Γιατί λείπουν όλοι ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Γιατί λείπουν όλοι ;;;

    'Ενα παιδί, ναι παιδί κι ας έχουν γκριζάρει τα μαλλιά του, σας γράφει με δάκρυα στα μάτια για να σας πει ότι νοιώθει ένα σκουπίδι μερικές φορές σ'αυτή την πόλη. Μια σκηνή μόνο. Μόνο μία. Το παιδί με τα γκρίζα μαλλιά το κακοποιημένο τόσες φορές ψυχολογικά στη ζωή του, ζει ακόμα μια τραγωδία και βρίσκεται έξω από ένα νοσοκομείο πριν από καιρό ζητώντας βοήθεια κι όμως αυτοί του την αρνούνται. Το παιδί με δάκρυα ποτάμια, σχεδόν τυφλωμένο από πόνο, φεύγει από αυτό το ψυχρό τέρας το νοσοκομείο, μπαίνει σ'ενα ταξί και γυρνάει στο σπίτι του. 'Εκτατο περιστατικό κατάθλιψης. Που είσαι συ που θα μου κρατούσες το χέρι τώρα που πεθαίνω ; Σκέφτεται μια ψυχή. Οι γιατροί του οι ιδιωτικοί απουσιάζουν για πολλές μέρες, το νοσοκομείο τον διώχνει γιατί κρίνει λέει ότι δεν θα αυτοκτονήσει. Ναι, δεν θα αυτοκτονήσει, αλλά το σκέφτεται και κινδυνεύει να πεθάνει από έμφραγμα ή από εγκεφαλικό στη μέση του δρόμου. Ο ταξιτζής του λέει ''κύριε σας παρακαλώ, θα ανοίξω λίγο το παράθυρο, ανησυχώ, θέλετε να καλέσω κάποιον;'' . To παιδί τί να πει ; 'Οτι έχει κάποιον ; 'Οτι τον έχει κάποιος ; Ψέμματα θα του πει. Οι δικοί του είναι απάνθρωπα σκληροί και δεν τον βοηθάνε. 'Η απίστευτα ευαίσθητοι για να αντέχουν να τον βλέπουν σ'αυτό το χάλι, να πονά έτσι και να ουρλιάζει από τον πόνο. Δεν είναι ναρκομανής , ούτε κλέφτης ούτε προδότης, ούτε βιαστής, ούτε παραχαράκτης, πριν από λίγες μέρες ήταν ένας ευηπόληπτος πολίτης όπως όλοι σας, ένα σεβάσμιο πρόσωπο. Τώρα όμως που πεθαίνει οιπόρτες των νοσοκομείων κλείνουν, οι γονείς λείπουν, η ψυχή που κρατάει το χέρι λείπει, οι γιατροί λείπουν. 'Ολοι αυτοί άλλος συνειδητά και αδιάφορα σκληρά, άλλος ασυνείδητα. Το παιδί όμως έχει πεθάνει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Καλως ηλθες.Θελεις να μας μιλησεις κ να μας πεις την αιτια της καταθλιψης σου?Αναφερθηκες σε ενα αλλο μηνυμα σου οτι ολα ηταν δικη σου ευθυνη.Γιατι το νιωθεις αυτο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    VelvetUnderground

    τωρα που ρωτας γιατι λειπουν ολοι

    θυμηθηκα μια φραση που ειxα ακουσει και γελασα πολυ

    ελεγε:

    φοβαμαι μη φυγουν ολοι και μεινουν μονοι τους...


    καλο;


    λοιπον εγω εχω κολημα με την καταθλιψη

    μολις μυριστω καποιον εδω με καταθλιψη να γραφει πετιεμαι

    με αγγιζει εντονα

    θες να πεις μερικα πραγματακια παραπανω;

    αισθανεσαι καιρο ετσι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το nick σου μου θύμισε τους Velvet Undeground, ένα αρκετά διάσημο συγκρότημα στην εποχή τους. Ένα τραγούδι που μου αρέσει και το οποίο το άκουγα παλαιότερα στα 19 μου είναι το Sunday Morning. Ένας από τους θλιμμένους στοίχος του τραγουδιού είναι: It\'s just the wasted years so close behind.

    Να υποθέσω πως είσαι θαυμαστής των VU & του Andy Warhol?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Πολύ ευγενικό. Το συγκρότημα το γνωρίζω αλλά δεν το έβγαλα γι\'αυτό το λόγο το ψευδώνυμό μου. Το έβγαλα γιατί η καρδιά μου είναι velvet, και το underground ξέρετε τι σημαίνει, πήγα πολλές φορές underground. Τα αίτια της τελευταίας κατάθλιψης είναι θα έλεγα ένα \"πένθος\" για κάποιο άτομο που δεν είναι πια κοντά μου που δεν έγινε υπό τις καλύτερες συνθήκες. Πένθος. \'Oπως έγραψα και στην αρχή νοιώθω αυτό 1 μήνα περίπου.


    Δεν θα μπορώ να απαντήσω αμέσως, γιατί δεν είμαι πάντα κοντά στο pc, αλλά θα περνάω συχνά από δω πιστεύω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Καταλαβαινω πως νιωθεις.Ο καθε χωρισμος ισοδυναμει με θανατο κ συνηθως ακολουθειται απο μια περιοδο πενθους κ καταθλιψη.Πιστευω οτι η καταθλιψη οπως κ η καθε νοσος [ψυχικη η σωματικη] εχει κ την θετικη πλευρα της.Ποια ειναι αυτη?Μας δειχνουν τι χρειαζομαστε,που ποναμε,ποιο κομματι του εαυτου μας υποφερει κ πρεπει να το φροντισουμε περισσοτερο.Η τελευταια σχεση σου καλυψε αυτα τα κενα εστω κ με ψεμματα,σου εδωσε αυτα που ειχες αναγκη.Οποτε επικεντρωσου σε αυτα.
    Παντα εχουμε ενα πιστευω για τον εαυτο μας το οποιο κ φαινεται καθαρα στην εικονα που παρουσιαζουμε προς τους αλλους με αποτελεσμα να ελκουμε τα αναλογα ατομα.
    Ποτε σου παρουσιαστηκε η πρωτη καταθλιψη κ γιατι?Τι αναγκες ειχες τοτε?Νομιζω οτι η απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις θα σε βοηθησουν πολυ να ξετυλιξεις το κουβαρι της ψυχης σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Σας ευχαριστώ πολύ. Η πρώτη κατάθλιψη ήταν πολύ παλιότερα, μετά από κάποια επέμβαση και μια απώλεια ενός καλού φίλου. Από τότε, πρέπει να πέρασαν δώδεκα χρόνια, η ζωη μου άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα ώσπου αντέδρασα μια μέρα όταν πια είχα φτάσει στο βυθό της απελπισίας και πέτυχα πολλά πράγματα και έγινα ξανά ένα δημιουργικό μέλος της κοινωνίας. \'Ομως αυτή η εποχή των πολλών επί σειρά ήρεμων και επιτυχημένων ετών δεν διήρκεσε πολύ. Γνώρισα ύστερα τη γυναίκα μου (δεν παντρευτήκαμε αλλά πιστεύω αυτή ήταν η γυναίκα μου, αυτή που ήταν το πεπρωμένο μου) και με την βοήθειά της έκανα ακόμα περισσσότερα βήματα προς τα εμπρός με επιτυχίες. Συζήσαμε. \'Ωσπου μια ημέρα σχετικά πρόσφατα χωρίσαμε κι από τότε δεν θέλω τίποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    VelvetUnderground,
    με συγκίνησε πολύ το μήνυμά σου.

    Όσο κι αν τώρα σου φαίνεται απίστευτο, θα έρθουν καλύτερες μέρες. Όσο το πένθος τώρα πονάει, σου σφάζει την καρδιά, σε φέρνει σε απόγνωση, απελπισία, δε θα κρατήσει για πάντα. Ό πόνος κάποτε γλυκαίνει...
    ζωή προχωράει και είναι αγρίως απίθανη (όπως λέει και η Μαργαρίτα Καραπάνου) και έχει να σου επιφυλάξει ακόμα πολλές όμορφες στιγμές, που τώρα, ούτε καν τις φαντάζεσαι.

    Η απόφαση του ανθρώπου που αγαπάς να φύγει από κοντά σου δε σε μέιώνει ως άνθρωπο. Είσαι εσύ, ο ίδιος, αυτός για τον οποίο εκείνος ο άνθρωπος ήταν κοντά σου. Δεν εχασες αυτά σου τα χαρακτηριστικά, τα όμορφα στοιχεία που σε χαρακτήριζαν. Θα βρεθεί άλλος να τα εκτιμήσει. Πάνω από όλα όμως πρέπει εσύ να σου τα εκτιμήσεις.

    Και έπειτα να έρθει ο απολογισμός. Για τις ευθύνες που είχε ο καθένας μέσα στη σχέση. Δεν ήταν αποκλειστικά δικές σου οι ευθύνες.

    Ζήσε το πένθος σου, βρες ανθρώπους να σε καταλάβουν. Σε άλλα ποστ σου διάβασα ότι κάνεις φαρμακοθεραπεία. Για να σε βοηθήσει περισσότερο σκέφτηκες να αρχίσεις παράλληλα και ψυχοθεραπεία, είτε ατομική είτε ομαδική;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by anwnimi
    VelvetUnderground,
    με συγκίνησε πολύ το μήνυμά σου.

    Όσο κι αν τώρα σου φαίνεται απίστευτο, θα έρθουν καλύτερες μέρες. Όσο το πένθος τώρα πονάει, σου σφάζει την καρδιά, σε φέρνει σε απόγνωση, απελπισία, δε θα κρατήσει για πάντα. Ό πόνος κάποτε γλυκαίνει...
    ζωή προχωράει και είναι αγρίως απίθανη (όπως λέει και η Μαργαρίτα Καραπάνου) και έχει να σου επιφυλάξει ακόμα πολλές όμορφες στιγμές, που τώρα, ούτε καν τις φαντάζεσαι.

    Η απόφαση του ανθρώπου που αγαπάς να φύγει από κοντά σου δε σε μέιώνει ως άνθρωπο. Είσαι εσύ, ο ίδιος, αυτός για τον οποίο εκείνος ο άνθρωπος ήταν κοντά σου. Δεν εχασες αυτά σου τα χαρακτηριστικά, τα όμορφα στοιχεία που σε χαρακτήριζαν. Θα βρεθεί άλλος να τα εκτιμήσει. Πάνω από όλα όμως πρέπει εσύ να σου τα εκτιμήσεις.

    Και έπειτα να έρθει ο απολογισμός. Για τις ευθύνες που είχε ο καθένας μέσα στη σχέση. Δεν ήταν αποκλειστικά δικές σου οι ευθύνες.

    Ζήσε το πένθος σου, βρες ανθρώπους να σε καταλάβουν. Σε άλλα ποστ σου διάβασα ότι κάνεις φαρμακοθεραπεία. Για να σε βοηθήσει περισσότερο σκέφτηκες να αρχίσεις παράλληλα και ψυχοθεραπεία, είτε ατομική είτε ομαδική;
    Nαι έχεις δίκιο, δεν πιστεύω όμως ότι είναι τόσο εύκολο να ξεφύγω από αυτή την ψυχή. Δεν περιορίζομαι μόνο στην φαρμακοθεραπεία, κάνω και κάποιες συνεδρίες, για να πω την αλήθεια δεν νοιώθω ότι ουσιαστικά μπορώ να αλλάξω πολλά με το μπλα μπλα μου μία ώρα την εβδομάδα. Μόνο στην μεγάλη ισχύ της εμπειρίας πιστεύω και στις πράξεις, όχι τόσο στα λόγια των ειδικών. Θα δείξει, ίσως αλλάξει όλο αυτό.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    grafeis ya horismo sto forum pou idikevetai gia tin kakopoihsh, tha mu epitrepeis na pw oti kapioi/es \'tin ehoume\' poli xeirotera apo esena kai opion horizei kai nomizei oti irthe to telos tou kosmou

    ksero oti akougomai kakia ,me ehoun \'horisei\' kai emena \'stilovates\' sto parelthon, alla den tha autoktonousa gia ekeinous oso ki an me ponesane....

    opos ipa\' kapoioi kai kapies skeftomaste tin autoktonia gia poli xeiroterous logous...

  11. #11
    Originally posted by lamegirl
    grafeis ya horismo sto forum pou idikevetai gia tin kakopoihsh, tha mu epitrepeis na pw oti kapioi/es \'tin ehoume\' poli xeirotera apo esena kai opion horizei kai nomizei oti irthe to telos tou kosmou

    ksero oti akougomai kakia ,me ehoun \'horisei\' kai emena \'stilovates\' sto parelthon, alla den tha autoktonousa gia ekeinous oso ki an me ponesane....

    opos ipa\' kapoioi kai kapies skeftomaste tin autoktonia gia poli xeiroterous logous...

    Λαμ...αρκετά μέλη από δω μέσα μπορεί να σκεφτούν την αυτοκτονία για ακόμη πιο λάιτ λόγους απ\' ότι ένας χωρισμός.
    Τι σημαίνει αυτό? Πως δεν είναι πρόβλημα? Άλλωστε κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τι είναι πιο σημαντικό για κάποιον άλλο...

    ΥΓ. Αν θες γράψε στα ελληνικά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by lamegirl
    grafeis ya horismo sto forum pou idikevetai gia tin kakopoihsh, tha mu epitrepeis na pw oti kapioi/es \'tin ehoume\' poli xeirotera apo esena kai opion horizei kai nomizei oti irthe to telos tou kosmou

    ksero oti akougomai kakia ,me ehoun \'horisei\' kai emena \'stilovates\' sto parelthon, alla den tha autoktonousa gia ekeinous oso ki an me ponesane....

    opos ipa\' kapoioi kai kapies skeftomaste tin autoktonia gia poli xeiroterous logous...
    Αν διάβαζες καλύτερα όσα έγραψα γράφω για ψυχική κακοποίηση λόγω της συνεχούς αδιαφορίας. \'Εγραψα πολλά άλλα και τα έσβησα γιατί φοβάμαι πολύ μερικα άτομα, δεν ξέρεις τι γίνεται, δεν θέλω να με βρει κανείς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    VelvetUnderground ,


    αισθανεσαι οτι εχεις αδικηθει;

    οτι καποιος η καποιοι δεν παιρνουν στα σοβαρα εσενα η τον πονο που βιωνεις;

    μηπως και αυτοι βιωνουν αναλογο πονο και αισθανονται το ιδιο παραμελημενοι απο σενα;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by lamegirl
    grafeis ya horismo sto forum pou idikevetai gia tin kakopoihsh, tha mu epitrepeis na pw oti kapioi/es \'tin ehoume\' poli xeirotera apo esena kai opion horizei kai nomizei oti irthe to telos tou kosmou

    ksero oti akougomai kakia ,me ehoun \'horisei\' kai emena \'stilovates\' sto parelthon, alla den tha autoktonousa gia ekeinous oso ki an me ponesane....

    opos ipa\' kapoioi kai kapies skeftomaste tin autoktonia gia poli xeiroterous logous...

    Λαμ...αρκετά μέλη από δω μέσα μπορεί να σκεφτούν την αυτοκτονία για ακόμη πιο λάιτ λόγους απ\' ότι ένας χωρισμός.
    Τι σημαίνει αυτό? Πως δεν είναι πρόβλημα? Άλλωστε κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τι είναι πιο σημαντικό για κάποιον άλλο...

    ΥΓ. Αν θες γράψε στα ελληνικά...
    ----

    to keyboard mou simera den ipsotirizei elinika

    kita, horis na anaferomai sto sigekrimeno peristatiko, to na eho epibiwsei toses malakies ek genetis, ego kai kapoioi alloi atixoi anthropoi, kai na erhetai o allos na leei oti tha autoktonisei epeidh ton afise h gomena, fantazei ekseretika afeles sta empeira matia mou....

    ston kosmo ginontai polles autoktonies ya lait logous opos les alla to aksizoun? ean autoi oi anthropoi ekanan ton kopo na doun POSO XEIROTERA pernane kapioioi alloi tha katalavenan oti ine tixeroi mesa stin atixia tous pou ehoun estw ena spitiko na pane na kimithoun to vradu asfaleis, mia mitera pou den ehei hasei ta 400 ths, h aplws to gegonos oti mporoun akomi na ehoun podia/xeria/orash/akoh ktl ktl... pragmata pou ta pernoune for granted eno se kapious pou den skeftontai kan tin autoktonia LEIPOUN.

    kamia fora prepei na doume ta pragmata so megethos tous, alla ine toso ma toso dyskolo...

    prosopika o logos pu den autoktonisa mexri tora ine autos, den eho dikeoma na klegomai tin ora pu kapioi anthropio den ehoun kan matia, xeria, ygeia... as ginw prota ki egw etsi kai meta euharistw tha autoktonisw, thewrw tin parapligia to mono sovaro logo n\'autoktonisei kaneis, kai to lew ontas ena poli evethsito atomo pu skeftetai tin autoktonia me to paramikro (alla tin epomeni mera panta niotho kalitera k.o.k)

    pistevo oti o ponos tis egatalipsis apo ton prigipa/prigipisa mas einai pragmati megalos, alla mipos emeis perimenoume polla h\' ehoume ftiaksei paramythia pu den antapokrinontai stin pragmatikotita, prepei panta na to eksetazoume auto giati ine DIKO mas lathos.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Φυσικά υπάρχουν και χειρότερα αλλά ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΠΟΝΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΓΚΟΜΕΝΑ. Εγραψα ότι αρνήθηκαν βοήθεια πολλοί άνθρωποι μαζί για μεγάλο χρονικό διάστημα σε φάση που είχα βιολογικό πρόβλημα, ζήτημα έκτακτο σοβαρό υγείας ! Το αίμα μου αρνήθηκε βοήθεια. Δεν κλαίω για τον χωρισμό ούτε με άφησε καμμιά γκόμενα, αλληλοχωριστήκαμε, άσε το καλύτερα γιατί μου φαίνεται δεν θέλεις να καταλάβεις, και δεν γνωρίζεις το ιστορικό μου για να δεις ότι και εγώ μπορεί να μην έχασα πόδια και χέρια αλλά έχασα γονιούς !!! και έζησα κι άλλες πολλές τραγωδίες στη σειρά. Η συζήτηση για μένα τελειώνει εδώ και κακώς άνοιξα το θέμα. Κάποιοι νομίζουν ότι είναι ήρωες αλλά δεν έχουν ιδέα τι έχουν περάσει κάποιοι άλλοι στη ζωή τους. Μου φτάνει ο πόνος μου, δεν θέλω και θυμό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •