2012 φοβία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142

    2012 φοβία!

    Λοιπόν πριν με πιασουν τα υπαρξιακα μου που με ταλαιπωρουν εδω και 2μισι μηνες, άκουγα για ολο το θεμα περι καταστροφης του κοσμου το 2012 και μου ειχε καρφωθει στο μυαλο, σε σημειο να το σκεφτομαι ολη μερα, και με ειχε τρομοκρατησει. οποτε αποφασισα να το γραψω εδω για να ακουσω και τη δικη σας αποψη, μιας και το θεωρω \"προαγγελο\" του τωρινου μου αγχους. εσεις τι πιστευετε? Ισως με πειτε χαζο που με τρομαζει κατι τετοιο, αλλα ολα τα σεναρια περι τελος του κοσμου παντα με τρομοκρατουσαν. και οσο πιο σιγουροι και \"διαβασμενοι\" ειναι καποιοι που το υποστηριζουν, τοσο πιο πολυ τρομαζω... ακομα και το youtube εχει γεμισει απο τετοια βιντεο. θα ηθελα την αποψη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω ότι ο Χαρδαβέλας με τις εκπομπές του προσπαθεί να κάνει νούμερα τηλεθέασης αφού δεν έβρισκε κανέναν χαμένο και η Νικολούλη πέτυχε κάτι έπρεπε να κάνει και αυτός.Το καλύτερο είναι να αλλάζεις κανάλι το πότε και αν καταστραφεί ο κόσμος ο Θεός το ξέρει.Αρκετά έχουμε στο κεφάλι μας εαν επηρεαζόμαστε με ότι ακούμε θα τρελλαθούμε όλοι.

  3. #3
    Αμα ξαναβγει η νεα δημοκρατια ισως οντως καταστραφει ο κοσμος!λοιπον περα απτην πλακα σεβαστη καθε φοβια αν και επειδη δεν βλεπω ΤV πρωτη φορα το ακουω!τα ιδια δεν λεγανε και το 2000?αληθεια που βασιζοντε και το λενε αυτο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    απλα με τρομαζει γιατι φαινεται πολλες πηγες να \"επαληθευουν\" αυτη την προβλεψη/προφητεια, οπως θελετε πειτε το. με πρωτους και καλυτερους τους μαγια οπου το \"αλαθητο\" ημερολογιο τους τελειωνει στις 21/12/2012. αλλα και αλλοι προφητες/συστηματα θελουν αυτη την ημερομηνια να τελειωνει ο κοσμος. αστρονομικα επισης, λεγεται οτι θα γινει μια ευθυγραμμιση των πλανητων που ως αποτελεσμα θα εχει τη μετατωπιση του αξονα της γης, με καταστροφικες φυσικα συνεπειες. ηδη γινεται λογος (και με φωτογραφικο υλικο) για σωσιβιες συγχρονες κιβωτους, που θα σωσουν εναν αριθμο ανθρωπων κλπ κλπ κλπ.
    Με θεωρω σκεπτομενο ανθρωπο και ορθολογιστη. παρολα αυτα ολο αυτο με τρομαζει. προφανως εχει να κανει με το παθολογικο μου αγχος που ψαχνει διεξοδο , τι να πω

  5. #5
    φιλε γιωργο το ειπες κι απο μονος σου πως ισως ψαχνει διεξοδο το αγχος σου!και δεν ειναι θεμα ορθολογισμου οι φοβιες!εδω ο μεγαλος επιστημονας Τεσλα ειχε ενα καρο ψυχαναγκασμους και φοβιες!αν θες την αποψη μου παντως για το θεμα ειναι πως πολυ απλα γινετε ενα παιχνιδι που ειτε ειναι εμπορικο(πωλησεις βιβλιων,τηλεθεασεις)ειτε πολιτικο...

  6. #6
    α μια που το πες για youtube το εψαξα και βρηκα και ενα βιντεο που καταρριπτει το σεναριο του τελους του κοσμου!αν σε ενδιαφερει λεγετε η μυθολογια του φοβου!ισως νοιωσεις καλυτερα αν το δεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Και ποιοι είναι οι Μάγια που θα μας πουν πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου????:P:P:P

    Χαλάρωσε..σίγουρα το γενικότερο άγχος σου είναι αυτό που σε κάνει να ανησυχείς με κάθε τι που ακούς. Κανείς μας δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει στο μέλλον.

    Θα σε συμβούλευα στην φάση που είσαι να ασχολείσαι μόνο με ευχάριστα πράγματα, όσο είναι δυνατόν αυτό βέβαια...η τηλεόραση δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ανοίγεις να δεις ειδήσεις και το 95% των ειδήσεων είναι δυσάρεστες! Και καλά να είσαι, απελπίζεσαι!

    υγ. Λίγο πριν το 2000 είχαν αυτοκτονήσει αρκετοί άνθρωποι για να μην ζήσουν το τέλος του κόσμου....φανταστείτε σε τί βαθμό το είχαν πιστέψει..!

  8. #8
    παντως αν ισχυει να μας το πουνε να παμε να παρουμε ολοι δανεια με εξοφληση σε 300 μηνιαιες δοσεις!!!

  9. #9
    επισης κατι αλλο!Φανταζεστε 20-12-2012 να γινουμε καλα απο την διαταραχη πανικου και την επομενη μερα να καταστραφει ο κοσμος?αυτο θα πει γκαντεμια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Η παρακάτω παράθεση μου είναι από άλλο θρέντ, η άποψη μου σχετικά με τη σαχλαμάρα του 2012

    \"
    Κάθε φορά που έπρεπε να έρθει το τέλος του κόσμου...
    31/12/999
    Χίλια χρόνια μετά τη γέννηση του Χριστού, το τέλος σύμφωνα με τα απόκρυφα Ευαγγέλια.
    20/2/1524
    Ένας κατακλυσμός θα αφάνιζε τον κόσμο σύμφωνα με τον Γερμανό Γιόχανες Στέφλερ.
    19/5/1719
    Ο Ελβετός μαθηματικός Ζακ Μπερνούλι προέβλεψε τη σύγκρουση ενός κομήτη με τη Γη.
    1732
    Το τέλος του κόσμου που προέβλεψε ο Νοστράδαμος.
    19/10/1814
    Η Τζοάνα Σάουθκοτ προέβλεψε ότι εκείνη την ημέρα θα γεννούσε τον «δεύτερο Μεσσία» (και θα ερχόταν το τέλος του κόσμου).
    3/4/1843, 7/7/1843, 21/3/1844, 22/10/1844
    Ο Αμερικανός Γουίλιαμ Μίλερ ανακοίνωσε το τέλος του κόσμου σε όλες αυτές τις ημερομηνίες.
    2/10/1914
    Η Ημέρα της Κρίσης σύμφωνα με τον Τσαρλς Τέιζ Ράσελ, τον ιδρυτή των Μαρτύρων του Ιεχωβά. Δε συνέβη τίποτα. Οι οπαδοί του προέβλεψαν το τέλος του κόσμου το 1925, το 1941, το 1975 και τέλος στις 2/10/1984.
    17/12/1919
    Ο σεισμολόγος και μετεωρολόγος Αλμπέρτο Πόρτα προέβλεψε μια μοιραία σύνοδο 6 πλανητών.
    24/5/1954
    Στις 18 Μαΐου εμφανίστηκαν ρωγμές στο Κολοσσαίο (κάτω). Σύμφωνα με μια αρχαία δοξασία, «Η Ρώμη και ολόκληρος ο κόσμος θα είναι ασφαλείς όσο το Κολοσσαίο είναι όρθιο». Κάποιοι προέβλεψαν την ημερομηνία, και χιλιάδες προσκυνητές πήγαν στον Πάπα, για να ζητήσουν άφεση αμαρτιών.
    28/10/1992
    Ο αιδεσιμότατος Λι Γιανγκ Λιμ, της ιεραποστολικής εκκλησίας του Τάμι, στη Νότια Κορέα, ανακοίνωσε ότι ο Χριστός είχε ζητήσει να συγκεντρωθούν 144.000 πιστοί τα μεσάνυχτα εκείνης της ημέρας, για να τους σώσει από τον Αρμαγεδδώνα (την τελική μάχη ανάμεσα στο Καλό και το Κακό). Περισσότερα από 100.000 άτομα παρουσιάστηκαν σε περίπου 200 φονταμενταλιστικές εκκλησίες. Όμως ο Λι Γιανγκ Λιμ συνελήφθη, γιατί καταχράστηκε 4 εκατομμύρια δολάρια που συγκεντρώθηκαν από δωρεές των πιστών.
    7/1999
    Ένα δεύτερο τέλος του κόσμου που προέβλεψε ο Νοστράδαμος.
    11/1999
    Διατυπώθηκε η εικασία ότι ένα πείραμα ατομικής φυσικής στα Brookhaven National Laboratories των ΗΠΑ θα μπορούσε να οδηγήσει στη δημιουργία μιας μαύρης τρύπας που θα καταβρόχθιζε τον κόσμο.
    31/12/1999
    Η ημερομηνία του Millennium bug (τα συστήματα πληροφορικής θα έπρεπε να κρασάρουν).
    19/1/2038
    Στις 05:14:07 ώρα Ελλάδας προβλέπεται ένα καινούριο Millennium bug (που αυτή τη φορά θα έχει να κάνει μόνο με το λειτουργικό σύστημα Unix).

    Γιατί το 2012 έχω την αμυδρή εντύπωση πως δεν θα συμβεί απολύτως τίποτε ? Ακόμη κι οι Μάγιας που προέβλεψαν (όχι το τέλος του κόσμου) αλλά την ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ενός κύκλου 5125 χρόνων από το 3113 π.Χ. (προφανώς αρχής γενομένης από κάποιο δικό τους ιστορικό γεγονός, όπως για την αρχαία Ελλάδα ας πούμε ήταν η μέτρηση του χρόνου από την πρώτη Ολυμπιάδα), αν ζούσαν σήμερα , δεν νομίζω να εξέφραζαν τόση καταστροφική εσχατολογία για το τέλος του κόσμου, την ανάστροφη πολικότητα (που συμβαίνει εδώ και ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ) και όσα μύρια σκοταδιστικά έπονται από την αντιεπιστημονική προφητεία του Λόρενς Τζόζεφ....\"

    Θεωρείς τον εαυτό σου και σκεπτόμενο άνθρωπο και ορθολογιστή...
    Το σκεπτόμενος είναι σχετικό...Αν σκέπτεσαι ένα sex symbol γυμνή/γυμνό, λυπάμαι αλλά η ποιότητα της σκέψης σου δεν σε κάνει σκεπτόμενο άνθρωπο .. Το ίδιο , δεν σε αυτοπροσδιορίζει για σκεπτόμενο και ορθολογιστή μια φοβία που είναι αναπαραγωγή ενός ηλιθίου που σου την μεταδίδει κι εσύ ουσιαστικά- εφόσον την κάνεις θρέντ σ\' ένα δημόσιο φόρουμ - την αποδέχεσαι..
    Ο σκεπτόμενος και ορθολογιστής, ψάχνει..διυλίζει την γνώση...αναλύει...αποκηρύσει τα φαντάσματα και τις δυσιδαιμονίες...όπλο του είναι η επιστημονική προσέγγιση κι όχι η υπερβατικότητα, η μεταφυσική κι η υπεραπλούστευση της α-νόησης...

    Συγγνώμη, αλλά δεν τα είδα πουθενά απ\'όλα αυτά σε σένα..
    Πριν τοποθετήσεις τον εαυτό σου σε μια κατηγορία που ούτε κάν ξέρεις πως σκέφτεται κι ενεργεί, μην πλασάρεις την σκέψη σου σαν παράπλευρη διέξοδο στις φοβίες σου...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    συμφωνο με τον εξυπνο και ορθολογιστη φιλο μου sabb.ολα αυτα που ανεφερες sabb τα ειχε τα discovery chanell προχθες ελεγε δηλαδη οτι το τελος του κοσμου θα ερθει καθε φορα στις ημερομηνιες που ανεφερε o sabb.μην ανυσηχεις λοιπον φιλε μου.αμα ερθει το τελος του κοσμου θα το καταλαβουμε αν και με την οικολογικη καταστροφη που εχουμε προκαλεσει στο περιβαλλον σιγουρα ερχεται.αραξε ομως αργει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by tomasliak
    ....μην ανυσηχεις λοιπον φιλε μου.αμα ερθει το τελος του κοσμου θα το καταλαβουμε αν και με την οικολογικη καταστροφη που εχουμε προκαλεσει στο περιβαλλον σιγουρα ερχεται.αραξε ομως αργει.
    Μάλλον , αυτή ακριβώς η προοπτική θα έπρεπε να μας απασχολεί και όχι το 2012 και οι σχετικές εσχατολογικές μπαρούφες...
    Οι κλιματικές αλλαγές έχουν ήδη ξεκινήσει, δεν περιμένουν το 2012 για να μας χτυπήσουν το καμπανάκι... κι εμείς ακόμα ψάχνουμε να βρούμε το δάσος ?

    Κάηκε...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Αν βγει η Νεα Δημοκρατια τοτε θα καταστραφει ο κοσμος !!!
    Καλοο!!

    Φιλε μου ..δεν γνωριζω πως ειναι να τρομαζεις απο κατι τετοιο ομως γενικα μπορω να καταλαβω πως ειναι να εχεις μια εμμονη η μια φοβια που σε τυρραναει.Θα σου ελεγα πως γενικοτερα μας τρομοκρατουν.Αν δεν ειναι η ιδια η κοινωνια και τα προβληματα της ειναι τα ΜΜΕ,οι πολιτικοι και οποιος αλλος εχει κατι να πει.Το εχω παθει να παρακολουθω συνεχως τηλεοραση και κυριοτερα ειδησεις και ως αποτελεσμα αυτου αρχισαν οι εμμονες μου και αρκετες φοβιες.Γιαυτο και την εκοψα εντελως..Αλλο απο ληστειες,σκοτωμους και κατι τετοια δεν ακους.Θα σου πω να προσπαθησεις να μην το ψαχνεις,να μην τους αφηνεις να σε βομβαρδιζουν.Ο καθενας λεει οτι θελει,εσυ δεν εισαι αναγκασμενος να ακους.Και αν εχουμε εμεις το λαθος που παμε κοντρα σε κατι τετοιο,σε μια καταστροφη του κοσμου τοτε ας ειναι..τουλαχιστο θα ζησουμε και την τελευταια μας στιγμη πανω στην γη!..Οσο για το αν θα καταστραφει το 2012 θα σου πω απλα πως ο κοσμος εχει αρχισει να καταστρεφεται χρονια τωρα................
    Ζησε κι ας ειναι ως τοτε..τουλαχιστο αφου γνωριζεις ποτε θα εξαφανιστουμε κανε οσα θες!Μονο μην χρεωθεις σε τραπεζες και υστερα καταληξεις σε καμια φυλακη
    Μην κολλας φιλε μου..!
    Να εισαι καλα
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Γιώργο,
    από τα τόσα εύλογα και επιστημονικά επιχειρήματα που σου παρέθεσαν οι συμφορουμίτες φαίνεται καθαρά ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

    Αλλά μπορούμε να το πάρουμε κι αλλιώς
    γιατί ξέρουμε ότι το άγχος, όταν μας χτυπάει, δεν είναι \"λογικό\", δε φαίνεται να έχει καμία λογική απέναντι στη λογική μας σκέψη που προσπαθεί να του επιβληθεί και να το κατευνάσει.

    Γιώργο
    για πες μου
    αν όλο αυτό ήταν αλήθεια,
    και το 2012 επερχόταν η καταστροφή
    τι θα προκαλούσε τώρα στη δική σου προσωπική ζωή,
    στα συναισθήματα
    στις σκέψεις σου
    και τη συμπεριφορά σου;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by vincent
    Αμα ξαναβγει η νεα δημοκρατια ισως οντως καταστραφει ο κοσμος!λοιπον περα απτην πλακα σεβαστη καθε φοβια αν και επειδη δεν βλεπω ΤV πρωτη φορα το ακουω!τα ιδια δεν λεγανε και το 2000?αληθεια που βασιζοντε και το λενε αυτο?

    Θα έλεγα πως αν ΕΜΕΙΣ συνεχίζουμε να ψηφίζουμε τους ίδιους και τυς ίδιους κάθε φορά, μόνοι μας τους αφήνουμε να μας καταστρέφουν

    Όσο για την κλιματική καταστροφή, ναι είναι πολύ πιο σίγουρη και άμεση από την υποτιθέμενη του 2012 οπότε καλύτερα ας κάνουμε κάτι γι\'αυτό, για τον πλανήτη μας, για το σπίτι μας. Ότι μπορεί ο καθένας, ακόμη και το πιο απλό.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •