Υποτροπή ή υψηλή δόση χωρίς να χρειάζεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Question Υποτροπή ή υψηλή δόση χωρίς να χρειάζεται?

    Καλησπέρα στο φόρουμ.
    Βρίσκομαι εδώ και 2 μήνες σε αγωγή με brintellix, ξεκίνησα με 5mg και πριν 2 εβδομάδες είμαι στα 20 mg . Το θέμα μου είναι ότι τελευταία βιωνω έντονη καταθλιπτική διάθεση με απώλεια ενδιαφέροντος, ελλείψη κινήτρου, απομόνωση, ανάγκη για πολλές ώρες ύπνου χαμηλή λίμπιντο. Αυτό ξεκίνησε λίγες μέρες μετά την μετάβαση στα 20 mg και τώρα εδώ και λίγες μέρες είναι έντονο και με κάνει να ανησυχώ.
    Θα επικοινωνήσω αύριο με τον γιατρό αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ βάση των εμπειριών σας .Θεωρό πως οφείλεται στην δόση, δεν εχω ανάγκη από την μέγιστη δόση αφού η κατάθλιψη που έχω είναι ήπιας μορφής και απλά επιδεινώθηκε όταν ξεκίνησα τα 20mg.Τα 10mg ήταν ανεκτά. Στα 15 ξεκίνησε κάπως όλο αυτό. Είναι υποτροπή λοιπόν ή μπορεί και να οφείλεται στη δόση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω άρχισα απο τα 10, πηγα στα 20 και τα σταμάτησα μόνος μου οταν βγήκα απο τον βούρκο της κατάθλιψης και ταυτόχρονα διαπίστωσα οτι μου προσθεταν κιλά.

    Περαν αυτού δεν είχα άλλο πρόβλημα, αντίθετα μπορώ να πω ότι με έσωσαν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δεν είχα σοβαρό θέμα κατάθλιψης, ίσως ήταν και λάθος να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικα. Έχω μια ήπιας μορφής χρόνια κατάθλιψη (δυσθυμια) που οφείλεται στον χαρακτήρα μου.
    Βέβαια για να τα ξεκίνησα κάτι δεν πήγαινα καλά προφανώς αλλά ίσως δεν χρειάζομαι μεγάλες δόσεις,θα το συζητήσω με τον γιατρό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν σου ' παει ' αυτο το αντικαταθλιπτικο , πηγαινε σε αλλο ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω δοκιμάσει 5-6 αντικ/κα για το άγχος ,τελικά μου έκατσε καλά το σεροξατ πριν από ένα χρόνο και το πήρα για 6 μήνες.
    Τώρα έχω θέμα με τη διάθεση κατά κύριο λόγο, έχει επιδεινωθεί η καταθλιπτική διάθεση. Πριν το brintellix πήρα πάλι σεροξατ αλλά με διελυσαν συναισθηματικά οι παρενέργειες και έκανα και υπομονή έναμιση μηνα.
    To brintellix δεν έχει αξιοσημείωτες παρενέργειες σε εμένα, καμια σχέση με το σεροξατ. Θέλω να δω στα 10 mg πως θα είμαι ,δεν αξίζει? Δεν θέλω να πάω σε βαριά αντικαταθλιπτικα παλι ,έχω απογοητευτει με τις παρενέργειες.Θεωρό πως το θέμα μου δεν είναι τόσο σοβαρό για υψηλές δόσεις και βαριά φάρμακα (Το σεροξατ με ειχε βοηθήσει πολύ στα 20mg αλλά όταν το ξαναπήρα πλέον για την διαθεση και όχι για το άγχος με ψυχοσωματικα με έβγαλε ανυπόφορες παρενέργειες και έχασα τον ύπνο μου για ενάμιση μηνα)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δηλαδή Macgyver η δόση λες δεν παίζει ρόλο?
    Στα 10mg ήμουν καλύτερα αλλά ήμουν για μικρό διάστημα για να κρίνω την αποτελεσματικότητα, βιαστηκαμε να ανέβουμε στα 20 και πήγα στα 15 για 4 μέρες και τώρα είμαι στα 20 που βγάζει και παρενέργειες λίμπιντο .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Δεν έχω πάρει το συγκεκριμένο αλλά σίγουρα η δόση παίζει ρόλο στις παρενεργειες κλπ. Μην το καις το φάρμακο τόσο γρήγορα. Αφού μπήκες στη διαδικασία να το δοκιμάσεις μείνε σε αυτό για κάποιο διάστημα που θα μπορείς να το κρίνεις. Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που σε απασχολεί είναι να βρεις την κατάλληλη δόση που και θα σου ανεβάσει τη διάθεση και δεν θα έχει πολλές παρενεργειες. Σαν γενική συμβουλή θα σου έλεγα να μην μένεις τόσο μικρό διάστημα σε μια δοσολογία. Δεν προλαβαίνει ο οργανισμός να το συνηθίσει. Το ίδιο ισχύει και για αύξηση και για μείωση. Τώρα συγκεκριμένη συμβουλή για τη δόση δεν μπορώ να δώσω γιατί δεν είμαι ειδικός και όπως είπα δεν το έχω πάρει το συγκεκριμένο φάρμακο. Ρώτα τον γιατρό σου αν είναι καλή λύση η μείωση αυτή τη στιγμή. Κι εγώ κυρίως χρόνια δυσθυμία έχω. Πότε υπερτερεί η κακή διάθεση και πότε το άγχος. Ψυχοθεραπεία κάνεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Δηλαδή Macgyver η δόση λες δεν παίζει ρόλο?
    Στα 10mg ήμουν καλύτερα αλλά ήμουν για μικρό διάστημα για να κρίνω την αποτελεσματικότητα, βιαστηκαμε να ανέβουμε στα 20 και πήγα στα 15 για 4 μέρες και τώρα είμαι στα 20 που βγάζει και παρενέργειες λίμπιντο .
    το παιρνω κι εγω το σεροξατ , και μεπιανε καλα στις αρχες , δλδ. τον Σεπτεμβριο που το αρχισα , με 20 mg , και τελευταια που δεν μεπιανε πολυ καλα το πηγα 30mg , ειμαι οντως καλυτερα , αλλα οπως γραφεις , εχω κι εγω πτωση μεγαλη της λιμπιντο , θα το ξανασπαω στα 20 μγ , κι εκει ειχα πτωση της λιμπιντο , οχι τοσο μεγαλη ομως , και βλεπουμε ..................ειναι γνωστη η παρενεργεια της πτωσης της λιμπιντο σε ολα τα ssri s .....

Similar Threads

  1. Υποτροπή?
    By Iwsif95 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2022, 17:55
  2. Replies: 0
    Last Post: 05-03-2022, 12:26
  3. Αγχος για αναμνηστικη δοση τζόνσον.
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-2022, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •