Βοήθεια έχω τρομαξει για τα καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Βοήθεια έχω τρομαξει για τα καλα

    Παιδιά πριν ακριβώς ένα μισή μήνα νόσησα με κορονοιο. Σήμερα νιώθω εναν ελαφρυ πολυ ελαφρυ πονολαιμο και είναι κοκκινος ο λαιμός.... Κοντευω να τρελαθω. Γίνεται να κολλήσω μετά από 1 μισή μήνα παλι???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οχι, αλλα μπορει να κρατησει ο ιος για 3 μηνες , πουχαν τα 2 ανηψια μου , 3 μηνες κρατησε......και ο 63 χρονος κολλητιος μου ειχε τα ιδια συμπτωματα για 4 μηνες , δεν φευγει ευκολα , ατυχως ....τωρα ειναι καλα ομως ....για τους επομενους 6 μηνες θαχεις ανοσια .....

  3. #3
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οχι, αλλα μπορει να κρατησει ο ιος για 3 μηνες , πουχαν τα 2 ανηψια μου , 3 μηνες κρατησε......και ο 63 χρονος κολλητιος μου ειχε τα ιδια συμπτωματα για 4 μηνες , δεν φευγει ευκολα , ατυχως ....τωρα ειναι καλα ομως ....για τους επομενους 6 μηνες θαχεις ανοσια .....
    Για 6 μήνες είναι η ανοσία? Το πιστοποιητικο είναι μόνο για 3 μήνες για αυτό ρωτάω... Δεν ξέρω ελπίζω όχι Δευτέρη φορά κορονοιο μέσα σε 1 μισή μηνα. Δεν έχω άλλο αντοχή έχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για λογους ασφαλειας βαζουν 3 μηνες ανοσια ...........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά πριν ακριβώς ένα μισή μήνα νόσησα με κορονοιο. Σήμερα νιώθω εναν ελαφρυ πολυ ελαφρυ πονολαιμο και είναι κοκκινος ο λαιμός.... Κοντευω να τρελαθω. Γίνεται να κολλήσω μετά από 1 μισή μήνα παλι???
    καλησπερα σας μην το σκεφτεστε και προσπαθηστε να απασχολειτε το μυαλο σας με κατι αλλο.πλεον ο κορονοιος ειναι στην μεταλλαξη της ομικρον η οποια ειναι τελειως ακινδυνη ειναι πλεον σαν γριπη.μην βλεπετε τηλεοραση διοτι θα σας δημιουργησει φοβο και θα σας πανικοβαλλει απευθυνθειτε σε εμπιστους γιατρους.αλλα ξαναλεω ο ιος ειναι πλεον σαν απλη γριπη ειναι σαν να εχετε γριπη τιποτα αλλο.αν εχετε κανει και τα εμβολια το περνατε πολυ ελαφρα αλλα ακομα και αν δεν τα κανατε παλι ειναι σαν γριπη.και να μην πανικοβαλλεστε μη φοβαστε δεν θα παθετε τιποτα μιληστε και με ψυχολογο αν θελετε

  6. #6
    Από ότι φενεται μάλλον ξανά περναω κορονοιο για Δευτέρη φορά μέσα σε ενα μισή μήνα.. Νιώθω αδυναμία ελαφρυ πονολαιμο... Πραγματικά δεν αντεχω άλλο... Νιώθω πολυ αγχωμένη και ψυχολογικά πιεσμενη διότι βρίσκομαι σε μια μόνιμα δύσκολη κατάσταση εδώ και 7 μήνες... Τι να κάνω τι ������������

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τιποτα , εκ πειρας θα περασουν ολα τα συμπτωματα , ο πανιμος ειναι ο χειροτερος συμβουλος ........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Δεν ξερω κανεναν που να νοσησε δευτερη φορα σε λιγοτερο απο 6 μηνες.Μαλλον ειναι οι λεγομενες μετα-ιικες εκδηλωσεις,που συμβαινουν σε ολους τους ιους (post viral syndromes).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ναι φυσικά και γίνεται να κολλησεις.Να πας να κανεις τεστ.Το οτι περασαμε κορονοιο και έχουμε ανοσια δε σημαίνει οτι δε ξανακολλαει απλα το περνάμε πιο ελαφρυα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ναι φυσικά και γίνεται να κολλησεις.Να πας να κανεις τεστ.Το οτι περασαμε κορονοιο και έχουμε ανοσια δε σημαίνει οτι δε ξανακολλαει απλα το περνάμε πιο ελαφρυα.
    Έκανα και ήτανε αρνητικό αλλά σήμερα νιώθω αδυναμία και μια ενόχληση στο λαιμό.. Η νοσηση ειναι πιο ελαφριά αν έχεις αντισώματα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έκανα και ήτανε αρνητικό αλλά σήμερα νιώθω αδυναμία και μια ενόχληση στο λαιμό.. Η νοσηση ειναι πιο ελαφριά αν έχεις αντισώματα?
    Κόλλησα πρώτη φορά Αύγουστο και δεύτερη φορά τώρα καθαρά Δευτέρα
    Είχα δεκατα για πόσες μέρες και βήχα που Μ έχει μείνει ακόμη
    Γιατρός που με εξέτασε μου είπε ότι ελαφριά το πέρασα απλώς μου άφησε κάποια συμπτώματα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έκανα και ήτανε αρνητικό αλλά σήμερα νιώθω αδυναμία και μια ενόχληση στο λαιμό.. Η νοσηση ειναι πιο ελαφριά αν έχεις αντισώματα?
    Δεν δείχνει αμεσως.ξανακανε.Ναι κανονικά νοσεις ελαφρύτερα γιατί ο οργανισμός σου ξερει τι να κανει
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Απίθανο να κολλήσες ξανά μετά από ενάμισι μήνα, καλού κακού κάνε ξανά ραπιντ. Κυκλοφορούν και άλλα κοινά κρυολογήματα τέτοια εποχή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Απίθανο να κολλήσες ξανά μετά από ενάμισι μήνα, καλού κακού κάνε ξανά ραπιντ. Κυκλοφορούν και άλλα κοινά κρυολογήματα τέτοια εποχή.
    Μη λετε ανυπόστατα πράγματα.Ξερω άτομο που κόλλησε δυο φορές μεσα σε ενα μηνα.Μου το είπαν και μενα σε διαγνωστικό κέντρο οτι μπορείς να κολλήσεις αμέσως.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μη λετε ανυπόστατα πράγματα.Ξερω άτομο που κόλλησε δυο φορές μεσα σε ενα μηνα.Μου το είπαν και μενα σε διαγνωστικό κέντρο οτι μπορείς να κολλήσεις αμέσως.
    Το πιθανοτερο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι ο κορωνοιος δεν εφυγε καθολου απο αυτον τον ανθρωπο και του εκανε επαναλοιμωξη.Τα μοριακα τεστ βγαινουν θετικα ακομα και 1 μηνα μετα.Long covid μαλλον...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •