Φάρμακα για το άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    1

    Φάρμακα για το άγχος

    Καλημέρα σας. Έχω υπερβολικό άγχος τις τελευταίες 10 μέρες που έχει γενικευτεί και είναι τελείως αντιπαραγωγικο. Αφορά την εργασία μου, και εγώ χάσει τον ύπνο. Μου χορηγήθηκαν stressigal και talosin, πρώτη φορά τα παίρνω. Θα έχω άμεσα αποτελέσματα, τουλάχιστον ως προς τον ύπνο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    461
    το stressigal ειναι το bespar, δηλαδη θελω να πω οτι επρεπε να ψαξω για να καταλαβω τι ειδους χαπια σε εγραψαν....
    το bespar το εχω σε εκτιμιση επειδη ειναι ηπιο αγχολυτικο και δεν προκαλει εξαρτηση.. το λαμβανω και εγω περιστασιακα και ειμαι ευχαριστημενος απο την δραση του... συνηθως δεν βρισκεις ανθρωπο να επιθυμει να στο συνταγογραφησει, ο δικος μου δεν ηθελε, αλλα προτιμω αυτο απο το ζαναξ... τωρα για το δευτερο χαπι ειναι αντικαταθλιπτικο και ισως θα επρεπε να επαναξετασεις αν θα ηθελες να το παρεις ή αν θα προτιμουσες καποια φυτικη βοηθεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    220
    Για τον υπνο το καλύτερο φαρμακο που δρα αμεσως και θα κοιμηθεις απο το πρωτο χαπι ειναι το Remeron.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    461
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Για τον υπνο το καλύτερο φαρμακο που δρα αμεσως και θα κοιμηθεις απο το πρωτο χαπι ειναι το Remeron.
    Εγώ δεν το ανέφερα το remeron γιατί σκέφτηκα να μην πάω στην κατηγορία ssri

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Εννοείς γενικά ότι προτιμάς να αποφύγει τα αντικαταθλιπτικά. Γιατί το ρεμερον δεν είναι SSRI και γι'αυτό δεν έχει τις ίδιες παρενεργειες άλλωστε. Είναι αλήθεια ότι λειτουργεί ως υπναγωγο κυρίως στις χαμηλές του δόσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    461
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εννοείς γενικά ότι προτιμάς να αποφύγει τα αντικαταθλιπτικά. Γιατί το ρεμερον δεν είναι SSRI και γι'αυτό δεν έχει τις ίδιες παρενεργειες άλλωστε. Είναι αλήθεια ότι λειτουργεί ως υπναγωγο κυρίως στις χαμηλές του δόσεις.
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εννοείς γενικά ότι προτιμάς να αποφύγει τα αντικαταθλιπτικά. Γιατί το ρεμερον δεν είναι SSRI και γι'αυτό δεν έχει τις ίδιες παρενεργειες άλλωστε. Είναι αλήθεια ότι λειτουργεί ως υπναγωγο κυρίως στις χαμηλές του δόσεις.
    Ναι το ρεμερον το κάνει αυτό που λες. Όπως και τα αντιψυχωτικα αλλά όπως και κάποια μερικά ακόμη αντικαταθλιπτικα.. Η αϋπνία δεν είναι το κυρίως πρόβλημα, αλλά το αποτελέσμα.. Το να προσπαθούμε να διορθώσουμε τον ύπνο μόνο, δεν λύνουμε κάτι ουσιαστικά... Μπορεί με όλα αυτά να σε κοιμίζουν, το θέμα είναι ξεκουραζουν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Ναι το ρεμερον το κάνει αυτό που λες. Όπως και τα αντιψυχωτικα αλλά όπως και κάποια μερικά ακόμη αντικαταθλιπτικα.. Η αϋπνία δεν είναι το κυρίως πρόβλημα, αλλά το αποτελέσμα.. Το να προσπαθούμε να διορθώσουμε τον ύπνο μόνο, δεν λύνουμε κάτι ουσιαστικά... Μπορεί με όλα αυτά να σε κοιμίζουν, το θέμα είναι ξεκουραζουν;
    Συμφωνώ μαζί σου, ωστοσο αν η αυπνια αφεθει και γινει χρόνια μετα πολύ δυσκολα φτιαχνει γι αυτο θεωρω οτι πρεπει να αντιμετωπίζεται αμεσα οταν εμφανιστει. Τα κλασσικά αντικαταθλιπτικά συνηθως χειροτερευουν την αυπνια γιατι ετσι λειτουργούν, αναγράφεται και στις παρενέργειες τους η αυπνια ως παρενεργεια, οποτε αν κάποιος που ηδη εχει αυπνια παρει ενα κλασσικό ssri αυτο θα την επειδυνωσει.

    Μιλαω σαν παθων και δεν αναφέρομαι σε αυπνια του τυπου κοιμαμαι 5-6 ωρες που διαβαζω καμια φορα, αλλα σε αυπνια που με δυσκολια κοιμαμαι 2 ωρες ή εχει περασει φαση που κοιμομουν 0 ωρες για μερες. Απο ολα τα συμπτώματα της ΓΑΔ θεωρω η αυπνια ειναι το χειρότερο απ ολα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Ναι το ρεμερον το κάνει αυτό που λες. Όπως και τα αντιψυχωτικα αλλά όπως και κάποια μερικά ακόμη αντικαταθλιπτικα.. Η αϋπνία δεν είναι το κυρίως πρόβλημα, αλλά το αποτελέσμα.. Το να προσπαθούμε να διορθώσουμε τον ύπνο μόνο, δεν λύνουμε κάτι ουσιαστικά... Μπορεί με όλα αυτά να σε κοιμίζουν, το θέμα είναι ξεκουραζουν;
    Ο προηγούμενος γιατρός μου πιστεύει ότι αν φτιάξει ο ύπνος ακόμη και με συμπληρώματα θα φτιάξει σε ένα βαθμό και η διάθεση. Γι'αυτό και μου πρότεινε μελατονίνη και βαλεριάνα και από αντικαταθλιπτικά, επειδή η μελατονίνη δεν βοήθησε, το valdoxan, remeron, trittico. Γενικότερα για τον φίλο που ρώτησε αρχικά θα συμβουλευα αιματολογικές εξετάσεις για θυρεοειδή και βιταμίνες που συνδέονται με το νευρικό σύστημα (b12, φυλλικό οξύ, d, σίδηρο) και λήψη συμπληρωμάτων αν δεν είναι στα βέλτιστα επίπεδα. Δεν αρκεί να είναι στα κατώτερα φυσιολογικά. Επίσης αν μπορεί να πάρει άδεια να ηρεμήσει. Γιατί παίρνουμε χάπια επειδή προσπαθούμε να χωρέσουμε σε καλούπια που δεν μας ταιριάζουν.

Similar Threads

  1. Άγχος για το αν θα πρέπει να παρω φαρμακα
    By Stamtol13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-2018, 16:45
  2. αγχος -καταθλιψη -φοβια για τα φαρμακα
    By backline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2016, 23:34
  3. Υπερβολικο αγχος που καποιες φορες οδηγει σε καταθλιψη-Αξιζει να δοκιμασω φαρμακα?
    By stresarismenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2015, 08:07
  4. αγχος φαρμακα και ηλιοθεραπεια
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2014, 01:46
  5. ΙΨΔ-αγχος και φαρμακα
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2011, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •