μέχρι να με πιάσει δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι σε απελπισία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από το να κλαίω και να ελπίζω ότι δεν παθαίνω καρδιακή προσβολή. Και όλα ξεκίνησαν επειδή έχω μια ηλιθια φοβία με την τουαλέτα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φρικαλέα νιώθουμε....Εγώ νιώθω κάθε μέρα ζαλάδες τάσεις λιποθυμίας κ πολλά άλλα που δεν αντέχω...Ειχα πάρει αγωγή πριν κανα 2μηνο που την έκοψα σε 15 μέρες...τώρα πίνω που κ πού xanax με το ζόρι γιατί φοβάμαι να πίνω και χάπια..Εγώ νομίζω μην έχω σκπ η μην πάθω εγκεφαλικό γιατί νιώθω περίεργα με την αιμάτωση στο κεφάλι που σε όσους τα περιγράφω με κοιτάνε με απορία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ποιο χαπι σου είχαν δωσει; Σε βοηθά το ζαναξ;; Έχω πάρει άλλες 3 φορές αγωγή. Το κόβω είμαι καλά γιατί χρόνο και μετά πάλι τα ίδια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Στην αρχή σεροξάτ κ μετά ζολόφτ με τα χάπια ένιωθα πιο χάλια από πριν...όπως αγκωμαχητό οργανισμού,περπάταγα κ σαν ν κουνίεται ο δρόμος όταν ήμουν με άλλα άτομα σαν να μην είμαι παρούσα μου έριξαν την πίεση και γενικά αλλώκοτα πράγματα που με φόβισαν βέβαια η ψυχίατρος είπε δν είναι απ τα χάπια,εγώ τα έκοψα σταμάτησαν όλα τα παραπάνω αλλά ξεκίνησαν καθημερινές ζαλάδες κ τάσεις λιποθυμίας που ακόμα ψάχνομαι αν είναι παθολογικό η ψυχολογικό..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αχ βρε Μέδουσα και δηλαδή το Ζολοφτ δεν σου έκατσε καλά εε. Λένε ότι είναι ελαφρύ και σκεφτόμουν να ζητήσω να ξεκινήσω αυτό. Λόγω των ταχυκαρδιων έχω αναπτύξει και ζαλάδα. Γενικα νομίζω θα μείνω στο τόπο. Πέρα από την πίεση τι αλλα ένιωσες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Με την αγωγή ένιωσα αυτά που ανέφερα,γνωστοί μου που παίρνουν αγωγή είχαν υποφερτά πράγματα ως παρενέργειες,εγώ επειδή έχω και αρρωστοφοβία δν μπορούσα να κάνω υπομονή...η ζαλάδα που νιώθεις είναι καθημερινή γιατί εμένα είναι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι η ζαλάδα μου σχετίζεται με την ταχυκαρδια που είναι πολύ έντονη. Μακάρι να ζαλιζόμουν και να μην ενιωθα όλα αυτά τα καρδιολογικα. Οτιδήποτε μπορώ να το αντέξω αυτά οχι. Ίσως πρπεςι να το κάνεις άλλη μη προσπάθεια. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι ετσι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Εγω κανω μια πατεντα με μεσουλιντ κι ενα μυοχαλαρωτικο νορτζεσικ καθε φορα που παει να με πιασει κατι αμεσωσ φευγει ρωτα γιατρο και παρε τα αν θεσ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    καλησπερα εχω δοκιμασει zoloft enlift seroxat μια απτα ιδια οι κρισεις πανικου δεν σταματανε νιωθω οτι πεθαινω φοβαμαι συνεχεια και εχω ασχημα ονειρα.τελικα αναρωτιεμαι για ποιο λογο υπαρχουν τα αντικαταθλιπτικα.τωρα ειμαι με zoloft και ειμαι τα ιδια με ελαχιστη βελτιωση.το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι επισκεψη σε ψυχολογο για ψυχοθεραπεια και να εχεις παντα ατομα να μιλας για αυτο.επισης ο ψυχολογος μπορει να βοηθησει στη μειωση και διακοπη καποια στιγμη των φαρμακων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    σου τα εγραψε καποιος??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Niaouris δ σε βοηθάνε καθόλου τα αντικαταθλιπτικα; Κανένα από αυτα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω κανω μια πατεντα με μεσουλιντ κι ενα μυοχαλαρωτικο νορτζεσικ καθε φορα που παει να με πιασει κατι αμεσωσ φευγει ρωτα γιατρο και παρε τα αν θεσ
    σου τα εγραψε ο γιατρος???ειναι επικινδυνο αυτο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Niaouris δ σε βοηθάνε καθόλου τα αντικαταθλιπτικα; Κανένα από αυτα;
    με βοηθησαν με μικρες αναλαμπες...μακροπροθεσμα οχι κανενα..συνεχισα να εχω κρισεις πανικου φοβο και δυσπνοια...οταν ομως αρχισα να πηγαινω σε ψυχολογο και να μιλαω αυτο με βοηθησε πιο πολυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πως νιώθετε μετά την κρίση πανικού;;;; Έπαθα μια τεραστιας έντασης. Ούτε το λεξοτανιλ δεν με έπιασε ουτε τιποτα και τωρα νιώθω απίστευτα χάλια. Ζαλάδα δυσπνοια και σαν να έχει κάτσει κάτι πάνω στην καρδιά μου. Πως τα ξεπερνάμε αυτά βρε παιδιά. Θα ξεκινήσω αγωγή αλλα μέχρι να με πιάσει δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι σε απελπισία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από το να κλαίω και να ελπίζω ότι δεν παθαίνω καρδιακή προσβολή. Και όλα ξεκίνησαν επειδή έχω μια ηλιθια φοβία με την τουαλέτα...
    χαλια...εχω παρει ολα τα αντικαταθλιπτικα και δεν με βοηθησαν και πολυ ιδιατερα...προσπαθω να ρυθμιζω την σκεψη με θετικες σκεψεις και εικονες και ηρεμη αναπνοη..δεν ξερω τι αλλο να κανω..τωρα σκεφτομαι να παω ψυχολογο να κοψω η να μειωσω τα φαρμακα και να αρχισω ψυχοθεραπειες μπας και νιωσω καλυτερα..ουτε εγω ξερω τι να κανω νιωθω αβοηθητος και μονος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ποσο καιρό τα παίρνεις;; Αν σε βοηθά ο ψυχολόγος τότε μην το σκέφτεσαι καν ξεκινά συνεδρίες και νην τις σταματήσεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?
    By dead_can_dance in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2023, 09:54
  2. Κρίση πανικού
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-2022, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •